Nakupování budoucnosti Týden kojení

Marvel Champions: Karetní hra (RECENZE) – Mocní hrdinové ve vašich rukou

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Kinematografie zavánějící popcornovou zábavou v současnosti nemá inspirativnější zdroje než komiksy. V naší redakci se těší velké popularitě sešity od vydavatelství Marvel a s nimi se pojící filmový svět MCU, což se odráží také v natěšenosti na počítačové zpracování Avengers. Než se jej příští rok dočkáme, můžeme zažít vlastní dobrodružství v deskovce Marvel Champions, na kterou se podíváme v dnešní recenzi.

Recenze

Marvel Champions: Karetní hra; screenshot: cover, recenze


• Žánr: LCG (živoucí kaertní hra) • Počet hráčů: 1-4 • Autoři: Michael Boggs, Nate French, Caleb Grace • Vydavatel: FFG • Distributor v ČR: ADC Blackfire Entertainment • Herní doba: 45 min až 1,5 hodiny • Doporučený věk: od 14 let


Obsah recenze Marvel Champions: Karetní hra

 1. Šarvátky jako z Avengers
 2. V různorodosti je síla
 3. Marvel Champions: Karetní hra – Pravidla
 4. Marvel Champions nabízí vlastní komiksový zážitek
 5. Recenze Marvel Champions: Karetní hra: závěrečné hodnocení

Šarvátky jako z Avengers

• Recenze: 24. 11. 2019 • Autor: Jakub Němec

Hrdinové ze světa Marvel v současné době vládnou ztemnělým kinosálům (i když je na chvilku zastínil Joker) a původní kreslení hrdinové se stávají výhodným obchodním artiklem. Kapitána Ameriku, Thora, Iron Mana nebo Spider-Mana najdete všude, až máte strach, že na vás vyskočí i zpod záchodového prkénka, takže nikoho nepřekvapí, že se nadlidsky silní kluci a holky dostali také do deskoherního prostředí. V angličtině již vyšla řada titulů jako Thanos Rising nebo odnož Munchkina, ale v české lokalizaci jsme se dočkali až nyní s karetní kooperativní hrou Marvel Champions.

Marvel Champions: Karetní hra; screenshot: komponenty

Marvel Champions: Karetní hra (Stolní hra)

V krabici Marvel Champions najdete hromadu karet, s nimiž si pohodlně zahrajete trojici scénářů. Škoda, že zde chybí přepážky na řazení karet, ale lidovou tvořivostí si insert pěkně uspořádáte.

Za jejím návrhem stojí trio Michael Boggs, Nate French (karetní Pán prstenů, Hra o trůny nebo Arkham Horror) a Caleb Grace (přídavky ke karetnímu Pánu prstenů), což dost napoví o principech této karetky. Základem je zkratka LCG (Living Card Game), která neznamená nic jiného než postupné rozšiřování základní sady o další balíčky hrdinů, záporáků a příběhů. V ČR se v rámci LCG deskovek vydával příběhový Pán prstenů (co balíček, to nová překážka), jenž byl v základní verzi dost obtížný, a tak jste potřebovali hrdiny z rozšíření, abyste vybudovali konkurenceschopnou sestavu hrdinů a jejich vlastností. U Hry o trůny byl problém v pouze jedné kopii potřebné karty, i když jste jich mohli mít v balíčků více (takže se nakupovalo více základních krabic, já mám doma tři).

Oba problémy naštěstí u Marvel Champions padají, což slouží autorům základní verze ke cti. Popularita komiksových hrdinů a prodávání jejich specializovaných balíčků podle mě totiž bude dostatečnou zárukou, že se rozšíření budou kupovat, takže se nemusí tlačit na pilu v rámci mechanik. Díky tomu se již v rámci nyní dostupné verze dostanete k slušně hratelné karetce, v níž se s pěticí hrdinů (Iron Man, Spider-Man, Black Panther, Captain Marvel a She-Hulk) popasujete s trojicí záporáků (Rhino, Klaw a Ultron) v několika proměnlivých scénářích a o zábavu tak bude postaráno.

Marvel Champions: Karetní hra; screenshot: hrdinové

Marvel Champions: Karetní hra (Stolní hra)

Marvel Champions nabízí pětici hrdinů, jejichž řady se budou postupně rozšiřovat. V našich končinách alespoň v rámci větších expanzí – po některých bojovnících budete muset poohlédnout v angličtině.

Navíc si vystačíte sami, když nenajdete až tři kamarády, kteří by se do boje proti bezpráví pustili s vámi, protože solitérní mód funguje stejně dobře jako kooperace s ostatními hrdiny, jen to budete mít složitější. Během přibližně hodiny se nad deskou stolu pokusíte zabránit loupeži vibrania (fiktivní kov) z továrny, vyšetříte útok na základnu S.H.I.E.L.D.u, nebo se postavíte proti Ultronovu pekelnému plánu na likvidaci veškerého lidstva. Každý záporák ještě vedle svého hlavního cíle rozjede menší akce na odvedení pozornosti hrdinů, kteří se navíc mohou potýkat se svými vlastními problémy a narazí na osobní Nemesis. Zkrátka patálie přesně v takové míře, abyste se zapotili, ale zároveň nebyli úplně zahlceni – podobně jako na stránkách komiksu či filmovém plátně.

V různorodosti je síla

Pokud si hru Marvel Champions pořídíte, zdržíte se u ní asi docela dlouho, protože všechny základní scénáře lze poupravit pomocí vedlejších plánů, stejně jako si jde hrát s kartami vlastností (agrese, ochrana, vedení, spravedlnost) přiřazených k jednotlivým hrdinům. Navíc všichni klaďasové i záporáci mají dost odlišných vlastností, aby se s nimi (či proti nim) hrálo úplně jinak. Spider-Man využívá obratnost a statečnost, Iron Man je z počátku slabší, ale jakmile se vybaví brněním, je s padouchem zle, Captain Marvel spoléhá na sílu fotonových výbojů, She-Hulk probudí obrovskou ničivou energii ve chvílích ohrožení a Black Panther spoléhá na své zázemí, díky kterému se mu lépe spravují karty.

Marvel Champions: Karetní hra; screenshot: hráč

Marvel Champions: Karetní hra (Stolní hra)

Jednotlivé postavy v Marvel Champions vyžadují odlišný přístup, což otevírá prostor pro pokusy při střetech s nepřáteli.

Individuální přístup je skvělým osvěžením, ale neklade nároky ve smyslu LCG Pán prstenů, v němž jste museli přemýšlet o každé kartě, zda má ve vašem balíčku smysl. Tady je předpřipravená sestava společně s doporučeným atributem a neutrálními kartami velmi dobře hratelná už ze startu, což napomáhá především nováčkům a méně zběhlým hráčům v oblasti karetních deskovek. Velkým přínosem je trojice samostatně zabalených paklíků karet, s nimiž si vyzkoušíte zjednodušenou verzi Marvel Champions a přirozeně tak načerpáte její mechaniky, o nichž si povíme na dalších řádcích.

Marvel Champions: Karetní hra – Pravidla

Průběh každé partie se skládá z dopředu neurčeného počtu kol, během nichž se střídají hráči a jejich soupeř ve svých akcích. Během kola můžete prohodit svou hrdinskou podobu (vhodná k útočení a maření plánů) se svým alter egem (léčení), vynášet karty z ruky, za něž platíte pomocí zdrojů vytisknutých v pravých dolních rozích karet, nebo provést akci na již vyložených kartách. Zdroje energie mají různé symboly (mentální, fyzický, energie), jež mohou dodat zvláštní efekty, takže budete o jejich investici pořádně přemýšlet. Vše samozřejmě činíte, abyste zamezili zlotřilému plánu záporáka a přitom jej zadupali do země.

Marvel Champions: Karetní hra; screenshot: setup

Marvel Champions: Karetní hra (Stolní hra)

Pokud máte roztříděné karty, je příprava Marvel Champions otázkou několika minut.

Že se nebude jednat o nic lehkého, naznačuje již fakt, že až si své fáze odehrají hrdinové, pustí se do půtky maníci z odvrácené strany zákona. Nejdříve kolem sebe rozdávají rány a poté začnou klást svá osidla do cesty našim vyvoleným. Můžou se tak objevit nohsledi, osudoví protivníci hrdinů, osobní potíže či vedlejší problémy, které posilují záporáka. Pokud se na jejich řešení vykašlete, začne vám všechno brzo přerůstat přes hlavu, takže musíte svou pozornost obratně štěpit na více frontách. Fáze protivníka se v dost aspektech podobá již několikrát zmíněnému Pánovi prstenů, takže veteráni budou jako doma.

Marvel Champions nabízí vlastní komiksový zážitek

Abyste dospěli k co největší efektivnosti, měli byste nejdříve několikrát potrápit Rhina, pak svou pozornost přesunout na Klawa a Ultrona povolávajícího jednoho nohsleda za druhým. Postupně se naučíte tu správnou taktiku, abyste zkusili zničit jejich silnější verze, popř. přidat plány pro experty. Zaručuju vám, že se začnete ohánět už v prvním kole. Ať už si Marvel Champions namixujete jako pohodovou zábavu či pořádnou výzvu, budete se u něj slušně bavit. Jak jsem naznačil výše, tohle LCG je velmi dobře hratelné již v základní krabici, takže se do něj mohou pustit fanoušci deskovek i komiksových sešitů a filmů.

Marvel Champions: Karetní hra; screenshot: rozehrané

Marvel Champions: Karetní hra (Stolní hra)

Herní plocha Marvel Champions patří k těm přehlednějším, při správném řazení okamžitě víte, které problémy si zaslouží vaši pozornost a které je možné odložit na pozdější dobu.

Vaše pohodlí při hraní lze zaručit díky intuitivní symbolice na kartách a především díky české lokalizaci, o niž se postaral tuzemský distributor ADC Blackfire. S překladem se ovšem váže jedna nepříjemnost, především pro pedanty, kteří chtějí mít své deskovky sjednocené s rozšířeními – Blackfire nebude vydávat menší rozšíření s hrdiny (nyní ohlášen Kapitán America, Mrs. Marvel za cca 15 dolarů) a záporáky (Green Goblin a The Wrecking Crew za cca 20 dolarů), protože jsou poučeni ze situace s LCG Hra o trůny a Pán prstenů, jejichž menší expanze se moc dobře neprodávaly. Můžeme tak doufat, že se dostane alespoň na velká příběhová rozšíření, v nichž by se mělo objevit vícero navazujících scénářů (vše se samozřejmě bude odvozovat od tuzemských prodejů).

Takže s rostoucím počtem kopií Marvel Champions mizících z regálů obchodů se zvyšuje šance na přeložení dalších dobrodružství. Jinak se budete muset spolehnout na anglickou verzi. Nemějte obavy, že by si neodpovídala grafická stránka téhle karetky, jen by někomu mohlo vadit hrát dvoujazyčnou hru. Díky licenci od Marvelu si na kartách můžete prohlédnout velmi pěkné ilustrace hrdinů, záporáků a jejich destrukčních chvatů jako na stránkách komiksů, což je hodně fajn. Celkově se z mého pohledu jedná o nejpřístupnější živou karetní hru na českém trhu, u níž se ovšem nesetkáme s některými hrdiny v češtině, což je škoda (ale dá se to pochopit).

• Zdroje: Vlastní

Recenze Marvel Champions: Karetní hra: závěrečné hodnocení


Marvel Champions: Desková hra; recenze

Marvel Champions: Karetní hra

Deskové hry

Marvel Champions: karetní hra patří do rodiny LCG, tedy karetních her s postupně vydávanými expanzemi, jež by mohly nadchnout jak fanoušky komiksové předlohy, tak hráče deskovek. Relativně nenáročná pravidla umožňují naskočit do této kooperativní záležitosti komukoliv během pár minut, což podporuje také snadné složení balíčků. Zamrzí pouze budoucí absence překladu u menších rozšíření. Variace scénářů, karet hrdinů a padouchů navíc zaručují slušnou znovuhratelnost už v základní krabici, takže: „Avengers! Assemble…“

Klady

 • Atmosféra jako ze stránek komiksu
 • Různorodí hrdinové a záporáci
 • Snadno pochopitelná pravidla
 • Intuitivní mechaniky na základě symboliky a popisků karet
 • Rychle nachystaná partie
 • Licencovaná komiksová grafika

Zápory

 • Budoucí absence české lokalizace u menších rozšíření
 • Nedotažený pořadač karet
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

i Mohlo by vás zajímat
iPodívejte se na všechny články z herní sekce. Další novinky ze světa her, esportu a technologií naleznete na facebooku a instagramu Alza Gaming.
Marvel Champions LCG - základní hra
Karetní hra pro 1–4 hráče, vhodné od 14 let, česká lokalizace, slovenská lokalizace

1 349,- bez DPH 1 115,-
Koupit
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem 4 ks
Objednací kód: HRAb0938
Marvel Studios Encyklopedie postav
Kniha - Setkejte se s hrdiny a padouchy filmového světa studia Marvel. - autor Adam Bray, 176 stran, česky, Pevná bez přebalu lesklá

336,- bez DPH 306,-
Koupit
Můžete mít zítra
Skladem > 10 ks u partnera
Objednací kód: FKP0293326
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční - Po deseti letech se s úplně novým příběhem a akcí pro až 4 hráče vrací exkluzivně na Nintendo Switch!

-21% 1 399,-
1 099,- bez DPH 908,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NSW518
Marvel Box Logo - tričko
Tričko s motivem Marvel, krátké rukávy a kulatý výstřih, materiál: bavlna

369,- bez DPH 305,-
Detail
Skladem dle varianty
Objednací kód: GMERCHb374
Marvel Characters Logo - tričko
Tričko s motivem Marvel, krátké rukávy a kulatý výstřih, materiál: bavlna

499,- bez DPH 412,-
Detail
Skladem dle varianty
Objednací kód: GMERCHb373
MARVEL Hulk heat mug - Hrnek
Hrnek materiál keramika, s motivem Marvel, Avengers a Hulk, mění barvu dle teploty, 460 ml, barva černá, 1 ks v sadě

349,- bez DPH 288,-
Koupit
Můžete mít ihned na prodejně Ostrava
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GMERCHb256
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB28
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi