Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Mafia 4 – Vše, co víme (SPEKULACE)

Zobrazit katalog

• Autor: Alexandra Vaníková

(Update): Do článku byly přidány informace o hratelnosti a také multiplayeru.

Přestože první Mafie vyšla už před téměř dvaceti lety, celá série se může těšit z nových fanoušků, kteří si ke hrám v rodině mafiánských akčních adventur stále nacházejí cestu. Zasloužila se o to i Mafia Trilogy obsahující všechny tři graficky vylepšené tituly v čele s kompletním remakem první hry. Herní komunita tak začíná být zvědavá, jaké plány mají vývojáři se sérií nyní, a stále více se začíná skloňovat nový díl Mafie. Co o dalších eskapádách členů mafiánských rodin říkají zatím neověřené informace? Dozvíte se v našem článku.

Mafia 4; screenshot: cover

zdroj: Hangar 13

Mafia 4 ve zkratce

    Mafia 4

  • Žánr: Akční adventura
  • Vývojář: Hangar 13
  • Vydavatel: 2K Games
  • Čeština, česká lokalizace: ?

  • Datum vydání a platformy: 2026?

Mafia 4: Vše, co víme – OBSAH

Mafia 4: Datum vydání, platformy


První díl Mafie v srpnu letošního roku oslavil 20. výročí svého vydání a při té příležitosti poskytli vývojáři z Hangar 13 rozsáhlejší rozhovor, který najdete na oficiálních stránkách mafiagame.com. Generální manažer Roman Hladík v něm kromě jiného prozradil, že práce na další Mafii byly spuštěny. Zároveň dodal, že hru od vydání dělí několik let, proto lze čtvrtý přírůstek v sérii Mafia očekávat dle našeho odhadu nejdříve v roce 2026.

Mafia Definititve Edition; wallpaper: cover

Ilustrační obrázek, zdroj: Hangar 13

I dobré prodeje Mafia: DE a Mafia Trilogy mohly přispět k tomu, že se tvůrci vydali cestou další Mafie.

Co se platforem týče, vsadili bychom na PC a vzhledem k pozdější období vydání také na konzole současné generace (PlayStation 5 a Xbox Series X/S), z jejichž výkonu by hra mohla plně čerpat. Renomovaný herní portál Kotaku totiž v minulosti přinesl informace i o enginu, na kterém má být hra vyvíjena. Mafia III engine, který byl použit při třetím díle a remasterech, údajně nahradí Unreal Engine 5, který svoje kvality předvedl třeba v technickém demu The Matrix Awakens.

Mafia 4: Čeština, česká lokalizace


Všechny dosud vydané hry v sérii měly českou lokalizaci. Poslední díl obsahoval do češtiny přeložené herní prostředí a titulky, Mafia I a II nabídli i dabing. Minimálně české titulky tak v případě Mafia IV očekáváme.

Mafia 4: Příběh


O příběhu další Mafie v posledních letech kolovaly různé zprávy. Uživatelé redditu BIGgunSMALLone (jeho příspěvek byl již smazán) a TheTruthTeller1985 tvrdili, že čtvrtý díl gangsterské série se bude odehrávat v rozmezí 40. až 80. let a částečně navazovat na Mafii III. TheTruthTeller1985 dodal, že hra bude zasazena v 70. letech a budeme spravovat vlastní kasino.

Tyto informace jsou však v kontrastu s tím, že podle renomovanějšího Kotaku se má jednat o prequel. Zkušený insider vystupující pod přezdívkou Shpeshal Nick dodává, že hra se odehrává v kolébce mafie, na Sicílii na přelomu 19. a 20. století. Podle Nicka v nové Mafii uvidíme začátky samotného Dona Salieriho, pod jehož křídla se dostal hlavní hrdina první Mafie, Tommy Angelo.

Mafia Trilogy; screenshot: postavy

Ilustrační obrázek, zdroj: Hangar 13

V každé Mafii jsme poznali zajímavou plejádu postav v čele s hlavními představiteli. U Mafie 4 proto čekáme stejnou péči o vyobrazení charakterů.

Tady zprávy o příběhu od Shpeshal Nicka končí, no není vyloučeno, že určitá část děje bude věnována i organizovanému zločinu v Americe (jako dosud ve všech dílech). Zákaz alkoholu tehdy v USA způsobil rychlejší rozvoj organizovaného zločinu a díky prohibici se na vrchol dostal například i takový Al Capone – symbol americké mafie.

Mafia 4: Gameplay


Nepředpokládáme, že se Mafia 4 v oblasti žánru odchýlí od jejích předchůdců a i čtvrtý díl série tak zřejmě bude akční adventurou z pohledu třetí osoby. Alespoň částečnou představu o gameplayi nám dávají i nedávno zveřejněné inzeráty na portálu LinkedIn (informuje o nich například portál insider-gaming.com), jejichž prostřednictvím tvůrci hry hledají nové duše do svého týmu. Nabízená pozice designéra AI je nejzajímavější, jelikož se v ní explicitně zmiňuje další přírůstek v Mafia sérii a hovoří také o tvorbě gameplayových smyček kombinujících stealth a akční souboje.

Mafia 2; screenshot: auto Mafia 3; screenshot: přestřelka

Ilustrační obrázky, zdroj: Hangar 13

Zběsilé honičky a přestřelky pravděpodobně nebudou chybět ani v Mafii 4.

Právě tyto dva prvky byly typické pro předešlé hry, zejména Mafii II a III, u čtvrtého dílu však očekáváme jejich výrazné vylepšení. Pravděpodobně se také dočkáme širokého spektra zbraní a aut, které si vyzkoušíme, a otevřený svět plný podnětů k průzkumu. Velmi pravděpodobná je také přítomnost různých vedlejších úkolů a širší možnosti customizace, ať už ve formě vylepšení pro vozidla, nebo částečné úpravy vzhledu hlavní postavy (například změna účesu).

Mafia 4: Herní svět


Herní svět Mafie 4 by měl být obrovský a nedivili bychom se, kdyby svou velikostí překonal ty v předešlých Mafia hrách. Vývojáři pravděpodobně představí nové fiktivní město inspirované metropolemi USA, ale vyloučeno není ani to, že více prostoru dostane kolébka mafie – Itálie a možná rovnou Sicílie.

Mafia 4: Multiplayer


Ani jedna z předešlých Mafii neobsahovala hru pro více hráčů, u Mafie 4 jí ale možná lze očekávat. Zmíněné inzeráty totiž nabízely pracovní pozici i jedincům zkušeným v tvorbě multiplayerových her. V těchto nabídkách se však Mafia již nezmiňovala, nemusí být tedy nutně spojeny se čtvrtým dílem této české klasiky.

Mafia 4: Videa, trailery, screenshoty


Jelikož oficiální artworky ani screenshoty z Mafia 4 zatím k dispozici nejsou, v této kapitole najdete neoficiální artworky, převážně vytvořené fanoušky série.

Mafia 4; screenshot: koncept Mafia 4; screenshot: koncept

Ilustrační obrázky, zdroje: Michael Does LifeFonct

Mafia 4: Recenze a metacritic


Recenze zatím k dispozici nejsou, protože hra ještě nevyšla.

Mafia 4: Hardwarové nároky na PC


Hardwarové požadavky pro Mafia 4 PC budou zveřejněny s blížícím se datem vydání. Zatím pochopitelně k dispozici nejsou.


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém bude oznámeno bude oznámeno
Procesor bude oznámeno bude oznámeno
Grafická karta bude oznámeno bude oznámeno
DirectX bude oznámeno bude oznámeno
Operační paměť bude oznámeno bude oznámeno
Pevný disk bude oznámeno bude oznámeno
i

• Zdroje: Reddit


Co jsme dříve napsali o Mafia 4

Mafia 4 – Spekulace

  1. (13. 11. 2019) Před vydáním čtvrtého pokračování série má dorazit remaster Mafie II
  2. (1. 10. 2019) Reboot, remaster, Mafia 4, anebo úplně jiný projekt?

Před vydáním čtvrtého pokračování série má dorazit remaster Mafie II

• Spekulace: 13. 11. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Je třeba uznat, že tvůrci ze studia Hangar 13 dokážou držet jazyk za zuby a dodržovat omertu by jim tak ve světě organizovaného zločinu určitě nedělalo problém. Pokud se však hráči chtějí na druhé straně dozvědět nějaké novinky o jejich připravovaných projektech, jsou častokrát odkázáni na neověřené informace a leaky. Několik nových nedávno spatřily světlo světa kde jinde než na redditu.

Autorem příspěvku popisujícího údajný vývoj Mafie 4 je uživatel TheTruthTeller 1985, který tvrdí, že jeho zdrojem jsou bývalí členové vývojářského studia Hangar 13 a také jeden nejmenovaný novinář. Pokud by to byla pravda, šlo by o vcelku spolehlivé zdroje. Připomínám však, že jde však o oficiálně nepotvrzené informace a proto je berme s velkou rezervou.

Empire of Sin; screenshot: budování
Připravovaný přírůstek do série mafiánských akčních adventur má hráči umožnit vybudovat si vlastní impérium, kupovat různé budovy a měnit je například na kasina. Zatím však není jisté, zda se tento systém výstavby bude podobat například taktickému RPG Empire of Sin.

Podle zmiňovaného leakera práce na čtvrtém pokračování Mafie začaly už po dokončení posledního DLC jejího předchůdce s Afroameričanem Lincolnem v hlavní roli (Sign of the Times). Následně byl však projekt pozastaven v zájmu vývoje jiné neznámé hry od Hangar 13 a později byly práce na Mafii 4 úplně zrušeny, což potvrdil i herní novinář Jason Schreier ve svém článku věnovaném Mafii III.

Americké studio se však později přece jen vrátilo k Mafii 4 (prý kvůli jejímu potenciálu). Předcházelo tomu založení menšího týmu v anglickém Brightonu, který znovu začal na hře pracovat, obnovujíc původní nápad. Po 5–6 měsících se nakonec do tvorby hry zapojilo úplně celé Hangar 13 (kromě české větve).

Zdroje hovoří o zasazení hry do 70. letech v Las Vegas, což jen potvrzuje návrat tvůrců k původnímu nápadu. Příběh by měl zachycovat období jednoho desetiletí a soustředí se na vyprávění děje v přítomnosti, nedočkáme se tak flashbacků či retrospektivy, která byla výrazná například v prvním dílu s Tommym Angelem v hlavní roli.

Mafia 3; wallpaper: postavy
Děj má navazovat na osudy hrdinů Mafie III, návratu hlavních postav z předešlého dílu se však asi nedočkáme. Důvodem může být to, že Mafia III nenabídla pouze jeden konec a leak mluví o novém protagonistovi.

Motion-capture natáčení údajně začalo před 8–9 měsíci. Oznámení Mafie III navíc proběhlo jeden a půl roku před jejím vydáním. Představení chystaného pokračování bychom se tak mohli dočkat začátkem, popřípadě v polovině roku 2020 s datem vydání stanoveným na 2021 – Mafia 4 by tak zavítala už na novou generaci konzolí.

Čtvrtý díl slavné série však není jedinou hrou, na které Hangar 13 prý pracuje. Před jejím vydáním by měl přijít ještě remaster Mafie II, pod taktovkou českého oddělení studia. Vylepšený bratříček téměř 10 let staré klasiky je prý vyvíjen pomocí enginu, který do vínku dostane i Mafia 4.

Mafia 2; screenshot: Henry Joe Mafia 2; screenshot: zima, auta
Mafia II by svojí grafikou dokázala porazit i některé současné tituly. Pokud by se však tvůrci rozhodli vylepšit mimiku postav či oživit nudný otevřený svět, spoustu fanoušků by určitě potěšili.

Vývoj vylepšené verze nebude navíc pravděpodobně trvat tak dlouho (půjde asi jen o úpravu grafického kabátku), a tak ho můžeme očekávat dříve než Mafii IV. Osobně mě celkem překvapilo, že se tvůrci rozhodli pro remaster dvojky a nedali přednost vylepšení první Mafie z roku 2002, na jejíž grafice je zub času mnohem viditelnější. Dobrou zprávou ale je, že do remaster se pouští české oddělení studia a hra tak snad zůstane věrná svým kořenům.

Svou troškou ke spekulacím kromě leakerů přispělo i samotné Take-Two Interactive. Ve své oficiální finanční zprávě informuje o světlé budoucnosti a plánech zahrnujících pokračování největších herních značek vydavatele. A mezi ně právě trilogie akčních adventur zachycující vzestupy a pády organizovaného zločinu jednoznačně patří.

• Zdroje: Gaming Today Magazine, Daily Gaming Report, SegmentNext, Metro.co.ukReboot, remaster, Mafia 4, anebo úplně jiný projekt?

• Spekulace: 1. 10. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Podle portálu segmentnext.com Take-Two Interactive 2. srpna 2019 zaregistrovali celkem 3 známky „Mafia“ – dvě ve fontu používaném v 1. a 2. dílu a třetí obsahující pouze slovo „Mafia“. Tyto trademarky přinášejí tři možné scénáře: tím prvním je pouze obyčejné plnění povinností ze strany společností – ochranné známky je totiž třeba znovu registrovat každých 10 let.

Mafia 1 však vyšla v roce 2002 a její trademark už musel být znovu zaregistrován nejpozději v roce 2012, druhý díl spatřil světlo světa před 9 lety, v případě obou titulů by tak opětovná registrace ještě potřebná nebyla. Proto se začíná skloňovat i slovo remaster prvního nebo druhého dílu. Nemůžeme zcela vyloučit ani Mafii 4 (napovídá tomu zejména třetí známka, která nedisponuje charakteristickými barvami či fontem typickým pro dosud vydané tituly). Podle Frasera Browna, redaktora serveru PC Gamer, se však remaster jeví jako mnohem pravděpodobnější možnost.

Mafia; screenshot: trademark registration Mafia; screenshot: trademark
Jednotlivé známky pod kódy 88564619, 88564555 a 88564671 již na stránkách Amerického patentového úřadu nejsou dohledatelné.

Hned druhý den (3. 8. 2019) však Take-Two zaregistrovalo ještě jednu známku, tentokrát pro studio Hangar 13, které stojí za třetím pokračováním Mafie. To by se možná mohlo pokusit napravit si jméno rebootem či remasterem, není totiž žádným tajemstvím, že právě třetí přírůstek do této kultovní herní série nebyl fanoušky přijat zrovna nejlépe.

Dokonce se začíná šuškat o tom, že Hangar 13 už dva roky pracuje na zatím záhadami opředeném AAA titulu. Ještě v roce 2018 to však na pokračování Mafie vůbec nevypadalo. Herní investigativní novinář Jason Schreier se v článku věnovaném právě Mafii 3 vyjádřil, že v prvotních plánech pro Mafii 4 se údajně objevovalo prostředí Las Vegas 70. let, ale společně s Muhammadem Uneebem ze segmentnext.com konstatují, že z plánů nakonec sešlo – vývoj hry inspirované filmem Casino od Martina Scorseseho byl kompletně zastaven a začalo se pracovat na zcela novém projektu.

Mafia; screenshot: film
V Mafii 4 měl hráč ovládat svou mafiánskou rodinu a vlastnit kasino. Tvůrci plánovali čerpat inspiraci i ze známého filmu od Martina Scorseseho z roku 1995, Casino.

Je samozřejmě možné, že se opravdu dočkáme 4. dílu Mafie. Koneckonců výše citované články, které tvrdí opak, jsou už rok staré. A pokud se na titulu dále rozvíjejícím tuto slavnou značku akčních adventur (nebo zcela jiném herním výtvoru) opravdu pracuje, je možné, že novinek se dočkáme příští rok, kdy je přece plánováno i vydání (pravděpodobně) PS5 spolu a Project Scarlett. Studio Hangar 13 by tak mohlo využít šanci a přinést jednu z prvních herních vlaštovek na konzole nové generace.

Tak šel čas s Mafií

Existuje jen velmi málo lidí (tedy alespoň na Slovensku a v Čechách), kteří by neznali herní sérii Mafia. Tento český klenot v průběhu let své existence obohatil herní trh o příběhy mafiánských rodin z různých časových obdobích 20. století, jež se odehrávaly ve fiktivních městech inspirovaných americkými metropolemi.

Zatímco první díl z roku 2002 pod taktovkou brněnského studia Illusion Softworks nás zavedl do fiktivního města Lost Heaven v 30. letech minulého století a dosud obsazuje první pozice osobních žebříčků mnoha hráčů, dvojka představila osudy trojice mafiánských rodin během dvou desetiletí v metropoli (taktéž vymyšlené) Empire Bay a vysloužila si o něco nižší hodnocení než její předchůdkyně – stále se však mohla považovat za její rovnocennou soupeřku.

Mafia 1; screenshot: mafia Mafia 2; screenshot: 2k
Mafia 1 si získala srdce hráčů zejména v Evropě, přičemž americkému trhu dominoval její konkurent od studia Rockstar Games – GTA III. Podobnému osudu čelila i Mafia 2, kterou s vydáním o pár měsíců předběhlo Red Dead Redemption (opět od Rockstar Games).

A pak tu máme Mafii III. Ta vyšla téměř před 3 lety a hlavní roli v ní ztvárnil afroameričan Lincoln. Kritici na jedné straně ocenili příběh či poukázání na rasismus v 60. letech minulého století, se kterým se museli obyvatelé Ameriky s tmavou barvou pleti každý den vyrovnávat, mnozí hráči jí ale nemohli odpustit slabou technickou a grafickou stránku a nedokončenost otevřeného světa. Mafia III byla dokonce označována za herní zklamání roku.

Mafia 3; screenshot: mafia 3
Jediný aspekt, který Mafia 3 od svých předchůdců zdědila, je silný příběh. Téměř ve všech ostatních oblastech však selhává.

Je tak zřejmé, že celé sérii zachycující vzestupy a pády organizovaného zločinu vládne nejstarší ze tří titulů, a právě ten by byl určitě nejvhodnějším adeptem na remaster, když vezmeme v úvahu i fanouškovskou základnu, kterou si i po 17 letech hra dokázala udržet. Přestože Mafia II nabídla mnohem lepší grafický kabátek, mnoho hráčů nepřesvědčila a zatím poslední díl trilogie doplatil zejména na svůj turbulentní vývoj.

Na tvorbě třetího dílu akční adventury se už totiž nepodíleli stejní vývojáři, hra přešla do rukou studia Hangar 13, kde zůstalo jen pár skalních zaměstnanců původních vývojářů z 2K Czech (dříve Illusion Softworks). Na tvůrce byl navíc vyvíjen obrovský tlak vydavatelem 2K Games a právě to se podepsalo na zásadních nedostatcích,  kterými Mafia III „oplývala“, a tedy i na její celkově negativním přijetí hráči.

Je tedy otázkou, zda se nakonec dočkáme pokračování nebo remasteru jednoho ze starších dílů. Osobně bych uvítala právě remaster Mafie 1. Pokud by se ho ale ujali tvůrci z Hangar 13, je velmi nepravděpodobné, že by jim fanoušci této (již téměř 18leté) herní klasiky odpustili i jen tu nejmenší chybu a pro samotné studio by to představovalo nemalou výzvu. Proto si tedy myslím, že dají přednost zcela novému projektu, případně 4. pokračování mafiánské adventury. Napište nám, co si o celé situaci myslíte a kterou z uvedených možností byste přijali vy.

• Zdroje: DualshockersMetro.coSegmentnextKotaku, PC Gamer

4,9 28×
Mafia Trilogy - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky a dabing, žánr: akční, - kompletní vydání legendární herní série, které Vám umožní okusit život gangstera napříč 3 odlišnými érami organizovaného zločinu v Americe. První a druhý díl obsahuje kompletní lokalizaci včetně českého dabingu, třetí díl obsahuje české titulky.
699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MXO729
4,8 99×
Mafia Trilogy - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky a dabing, žánr: akční, - kompletní vydání legendární herní série, které Vám umožní okusit život gangstera napříč 3 odlišnými érami organizovaného zločinu v Americe. První a druhý díl obsahuje kompletní lokalizaci včetně českého dabingu, třetí díl obsahuje české titulky.
729,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX823
3,6
Mafia Trilogy - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: akční,
544,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004827
4,8 55×
Mafia Definitive Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky a dabing, žánr: akční, - kompletní remaster původní hry s vylepšenými herními mechanismy, rozvinutějším příběhovým pozadím, novými filmečky a mnohem více. A to včetně kompletní lokalizace s českým dabingem.
499,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX823a
4,1 26×
Mafia III - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, - nový díl legendární hry z mafiánského prostředí!
479,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX185
4,7 16×
Mafia Definitive Edition - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky a dabing, žánr: akční, - kompletní remaster původní hry s vylepšenými herními mechanismy, rozvinutějším příběhovým pozadím, novými filmečky a mnohem více. A to včetně kompletní lokalizace s českým dabingem.
562,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: MXO729a
4,7 127×
Mafia Definitive Edition - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky a dabing, žánr: akční, - kompletní remaster původní hry s vylepšenými herními mechanismy, rozvinutějším příběhovým pozadím, novými filmečky a mnohem více. A to včetně kompletní lokalizace s českým dabingem.
250,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004824
4,8 19×
Mafia Definitive Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky a dabing, žánr: akční, - kompletní remaster původní hry s vylepšenými herními mechanismy, rozvinutějším příběhovým pozadím, novými filmečky a mnohem více. A to včetně kompletní lokalizace s českým dabingem.
1 049,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1663
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací