Marvel vs. Capcom: Infinite – komiksových bojovek není nikdy dost (RECENZE)

Zobrazit katalog

Nejnovější díl proslulé série bojovek přichází na disky našich konzolí a počítačů. Komiksoví hrdinové vydavatelství Marvel se díky sloučení dvou dimenzí potkávají s postavami ze slavných her studia Capcom a jejich úkolem samozřejmě není nic menšího než zachránit svět. Vyplatí se tuto bizarní alternativní realitu vůbec zachraňovat? A přinese Marvel vs. Capcom: Infinite do svého žánru něco nového? Dozvíte se v naší recenzi. 


• Žánr: Bojovka • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PS4Xbox OnePC (19. září 2017) • Homepage: marvelvscapcominfinite.com • Čeština: Ne


Co všechno se v recenzi Marvel vs. Capcom: Infinite dozvíte?

 1. O čem je Marvel vs. Capcom: Infinite?
 2. Soubojový systém v Marvel vs. Capcom: Infinite
 3. Marvel vs. Capcom: Infinite aneb geologie v komiksovém stylu
 4. Audiovizuální stránka
 5. Marvel vs. Capcom: Infinite – výhra, nebo prohra?
 6. HW nároky pro Marvel vs. Capcom: Infinite PC
 7. Recenze Marvel vs. Capcom: Infinite: závěrečné hodnocení

O čem je Marvel vs. Capcom: Infinite?

• Recenze: 27. 9. 2017 • Autor: Štěpán Lenk

V příběhu Marvel vs. Capcom: Infinite se Sigma, hlavní záporák videoher Mega Man X, spřáhne s Ultronem, stěžejním padouchem marvelovského universa. Oba jsou přesvědčeni, že biologický život je bezvýznamný a je potřeba se ho zbavit. Díky nezměrné moci dvou Kamenů Nekonečna (konkrétně Kamenů Reality a Prostoru) sloučili své osobnosti do jedné bytosti, výmluvně nazvané Ultron Sigma. Zároveň tím propojili i světy Marvelu a Capcomu do jedné společné dimenze, kterou si (jak jinak) hodlají zotročit pomocí kybernetického viru.

Takto bezvýchodnou situaci hrdinové obou sloučených dimenzí snad ještě nezažili. Nezbývá jim tedy nic jiného než získat zbývající čtyři Kameny Nekonečna a s jejich pomocí se pokusit Ultrona Sigmu porazit. Je téměř jisté, že půjde o život, pokud ale neuspějí, lidstvo je odsouzeno k záhubě. V rámci záchrany obou realit tak musí spolupracovat i se svým úhlavním nepřítelem – šíleným titánem Thanosem. Dá se mu ale vůbec věřit? 

Možná si teď říkáte, že ten příběh zní dost šíleně. A vlastně máte pravdu, je to přitažené za vlasy až hanba. Na druhou stranu, pokud máte nějakou zkušenost se superhrdinskými komiksy, bude vám dějová linka Marvel vs. Capcom: Infinite připadat ještě poměrně umírněná. Hlavní ale je, že jakkoli přepáleně děj působí, celému konceptu hry to sedne jako spandexový kostým na tělo superhrdiny.

Veškeré dění na obrazovce je sympaticky komiksově nadsazené, akce jede snad nonstop a tempo příběhu polevuje málokdy. Je to ale dostatečně zábavné, aby vás to přikovalo k ovladači na dlouhé hodiny. Marvel vs. Capcom: Infinite jsem poprvé spustil pozdě večer se záměrem si zahrát kousek dějového módu, trochu se seznámit s ovládáním a jít spát. Ta akční smršť, kterou tato bojovka nasadí hned od začátku, vám ale prostě nedovolí přestat a ze svého sevření mě propustila někdy za svítání. A ano, šel jsem ten den do práce.

Marvel vs. Capcom: Infinite; Wallpaper: nepritel, boss, Sigma Ultron Marvel vs. Capcom: Infinite; Wallpaper: hrdinove, Ryu, Zero Marvel vs. Capcom: Infinite; Wallpaper: Thanos

Délka příběhové části Marvel vs. Capcom: Infinite objektivně zabere tak 5-6 hodin, hodně ale záleží na vašich bojových schopnostech. Dokážu si představit, že se u některých soubojů dá zaseknout (třeba střetnutí s Hulkem mi dalo docela zabrat), je ale dost pravděpodobné, že příběh dohrajete během jednoho či dvou sezení. Přirozeně se v něm seznámíte s většinou charakterů a zároveň si trochu vyzkoušíte, jak se s nimi bojuje. 

Při pohledu na masivní soupisku postav (je jich celkově 30) je ale nad slunce jasné, že si příznivci marvelovských komiksů a videoher od studia Capcom přijdou na své. Zahrát si můžete třeba za Iron Mana, Hulka, Doctora Strange, Kapitána Ameriku, Spider-Mana nebo Ghost Ridera v marvelovské sekci, od Capcomu si zabojujete v kůži Franka Westa z Dead Rising, Morrigan a Jedaha z Darkstalkers, Nemesis z Resident Evilu, Chun-Li a Ryu ze Street Fighteru a za mnoho dalších. Na nedostatek postav si tedy nemůžeme stěžovat, stěžejní otázkou ale je, jak se za ně hraje.

Marvel vs. Capcom: Infinity; Gameplay: Rocket vs. Sigma Ultron Marvel vs. Capcom: Infinite; Gameplay: Frank West vs. Spiderman

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

Soubojový systém v Marvel vs. Capcom: Infinite

Marvel vs. Capcom: Infinite svou herní náplní nejspíš nikoho šokovat nebude. Je to čistokrevná bojovka a vlastně se ani nesnaží předstírat nic jiného. Oproti ostatním hrám v tomto žánru se ale pár mechanismy přeci jen odlišuje. 

Marvel vs. Capcom: Infinite; Gameplay: Ultron vs. Zero

Dobře načasovaný protiútok může často zvrátit vývoj celého zápasu. Pak už jen stačí protivníka chytit do série komb a je vymalováno.

Základním stavebním kamenem série Marvel vs. Capcom byl od nepaměti princip střetnutí dvou týmů o více hrdinech. V předchozích dílech se vždy jednalo o tři na tři, v Marvel vs. Capcom: Infinite tentokrát máme dva na dva. V praxi si před každým zápasem sestavíte kombinaci charakterů, mezi kterými se pak můžete v průběhu souboje libovolně přepínat. Tato funkce do hry vnáší určité strategické prvky, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé jsou všechny postavy i jejich bojové styly dost odlišné, přepnout se například z pomalého charakteru na rychlý může ve vteřině výrazně změnit tempo celého zápasu a s ním i taktiku. Za druhé se právě nebojujícím postavám do určité míry obnovuje zdraví, prohození hrdinů ve správný čas je tedy klíčové a často vám může zachránit krk.

Všechny charaktery mají k dispozici pestrou paletu útočných komb, silné super útoky, blok a další pohyby. Ovládání je přesné a bezproblémové, bojový systém je dynamický a oproti ostatním hrám tohoto žánru mi přijde i přístupnější pro méně zkušené hráče. Klávesové kombinace jednotlivých útoků nejsou většinou nikterak složité a vyžadují stisk maximálně čtyř tlačítek. Základní útočné kombo je zjednodušené a na PS4 ho aktivujete čtyřnásobným zmáčknutím čtverečku, superútoky zase provedete stiskem kolečka a trojúhelníku najednou (nebo L2 + R2). Je to efektivní řešení a minimálně ze začátku vám hodně ulehčuje postup hrou.

Tato částečná zjednodušení ze hry naštěstí nedělají úplně triviální záležitost. Za prvé jdou i vypnout, za druhé vám zkušení hráči dají nakládačku nezávisle na tom, jestli máte automatická komba zapnutá, nebo ne. Jako odrazový můstek do žánru bojových her je ale Marvel vs. Capcom: Infinite ideální. Nicméně pro jistotu počítejte s tím, že než se naučíte jednotlivé útoky vůbec provést a účinně je za sebou řetězit, bude to nějakou dobu trvat. Jako ve všech bojovkách i zde ovládnutí soubojů vyžaduje spoustu cviku, preciznosti a nějakou tu dávku trpělivosti. Součástí hry je naštěstí i robustní tréninkový mód. 

Najdete ho v hlavním menu důmyslně schovaný pod názvem Misssions a rozhodně doporučuji si projít alespoň část. Osvětlí vám nejen základní principy a herní mechanismy, které byste jinak mohli minout, ale nabízí také podrobný „manuál“ pro každou hratelnou postavu, kde si osvojíte jejich různě náročná komba a specifické vychytávky. Pokud se tedy chcete zlepšit nebo lépe pochopit, jak hrát za konkrétní charakter, směle se vrhněte na tento režim. Bojová průprava se totiž hodí každému.

Marvel vs. Capcom: Infinity; Gameplay: Spiderman vs. Thanos, autocombo Marvel vs. Capcom: Infinite; Gameplay: Thor vs. Captain Marvel, autocombo

Krom již zmíněného story módu a tréninkových „misí“ má Marvel vs. Capcom: Infinite v rukávu i další herní režimy, i když kdovíjak bohatá nabídka to není. Online nabízí klasické zápolení s reálnými hráči (ranked nebo casual zápasy), zajímavější je ale Arcade mód, který připomíná klasické herní automaty z počátku 90. let a nejednomu pamětníkovi zabrnká na nostalgickou notu. V zásadě se jedná o sled několika zápasů za sebou zakončené tuhým bossem. Odměnou vám v případě jeho porážky bude alternativní kostým pro ty postavy, se kterými jste tento mód absolvovali.

Je to rozhodně zábavná aktivita, a pokud se rozhodnete si odemknout všechny možné varianty kostýmů pro každý charakter, může vám to zabrat pěkných pár hodin. Nabídka herních módů mi ale celkově přijde poměrně prostá a výrazně zde postrádám nějaký motivační prvek, kvůli kterému bych se ke hře často a rád vracel. Třeba konkurenční Injustice 2 a jeho systém gearu, kde jednotlivé části kostýmů měnily kromě vzhledu i vaše statistiky, byl v tomto ohledu perfektní. Různé úbory v Marvel vs. Capcom: Infinite samozřejmě potěší, ale krom estetického zážitku nic závratného nepřináší, což je škoda.

Marvel vs. Capcom: Infinite; Wallpaper: Iron Man vs. Zero, souboj

Grafika věrně odráží stylizaci komiksových sešitů a některé výjevy jako by vypadly přímo z jejich stránek.


i Mohlo by vás zajímat
Agents of Mayhem – spaste svět v kůži tří agentů v jednom (RECENZE)
Injustice 2 – DC „bohové“ jsou opět mezi námi (RECENZE)
Marvel's Spider-Man: ochraňujte New York v kůži slavného superhrdiny
Guardians of the Galaxy se dočkají herního zpracování

Marvel vs. Capcom: Infinite aneb geologie v komiksovém stylu

Celá hra se točí kolem již zmíněných Kamenů Nekonečna. V komiksech jsou tyto barevné nerosty stěžejními a velmi mocnými předměty, fanoušky komiksů tedy jistojistě potěší, že v Marvel vs. Capcom: Infinite nezastávají roli pouhých rekvizit. Během zápasů totiž můžete využít jejich unikátní schopnosti, které mnohdy výrazně ovlivní vývoj celého zápasu. V praxi si prostě před zápasem zvolíte jeden Kámen a jeho moc pak máte k dispozici. A co že vlastně ty zářivé kamínky dokážou?

Třeba takový Kámen Reality (Reality Stone) po vašem sokovi vystřelí ničivý rudý výboj, Kámen Prostoru (Space Stone) zase oponenta na několik vteřin uvězní v dimenzionální kleci, kde je vydán napospas vašim útokům. Kámen Času (Time Stone) umožňuje kratší teleport dopředu či dozadu, Kámen Mysli (Mind Stone) na pár vteřin protivníka znehybní, zatímco Kámen Síly (Power Stone) ho odhodí směrem dozadu. A konečně Kámen Duše (Soul Stone) nepřátelům na dálku ubírá zdraví a přidává ho vám. Z hlediska hratelnosti Kameny Nekonečna do Marvel vs. Capcom: Infinite nic přelomového nepřinášejí, přesto se jedná o zajímavý prvek, který soubojům přidává na variabilitě a dynamice.

Marvel vs. Capcom: Infinity; Gameplay: vyber hrdinu, vyber kamenu nekonecna Marvel vs. Capcom: Infinite; Gameplay: Firebrand vs. Zero, Pouziti kamene nekonecna

Audiovizuální stránka

Audiovizuální zpracování Marvel vs. Capcom: Infinite je tak trochu rozporuplné. Grafika nešetří nejrůznějšími efekty a věrně odráží stylizaci komiksové kresby, navíc si zachovává plynulost i při těch nejdivočejších scénách. Animace jednotlivých bojovníků se taky povedly a jejich zběsilé výpady a útoky působí přirozeně. Potud vše OK.

Marvel vs. Capcom: Infinite; Wallpaper: hrdinove, chun-li, Kapitan Amerika

Postavy jsou zpracovány povětšinou pěkně, jen u některých charakterů je záměrně přehnaná anatomie na pováženou. Kapitán Amerika a jeho krk utopený v hromadě svalů by mohl vyprávět.

Postavy a arény jsou zpracovány v zásadě pěkně, proporce některých postav jsou ale přinejmenším podivné. Kapitána Ameriku příroda v oblasti trapéz a hrudníku obdarovala tak štědře, až vás to donutí přemýšlet, jestli má vůbec krk. Obličejové animace několika jedinců také nejsou příliš povedené, vlastně místy až děsivé. Nejhůře dopadnul Thor s Hawkeyem a i když vás během zápasů takové věci zcela jistě nebudou trápit, trochu to nekonzistentní zpracování postav zamrzí.

Zvuková stránka hry kvalitou také kolísá. Na jednu stranu tu máme skvělou elektronickou hudbu s výborným ústředním motivem, na druhou stranu se dočkáme spíše průměrného dabingu. U některých postav máte pocit, že herci při nahrávání svých replik mysleli jen na co nejrychleji proplacený šek. Na hratelnost tyto záležitosti sice nemají zásadní vliv, přesto jejich přítomnosti trochu kazí celkový dojem.

Marvel vs. Capcom: Infinity; Gameplay: Thor vs. Kapitan Marvel Marvel vs. Capcom: Infinite; Gameplay: Nemesis vs. Thanos

Marvel vs. Capcom: Infinite – výhra, nebo prohra?

Nebojte se, i přes mé výtky můžu s klidným svědomím prohlásit, že Marvel vs. Capcom: Infinite je velice povedená bojovka, která obzvlášť potěší především fanoušky komiksů Marvelu a videoher studia Capcom. Souboje jsou svižné a mají patřičnou dynamiku, týmový aspekt pak do hry přináší zajímavé strategické prvky a bojové mechanismy svou komplexností uspokojí i veterány tohoto žánru. Zároveň jsou ale dostatečně přístupné i pro nové hráče. Jen bych uvítal více herních módů, díky kterým bych měl důvod se ke hře dlouhodobě vracet. Změřit síly s komiksovými a videoherními hrdiny můžete už 19. září 2017 na platformách PC, PS4 a Xbox One. Tato recenze byla napsána pro PS4 verzi.

Marvel vs. Capcom: Infinite; Gameplay: Dante vs. Sigma Ultron, K.O.

K.O. jsou dvě písmena, která nikdo z nás nechce na obrazovce vidět. Pokud tento smutný nápis vídáte podezřele často, možná je na čase vyzkoušet povedený tréninkový mód.

HW nároky pro Marvel vs. Capcom: Infinite PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7/8/10 64-bit
Procesor Intel Core i3-4160 Intel Core i5-4690K nebo AMD FX-9370
Grafická karta nVidia GTX 480, GTX 570, GTX 670 nVidia GTX 960 nebo Radeon R7 370
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  6 GB RAM 8 GB RAM
HDD 59 GB 59 GB

Recenze Marvel vs. Capcom: Infinite: závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80%
Audiovizuální zpracování
75%
Znovuhratelnost
75%
Marvel vs. Capcom: Infinite; recenze

Klady

 • Hratelnost přístupná i nováčkům
 • Zábavné a dynamické souboje
 • Fanoušci Marvelu a Capcomu si přijdou na své
 • Kameny Nekonečna jsou fajn zpestření

Zápory

 • rozporuplné audiovizuální zpracování
 • málo herních módů
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

4,0
Marvel vs. Capcom: Infinite - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, Epický střet mezi dvěma příběhovými universy se vrací s Marvel vs. Capcom. Bojujte za své oblíbené hrdiny.
449,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX0809
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací