Knižní novinky

Formáty elektronických knih a ochrana proti kopírování

Zobrazit katalog

Elektronická kniha může být vydána ve velkém počtu formátů. Každý má své specifické vlastnosti a hodí se pro různá čtecí zařízení. Do většiny prodávaných elektronických knih je také vložený ochranný mechanizmus označovaný zkratkou DRM, který si klade za cíl zamezit neoprávněnému šíření knihy po internetu.

Elektronická kniha může být vydána ve velkém počtu formátů. Každý má své specifické vlastnosti a hodí se pro různá čtecí zařízení. Do většiny prodávaných elektronických knih je také vložený ochranný mechanizmus označovaný zkratkou DRM, který si klade za cíl zamezit neoprávněnému šíření knihy po internetu. Poradíme vám, jak se vyznat v populárních formátech pro Kindle, PocketBook a další čtecí zařízení.

Formáty a ochrana e-knih

Jaké formáty e-knih najdete na Alza Media?

 • Na Alza Media nabízíme pouze takové formáty e-knih, které umožňují dodržet v maximální míře sazbu knihy. Ve čtečkách tedy kniha vypadá velmi podobně jako originální papírová kniha. Výběrem těchto formátů také pokrýváme kompatibilitu se všemi čtecími zařízeními (čtečky Kindle, PocketBook a ONYX BOOX, tablety, chytré telefony, notebooky).

ePUB – univerzální formát

ePubUniverzální knižní formát založený na standardu IDPF (The International Digital Publishing Forum). Tento formát podporují specializované čtečky (s výjimkou čteček Kindle, které podporují vlastní, ekvivalentní formát MOBI)  i mobilní zařízení. V závislosti na licenčních podmínkách může být formát ePUB opatřen ochranou Adobe DRM.

 • Univerzální formát ideální pro většinu čtecích zařízení.

 • Schopnost přizpůsobit se velikosti obrazovky.

 • Možnost přizpůsobit si velikost fontu.

 • Fromát ePUB není podporován čtečkou Amazon Kindle.

 • Na každém zařízení se kniha zobrazuje trochu jinak.

 • Nevhodný formát pro složitý text doplněný obrázky, tabulkami a dalšími grafickými prvky.

MOBI – speciální formát pro Kindle

MOBIKnižní formát pro čtečky Kindle, který je založen na standardu Open eBook a XHTML a patří mezi nejpoužívanější Kindle formáty na světe. Svými vlastnostmi je velmi podobný formátu ePUB – podpora obrázků, přizpůsobení se velikosti displeje apod. V omezené míře podporují formát MOBI i ostatní zařízení.

 • Dokonalé provázání fromátu s čtečkou Amazon Kindle.

 • Schopnost přizpůsobit se velikosti obrazovky.

 • Možnost přizpůsobit si velikost fontu.

 • Omezená podpora v ostatních zařízeních.

 • Uživatel je vázaný na jednu konkrétní platformu.

 • Nevhodný formát pro složitý text doplněný obrázky, tabulkami a grafy.

PDF a PDF pro čtečky – ideální formát pro složité dokumenty

Adobe PDFFormát vhodný spíše pro čtení odborné literatury na počítači, nicméně podporuje ho většina čteček i mobilních zařízení. Nevýhodou tohoto formátu je fakt, že se při zvětšování či zmenšování textu mění sazba a odstavce se rozpadají nebo se nezobrazuje celý odstavec na stránce a čtení je méně pohodlné.

 • Univerzální formát podporovaný drtivou většinou čteček i mobilních zařízení.

 • Dokonale zachovává původní sazbu.

 • Vhodný pro složité texty doplněné obrázky, tabulkami a dalšími grafickými prvky.

 • Nemožnost přizpůsobit text velikosti displeje.

 • Při zvětšení či zmenšení se sazba rozpadne.

 • Nevhodný formát pro čtení beletrie.

Podporované formáty a čeština pro čtečky knih

Amazon Kindle – podporované formáty

Formáty pro Kindle čtečku: PDF, MOBI, AZW, DOC, HTML, TXT.

Pokud narazíte na formát, který není vaší čtečkou Kindle podporován, ve většině případů není problém daný formát online konvertovat do vámi požadovaného (čtečkou podporovaného) formátu.

Amazon Kindle – čeština

Uživatelské rozhraní čteček Kindle bohužel stále není dostupné v českém jazyce. Jak ale rychle zjistíte, čtečka Kindle nemá problém zobrazovat všechny české znaky – česky psanou knížku si tak můžete bez jakýchkoliv obav normálně přečíst.

PocketBook – podporované formáty

Formáty pro PocketBook čtečku: PDF, MOBI, EPUB, DOC, FB2, HTML, DOCX, PRC, TXT, RTF.

Pokud narazíte na formát, který není vaší čtečkou PocketBook podporován, ve většině případů není problém daný formát online konvertovat do vámi požadovaného (čtečkou podporovaného) formátu.

PocketBook – čeština

Podobně jako v případě čteček Kindle, ani čtečky od výrobce PocketBook nenabízí uživatelské rozhraní v češtině. České znaky jsou čtečkou PocketBook podporovány rovněž v maximální možné míře – při čtení proto na žádné problémy nenarazíte.

Co je to DRM?

 • Zkratka ze slov Digital Rights Management znamená systém pro ochranu autorských práv, který je používán jako zabezpečení elektronických souborů. DRM chrání e-knihu před zneužitím (volným užitím, kopírováním apod.). Na Alza Media se můžete setkat se dvěma typy ochrany – Social DRM a Adobe DRM.

Jaký je rozdíl mezi Social DRM a Adobe DRM?

Social DRM – ochrana založená na důvěře

Social DRMSociální DRM je v podstatě vodoznak nebo jeho obdoba, která se k dílu přidá a jednoznačně jej spojí s kupujícím. V případě elektronických knih to vypadá tak, že se na začátek knihy umístí jméno a adresa kupujícího a unikátní ID transakce, při níž byl soubor zakoupen. Kniha je pak ihned k dispozici bez dalších technických omezení a lze ji přímo číst ve všech čtečkách, které daný formát podporují.

Jak stáhnout knihu do čtečky a číst

1. Po zakoupení se kniha zobrazí v sekci Moje knihovna.

2. Klikem na zvolený formát se kniha stáhne.

3. Po překopírování do čtecího zařízení je kniha připravená ke čtení.

Výhody a nevýhody

 • Snadné použití

 • Kompatibilita s čtečkami

 • Bezproblémové použití s Kindle

 • Nekompletní nabídka dostupných titulů

Adobe DRM – bez autorizované čtečky ani ránu

AdobeSilnější forma ochrany, kde se využívá principu autorizace uživatele a jeho čtečky. Knihu je pak možné číst pouze na autorizovaných zařízeních. Před prvním nákupem je nutné splnit několik podmínek:

 1. Oveření kompatibility Vaší čtečky v seznamu podporovaných zařízení.

 2. Vytvoření Adobe ID – registrací na stránkách Adobe.cz.

 3. Instalace programu Adobe Digital Editions – link na stažení, program je bohužel pouze v angličtině.

 4. Autorizace počítače a čtečky – provádí se z prostředí programu Adobe Digital Edition vložením Adobe ID a připojením čtečky.

 5. Softwarové čtečky pro chytré telefony a tablety (doporučujeme Bluefire Reader) zvládnou autorizovat knihu vaším Adobe ID přímo v mobilním zařízení (bez nutnosti připojení k Adobe Digital Editions).

Jak stáhnout knihu do čtečky a číst

 1. Po zakoupení se kniha zobrazí v sekci Moje knihovna.

 2. Klikem na zvolený formát nedostáváte přímo knihu, ale soubor ve formátu .acsm, který má obvykle jen několik kB. Slouží pro získání licence a ke stažení knihy do Vašeho počítače/čtečky.

 3. Otevřením tohoto souboru v aplikaci Adobe Digital Editions dojde ke stažení knihy do knihovny aplikace. Odtud je možné ji přesunout do autorizované čtečky. 

Výhody a nevýhody:

 • Nabídka zahraničních titulů.

 • Nekompatibilní s Kindle.

 • Složitější postup před čtením

 • Nutnost certifikace zařízení

Slovník pojmů - čtečky elektronických knih

E-kniha

Elektronická kniha je digitální verze klasické papírové knihy určená pro čtení ve specializovaných čtečkách, tabletech, chytrých mobilních telefonech nebo počítačích. Elektronickou knihu si stáhnete za pár minut, v drtivé většině případů ji pořídíte levněji než klasickou tištěnou knihu a při čtení jistě oceníte možnost pružně měnit velikost písma.

DRM

Zkratka ze slov Digital Rights Management znamená systém pro ochranu autorských práv, který je používán jako zabezpečení elektronických souborů. DRM chrání e-knihu před zneužitím (volným užitím, kopírováním apod.). Na Alza.cz se můžete setkat s dvěma typy ochrany Social DRM a Adobe DRM.

ePub

Jeden z nejrozšířenějších formátů elektronických knih vhodný zejména pro beletrii. Jeho hlavní výhodou je zachování přehledné sazby textu na různých zařízeních a při různých velikostech fontu. Je kompatibilní s většinou specializovaných čteček i čtecích aplikací pro tablety a chytré telefony.

0
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací