Just Dance 2019 (RECENZE) – Rytmus v těle

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Projekt Just Dance vznikl jako alternativa pro konzole s pohybovým ovládáním v roce 2009. Zprvu byla motivace tvůrců a výrobců herních zařízení jasná – ukázat možnosti hraní ve vašem obýváku pomocí prostorového snímání. Konzole Xbox a PlayStation to zvládly se ctí, zatímco Nintendo Wii už pomalu končí zapomenuta v historii. S postupem času technologie pokročila, takže mimo možnost nechat se snímat kamerovým systémem vašeho herního zařízení je zde varianta ovládání Just Dance 2019 chytrým telefonem, což je velmi lákavé a uživatelsky přívětivé. A přesně tuto možnost jsme vyzkoušeli během recenzování taneční hopsačky od Ubisoftu na systému PS4.


• Žánr: Taneční párty hra • Multiplayer: Ano (local, co-op)  Vývojář: Ubisoft Paris, Ubisoft Pune, Ubisoft Shanghai • Vydavatel: Ubisoft • Platformy a Datum vydání: PS4, Xbox One, Xbox 360, Switch, Wii, Wii U (25. října 2018) • Homepage: www.ubisoft.com/en-us/game/just-dance-2019/ • Čeština: Ne


Obsah recenze Just Dance 2019(PS4)

 1. Just Dance 2019 rozhýbe vaši párty
 2. Kdo tančí, nezlobí
 3. Ani solitéři se v Just Dance 2019 neztratí
 4. Barvičky pro každého
 5. Recenze Just Dance 2019: závěrečné hodnocení

Just Dance 2019 rozhýbe vaší párty

• Recenze: 5. 11. 2018 • Autor: Jakub Němec

Na úvod pár slov, která možná mnoho věcí osvětlí. Tančím jen v sebeobraně (mé trhavé pohyby by možná někteří mohli vnímat jako bojové umění osoby postižené padoucnicí), ale nebojím se udělat ze sebe šaška v kruhu přátel, když to vyžaduje situace. Just Dance 2019 je právě událostí, jež spadá do ranku výše definovaných příležitostí. K účelům recenze jsem svolal menší sešlost, která se již po pár minutách změnila v rozjetou párty trvající do nočních hodin. Podstatný čas zábavu diktovala záplava radosti z pohybu, endorfinů a (ne)zdravé soutěživosti. Svůj primární účel tak taneční titul od Ubisoftu plní stále skvěle.

Just Dance 2019; gameplay: Narco

Rytíř tančící na houslovou muziku, kterému za zády běhají růžoví jednorožci? V Just Dance 2019 normálka.

Potíž tkví v tom, že zakoupení nového ročníku s sebou přináší pouze kolem padesáti písniček, mezi nimiž se skrývají novinky Havana od Camily Cabello, Rave in the Grave v podání Aron Chupy či Toy od Netty (správně, šílená vítězka Eurocontestu oslovila také programátory Ubisoftu), ale také klasiky jako I´m Still Standing od Eltona Johna, popř. můj tajný favorit z devadesátých let Rhytm of the Night. Problém je, že set nových skladeb se brzy ohraje. Ubisoft se nebojí recyklovat již dříve vytvořené songy i s jejich animacemi a nabízejí vám je v rámci balíčku Just Dance Unlimited. Musím říct, že se mi nelíbí roční poplatek (je nejvýhodnější) za šest stovek, ale portfolio hitů se nafoukne o dalších 400 položek.

Jestli patříte k pravidelným nakupujícím, tak už máte starší písničky zcela jistě dávno odtančené na mistrovské hodnocení, ale nováčci v sérii budou doslova ochromeni možnostmi. A protože v sídle jedné z největších vydavatelských společností počítačových her světa nesedí hlupáci, dají vám k pestré sbírce přičichnout. Při propojení účtu s Ubisoftem dostanete třicetidenní trial zdarma, začnete listovat v rozsáhlé knihovně skladeb a nebudete vědět, co pustit dříve. Klasiky diskoték, hitovky milénia, rozsáhlou paletu skupiny ABBA nebo titulní skladby většiny velkých disneyovek? O ovladač se budete doslova přetahovat s ostatními.

Just Dance 2019; gameplay: Rave Just Dance 2019; gameplay: Rhytm Just Dance 2019; gameplay: Havana

Obrázek 1: Taneční muzika současných interpretů je v Just Dance 2019 zastoupena skladbou Rave in the Grave, na kterou můžete trsat až za čtyři různé postavy. Obrázek 2: Diskotékoví nadšenci milující devadesátky si zablbnou s Rhytm of the Night. Obrázek 3: Pomalejší pohyby kladou větší důraz na správné načasování a rytmus v těle.

Kdo tančí, nezlobí

Jak již bylo řečeno na začátku, moje recenze je z větší části založená na hraní díky aplikaci ve smartphonu, která umožní zahrát si Just Dance 2019 bez závislosti na kameře, PS Move, Kinectu pro Xbox nebo Wii Remote. Stačí zdarma stáhnout aplikaci Just Dance Controller a můžete začít trsat, co hrdlo ráčí a nohy stačí. Jasnou nevýhodou mobilního hraní tkví v tom, že hra vám v podstatě kontroluje pouze jednu ruku, ale pokud se do skladby dostatečně položíte, tak se nesnažíte pouze dosáhnout nejlepšího skóre, místo toho se snažíte napodobit jednu z postav, jež se před vámi ladně vlní na obrazovce. 

Imitace dokonalých pohybů vypadala v mém podání (proč existuje nahrávání na mobil?!) opravdu směšně, až zdraví nebezpečně. Přesto pokud dokážete udržet pozornost alespoň na pro ovládání preferované pravé ruce, tak jste schopni získat slušné hodnocení, které ani sebelepší tanečníci nemusí překonat. Při snímání celého těla pomocí kamery bude známkování zřejmě spravedlivější. Na druhou stranu účel párty hry je pobavit, a to podle mě Just Dance 2019 zvládá skvěle, především s rozšířeným playlistem. V případě, že se vám nebude moc dařit, existuje stále možnost, jak si posílit sebevědomí.

Just Dance 2019; gameplay: kids Just Dance 2019; gameplay: lehky

Obrázek 1: Režim Kids nemusí směřovat pouze na děti, ale také na stydlivé tanečníky nebo méně obratné jedince. Obrázek 2: Na děti v Just Dance 2019 čeká řada sympatických avatarů, včetně hlavního hrdiny z disneyovky Coco.

V režimu Kids najdete skladby, které nabízejí mnohem jednodušší náročnost na přesnost pohybů a frekvenci v jejich střídání. Nejenže tak zabavíte své ratolesti, ale zároveň dáte příležitost vyniknout i slabším tanečníkům v partě, což rozhodně není na škodu. Docílení hodnocení super a perfect během křepčení a zběsilého mávání rukama by si měl alespoň jednou za večer užít každý, no ne?

Ani solitéři se v Just Dance 2019 neztratí

Vlastnit Just Dance 2019 ovšem nutně neznamená pořádat taneční session každý večer, abyste se zabavili. V rámci poupraveného hubu a online možností se totiž můžete pustit do pohybových soutěží s celým světem. Společenský rozměr se od Just Dance 2018 posunul ještě o kousek výše. Obdiv zaslouží nahrávání a sdílení videa odvážlivců, kteří se nestydí své umění předvést před celosvětovým publikem. Já osobně však vidím skrytý potenciál v jiném módu, jenž se nenápadně krčí pod zábavným lakem titulu.

Just Dance 2019; gameplay: battle Just Dance 2019; gameplay: nemesis

Obrázek 1: Po síti se můžete pouštět do tanečních soubojů v týmech složených z hráčů celého světa. Obrázek 2: Moje nemesis na extreme obtížnost se schovává v Unlimited přístupu. Skladba Animals uhrane až hypnotickým vizuálem.

Tzv. Sweat mód totiž dokáže spočítat kalorie spálené během tance. Myslíte si, že to je blbost, jež nikoho nezaujme? Právě naopak, všichni stydlíni, kteří se neodváží na aerobik kvůli své nemotornosti, si mohou doma v klidu zacvičit podle předlohy. Navíc motivace v podobě spálených tuků navnadí všechny skryté dietáře mezi námi, aby se zvedli ze židle a začali se hýbat v rytmu dynamických melodií. Zkrátka z pohledu normálního uživatele nabízí Just Dance 2019 široké využití obhajující její nákup. Opět se ovšem trošku vzteknu, že za cenu okolo 1500 korun dostanete jen okolo padesátky skladeb a musíte připlatit další peníze za starší songy.

Barvičky pro každého

Naštěstí se Just Dance 2019 neschovává za žádné skryté mikrotransakce a transparentně žádá peníze za rozšíření portfolia starším obsahem. Někoho by mohla vyděsit vnitřní měna, za níž si otevíráte přístup k novým avatarům na profil. Ale můžete být v klidu, místní penízky „mojo“ si lze pouze vytančit. Pak je vhodíte do místního jednorukého bandity (čti automatu) a dostanete ksichtík, oficiální artwork nebo nové pohyby do některé ze skladeb v nabídce. Neustálé ládování mincí do stroje sice zavání zdržováním, ale za nové taneční sety se to vyplatí.

Just Dance 2019; screenshot: cover

Mezi tanečními avatary Just Dance 2019 nechybí ani všemi milovaná panda.

Nakonec se musím vyjádřit ke grafickému zpracování a hudebnímu doprovodu. Začnu důležitější částí – zvukem. Je zkrátka parádní, nabušené basy pumpují do žil tempo a songy nutí zpívat si známé melodie (pokud vám stačí dech), díky čemuž se budou bavit i přihlížející. Doprovodné animace jsou už větším oříškem. Vždy totiž záleží na úhlu pohledu a estetickém cítění každého jedince. Já si některé animace opravdu užíval i při sledování tanečníka na obrazovce, jindy se mi ovšem ztrácely jeho pohyby v pestrém roji za jeho zády. A nebudeme si nic nalhávat, některé sekvence mi zkrátka nesedly.

Just Dance 2019 je klasickým podbízivým casual titulem mířícím spíše na sporadické hráče, resp. se tváří jako doplněk klasických obývákových zábav, během nichž dokáže tančit až šest lidí najednou. A v tomto ohledu funguje více než dobře. Navíc neurazí ani své věrné fanoušky, kteří pravidelně rozšiřují svou knihovnu písniček, tančí o život každý den či využívají titul Ubisoftu jako motivaci ke cvičení. Na druhou stranu zamrzí nákup skladeb ze starších dílů a malý důraz na soutěžení v kolektivu. Poprvé od roku 2010 není podporován systém PS3, takže si Just Dance 2019 od 25. října zahrajete „pouze“ na PS4, Xbox 360 a One, Nintendo Wii, Wii U a Switch.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 verzi.

Recenze Just Dance 2019: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 76 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80 %
 Audiovizuální zpracování
75 %
 Znovuhratelnost
90 %
Just Dance 2019; recenze

Klady

 • Klasická párty hra podněcující zábavu
 • Radost hrát i pro netanečníky
 • Se zaplacením předplatného široká paleta skladeb
 • Dětský režim
 • Lze tančit ve více osobách
 • Ovládání díky smartphonu
 • Zabaví také jednotlivce – sweat mód, online podpora

Zápory

 • Starší skladby se musí koupit zvlášť
 • Rozpolcená grafika (někdy pecka, jindy podprůměr)
 • Základní verze se docela rychle „otančí“
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Just Dance 2019 vyšlo 25. října 2018 na Xbox One, Xbox 360 PlayStation 4, Switch, Wii a Wii U. O novinkách vás budeme informovat.

4,7
Just Dance 2018 - Xbox 360
Hra na konzoli - Xbox 360, krabicová verze, žánr: sportovní, simulátor, party a pohybové,
1 799,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: MX656a
4,2
Just Dance 2017 - Xbox 360
Hra na konzoli - Xbox 360, krabicová verze, žánr: sportovní, simulátor, party a pohybové,
1 399,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: MX656
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací