Mastercard Obchodník roku 2021 Windows 11

Mega Man 11 (RECENZE) – Pořádná oslava třicátých narozenin

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Trendem posledních let je pátrat po hrách, které si užívali dnešní třicátníci, a předvést je současnému publiku. Zkušenější pařani zatlačí nostalgickou slzu a koupí si daný titul už z principu, zatímco mladší osazenstvo může přijmout nečekaně náročnou výzvu, protože tituly 80. a 90. let byly zkrátka obtížnější. Studia mohou vydat remake zaprášené kultovky (Spyro Reignited Trilogy, Crash Bandicoot N. Sane Trilogy) nebo se pustit do nového dílu, jenž bude navazovat na starší příběhy. Druhou cestou se vydal Capcom, který 2. října přišel s pokračováním plošinovky Mega Man 11 na PC a konzole PS4, Xbox One a Switch. Jak se nám návrat do dětství líbil, se dozvíte v naší recenzi.


• Žánr: Akční plošinovka • Multiplayer: Ne • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PCPS4Xbox One a Switch (2. října 2018) • Homepage: www.megaman-11.com/ • Čeština: Ne


Obsah recenze Mega Man 11 (PS4 Pro)

 1. Mega Man 11 nabízí hardcore výzvu
 2. Nové mechaniky oživují původní hratelnost
 3. Různorodost prostředí je jednou z hlavních devíz Mega Mana 11
 4. Vzpomínky zůstanou
 5. Náročná výzva nejen pro pamětníky
 6. Recenze Mega Man 11: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Mega Man 11 PC

Mega Man 11 nabízí hardcore výzvu

• Recenze: 8. 10. 2018 • Autor: Jakub Němec

Některé herní série jsou už letité, možná i starší než vy, naši čtenáři. A jednou z nich by mohla být dobrodružství Mega Mana, který se poprvé na misi vydal v roce 1987. Od té doby zachraňoval naši planetu ještě devětkrát, ale pořád mu to nestačí. Nápadití nepřátele se svými robotickými pomocníky totiž mají neustálou potřebu sužovat nevinné obyvatelstvo. V Mega Man 11 se do role zlosyna opět pasuje Dr. Wily, dávný přítel a spolupracovník Dr. Lighta. Dr. Wily ukradne z laboratoře Mega Manova mentora jeho prototypy a vytvoří z nich jejich ďábelská alterega a náš modrý hrdina s blasterovou paží se tak může vydat na další trnitou cestu.

Mega Man 11; gameplay: změna vizáže

Každý poražený boss propůjčí Mega Manovi část schopností, čímž se změní také jeho vizáž.

Naštěstí se mu dostane do ruky unikátní kousek – dvoumotorové zařízení, které v mládí vynalezl současný padouch Wily. Dr. Light se jej ujal a upravil jej pro bohulibé (čti hrdinské) účely. Díky mocnému stroji tak máte alespoň drobnou šanci robokalypsu zastavit. I s vychytaným udělátkem posilujícím střelbu nebo zrychlujícím pohyb však před vámi stojí nelehký úkol. Mega Man 11 totiž odkazuje na hardcore přístup starších titulů schopných hráče pěkně potrápit. Co na to dnešní zhýčkaní pařani, jimž se vše naservíruje až pod nos? Možná budou překvapeni, jak často dostanou na zadek.

Nové mechaniky oživují původní hratelnost

Nechci být škarohlíd, ale zpohodlnělí plošinovkáři, kteří vidí vrchol obtížnosti v Raymanovi zaměřeném na reflexy, budou ještě koukat, co se na obrazovce může odehrávat. Celkovou obtížnost Mega Man 11 bych přirovnal spíše k úžasné indie záležitosti Sundered, protože třeba do Cuphead tvůrci k vyšroubované náročnosti ještě přidali zběsilou rychlost. To s modrým, robotickými udělátky vybaveným hrdinou můžete v klidu popřemýšlet, jak se s danou překážkou vyrovnat. Až na pár ukrutných záseků, při nichž musíte pochopit princip celé úrovně, se totiž zapotíte až při bitkách s bossy úrovně.

Mega Man 11; gameplay: podzemíMega Man 11; gameplay: vybaveníMega Man 11; gameplay: miniboss

Obrázek 1: Postup v úrovních je třeba dobře naplánovat, aby byla likvidace nepřátel co nejefektivnější. Obrázek 2: Nákup posilujících technologií bude pro pokoření tužších soupeřů v Mega Man 11 téměř nutnost. Obrázek 3: Na větší nepřátele narazíte také během postupu úrovněmi, ale rozhodně nedosahují kvalit závěrečných bossů.

Od zoufalých a naštvaných výkřiků nad nespravedlností herního světa vás totiž dělí zmiňovaný stroj s dvěma ozubenými koly. Jedním tlačítkem spouštíte ničivý mód, který pořádně nabuší vaši útočnou sílu, zatímco mnou více preferovaný modrý režim několikanásobně zrychlí Mega Mana, takže se pohodlně dokáže vyhýbat překážkám a projektilům nepřítele. Problém tkví v tom, že obě výhody nelze mít zapnuté najednou a trvají pouze po omezený čas. V případě, že je zapomenete vypnout, přetížíte celý systém a technický výdobytek vašeho obleku nebudete moci chvilku vůbec využívat. Při včasném odpojení se bude smrtící hračka chladit a je připravena kdykoliv poslušně sloužit.

Různorodost prostředí je jednou z hlavních devíz Mega Mana 11

Můžete mi věřit, že dokud si za posbírané součástky nekoupíte v doktorově laboratoři pořádná vylepšení, budete se na Wilyho vynález spoléhat víc, než je zdrávo. Některé části pečlivě navržených úrovní totiž bez zpomalení okolí nelze vyřešit. Pohyblivé zdi plné nožů, ohnivá stěna nebo čepy ozubených kol, to je jen krátký výčet pastí, jimiž vás zlovolný padouch potrápí. Neférovou výhodu využijete také ve chvílích, kdy vás obklíčí nepřátelé ze všech stran a vy se budete muset prostřílet mimo dosah jejich zbraní. Rozhodně se tak nebudete nudit, protože každý moment v Mega Man 11 vás může něco překvapit, zpečetit váš osud ubráním života a následným přenesením na začátek úrovně.

Mega Man 11; gameplay: partičkaMega Man 11; gameplay: BlockmanMega Man 11; gameplay: bossfight

Obrázek 1: Sestava záporáků v MegaMan 11 tvoří pestrou družinu. Obrázek 2: Nejmonumentálnější a paradoxně nejsnazší robot se jmenuje Block Man. Obrázek 3: Závěrečná bitka s Dr. Wilym má několik částí.

S postupným porážením bossů ovšem některé souboje naberou nádech puzzle hádanek. Dříve náročné sekvence totiž budete moci bryskně vyřešit speciálními dovednostmi bossů, jež si po jejich udolání osvojíte. Osobně jsem si nejvíce zamiloval vyvolání ničivého blizzardu Tundra Mana, destruktivní sílu Blast Mana a za roh zatáčející ohnivé koule Torch Mana. Jejich moc ovšem nelze využívat napořád, musíte ji postupně dobíjet energetickými kapslemi, jež vypadávají z poražených nepřátel. Jestli si neopatrně vyplýváte mocné dovednosti, musíte čekat na konec kola nebo aplikovat nakoupené boostery.

Vzpomínky zůstanou

Jestli jste nabyli pocitu, že výše uvedená jména nepřátel z konce úrovní jste již někde viděli, dám vám za pravdu. Tvůrci z Capcomu využili některé ikonické roboty z dřívějších dílů a obdařili je novými pohyby. Většina tuhých závěrečných konfrontací tak bude mít více fází, během nichž na vás budou zuřiví roboti chrlit jeden překvapivý útok za druhým. Nečekejte ovšem zmíněné Cuphead, jednotlivé formy jsou pevně naskriptované, takže se je můžete naučit, abyste ztráceli co nejméně životů. Během celého průběhu recenzování se mi neustále vracela jedna myšlenka. Mega Man 11 bude rájem pro speed runnery, kterým poskytne dostatečnou výzvu díky pevně nadefinovaným útokům všech nepřátel, přesně jako za starých časů.

Mega Man 11; gameplay: kostraMega Man 11; gameplay: táborMega Man 11; gameplay: plamen

Obrázek 1: Ve sluji Tundra Mana můžeme pozorovat úžasný smysl pro detail při tvorbě pozadí. Obrázek 2: Sovy nesoucí svítilnu a pojízdný hrnec bombardující Mega Mana mrkví jsou jen střípkem z bizarního složení nepřátel. Obrázek 3: Na efekty speciálních úderů v MegaMan 11 je radost pohledět.

Zatímco „výzvychtiví hráči“ mohou zažívat nirvánu, popř. se vrhnout do některých výzev připravených jim na míru, ostatní se zřejmě spokojí s nižší obtížností, díky níž budou moci sledovat různorodá prostředí. Jednotlivé úrovně odpovídají charakteru bossů, takže Bounce Man vás přivítá ve zhýralém zábavním parku, kam se děti posílají za trest, Impact Man je obklopen stavebními stroji a Fuse Man si libuje v elektrických hračkách. Mechanické doupě Wilyho vyvolá nejednu vzpomínku na staré časy, kdy se v podobných komplexech odehrávala většina skákaček. Umně vytvořené lokace potěší detaily, ale nikdy na úkor přehlednosti boje. Líbivé animace postav je radost sledovat a téměř v každé situaci je jasné, co po vás hra vyžaduje.

Náročná výzva nejen pro pamětníky

Jsem velmi rád, že se modrý hrdina připomněl i jinak než modrým blasterem, kterého se může chopit Nero v Devil May Cry 5. S potěšením totiž mohu shrnout svou recenzi s tím, že se Mega Man 11 povedl. Sice nepotěší sváteční plošinovkáře, ale jestli hledáte zábavu, dokud nevyjde chystané DLC ke Cuphead, tak by právě vás mohl zaujmout. Občas sice potrápí mírně nepřesné skákání, ale není to pravidlem a s přivřeným okem by se dal tento nedostatek odpustit. Větší problém vidím v relativně krátké herní době, jež se pohybuje okolo čtyř až pěti hodin v závislosti na zvolené obtížnosti a dovednostech hráče.

Mega Man 11; screenshot: pozadí

Sveřepý výraz v obličeji Mega Mana slibuje pořádnou herní výzvu.

Na druhou stranu pestré prostředí a příjemná retro obtížnost dokáží krátký pobyt učinit dostatečně intenzivní. Částka okolo 800 korun je v podstatě objektivní ocenění kvalitního titulu, protože se k němu budete rádi vracet i po jeho pokoření. Krátké, ale náročné úrovně totiž zabaví na čtvrthodinku, kdy si chcete jen tak zablbnout, ale zároveň požadujete náročnou herní náplň. Přestože jsem Mega Man 11 recenzoval na PS4 Pro, nelze zapomenout na verzi pro Nintendo Switch, kterou můžete pořídit také s příslušnou amiibo figurkou.

Tato recenze byla napsaná pro verzi PS4 Pro.

Recenze Mega Man 11: závěrečné hodnocení

Hodnocení 82 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
88 %
Audiovizuální zpracování
85 %
Znovuhratelnost
75 %
Mega Man 11; recenze

Klady

 • Staromilská obtížnost plošinovek
 • Výlet do herní historie s novými mechanikami
 • Užívání zrychlení a posílení útoků
 • Skvěle navržené úrovně
 • Svobodná volba pořadí absolvovaných lokací
 • Rozliční závěreční bossové
 • Přebírání vlastností poražených nepřátel a jejich ničivých sil
 • Čtyři obtížnosti
 • Výzvy mimo hlavní příběh

Zápory

 • Sporadické nepřesnosti ve skákání
 • Krátká herní doba
 • Slabší povahy nezvládnou obtížnost a může u nich nastat frustrace
 • Někomu nemusí sedět retro elektronický hudební podkres
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

HW nároky pro Mega Man 11 PC

Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3470 3.20GHz Intel Core i5-4460 3.20GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650 NVIDIA GeForce GTX 760
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 4 GB
HDD není oznámeno není oznámeno
i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Mega Man 11 vyšel 2. října 2018 na PC, PlayStation 4, Xbox One, a Nintendo Switch. O Novinkách vás budeme informovat.

Mega Man 11 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

779,- bez DPH 644,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0819
Mega Man 11 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční z ikonické série 2D plošinovek v klasicky náročné hratelnosti přináší nový svěží vizuální styl. A to není jediná novinka! Dočkáte se všeho, od vylepšení rychlosti hlavního hrdiny, přes účinnost zbraní a to vše v hratelnosti, kterou znáte dlouhá léta. Pokračování série, která započala před více jako třiceti lety, bylo dlouho očekávané a je jen na vás opět zastavit zlého génia Dr. Wilyho.

-63% 799,-
299,- bez DPH 247,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem 2 ks
Objednací kód: MSX570
Mega Man X Legacy Collection 2 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

519,- bez DPH 429,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0744
Mega Man X Legacy Collection - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

519,- bez DPH 429,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0742
Mega Man X Legacy Collection 1 & 2 Bundle - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

1 009,- bez DPH 834,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0743
Mega Man Legacy Collection 2 (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční

379,- bez DPH 313,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002712
Mega Man Legacy Collection (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční

379,- bez DPH 313,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002710
Mega Man Legacy Collection 2 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

389,- bez DPH 321,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0580
Mega Man Legacy Collection Bundle - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční.

649,- bez DPH 536,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0552
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi