Pitný režim kojenců a batolat v letním období

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Stejně jako dospělí, tak i děti potřebují při vysokých venkovních teplotách zvýšit příjem tekutin. Nadměrné pocení způsobené letními teplotami může zapříčinit dehydrataci, ke které může u malého miminka dojít rychleji než u dospělého člověka. Stačí kojenému dítěti jenom mateřské mléko? A jak je to s miminkem na umělé výživě? Kolik tekutin má dítě denně vypít a jaké nápoje jsou pro něj nejvhodnější?

Pitný režim kojenců a batolat v letním období

Obsah článku: Pitný režim kojenců a batolat

Proč je pitný režim kojenců a batolat důležitý?

Voda je základem každého člověka a pravidelný pitný režim je proto důležitý. Zajišťuje mimo jiné transport živin k buňkám, správnou funkci ledvin, vylučování škodlivých nebo nestrávených látek. U dospělého člověka voda tvoří přibližně 50 % tělesné hmotnosti. Váha kojence je ale téměř z 80% tvořena vodou. Kromě toho látková výměna probíhá u malých dětí rychleji než u dospělého jedince a dostatečný přísun tekutin je tedy pro ně velmi důležitý. 

Pitný režim kojených dětí

U kojených dětí je dostatečný pitný režim poměrně jednoduchý. Novorozencům a nepřikrmovaným kojencům není potřeba kromě mléka podávat žádné jiné tekutiny. Mateřské mléko obsahuje až 87 % vody a díky svému unikátnímu složení zažene hlad i žízeň. Do doby podávání příkrmů nebo vyjma výjimečných stavů tedy u plně kojeného dítěte není důvod podávat mu další tekutiny. Sama matka by ovšem měla dbát na svůj dostatečný pitný režim, stejně tak jako na výběr vhodných tekutin (kvalitní čistá voda, čaje pro kojící matky). 

Pitný režim kojenců a batolat
Plně kojené dítě má vše potřebné v mateřském mléce, jehož složení se přizpůsobuje potřebám kojence

Pitný režim nekojených dětí

U dětí na umělé výživě je to podobné. K pokrytí příjmu tekutin by jim do zavádění příkrmů mělo postačit doporučené denní množství umělého mléka. Více se tématu dávkování umělého mléka podle potřeb miminka věnujeme v článku Kojenecká mléka a jak vybrat to správné. Pokud děťátko vypije méně mlíčka, než je doporučováno, můžete mu mezi krmením zkusit podat lžičkou nebo stříkačkou převařenou kojeneckou vodu, případně dětský čaj. Pravidelně tekutiny začněte podávat zároveň se zaváděním příkrmů, tedy od ukončeného 4. měsíce věku. Kdykoli by se vám zdálo, že miminko nemá tekutin dostatek nebo trpí zácpou, málo močí, příjem tekutin zvyšte a obraťte se pro konzultaci včas na dětského lékaře.

Pitný režim batolat

Po prvních narozeninách se jídelníček batolete začíná podobat jídelníčku dospělého a tomu by se měl přizpůsobit i jeho pitný režim. Dítě starší jednoho roku by mělo přijmout minimálně litr tekutin denně, v případě horkého počasí i více. Do příjmu tekutin se ale započítává i mléko a voda obsažená ve stravě (polévky, ovoce, zelenina).

Instantní čaj pro děti – Sunárek meduňka Instantní čaj pro děti – Sunárek šípkový
Kojící maminky by také měly myslet na doplňování tekutin. Kromě čisté vody jsou vhodné i čaje pro kojící maminky podporující tvorbu mateřského mléka, které příznivě ovlivňují i zažívání miminka

Kolik tekutin by mělo dítě vypít?

Všude se hovoří o tom, kolik tekutin má denně vypít dospělý člověk, ale jak je to u dětí, které neustále rostou a jejich potřeby se mění úměrně vývoji? Na pomoc si můžeme vzít jistá doporučení odborníků. Přesto ale mějte na paměti, že indikací dostatečného zavodnění dítěte je pravidelně mokrá plena, světlá moč a spokojené miminko.

 Denní potřeba vody u donošených novorozenců, kojenců a starších dětí

Věk dítěte Denní potřeba tekutin (ml/váha dítěte v kg)
1 den 50-70
2 dny 70-90
3 dny 80-100
4 dny 100-120
5-9 dní 100-130
10 dní-7 měsíců 150-180
8-12 měsíců 100-140
1-2 roky 80-120
3-5 let 80-100
6-10 let 60-80
11-14 let 50-70

Zdroj: Gregora, M.: Kniha o matce a dítěti, Grada Publishing, a. s. 2005

Pitný režim kojenců a batolat v létě

V létě, kdy se dítě více potí, je potřeba zvýšit mu i příjem tekutin. Žíznivé miminko si ale samo o pití neřekne, někdy na to upozorní pláčem. Proto je na rodičích, aby dostatek tekutin u svého dítěte ohlídali.

Opět platí, že kojeným dětem do 6. měsíce věku není třeba kromě mateřského mléka podávat jiné tekutiny. Ale v horkých dnech věnujte miminku zvýšenou pozornost a kojte jej na požádání, případně mu prso i nabízejte. Jiné tekutiny není nutné kojenému dítěti podávat, protože při častějším kojení se složení mateřského mléka samo přizpůsobí potřebám dítěte.

i V horkých dnech věnujte zvýšenou pozornost tomu, zda miminko pravidelně močí, zda má světlou moč, jestli netrpí zácpou nebo není apatické.

Nekojeným dětem je žádoucí v horkém létě, kdy se miminko více potí, podávat po troškách i převařenou kojeneckou vodu, aby nedošlo k dehydrataci. Doporučujeme vodu podávat jen po lžičce, stříkačkou nebo miminku zvlhčovat rty. Od zavedení příkrmů (většinou od ukončeného 4. měsíce) zvyšujte dávky tekutin i s ohledem na snížení množství umělého mléka. Jestli je miminko dostatečně zavodněné poznáte například podle toho, že musíte pravidelně vyměňovat plenky, moč je světlá, dítě netrpí zácpou a není apatické. Pokud je tomu naopak nebo si množstvím podávaných tekutin v horku nejste jistí, je vhodné poradit se s lékařem.

Starším přikrmovaným kojencům v teplém počasí také podávejte mléko i pití vícekrát během dne. Když dítě kojení nebo tekutiny odmítá, můžete ho k příjmu motivovat podáním dětského čaje nebo naředěné ovocné či zeleninové šťávy. Vybírejte ale takové, které nejsou doslazované.

Pitný režim kojenců a batolat
Během horkých dnů je zvýšení příjmu tekutin pro kojence a batolata důležité. Pravidelně mokrá plena a spokojené miminko vám dají zpětnou vazbu, že vaše dítě je dostatečně zavodněné.

Kdy je zvýšená potřeba tekutin

U každého miminka může nastat situace, kdy je zvýšené riziko dehydratace a kdy je nutné mimo mateřského či umělého mléka podat další tekutiny. Jedná se nejčastěji o tyto případy:

 1. Průjem
 2. Zvracení
 3. Horečka
 4. Extrémně horké počasí

Při hrozící dehydrataci je u kojených dětí nutné zvýšit počet kojení. Pokud miminko kojení odmítá, podávejte mu převařenou kojeneckou vodu lžičkou či stříkačkou. Rovněž dětem na umělé výživě zvyšte příjem tekutin podáním kojenecké vody nebo dětského čaje. Při průjmových nebo horečnatých stavech nebo při podezření na dehydrataci doporučujeme stav dítěte konzultovat s pediatrem, který vám i s ohledem na původ potíží předá přesné pokyny. Při těžším průběhu výše zmíněných onemocnění vám lékař pravděpodobně doporučí doplňovat tekutiny i formou rehydratačního roztoku (např. Kulíšek), který dítěti doplní i ionty.

Pitný režim kojenců a batolat v letním období
Při podezření na dehydrataci nebo při trvajícím průjmovém onemocnění či zvracení je třeba neprodleně kontaktovat dětského lékaře

Jak u dítěte poznat dehydrataci

 • Lehká dehydratace – dítě je bledé, unavené, uplakané, může mít zvýšený pulz, méně močí, může mít zácpu. Kojenec nemá vpadlou velkou fontanelu (vazivové spojení na lebce mezi čelní kostí a temenem).
 • Středně těžká dehydratace – děťátko je unavené, nezvykle spavé, má oschlé sliznice (jazyk, rty), při pláči neprodukuje slzy, má zrychlený pulz i dýchání a málo močí, trpí zácpou. Kojenec má mírně vpadlou velkou fontanelu.
 • Těžká dehydratace – dítě je extrémně spavé, má velmi oschlé rty, vůbec nemočí a má zácpu. Jeho pulz je rychlý a nepravidelný, nereaguje na podněty.

Jak miminku podávat tekutiny

Nepřikrmovaným kojencům je nejlepší v případě potřeby podávat tekutiny lžičkou nebo stříkačkou. Rozhodně se u kojených dětí vyvarujte kojenecké láhvi, její použití by mohlo pokazit techniku sání a předčasně tak ukončit kojení. Nekojeným dětem můžete dát napít i z láhve, ale vzhledem k prevenci rizika vzniku zubního kazu je lepší dítě rovnou učit na hrníček nebo skleničku. Učící hrnek či láhev s brčkem jsou z tohoto důvodu ideální volbou i u starších kojenců a batolat.

Instantní čaj pro děti – Sunárek meduňka Instantní čaj pro děti – Sunárek šípkový
V létě můžete dítěti zpestřit pitný režim například granulovaným čajem bez přidaného cukru. Je snadný na přípravu a dětem chutná.

Nápoje vhodné pro kojence a batolata

Tekutiny kojenci byste měli začít pravidelně podávat, jakmile přijdou na řadu příkrmy. A jaké nápoje jsou pro tak malé dítě vhodné?

Kojenecká voda

Nejlepším nápojem pro kojence i batolata je převařená čistá voda s atestem kojenecké vody. Podávat ji můžete nejen od zavedení příkrmů, ale v případě hrozící dehydratace i dříve. Ideální je pak sáhnout po kupované kojenecké vodě, protože voda z kohoutku není pro kojence vhodná. Kojeneckou vodu je nutné používat (na pití i na vaření) do 6 měsíců věku dítěte, ideálně i déle. Pokud se ale rozhodnete dávat dítěti od půl roku vodu z kohoutku, měla by být převařená.

Kojenecký čaj

Dětské čaje bylinkové nebo ovocné jsou také vhodnou variantou pro dítě, vyhněte se ale doslazovaným čajům. Podporují tvorbu zubního kazu i nadváhu. K dostání jsou bylinné a ovocné čaje pro děti od narození. Některé bylinné čaje (například fenyklový) mohou miminku ulevit od nadýmání, lepší ale je, když jej vypije kojící maminka a potřebné látky se k děťátku dostanou přes mateřské mléko. Ideální čas na čaj může nastat v době, kdy miminko začíná s příkrmy a kojeneckou vodu odmítá. Čaj nikdy neslaďte a podávejte pouze čaj určený pro děti (černý ani zelený čaj není pro děti vhodný).

Babio fenyklový čaj pro děti HIPP ovocný čaj pro děti
Vedle čisté vody jsou pro kojence a batolata vhodné i dětské čaje

Ovocné a zeleninové šťávy

Ovocné či zeleninové šťávy jsou díky vysokému obsahu vitamínů skvělým doplňkem jídelníčku kojenců a batolat, ale na plné pokrytí pitného režimu vhodné nejsou. Jsou totiž velmi výživné a dítě spíš zasytí. Některé šťávy díky obsahu glukózy, fruktózy a dalších cukrů mohou přispět k rozvoji zubního kazu. Měly by tvořit jakýsi doplněk k pitnému režimu, a to ideálně v rozředěném stavu. Kojencům můžete nabídnout přibližně 150 ml ovocné či zeleninové šťávy denně, batolatům 250 ml šťávy denně. 

i Chcete se o zavádění příkrmů dozvědět více? Podívejte se na náš článek Kdy a jak začít s příkrmy u miminek.

Proč voda z kohoutku není vhodná pro kojence?

Mnoho maminek se ptá, proč je kojenecká voda lepší než kohoutková, i když by ji převařily. Odpovědí jsou nebezpečné dusičnany, které kohoutková voda obsahuje. Kojenci je nedokáží tolerovat tak, jako dospělí a můžou u nich vyvolat vážné zdravotní potíže. I když vodu z kohoutku převaříte, zničíte tím jen bakterie, chemické složení zůstane stejné. Tedy i obsah dusičnanů.

Tipy k dodržování pitného režimu dětí

 • Jestliže kojenci podáváte bylinný čaj či ovocnou šťávu, přistupujte k nápoji jako k nové potravině – zavádějte jej postupně a sledujte případné alergické reakce.
 • Čaj ani další nápoje neslaďte. Pití slazených nápojů výrazně zvyšuje riziko vzniku zubního kazu.
 • Pokud máte pocit, že vaše dítě málo pije, dodejte mu tekutiny stravou. K tomu výborně poslouží polévky, ovoce a zelenina.
 • Minerální vody, limonády a colové nápoje jsou pro děti nevhodné.
i V našem BabyMagazínu pro vás máme i další články, které by vás mohly zajímat:

Pitný režim a strava jsou pro miminko důležitou součástí správného vývoje. Vyberte si i vy to, co bude pro vaše děťátko nejlepší.

4,7
HiPP Mama BIO Čaj pro kojící matky - 6× 30 g
Kojící čaj v sáčku pro kojící matky, v BIO kvalitě, podporuje tvorbu mléka
569,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY5096
4,6 51×
GOLDIM Babio Dětský biočaj ostružinový 20 ks
Dětský čaj v sáčku pro děti od ukončeného 8. měsíce, v BIO kvalitě, bez přidaného cukru
od  46,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY6896
4,6 51×
GOLDIM Babio Dětský biočaj ovocný 20 ks
Dětský čaj v sáčku pro děti od ukončeného 4. měsíce, v BIO kvalitě, bez přidaného cukru
od  43,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY6897
4,6 51×
GOLDIM Babio Dětský biočaj rakytníkový 20 ks
Dětský čaj v sáčku pro děti od ukončeného 8. měsíce, v BIO kvalitě, bez přidaného cukru
od  43,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BABY6898
4,8 17×
HiPP BIO Švestkový nektar - 6× 200 ml
Nápoj - pro děti od 5 měsíců, 6 ks v balení - 53,17 Kč/ks
Koupit s kódem ALZADNY30 223,-
319,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BABY5083
4,8 17×
HiPP BIO Jablečno-hroznová šťáva - 6× 200 ml
Nápoj - pro děti od 5 měsíců, 6 ks v balení - 53,17 Kč/ks
Koupit s kódem ALZADNY30 223,-
Super cena
319,- Ušetříte 18,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BABY5081
4,8
HiPP BIO Nápoj s jablečnou šťávou a fenyklovým čajem - 6× 500 ml
Nápoj - pro děti od 5 měsíců, bez přidaného cukru, bio kvalita, 6 ks v balení - 71,50 Kč/ks
Koupit s kódem ALZADNY30 300,-
429,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY5086
4,6 51×
GOLDIM Babio Biočaj pro maminky 20 ks
Kojící čaj v sáčku pro kojící matky, v BIO kvalitě, bez přidaného cukru, podporuje tvorbu mléka
od  43,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY6892
4,8 19×
Sunar příkrm masozeleninový mix příchutí 6m+, 12× 120 g
Kapsička pro děti - hotové jídlo, pro děti od 7 měsíců, v balení 12 ks - 32,42 Kč/ks
389,-
1 balení
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY7646
4,8 34×
HiPP BIO První dýně od uk. 4.-6.měsíce, 6 × 125 g
Příkrm - zeleninový, pro děti od 5 měsíců, bez přídavku soli, bio kvalita, s probiotiky, 6 ks v balení - 40,56 Kč/ks - od 347,63 Kč/1 kg
Koupit s kódem ALZADNY15 207,-
243,-
1 balení
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY5035
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací