Klopový mikrofon je praktický pomocník
Klopový mikrofon snímá hlas toho, kdo ho má připnutý na přední části svého oblečení. Typicky se využívá v televizním studiu nebo při natáčení rozhovorů, podcastů či videí na internet. Zároveň je mini mikrofon levnější a praktičtější varianta, než pořizování několika mikrofonů stolních. Díky svému umístění navíc zachycuje čistý zvuk a minimalizuje ruchy z okolí, je tak vhodným pomocníkem nejen pro profesionály, ale i běžné uživatele.
Vybíráme klopový mikrofon
Klopový mikrofon byste měli vybírat v závislosti na několika důležitých faktorech, mezi které patří třeba způsob využití, připojení k záznamového zařízení nebo požadovaná kvalita zvuku. Neméně důležitá je ale také použitá technologie, díky které klopové mikrofony nahrávají zvuk.
- Dynamický malý mikrofon je oblíbenou možností díky své schopnosti nahrávat hlasitější zvuky bez zkreslení a odolnosti. Funguje na principu pohybu cívky uvnitř magnetického pole, což zajišťuje jeho robustnost a spolehlivost. Hodí se do rušnějšího prostředí.
- Elektretový klopový mikrofon je typ kondenzátorového mikrofonu, který se naopak vyznačuje přesným zachycením zvuku a vyšší citlivostí. Slouží na principu změny elektrického náboje mezi elektretovou fólii a membránou. Hodí se třeba na podcasty.

Dynamický

Kondenzátorový
Hledáte klopový mikrofon na mobil nebo třeba pro kameru? Mrkněte do parametrického filtru vlevo, kde si můžete vybrat mikrofony podle určení.
Jaký typ zvuku bude klopový mikrofon snímat?
Typ zvuku, který bude klopový mikrofon nahrávat, závisí na vlastnosti známé jako směrová charakteristika. Některá zařízení totiž mohou rovnoměrně nahrávat zvuk přicházející ze všech směrů, jiné se zaměřují na zvuk zepředu a podobně. Volba správné směrové charakteristiky je proto pro klopové mikrofony velmi důležitá. Může velmi ovlivnit, jestli je mikrofon vhodný do klidného prostředí, venkovních podmínek nebo zda se hodí spíše pro živé přenosy.
- Všesměrový mini mikrofon zachycuje zvuk rovnoměrně z úplně všech směrů. Hodí se proto do situací, kdy se mluvčí pohybuje nebo kdy nezáleží na výraznějším potlačení okolního hluku. Často se používá při televizních vystoupeních, rozhovorech nebo při prezentacích.
- Směrový klopový mikrofon – kardioida naopak snímá zejména zvuk přicházející zepředu, zvuky zezadu a z boků jsou potlačeny. To se hodí v hlučnějším prostředí, třeba v kavárně nebo obecně v místech, kde potřebujete oddělit hlas mluvčího od zvuků přicházejících z okolí.
- Úzce směrový malý mikrofon – superkardioida je užší verzí směrového mikrofonu, oproti kterému zachytává zvuk hlavně zepředu s menším přesahem na zadní stranu. Je odolnější proti bočnímu šumu, což se hodí při natáčení ve studiu a v rušnějším prostředí.
- Úzce směrový klopový mikrofon – hyperkardioida má ještě užší směrovou charakteristiku, díky čemuž se velmi přesně zaměřuje na zdroj zvuku přímo před sebou a efektivně potlačuje nežádoucí hluk přicházející ze stran. Hodí se třeba na profi nahrávání v hlučných exteriérech.
i
Jak se mini mikrofon spojí s kamerou?
Mini mikrofon se skládá ze tří částí – mikrofonu snímajícího zvuk, krabičky s přenosovým zařízením a z přijímače. Ten připojíte k telefonu nebo kameře. Malý mikrofon s přijímačem obvykle spojuje kabel, někdy je ale najdete oba spojené do jednoho zařízení.
Klopové mikrofony a jejich kompatibilita
Klopové mikrofony se kromě výše popisovaných parametrů mohou mezi sebou lišit také svými možnostmi připojení k záznamovým zařízením. Mikrofony v našem internetovém obchodě disponují mnoha různými konektory, ať už jde o tradiční analogové Jacky či moderní USB-C a Lightning konektory. Můžete si ale vybrat i klopový mikrofon bezdrátový, volba už záleží jen na vás. Každý typ připojení má různé výhody.
- 3,5mm / 6,3mm Jack je roky prověřená a nejrozšířenější varianta pro připojení mikrofonu. Často se používá u notebooků, kamer i telefonů. U profesionálních zařízení počítejte spíše s 6,3mm Jackem, který je běžný u zvukových karet či mixážních pultů.
- USB-C najdete u mikrofonů, které jsou určeny pro novější chytré telefony, počítače a tablety, které jsou s tímto univerzálním portem kompatibilní. Často poskytují lepší kvalitu než analogové připojení, digitální přenos navíc eliminuje rušení.
- Lightning konektorem disponují klopové mikrofony pro zařízení Apple, jako jsou třeba iPady či iPhony. K jejich připojení nepotřebujete další adaptér, spousta mikrofonů pro zařízení Apple navíc disponuje bezdrátovým rozhraním.
- Mini XLR je standard u profesionálních systémů a zařízení pro záznam. Uživateli nabídnou minimální šum a vysoce kvalitní přenos zvuku, proto mají své místo třeba ve filmové či televizní produkci. Navíc jsou robustnější než klasické Jacky.
- Bluetooth umožňuje velmi jednoduché bezdrátové připojení k tabletům, počítačům i mobilním telefonům. Plusem mikrofonů s Bluetooth je volnost pohybu, mohou ale disponovat mírnou latencí (zpožděním zvuku) a jsou vázané na výdrž baterie.
Pokud se chystáte do špatného počasí, můžete si pořídit mini mikrofon se speciální ochranou proti větru (vindšus či deadcat), která má na sobě dlouhá vlákna. Díky nim se poryvy ke snímači vůbec nedostanou. Všechny dostupné součásti balení najdete v parametrickém filtru.

Jack

USB-C

Lightning

Bluetooth
i
Mini mikrofon jako nejlepší přítel vloggera
Mini mikrofon je maličký a nerušivý, z vizuálního pohledu je proto pro video jako stvořený. Mnohé z modelů rovněž mohou fungovat jako nahrávací zařízení k mobilu, takže jdou ruku v ruce s flexibilitou mladých tvůrců v terénu. Často také disponují obalem.
Jak klopový mikrofon nosit?
Jak už jsme si řekli, klopový mikrofon se přidělává na přední část oblečení. Kam ale patří zbytek zařízení? Box s vysílačem se standardně dává pánům zezadu na pásek, pokud na sobě má dáma šaty, obvykle se přidělává na zadní část podprsenky pod nimi. Pokud má kalhoty nebo sukni, je možné připevnění pojmout stejně jako u mužů. Kabel, který spojuje malý mikrofon s dalšími částmi, se pak schová pod oblečením.
Skrýt popis