Už jste si možná někdy pořídili powerbanku s kapacitou 10 000 mAh a zjistili, že pro váš telefon s 5 000mAh baterií na dvě kompletní nabití nestačí. Jde snad o výrobní vadu, nebo trik výrobců? Nikoliv. Tato vlastnost bohužel souvisí s tím, jak jsou powerbanky navrženy. Co nižší reálnou kapacitu způsobuje a jak moc se oproti té udávané liší?
V první řadě je třeba uvést na pravou míru, že pokud výrobce uvádí, že je powerbanka 10 000mAh, baterie uvnitř zpravidla opravdu takovou kapacitu má. Kde je tedy problém? Většina akumulátorů je v dnešní době vyrobena na bázi lithiových iontů (Li-Ion) a nejčastější napětí, které jsou tyto baterie schopny vyprodukovat, je 3,7 V. Standardem USB je však 5 V.
Co to znamená? Mezi akumulátorem a USB výstupem musí dojít ke konverzi na vyšší napětí, přičemž se sníží reálná kapacita o zhruba 25 %. Už toto je obrovská ztráta, ale naneštěstí není rozdílné napětí akumulátoru a USB portu powerbanky jediným problémem.
Tato konverze napětí musí proběhnout ještě jednou, tentokrát mezi USB vstupem telefonu (nebo jiného zařízení) a jeho akumulátorem. Opět je zde totiž stejný rozdíl napětí. Dobrou zprávou je, že konverze na nižší napětí je méně ztrátová než na to vyšší. Řádově tak ztratíte jen několik jednotek procent kapacity.
i
Kapacita powerbanky se bude lišit i s postupem času. Většina výrobců dnes uvádí tzv. „typickou kapacitu“, která se měří v laboratoři za ideálních podmínek, a pak „jmenovitou kapacitu“, jež kompenzuje neideální podmínky, opotřebení a další faktory.
Posledním z hlavních faktorů jsou, stejně jako u spousty dalších elektronických zařízení, energetické ztráty. Ani vnitřní elektronika powerbanky a telefonu, ani samotný USB kabel nejsou schopny vést proud bez odporu. Takové materiály jsou prozatím jen hudbou budoucnosti. I z toho důvodu se reálná kapacita snižuje o pár dalších procent.
Abyste si skutečnou kapacitu mohli spočítat přesně, potřebovali byste znát spoustu technických specifik dané powerbanky a nabíjeného zařízení. Pro hrubý odhad však můžete využít jednoduchého vzorečku:
kapacita při 5 V = (3,7 V * uváděná kapacita) / 5 V.
Pro 10 000mAh powerbanku se tak dostáváme na skutečnou kapacitu 7 400 mAh.
i
Kapacitě můžete trochu pomoci i přímo. Pro optimální výdrž se ujistěte, že se powerbanka při nabíjení nepřehřívá (ideální teplota dosahuje maximálně 40 °C), a začněte s nabíjením zařízení na co nejnižší hodnotě. Dlouhé postupné nabíjení je pro kapacitu powerbanky lepší než nárazové dobití pár procent.
Pokud přece jen o powerbance víte o něco víc, konkrétně efektivitu její konstrukce, můžete výpočet ještě upřesnit. Totiž zatímco vzoreček výše zahrnuje jen ztrátu po převodu z akumulátoru na USB port, díky efektivitě můžete zahrnout i tepelné ztráty. Vzoreček je pak následující:
kapacita při 5 V = (3,7 V * uváděná kapacita * efektivita jako desetinné číslo) / 5 V.
Pokud by zmíněná 10 000mAh powerbanka měla efektivitu 93 % (0,93), máme finální hodnotu 6 882 mAh.
i
Mohlo by vás zajímat
Jak vidíte, kapacita powerbanky není žádná věda. Teď, když už víte, jak powerbanky fungují, pro vás snad bude snazší vybrat si tak velkou, jakou opravdu potřebujete.
Powerbanky Mobilní telefony