Zní to téměř jako pohádkový příběh. Mladík z malé země uprostřed Evropy odejde v útlém věku do Ameriky, protlouká se tam, jak se dá, ale má sen a za ním si cílevědomě jde: napsat knihu. Po mnoha letech práce, studia na New York University, ale i odříkání a beznaděje ji skutečně napíše. Nakladatelé před ním nejprve zavírají dveře, avšak nakonec se jeden z nich rozhodne autorovu prvotinu vydat.
Dodnes nelituje, neboť z knihy se stal bestseller!
Ten mladík se jmenuje Jaroslav Kalfař a kniha Kosmonaut z Čech. Její překlad se prodal už do více než 11 zemí včetně Brazílie, Německa, Francie či Turecka. Péčí nakladatelství Plus vychází v překladu Veroniky Volhejnové také česky.
Jedná se bezesporu o jednu z nejvýznačnějších událostí na tuzemském knižním trhu v tomto roce. Málokterá kniha českého autora – a ještě ke všemu debut – se může pochlubit pochvalnými recenzemi v New York Times ("Neuvěřitelně nápadité, vitální a originální.") či v The Guardian ("Zábavné, lidské a zvláštně realistické.")
Anglo-americký trh si multižánrový Kosmonaut z Čech (Spaceman of Bohemia) doslova podmanil. Sám autor o něm mluví jako o historické a literární fikci obalené space operou a kořeněné mazlivou satirou.
Jednoduchá dějová linka Kalfařovi umožňuje překvapivé množství odboček, humoru, historických výletů, zvratů, filozofických diskusí i nečekaných zádrhelů.
Jakub Procházka, hlavní hrdina knížky Kosmonaut z Čech, se sám na palubě vesmírné lodi vydává roku 2018 na nebezpečnou misi k Venuši prozkoumat podivnou kometu. Kvůli svým ambicím opustil planetu Zemi i manželku Lenku a před ním zůstávají jenom vesmírné dálavy. Dost temné na to, aby se v nich ukrývali (ne)čekaní soupeři z Ruska, a dostatečně nekonečné k hledání podstaty života, smrti a lásky, ke vzpomínkám na Zemi a vlast a k vyrovnání s minulostí.
Jakub v průběhu letu získává silného pomocníka, ohromného, upovídaného (a možná jenom smyšleného) pavouka Hanuše, který mu s hledáním odpovědí vydatně pomáhá. Jeho jméno, inspirované tvůrcem Staroměstského orloje, stejně jako název vesmírné lodi Jan Hus I. a řada dalších odkazů naznačují, že autor vlastně tvoří "milostný dopis rodné zemi“. Konfrontuje ji s minulostí posledních třiceti let, všímá si pozůstatků komunismu, konzumního života a politických skandálů, zkoumá, jak obstojí ve světě ovládaném supervelmocemi.
Kalfař k tomu ostatně v rozhovoru pro Český rozhlas říká, že chtěl, aby jeho debut pojednával o České republice. Stále o ní přemýšlí jako o své domovině a jeho hlavním cílem bylo blíže ji představit mezinárodnímu čtenáři.
Pro českého čtenáře tak román Kosmonaut z Čech, podle některých recenzentů evokující Hrabala, Škvoreckého a Čapka, získává nový rozměr. Ovšem ani rozluštění zápletky, v níž hraje prim splnění mise, návrat na Zem a opětovné sblížení s Lenkou, nezůstává stranou. Jaroslava Kalfař, často přirovnávaný ke Kafkovi či Stanislawu Lemovi, si s řešením umí poradit opravdu bravurně.
Chcete-li se na obraz naší země podívat očima naturalizovaného Američana a navíc se královsky pobavit, určitě po knize Kosmonaut z Čech sáhněte. Nadchne vás svou originalitou, spádem, lidskou vřelostí i jednoduchými, zároveň hlubokými myšlenkami o nás, lidech, Češích.
Mnohem více však o charakteru knihy vypovídá samotný autor ve zmiňovaném rozhovoru pro Český rozhlas. O krému Nutella, který se v příběhu často objevuje, s láskou hovoří jako o vrcholném komfortu svých dětských snídaní. Prahu považuje za nejkrásnější město na světě. A strašně moc mu chybí vepřové hody.
Zakousněte se do knihy Kosmonaut z Čech s chutí i vy, ve světě si ji už zamilovaly tisíce čtenářů. Nebudete mít dost, dokud ji nespořádáte až do konce!