Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Zpátky do školy Apple iPhone

Měření EKG na Apple Watch

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Chytré hodinky Apple Watch patří mezi nejpopulárnější zařízení ze segmentu wearables. A díky naprosto dokonalému propojení s iPhonem získává jejich majitel velké množství pokročilých funkcí. Jednou z nich je i elektrokardiogram (EKG). Jak probíhá samotné měření? A které generace Apple Watch tuto funkci podporují?

i

Pozor: Chytré hodinky nenahradí kardiologa nebo jiného specialistu. A nemohou nahradit ani pravidelné kontroly u lékaře. Dle výrobce jsou Apple Watch vhodné na měření EKG u osob starších 22 let.

Měření EKG na Apple Watch: Co byste měli vědět

 • Aplikace EKG neumí rozpoznat infarkt. Pokud začnete pociťovat bolest na hrudi, tlak na prsou, úzkost nebo jiné příznaky, které podle vás můžou upozorňovat na infarkt, okamžitě si zavolejte záchranku.
 • Aplikace EKG neumí rozpoznat krevní sraženiny ani mozkové příhody.
 • Aplikace EKG neumí rozpoznat jiné srdeční poruchy. K nim patří zvýšený krevní tlak, městnavé srdeční selhání, vysoký cholesterol a jiné formy srdeční arytmie.
 • Pokud se necítíte dobře nebo pokud pociťujete některé příznaky, poraďte se s lékařem nebo vyhledejte okamžitou zdravotní pomoc.

Zdroj: support.apple.com.

Apple Watch; EKG; zdraví; wearables;

Měření EKG na Apple Watch – OBSAH

 1. Apple Watch jako zdravotní pomůcka
 2. Jak aktivovat funkci EKG na Apple Watch?
 3. Jak se provádí test EKG na Apple Watch?
 4. Které Apple Watch podporují měření EKG?

Apple Watch jako zdravotní pomůcka

EKG neboli elektrokardiografie je poměrně vzácnou funkcí, která se v současné době nachází jen na několika chytrých hodinkách. A vůbec poprvé tuto funkci přinesly právě Apple Watch. To je dobře, protože dle odhadů se po světě pohybuje zhruba 33,5 miliónu lidí s fibrilací síní, tedy abnormálním srdečním rytmem, přičemž mnozí z nich o tomto problému nemají ani tušení. I když chytré hodinky nejsou certifikovaný zdravotnický přístroj, přesto mohou odhalit a zaznamenat anomálie, které lze následně konzultovat s patřičným specialistou.

V zahraničí je dokonce již obvyklé, že naměřené hodnoty EKG lze společně s dalšími údaji online sdílet se svým lékařem. Jde o další stupeň elektronizace zdravotnictví, který nás v budoucnu jistě čeká v masivnějším měřítku.

Apple Watch; EKG; zdraví; wearables;
Množství zdravotních funkcí v Apple Watch je tak široké, že je lze považovat za regulérní zdravotnickou pomůcku. Zdroj fotografie: apple.com

Je také nutné sportovně uznat, že zpočátku nevěřily ani lékařské kapacity tomu, že by EKG zabudované v digitální korunce zvládlo naměřit kvalitní hodnoty. Postupem času se však ukázalo, že Apple Watch doopravdy plní svoji funkci. V osmiměsíční studii, které se zúčastnilo přesně 419 297 lidí, Apple Watch u 2 161 z nich detekovaly fibrilaci síní, což je téměř půl procenta. Tito pacienti poté podstoupili další podrobná lékařská vyšetření a u 84 % z nich se příznaky ukazující na fibrilaci síní potvrdily. U 34 % z nich poté bylo zjištěno, že fibrilací síní doopravdy trpí. Doktoři tedy z této studie potvrdili, že pravděpodobnost falešné detekce fibrilace síní je u EKG Apple Watch opravdu nízká. Pokud vám tedy Apple Watch fibrilaci síní detekují, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře.

Jak aktivovat funkci EKG na Apple Watch?

Ještě než si změříte svůj první elektrokardiogram, bude nutné tuto funkci aktivovat. Samozřejmě v tom případě, že vlastníte kompatibilní Apple Watch. Nejprve aktualizujte operační systém watch OS v hodinkách a iOS na iPhonu na nejnovější verzi. Po restartu obou zařízení přejděte na iPhonu do aplikace Zdraví (v sekci Zdravotní data -> Srdce -> Elektrokardiogram) a aktivujte funkci pro měření EKG. To je otázkou pár okamžiků, protože stačí zadat datum narození a aktivovat polohové služby pro ověření, že se nacházíte v podporované zemi.

Apple Watch; EKG; zdraví; wearables;
Nastavení EKG je rychlé a jednoduché. Zdroj fotografie: apple.com

Jak se provádí test EKG na Apple Watch?

Pokud máte po technické stránce vše připraveno, můžete přejít k prvnímu pokusu o změření EKG. Ostatně není to nic složitého.

 • Ujistěte se, že máte Apple Watch dobře utažené a máte je nasazeny na zápěstí, které je nastaveno v aplikaci Watch.
 • Otevřete aplikaci EKG na Apple Watch.
 • Uvolněte se a položte ruku na stůl nebo do klína.
 • Podržte prst ruky, na které nenosíte hodinky, na korunce Digital Crown a vyčkejte, dokud Apple Watch nezačnou zaznamenávat EKG.
 • Měření trvá zhruba 30 vteřin a je zcela bezbolestné.

Po dokončení záznamu se zobrazí vyhodnocení. Následně můžete klepnout na Přidat symptomy a vybrat symptomy, které pociťujete. Uložte symptomy klepnutím na Uložit a pak klepněte na Hotovo. Chcete‑li zobrazit výsledky na iPhonu, otevřete na něm aplikaci Zdraví, klepněte vpravo dole na Procházení a potom na Srdce > Elektrokardiogramy (EKG).

i V síti operátora T-Mobile si již nyní s hodinkami Apple Watch zatelefonujete i pošlete zprávy bez iPhonu. Jak na to?

Jak porozumět výsledkům EKG?

Po úspěšném měření se vám v aplikaci EKG přímo na Apple Watch zobrazí výsledky. Samozřejmě, drtivá většina uživatelů nemá lékařské vzdělání, proto musel Apple vymyslet systém, kterým vše srozumitelně vysvětlí. A to se povedlo.

 • Sinusový rytmus – v tomto případě je vše v pořádku a vaše srdce tluče v daný okamžik tak, jak má.
 • Fibrilace síní – srdce tepe v nepravidelném rytmu, což je nejběžnější forma arytmie. Pokud si opakovaně naměříte fibrilaci síní a nemáte ji ještě diagnostikovanou, měli byste se poradit s lékařem.
 • Pomalá nebo rychlá tepová frekvence – tepová frekvence pod 50 nebo nad 150 tepů za minutu znemožňuje aplikaci EKG naměřit správné hodnoty. Zkuste měření zopakovat později a sledujte vnější vlivy, jako je stres, nervozita, alkohol nebo naopak dehydratace. Také například často trénující sportovci mají klidovou tepovou frekvenci právě na úrovni 50 tepů.
 • Nejednoznačný výsledek – existuje celá řada důvodů, kdy hodinky nedokážou EKG zaznamenat. Mezi ty nejčastější patří fakt, že máte kardiostimulátor nebo vykazujete příznaky jiného typu arytmie, kterou nedokáže aplikace rozpoznat.
 • Nízká kvalita záznamu – výsledek měření nejde nijak klasifikovat, proto bude nutné překontrolovat hned několik věcí. Přesvědčte se, že vaše zápěstí i Apple Watch jsou suché a čisté. Voda a pot mohou způsobit chyby měření. Také zkontrolujte, jestli nemáte Apple Watch moc navolno. Řemínek by měl být utažený a zadní strana Apple Watch se musí dotýkat zápěstí.

Naměřené hodnoty se automaticky ukládají v aplikaci Zdraví na iPhone, odkud je možné provést export do PDF. Pokud chcete být kontrolováni pravidelně, lze v aplikaci Zdraví nastavit automatické hlídání fibrilace síní, kdy hodinky čas od času samy provedou sken srdečního rytmu, pokud vyhodnotí, že jste zrovna v klidu.

Apple Watch; EKG; zdraví; wearables;
Vyhodnocení naměřeného EKG lze snadno provést na iPhone, iPadu nebo exportovat do PDF a odeslat jej lékaři.

Které Apple Watch podporují měření EKG?

Je jasné, že každá nová generace hodinek Apple Watch přináší nové funkce. Konkrétně měření EKG se poprvé objevilo v Apple Watch 4, které byly uvedeny do prodeje v září 2018. Všechny předchozí Apple Watch mohou měřit pouze váš srdeční tep, protože neobsahují žádné senzory pro záznam EKG. Z pochopitelných důvodů totiž nejde jen o softwarovou funkci, ale naopak o velmi pokročilou soustavu senzorů včetně elektrického snímače.

Měření EKG je tak dostupné na Apple Watch 4, Apple Watch 5 i v aktuálních Apple Watch 6. Je prakticky jisté, že EKG nebude chybět ani v chystaných Apple Watch 7. Nicméně v odlehčené edici Apple Watch SE budete tuto zdravotní funkcionalitu hledat marně.

i Mohlo by vás zajímat

Apple Watch jsou z mnoha úhlů pohledu ty nejlepší hodinky k analýze zdravotních informací. A jako jedny z mála umí od 4. generace i měření EKG, které může odhalit závažný zdravotní problém.

0
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací