Velké zboží doručíme zdarma Sleva 30 % na elektrokola

Klávesnice Logitech Craft (RECENZE)

Zobrazit katalog
Klávesnice Logitech Craft (RECENZE)

Uvádění nových herních klávesnic na trh probíhá již téměř na měsíční bázi, ne tak častým je však představování periferií, které mají inovovat jakýkoliv jiný obor. Ze strany společnosti Logitech k tomu nyní ale došlo a máme tady klávesnici Logitech Craft, která si klade za cíl zefektivnit pracovní postupy především grafiků a designerů. Její unikátnost tkví v obsažení unikátního ovládacího kolečka, jehož funkcí lze využít v aplikacích Adobe a Microsoft Office tak, aby se práce v nich radikálně zrychlila.

Logitech Craft Recenze

Klávesnice Logitech Craft – obsah

 1. K iMacu Logitech Craft padne
 2. Specialita Logitech Craft: Vynález kola
 3. Podsvícení bezdrátové Logitech Craft je high-tech
 4. Ergonomie a psaní na Logitech Craft: Svěrač palců 2.0?
 5. Závěrem o Logitech Craft

K iMacu Logitech Craft padne

Logitechu se podařilo najít příjemný kompromis, který ctí designový podpis produktů společnosti Apple a zároveň se nebude nijak vyjímat na stole zarytého Windowsáka. Z minimalistického pohledu je nejvýraznější částí klávesnice podlouhlý hliníkový pruh v její přední části. Zatímco na levé straně se nachází ono pro Logitech Craft specifické kolečko, na pravé nalezneme nepatrnou notifikační diodu, která intuitivně napovídá, co se s klávesnicí právě děje. Její typickou funkcí je dvoustavová indikace úrovně nabití baterie. Vprostřed se můžeme kochat logem Logitechu v jeho nejnovější revizi.

Logitech Craft

Samotná oblast kláves Logitech Craft je již z plastu, avšak kvalitního. Navíc, celá tato „deska“ je kovem vyztužena a snažit se ji prohnout nemá smysl, je totiž skálopevná. Samotné klávesy jsou také poměrně dobře zpracované, i když některé z nich nebyly usazeny zcela vodorovně a například jejich levá část byla o kousek níž než ta pravá. 

Logitech Craft

Specialita Logitech Craft: Vynález kola

Předností Logitech Craft je speciální kolečko překypující možnostmi. Svědčí o tom také software, který se příhodně jmenuje Logitech Options. Jeho součástí je nespočet nastavení, díky kterým můžete funkci kolečka přizpůsobit vlastním potřebám. 

Logitech Craft

Software může reagovat na tři základní impulsy ze strany kolečka. Stisknutí, otočení a stisk přímo následovaný otočením. Těmto třem operacím lze přiřadit různé funkce. Například, když zrovna nepoužíváte software, u kterého byste z funkcí kolečka nějak výrazně benefitovali, můžete jím ovládat přehrávání multimediálního obsahu. Chcete-li, otočením můžete měnit hlasitost, stiskem spustit nebo zastavit přehrávání a otočením po stisku se vrátit na předchozí skladbu, či pustit skladbu následující. Další zajímavou vlastností kolečka je jeho schopnost přizpůsobit průběh otáčení podle aktuálního nasazení. Když kupříkladu měníte hlasitost, kolečko se otáčí zcela analogově, zatímco při přechodu mezi skladbami se přepne do krokového režimu. Zároveň je kolečko citlivé na dotek. 

Logitech Craft

Ačkoliv jsou takové funkce velmi zajímavé, snadno bychom k nim mohli využít obyčejná multimediální tlačítka. Logitech Craft má však k obyčejnosti daleko a hlavní výhoda bude mnohem snáze spatřitelná pro grafiky či designery, na které Craft cílí. Pro ně Logitech připravil skrze software Options nastavitelné módy, které mění funkce kolečka podle spuštěného software. Zároveň máte možnost v rámci těchto módů měnit nástroje pouhým poklepáním na povrch kolečka. Jas, kontrast nebo například sytost můžete tedy ovládat mnohem pohodlněji a plynuleji.

Logitech OptionsLogitech Options

Své využití pro Logitech Craft mají také aplikace společnosti Microsoft. Například v Excelu můžete pohodlněji pracovat s grafy a ve Wordu s textem. Přestože se v takovémto nasazení výhoda kolečka už tak výrazně neprojevuje, určitě se neztratí. 

Kolečko umožňuje také rozšířené možnosti navigace v prostředí Windows nebo macOS. Kdybychom měli vyjmenovávat všechny funkce Logitech Craft, byli bychom tu skutečně dlouho. Důležité je říci, že jich má klávesnice nespočet a každému je umožněna volba z jejich nepřeberného množství. V rozšířeném používání však není kolečko samo, také funkčním klávesám jde prostřednictvím Logitech Options přiřadit množství funkcí.

Logitech OptionsLogitech Options

Klávesnice Logitech Craft dokáže taktéž obsluhovat až tři zařízení, ke kterým ji můžete připojit pomocí Bluetooth nebo přiloženého Logitech Unifying přijímače. Přepínání mezi nimi probíhá pomocí třech dedikovaných tlačítek nad oblastí šipek. Každé tlačítko reprezentuje jedno zařízení a jeho stiskem aktivujete mód náležící danému zařízení.

Logitech OptionsLogitech Options

Podsvícení bezdrátové Logitech Craft je high-tech

Logitech Craft disponuje podsvícením, což není u bezdrátových klávesnic úplně obvyklé. Jeho jednolitost je bezchybná, na žádné tmavé znaky jsme nenarazili, stejně tak celkový jas je velmi výrazný. S podsvícením se pojí jedna vychytávka, jejíž praktičnost je až šokující. Jedná se o automatické podsvícení, které se vypne, pokud klávesnici delší chvíli nepoužíváte. K jeho aktivaci dojde ihned potom, co nad klávesnici umístíte ruce. Za denního používání jsme této funkci nevěnovali pozornost a chvíli trvalo, než jsme vůbec zjistili, že jí klávesnice oplývá. Její benefit bude pravděpodobně nejzřejmější ve večerních hodinách, kdy si máte v plánu po práci odpočinout a užít si na počítači film nebo delší video. V takový moment nebude klávesnice rušivým jevem, přestože její připravenost k práci nebude podmíněná ruční aktivací podsvícení. 

Logitech Craft

Celý mechanismus je řešen senzorem polohy umístěným v nám bližší hraně klávesnice. Pokud tedy pro své ruce zvolíte standardní cestu ke klávesám, budou detekovány a podsvícení se aktivuje. Přiblížíte-li se ale ke klávesnici čistě vertikálně ze shora, můžete na ní dělat, co chcete, aniž by se podsvícení spustilo, dokud se nepřiblížíte k senzorům v přední hraně.

Logitech Craft

Funkce automatického podsvícení je určitě důležitá vzhledem k tomu, že se Logitech Craft při svém napájení spoléhá na akumulátor. Ten by měl být podle výrobce schopen uživit klávesnici celý týden v závislosti na četnosti používání kolečka, které označuje jako Korunku. Zhruba takovou dobu jsme měli klávesnici na testování a vybít se nám ji nepodařilo, i když se musíme přiznat, že jsme Korunku nevyužívali ani z daleka tak, jak by to bylo v případě vytíženého grafika. Když šťáva dojde, můžete klávesnici připojit k počítači pomocí přiloženého kabelu, který disponuje konektorem USB-C.

Logitech Craft

Ergonomie a psaní na Logitech Craft: Svěrač palců 2.0?

To určitě ne, ačkoliv k psaní na Logitech Craft máme řadu výhrad, o žádné utrpení se nejedná. Na klávesnici nalezneme celkem nestandardně řešené chicletové klávesy. Jejich výjimečnost spočívá v kruhovém prohnutí, které má za cíl zvýšit přesnost psaní. Ať nás prosím nikdo neobviňuje z přílišné subjektivnosti, když řekneme, že jejich efekt je přesně opačný. Namísto ujišťování stisku ho znejišťují a společně s tím i celý pohyb po klávesnici. Jádro problému podle nás tkví v nedostatku kontaktu prstů s klávesnicí. Pokud na standardní chicletové klávesnici ucítíme nerovnost, podvědomí nám řekne, že jsme přešli z klávesy na klávesu a hmatová přehlednost je tak poměrně dobrá. Vertikální překombinovanost kláves Logitech Craft je však ve vztahu k orientaci kontraproduktivní. Dále minimální pohyb nutný k stisku dvou kláves se zvyšuje o převýšení nutné k překonání okrajů klávesy. 

Logitech Craft

Dojmu ze psaní nepřidává ani nízký zdvih kláves, který při stisku neevokuje ani minimální zadostiučinění. Určitou útěchou je alespoň měkký doraz kláves, prsty vás tedy při psaní po chvíli bolet nezačnou.

Logitech Craft

Ani pohled na přizpůsobení ergonomie není vyloženě šťastný. Absence opěrky zápěstí je vzhledem k nízkému chicletovému profilu kláves tolerovatelná, více nás však trápí nemožnost Logitech Craft jakkoliv výškové přizpůsobit. Úhel náklonu je tvořen čistě výškou hliníkové části klávesnice, na jejímž spodku jsou protiskluzové plochy. Přestože je úhel celkem dobře zvolený, jeho nastavitelnost není těžké postrádat. Ústupky můžeme pravděpodobně přičíst na vrub designu, který se na rozdíl od ergonomie skutečně povedl.

Logitech CraftLogitech Craft

Klávesnice se dodává s americkým rozložením kláves, což znamená jednořádkový enter a dlouhý levý shift. Bohužel, Logitech se svým modelem Craft pokračuje v politice, která nepočítá s trhem tak minoritním, jako je ten český a klávesnici nabízí jen s anglickými popisky. Takový standard se v poslední době nepříjemně rozrůstá a v segmentu vyšší třídy se ani z daleka nejedná o novinku. Malou náplastí je fakt, že Logitech myslel na uživatele Windows i macOS stejným dílem a připravil potisky kontrolních kláves pro oba systémy.

Závěrem o Logitech Craft

Logitech Craft je jednoznačně unikát a proto je těžké ho zhodnotit, nemá totiž žádnou přímou konkurenci. O jeho ocenitelnosti grafiky nepochybujeme, protože Logitech připravil komplexní systém, který umožňuje rozšířené možnosti užívání profesionálního grafického i jiného software společností Adobe a Microsoft. Požitek ze psaní ale není nijak ohromující a za poměrně vysokou cenu 5 499 Kč lze koupit téměř jakoukoliv mechanickou klávesnici, která své uplatnění na stolech jedinců, jejichž hlavní činností je psaní, obhájí s nesrovnatelně větším přehledem. Vysoká cena je vykoupena nejen unikátností produktu, ale také jeho prémiovým zpracováním a designem. 

Logitech Craft recenze

Logitech Craft

Klávesnice

Logitech Craft nabízí jedinečný přístup k ovládání počítače. Za poměrně vysokou cenu 5 499 Kč však koupíte nejen velmi kvalitní klávesnici, nýbrž také onu speciální Korunku, která je srdcem celé klávesnice a tvoří z ní produkt zcela odlišný od všech ostatních. Jen nás mrzí, že se nedostalo na pořáný návrh spínačů a pocit ze psaní tak zůstává neuspokojivý, což s přihlédnutím k ceně považujeme za negativum.

Klady

 • Široké možnosti aplikace kolečka
 • Prémiové zpracování
 • Uživatelsky přívětivý software
 • Automatické podsvícení
 • Design

Zápory

 • Nevhodnost ke psaní
4,8 13×
Logitech Craft - US
Klávesnice kancelářská, membránová, bezdrátová, dynamické podsvícení, makro programovatelné klávesy, americká lokalizace kláves, Bluetooth, černá

3 819,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: MC050c22f
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací