Vonné svíčky a magická síla vůní
Ač se to možná nezdá, čich je nejsilnějším lidským smyslem. Asi znáte ten pocit, kdy vám nějaká povědomá vůně zničehonic přivodí na mysl dávno zapomenutý zážitek z dětství. Vůně dokáží ovlivňovat lidskou psychiku. Toho můžete využít i sami doma. Se zklidněním nervů a navozením dobré atmosféry vám pomohou vonné svíčky.
- Jsou skvělým drobným dárkem pro nejbližší.
- Krásně provoní celý byt.
- Zklidní mysl, uvolní svaly a navodí domácí pohodu.
- Správná vůně dotvoří večerní romantiku.
i
Co dokáží vonné svíčky? Recenze nehodnotí jen intenzivní vůni a dobu hoření. Zákazníci také často zmiňují, že jim vonná svíčka pomohla vyřešit potíže se spaním.
Vonné svíčky všech velikostí i tvarů
Vonné svíčky vypadají trochu jinak než ty klasické válcové svíčky z adventních svícnů. V nabídce najdete různé velikosti a tvary, od klasických malých čajových svíček až po opravdu velké svíčky ve skle, jež váží i 1 kg a vydrží hořet v kuse až 250 h. A kdo si potrpí na styl, ten si může pořídit dekorativní svíčky ve tvaru lodi.
V nabídce najdete i samostatný vonný vosk a aroma lampy pro jeho pozvolné rozpouštění. Vonné vosky lze dle libosti kombinovat.
Jak vybrat tu správnou vůni aroma svíčky?
Aroma svíčky vybírejte podle typu vůně: ovocné, kořenité, květinové, orientální, dřevité či svěží. S volbou té správné vám pomůže aromaterapie. Levandule zklidní mysl, meduňka pomůže při nespavosti a citrusy dodají energii. V nabídce najdete i vánoční svíčky. Vonné svíčky můžete vybrat také podle znamení horoskopu.
Přírodní dřevěný knot zajistí efekt praskajícího ohně v krbu. Vonné svíčky s dřevěným knotem také vydrží déle hořet a vůni rychleji uvolňují.
Proč mohou být některé vonné svíčky zdraví škodlivé?
Zapalujete vonné svíčky často? Dejte pozor na složení. Ty levnější totiž často obsahují chemicky bělený parafín, derivát ropy, z něhož se při zapálení uvolňují stejné karcinogenní saze, jaké najdete i v emisích výfuků aut. Lepší je si připlatit za jednu opravdu kvalitní a zdravotně nezávadnou svíčku. Čím lze parafínové vonné svíčky nahradit?
- Svíčky z přírodního esenciálního oleje (konopného, olivového, kokosového apod.) jsou nejlepším řešením.
- Svíčky z palmového vosku jsou také netoxické. Při jeho získávání se ale devastují pralesy.
- Svíčky z včelího vosku vydrží hořet déle a voní po medu. Včelí vosk ale nemusí vyhovovat veganům.
- Vonné svíčky z použitých rostlinných olejů pomáhají recyklovat jinak nevyužitelný odpad.
- Bavlna a dřevo jsou ta nejlepší řešení pro knot svíčky.
Vonná svíčka ve skle s víčkem se dá snadno uhasit a na vosk se navíc nebude prášit.
Při používání vonných svíček nezapomínejte větrat
Dlouhodobé používání parafínových svíček v nevětraných prostorách může mít za následek bolesti hlavy, únavu, nebo dokonce i astma. Nejeden test vonných svíček se věnuje problematice syntetických vůní, jež obsahují spoustu toxických látek. Neplechu dělají i knoty vyztužené drátky. Z nich se totiž do ovzduší vylučuje olovo.
Jak by měla vonná svíčka hořet?
Aby vonná svíčka správně hořela, je dobré dodržovat několik základních pravidel:
- Velké svíčky se musí nechat rozhořet, což může trvat i 4 hodiny.
- Pokud svíčka nehoří rovnoměrně a prohořívá jen na středu, nahněte ji do všech stran tak, aby se vosk rozpustil a na svíčce vytvořil rovnoměrnou hladinu.
- Svíčku můžete případně obalit alobalem. Nahoře nechte jen malý otvor, aby měl oheň dostatečný přísun vzduchu. Nahromaděné teplo vosk za chvilku roztaví.
- Kouřící svíčku zhasněte, knot zastřihněte a očistěte. Délka knotu by měla vždy být někde mezi 3–5 mm.
- Svíčku nesfoukávejte, knot uduste ve vosku, nebo svíčku přikryjte víčkem. Nezapomeňte dobře vyvětrat.
- Ani přírodní vonné svíčky by neměly hořet déle než 5 hodin. Správně zvolené aroma sice od bolestí hlavy pomáhá, jeho dlouhodobé vdechování ale může mít přesně opačný účinek.
K provonění domu bez hoření můžete použít i vonné tyčinky nebo elektrické aroma difuzéry.
Skrýt popis