Rychlost doručení do Vánoc: AlzaBoxy Praha AlzaBoxy mimo Prahu Prodejny Partnerská odběrná místa Doručení na adresu Více
0-1 den 0-2 dny 0-2 dny 1-3 pracovní dny 1-3 pracovní dny
Alza days prosinec VIP BOOST Sony + PlayStation

Microsoft 365 pro rodiny (RECENZE): Vyplatí se předplácet?

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

V dnešním technologickém světě potřebujete patřičnou softwarovou oporu, kterou vám zajistí služba Microsoft 365 pro rodiny nebo verze pro jednotlivce. Jasně, získáte plný přístup k aplikacím v podobě Wordu a dalších, ale to je jen kapka v moři. Microsoft 365 toho umí mnohem a mnohem víc. Zajímá vás, jak se Microsoft 365 používá v rámci rodiny, s čím vám ulehčí práci, jak moc se liší například od Office 2016? A pro koho je vlastně služba Microsoft 365 vhodná?

i

Jakou verzi Microsoft 365 recenzujeme?

Během posledních pár týdnů jsme pro vás otestovali elektronickou licenci Microsoft 365 pro rodiny, která je vhodná až pro celkem 6 osob v rámci jedné domácnosti. To je v podstatě jediný rozdíl oproti edici Microsoft 365 pro jednotlivce, která je, jak už z názvu vyplývá, určena výhradně pro jednoho uživatele.

Microsoft 365; recenze

Microsoft 365 (RECENZE) – OBSAH

 1. Proč budete chtít používat Microsoft 365?
 2. Instalace a první kroky v Microsoft 365
 3. Mobilní a desktopové aplikace Microsoft 365
 4. Všechno propojuje OneDrive
 5. Microsoft 365 a ochrana proti ransomware
 6. TĚŠÍME SE: Zabezpečení rodiny
 7. Komu je služba Microsoft 365 určená?
 8. Celkové hodnocení

Proč budete chtít používat Microsoft 365?

Stále si myslíte, že Microsoft 365 (nástupce cloudové služby Office 365) patří do firem a doma ho nepotřebujete? Mýlíte se, protože Microsoft 365 vám kromě notoricky známých aplikací v podobě Wordu nebo PowerPointu zajistí, že kompletně propojíte veškerou rodinnou komunikaci, plánování i úkoly do jednoho prostředí. Například si můžete jednoduše udělat sdílený nákupní seznam v aplikaci To Do a už se nikdy nestane, že vám zůstane viset připnutý na ledničce.

A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na 1TB úložný prostor na službě OneDrive. Ta je neocenitelná zejména dnes, kdy je nutno si za vyšší kapacity úložišť v telefonech jako iPhone citelně připlatit. Připomeňme si, že Microsoft 365 pro rodiny je dostupný až pro 6 členů jedné domácnosti s 1 TB prostoru na každého uživatele. Oproti tomu Microsoft 365 pro jednotlivce vám už svým názvem napovídá, že jde o předplatné pouze pro jednu osobu.

Základní přehled plánů Microsoft 365 vs. Office 2019

Podívejte se na základní přehled funkcí jednotlivých edicí, které patří mezi nejvíce žádané. Jsou totiž určeny primárně pro domácnosti nebo malé firmy.

Vybrané parametry Microsoft 365 pro rodiny Microsoft 365 pro jednotlivce Office 2019 pro studenty a domácnosti Microsoft 365 Business Standard
Cena 2 490 Kč ročně 1 790 Kč ročně 3 990 Kč jednorázově 3 990 Kč ročně
Počet uživatelů až 6 1 1 1
Obsažené aplikace Word, Excel, PowerPoint
E-mailový klient Outlook ×
Kapacita OneDrive až 6× 1 TB 1 TB × 1 TB
Ochrana proti ransomware ×
Přístup k nejnovějším aktualizacím ×

Instalace a první kroky v Microsoft 365

Hned na začátku musíme uznat, že instalaci má Microsoft zvládnutou na jedničku, a dokonce ani počítačový laik se nemá kde zaseknout. Stačí totiž přejít na stránku microsoft365.com/setup, vyplnit uživatelské jméno a heslo (případně rovnou založit nový Microsoft účet), vyťukat zakoupený produktový klíč a v podstatě máte hotovo. Celá takhle akce trvá tak 2 minuty.

Microsoft účet;nastavení
Úvodní stránka služby Microsoft 365 s přehledem dostupných služeb.

Stránku s přehledem služeb si uložte do oblíbených, protože se na ni budete docela často vracet. Slouží totiž jako rozcestník pro další práci. K dispozici máte možnost nainstalovat desktopové aplikace Office, samozřejmě ve verzi pro Windows 10 nebo macOS. Také můžete přes tlačítko „Sdílet“ pozvat dalšího člena rodiny. Stačí vyplnit jeho e-mail a dojde k odeslání pozvánky do služby Microsoft 365 pro rodiny. Celkově můžete kromě sebe připojit i dalších 5 členů domácnosti, kdy každý z nich získá všechny dostupné aplikace a vlastní 1 TB prostoru na OneDrive.

Další dlaždice ukazuje, do kdy máte platnou licenci služby Microsoft 365 včetně detailní správy předplatného. Zde můžete jednoduše službu prodloužit nebo překontrolovat nastavení kreditní karty. Kliknutím na OneDrive se přenesete do svého přiděleného diskového prostoru.

Následující dvě tlačítka slouží jako rychlá navigace k oblíbeným komunikačním službám Skype a Outlook. U obou se můžete rozhodnout, zda chcete využívat jejich webové verze nebo vyžadujete instalaci desktopové aplikace.

Mobilní a desktopové aplikace Microsoft 365

Aplikace jako Word, Excel, PowerPoint nebo e-mailového klienta Outlook vám v zásadě nemusíme nijak detailně představovat. Jedná se totiž o notoricky známé aplikace, se kterými se dnes učí pracovat i děti na základních školách. Pokud nepatříte mezi softwarové piráty, nejspíše jste byli zvyklí si sadu Office kupovat za jednorázový poplatek, proč byste tedy měli nově platit každý měsíc?

Během našeho testování jsme se právě do této situace dostali. Doposud využívané Office 2016 nahradil Microsoft 365 pro rodiny, který přinesl řadu zásadních vylepšení. Jednotlivé desktopové aplikace prošly designovými úpravami, působí přehledněji a celé prostředí je vzdušnější. Prakticky všechny ovládací panely lze zabalit, čímž se vám rozšíří viditelná plocha dokumentu. Kdykoli pak stačí najet kurzorem nad horní lištu a potřebné prvky se bleskově zobrazí. To je skvělé například při práci na menším displeji notebooku.

Microsoft Word
Krásný pohled na čisté rozhraní aplikace Word s nataženou šablonou pro životopis.

Skvělou součástí aplikací Word, Excel nebo PowerPoint jsou připravené šablony. Potřebujete vytvořit profesionálně vypadající životopis nebo dětem vytisknout rozvrh hodin školního vyučování? Stačí založit nový dokument a z tisíce šablon si vybere úplně každý.

Asi nejcitelnější změny uvidíte v Outlooku. Tomu bylo často vytýkáno složité rozhraní s mnoha tlačítky, které ztěžovalo orientaci méně zkušeným uživatelům. V aktuální verzi je Outlook naopak dokonale přehledný a skvěle funkční. A Microsoft navíc nadále přidává a upravuje funkce podle toho, jak je uživatelé používají a jak o ně žádají. Jednotlivé aplikace se tak neustále vyvíjí a posouvají dopředu. To je hlavní rozdíl proti jednorázovému nákupu balíku Office 2016 nebo Office 2019, kde obdržíte sice plně funkční aplikace, ale kromě bezpečnostních oprav už nic dalšího nedostanete. A zrovna na Outlooku je vidět, jak moc se od relativně nové verze z Office 2016 posunul.

Microsoft Outlook
Outlook se schovanými panely je dokonale přehledný pro každého uživatele.

Bližší pohled na mobilní aplikace Microsoft 365

Dostáváme se k mobilním aplikacím, na kterých Microsoft v posledních měsících výrazně zapracoval. Málokdo například ví, že mobilní Outlook je zcela zdarma a můžete ho jednoduše používat pro správu libovolné e-mailové adresy.

i

Prémiový kreativní obsah

Díky aktivnímu předplatnému Microsoft 365 získáte přístup k rozšířené kolekci kreativního obsahu bez licenčních poplatků – zahrnuje šablony, snímky z fotobanky, ikony a písma.

Velkým krokem vpřed bylo nedávné sjednocení Wordu, Excelu a PowerPointu do jedné mobilní aplikace nazvané jednoduše Microsoft Office (verze pro Android a iOS). Jde o elegantní, jednoduchou, ale především praktickou aplikaci, která v sobě spojuje všechny důležité nástroje, a dokonce přidává i něco navíc. Kromě základní úpravy dokumentů totiž ve volbě Akce najdete možnost převést obrázek na text (například nějaká cedule nebo plakát), převést dokument do PDF, naskenovat QR kód nebo jednoduše skenovat papírové dokumenty do PDF. U poslední funkce vám můžeme garantovat, že to bude mnohem rychlejší než při použití klasického stolního skeneru.

A jako komunikační platforma slouží starý dobrý Skype, který je k dispozici nejen jako aplikace na PC, ve webovém prohlížeči, ale samozřejmě i na mobilech nebo tabletech. Můžete jednoduše chatovat, provozovat videohovory nebo hlasové hovory. A pozor. V rámci předplatného Microsoft 365 získáte 60 minut měsíčně na volání i na pevné nebo mobilní linky. Samozřejmě však nelze volat na speciální a prémiová čísla ani na čísla, která nejsou přiřazena k zeměpisné oblasti. Nicméně celkově jde o příjemný bonus.

Všechno propojuje OneDrive

Klíčovou součástí jakéhokoli plánu Microsoft 365 je OneDrive. Toto cloudové úložiště je součástí všech počítačů se systémem Windows 10 a ve výchozím stavu vám automaticky synchronizuje vše, co si uložíte do Dokumentů, do Obrázků nebo na pracovní plochu vašeho počítače. Ale má to jeden háček: bezplatná kapacita je jen 5 GB, což je z dnešního pohledu docela málo, a rychle narazíte na chybové hlášky ohledně vyčerpané kapacity.

Pořízením Microsoft 365 získáte celý 1 TB volného místa, což je jiné kafe. A navíc v rámci služby Microsoft 365 pro rodiny obdržíte 1 TB nejen pro sebe, ale pro každého člena vaší domácnosti. A jaké to má vlastně výhody?

Určitě začněte instalací aplikace OneDrive (verze pro Android a iOS) do vašich mobilů nebo tabletů. A jakmile pořídíte například během rodinného výletu nějakou fotografii nebo video, vše se začne automaticky synchronizovat do OneDrive. Samozřejmě lze nastavit, jestli chcete využít mobilní data, nebo výhradně WiFi. A když večer usednete k počítači, máte pořízené multimediální soubory okamžitě k dispozici. Navíc v rámci jednoduchého nastavení sdílení vám mohou do jedné složky přitéct fotografie například ze tří mobilů najednou. Tohle vám může ušetřit v součtu klidně i desítky hodin času strávené nad různým přetahováním fotografií z několika zařízení.

OneDrive
OneDrive funguje na všech aktuálních platformách.

Nicméně abychom jenom nechválili. Microsoft by se mohl poučit od Apple a například v rámci multimediálních knihoven přestat řešit stromovou strukturu adresářů. Řekněme, že během přístupu přes webové rozhraní to docela funguje a fotografie lze dohledat podle místa nebo času pořízení, ale na PC se pak stejně přehrabujete ve složkách. To je pro méně zdatného uživatele stále často oříšek.

Ještě se mrkneme na výhody, které OneDrive nabízí při práci s dokumenty. Například můžete libovolný dokument uložený do složky OneDrive sdílet s libovolným člověkem na světě, který má e-mail. A vše navíc zařídíte přímo z Průzkumníku ve Windows. Stačí přejít ke konkrétnímu dokumentu, kliknout pravým tlačítkem a vybrat Sdílet. Poté stačí vybrat z nabízených osob nebo jednoduše přidat e-mail, povolit úpravy dokumentu, nastavit datum konce sdílení nebo nastavit heslo pro odemknutí dokumentu pro vyšší bezpečnost.

Doma to asi tak často nevyužijete, ale například ve firemním prostředí tímto nastane konec nekonečného posílání excelových tabulek k vyplnění třeba 10 kolegům. Ve výsledku se poté vrátilo 10 e-mailů a někdo pak trávil celý den sloučením jednotlivých tabulek do jedné finální. S Microsoft 365 tabulku nasdílíte, pošlete odkaz kolegům a ti ji klidně všichni současně vyplní. Výsledek je okamžitě k dispozici a trvá to jen zlomek času.

OneDrive;sdílení
Cloudové úložiště OneDrive nabízí neskutečné množství funkcí včetně snadného sdílení.

Doma si můžete současnou editaci dokumentů uložených na OneDrive také vyzkoušet. Klidně si lze v rámci rodiny vytvořit dokument Letní dovolená 2020 a všem ho nasdílet. Každý pak máá možnost do dokumentu postupně vkládat tipy na různé hotely nebo chalupy. Na dokumentu můžete klidně pracovat i současně. Všechny změny se automaticky ukládají, a navíc funguje i verzování, takže v nejhorším případě se lze jednoduše vrátit ke starší verzi.

S OneDrive dokonale spolupracují všechny ostatní aplikace. Takže pokud nějaký dokument dopíšete, uložíte na OneDrive a poté v Outlooku přidáváte k e-mailu přílohu, automaticky vám nabídne právě poslední upravované soubory. Dáváme určitě palce nahoru.

Docela nedávnou novinkou v rámci cloudové služby OneDrive je tzv. Osobní trezor. Jde o speciální složku, do které se dostanete výhradně po ověření své identity. To je možné učinit otiskem prstu, snímkem obličeje nebo pomocí kódu z SMS. Slouží pro ukládání citlivých souborů, jako je pas, řidičský průkaz nebo pojistné smlouvy. Také lze mobilní aplikaci OneDrive nastavit tak, aby fotky nebo videa rovnou nahrávala právě do této chráněné složky. Ta se mimochodem automaticky zamkne po nastavené době nečinnosti.

OneDrive;osobní trezor
Pokud nemáte předplatné Microsoft 365 pro rodiny nebo jednotlivce, můžete si do osobního trezoru přidat jenom tři soubory na vyzkoušení. S aktivním předplatným jste omezeni pouze limitem úložiště.

Microsoft 365 a ochrana proti ransomware

Ransomware patří aktuálně mezi nejnebezpečnější druhy kybernetických útoků. Stačí jen chvilka nepozornosti a během pár okamžiků máte zašifrovaná všechna důležitá data včetně fotografií nebo dokumentů. Samozřejmě si můžete pořídit placený antivirový systém, který by měl útoku zabránit, ale je dobré myslet i na další úroveň ochrany. A tu právě představuje cloudové úložiště OneDrive.

S předplatným Microsoft 365 pro rodiny i ve verzi Microsoft 365 pro jednotlivce totiž automaticky získáte integrovanou detekci ransomwaru a funkci obnovení po případném útoku. Co to znamená v praxi?

V první řadě dokáže Microsoft útok typu ransomware rychle detekovat a zaslat vám upozornění na mobil nebo e-mail, že probíhá podivná aktivita ve vašem úložišti. Pokud již bude část souborů na OneDrive zašifrovaná, ani přesto se neděje nic vážného. Microsoft totiž drží kompletní historii souborů až 30 dnů zpátky. Přes webové rozhraní OneDrive ověříte prostřednictvím SMS svoji identitu a jednoduše vyberete konkrétní den, ke kterému chcete data na OneDrive obnovit, a je po problému.

OneDrive;obnova dat
Po útoku ransomware lze data jednoduše obnovit zpátky. K dispozici je historie souborů až 30 dnů zpátky.

TĚŠÍME SE: Zabezpečení rodiny

Společně s přejmenováním Office 365 na Microsoft 365 představil Microsoft celou řadu novinek, které chystá k vydání v letošním roce. Nás nejvíce zaujala služba Microsoft Zabezpečení rodiny (Microsoft Family Safety), která je navržena tak, aby umožnila v rámci rodiny navzájem sdílet polohu nebo sledovat využívání jednotlivých zařízení. Například tabletu nebo Xboxu. V zásadě jde o hodně pokročilý rodičovský zámek, centralizovaný do jednoho místa.

Microsoft Family Safety,aplikace
Aplikace Microsoft Family Safety a na pravém obrázku Teams pro rodiny.

Služba Microsoft Zabezpečení rodiny se zaměří na:

 • sdílení polohy v rámci rodiny včetně upozornění například na příchod dětí domů nebo do školy,
 • protokolování aktivit ze všech zařízení na jedno místo,
 • pokročilé filtry obsahu s ohledem na věk dětí,
 • omezení času stráveného u obrazovky.

Služba Microsoft Zabezpečení rodiny snad dorazí do konce letošního roku. Ukázané funkce vypadají báječně a myslíme si, že bude patřit mezi hojně využívanou součást předplatného Microsoft 365.

Komu je služba Microsoft 365 určena?

Z těch všech funkcí služby Microsoft 365 pro rodiny vám musí jít hlava kolem, ale je dobré mít alespoň základní přehled. Pokud totiž doma máte dva školáky, můžete si být jisti, že kompletní kancelářský balík včetně napojení na OneDrive budou pro komunikaci se spolužáky a hlavně učiteli na 100 % potřebovat.

Ano, může se stát, že školákům licenci poskytne škola, ale nebudete nad tím mít vůbec žádnou kontrolu. Což je například s výhledem na chystanou aplikaci Microsoft Family Safety docela škoda. Vize, že pořízením jednorázové licence na Office 2019 ušetříte, je chybná, protože budete postrádat z našeho pohledu klíčové funkce (OneDrive, Outlook, prémiový kreativní obsah).

Mohou však nastat případy, kdy je naopak pořízení jednorázové licence Office 2019 vhodné. Například jde o důchodce, kteří PC používají primárně jako zdroj informací a ke kontaktu s přáteli.

A konečně se dostáváme k licenci Microsoft 365 pro jednotlivce, která je vhodná pro osoby na volné noze, programátory, blogery a podobná volná zaměstnání. Všude tam se bude hodit bleskový přístup k souborům na OneDrive nebo naprostá nezávislost na IT zdrojích firmy, která vás zaměstnává jen na částečný úvazek.

Celkové hodnocení služby Microsoft 365 pro rodiny nebo jednotlivce

Microsoft 365 pro rodiny

Microsoft 365

Microsoft 365

Pokud používáte Microsoft Office 2016, nebo dokonce starší, přechod na Microsoft 365 bude ohromná změna. Najednou získáte celou řadu úplně nových funkcí, ze kterých vyčnívá cloudové úložiště OneDrive s kapacitou 1 TB a aktivní ochranou proti ransomware. Tahle kombinace nám dává jednoznačně smysl.

Samozřejmě za dobré služby se platí a ani Microsoft 365 nemůže být výjimkou. Pokud využijete všech 6 licencí ve verzi pro rodiny, jedna vás vychází na nějakých 450 Kč ročně, což není při pohledu na funkce vůbec špatné. Pokud by však Microsoft nabízel například rodinnou licenci pro 3 nebo 4 uživatele, byla by to naprostá pecka.

Musíme také připomenout, že uživatelé služby Micrsoft 365 nutně potřebují poměrně rychlý a stabilní internet. Zejména rychlost nahrávání směrem do internetu je důležitá při častém používání OneDrive. To může být například u nesymetrických xDSL linek docela problém.

Klady

 • Snadná a rychlá instalace
 • Stále aktuální kancelářské aplikace
 • Skvělý e-mailový klient Outlook + jeho webová verze
 • Skype se 60 minutami na volání
 • Cloudové úložiště OneDrive s ochranou proti ransomware
 • Kompletně české rozhraní
 • K dispozici mobilní aplikace nebo verze Office pro macOS
 • Technická podpora přes chat nebo telefon

Zápory

 • Předplatné by mohlo být levnější (například pro typickou rodinu se dvěma dětmi)
 • Zatím nejsou k dispozici všechny představené novinky pro rok 2020
 • Nutnost stabilního internetového připojení s ohledem na vyšší využívání cloudových služeb
Microsoft 365 E3 (měsíční předplatné)
Kancelářský software Microsoft 365 určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Skype a SharePoint Workspace, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, kompatibilní s operačním systémem Windows, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)
1 289,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: SWMM0375
Microsoft 365 Business Premium (měsíční předplatné)
Kancelářský software Microsoft 365 určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access a SharePoint Workspace, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, kompatibilní s operačním systémem Windows, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)
679,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: SWMM0373
Microsoft 365 Business Standard (měsíční předplatné)
Kancelářský software Microsoft 365 určený pro 5 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher a OneDrive, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, určeno pro mobilní zařízení a PC, kompatibilní s operačním systémem Windows a macOS, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)
379,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: SWMM0444
5,0
Microsoft 365 Apps for business (měsíční předplatné)
Kancelářský software Microsoft 365 určený pro 5 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher a OneDrive, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows a macOS, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)
319,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: SWMM0441
Microsoft 365 Apps for enterprise (měsíční předplatné)
Kancelářský software Microsoft 365 určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access a Publisher, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro domácnosti a pro firmy, určeno pro mobilní zařízení a PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, macOS a Android, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)
469,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: SWMM0465
Microsoft 365 Apps for enterprise (měsíční předplatné) pro zaměstnance školy
Kancelářský software Microsoft 365 určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access a Publisher, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro školy, určeno pro mobilní zařízení a PC, kompatibilní s operačním systémem Windows a macOS, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)
Předp. cena
80,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: SWMM0468
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací