Určitě to znáte. Je pařák: vy se potíte v MHDčku a těšíte se domů. Odemknete, vejdete dovnitř a rázem dostanete pecku. Místo toho, abyste přišli do příjemně vychlazené místnosti, máte doma snad větší horko než venku. Pootevíráte všechna okna v naději příjemného vánku, ale celou situaci snad ještě zhoršíte. V tu chvíli vás napadne, že by bylo skvělé mít klimatizaci nebo alespoň ochlazovač vzduchu. Jak se jednotlivé druhy chlazení liší a jak vybrat klimatizaci či ochlazovač přesně na míru vašim potřebám?
Pokud se chcete chvilkově trochu zchladit například při sledování televize, možná vám postačí klasický ventilátor. Ale na vychlazení celé místnosti zkrátka nestačí. Jestli chcete přijít domů a libovat si, že máte v obydlí naprosto komfortní teplotu, je ochlazovač vzduchu či klimatizace v bytě doopravdy ideálním řešením. V čem se liší, jaké jsou jejich silné a slabé stránky a jakou klimatizaci či ochlazovač vybrat?
Vyžadujete chlazení celého domu či bytu na profesionální úrovni? Řešením pro vás může být nástěnná neboli splitová klimatizace. Musíte však počítat s tím, že instalace vnitřní a vnější jednotky splitové neboli nástěnné klimatizace je často nákladná a ne zrovna vhodná záležitost do každého domu či bytu.
Decentnější variantou může být klimatizace bez venkovní jednotky, u které k výměně vzduchu slouží pouze dva nenápadné výdechy pro nasávací a vypouštěcí trubici. I zde je však nutné počítat se stavebními úpravami pro instalaci vnitřní jednotky, trubic vedoucích zdí a vnějších výdechů.
Pokud si nechcete nechat vrtat do zdi a složitě vést kabely a trubky, ideálním řešením je mobilní klimatizace. Možná vám na první pohled přijde, že klimatizace zkrátka jenom fouká studený vzduch jako ventilátor, ale není to tak jednoduché. Zařízení nasaje vzduch z místnosti, jeho část potom ochladí, vyfoukne zpátky do místnosti a zbytek putuje odvodní hadicí ven.
Jestliže vás zajímá mobilní klimatizace do bytu bez hadice nebo zkrátka klimatizace bez vývodu, tak vás musíme zklamat. Taková zatím bohužel neexistuje.
Jak poznáte, jakou klimatizaci zvolit? Ať už hledáte klimatizaci do bytu nebo do domu, nehleďte jen na to, kolik stojí klimatizace, ale soustřeďte se na výkon a na plochu, kterou je schopna vychladit, i na užitečné funkce klimatizace.
Všímejte si také označení BTU, což je v anglické soustavě jednotka pro chladicí výkon. Někdy se uvádí i výkon ve wattech či kilowattech. V přepočtu je 1 kW zhruba 3 412 BTU. K dostání jsou klimatizace v rozmezí 7 000 až 12 000 BTU. Obecně platí, že vyšší výkon (12 000 BTU – cca 3,5 kW) je pro dostatečné ochlazení místnosti spolehlivější. Funkčnost klimatizace totiž většina uživatelů snižuje častými chybami při používání.
Největším prohřeškem je prosté vystrčení vývodní hadice od klimatizace z okna nebo dveří. Trubice má průměr kolem 13 až 15 cm, takže si představte, jak moc musí být okno či dveře otevřené, aby jím prošla. Tím pádem chladný vzduch uniká ven a dovnitř se dostává vzduch horký, což rapidně snižuje efektivnost zařízení.
Pokud nechcete vyvrtat otvor do zdi či skla, a tím snížit mobilitu klimatizace, mohou vám pomoci těsnění a nejrůznější sady, které ztrátu efektivity pomáhají snížit.
Také není zrovna vhodné hadici příliš natahovat a zkrucovat. Dochází totiž nejen ke snížení tlaku, ale i ke zhoršení proudění vzduchu. To může zapříčinit i fatální poškození kompresoru.
Další faktor, který narušuje výkon, je bezpochyby nedostatek prostoru kolem mobilní klimatizace. Pokud ji vměstnáte ke zdi mezi nábytek a necháte ji obestavěnou, opět to omezí proudění vzduchu.
Ochlazovače vzduchu pracují na podobném principu jako klimatizace, ale odpařenou vodu vyfukují společně s chladným vzduchem zpátky do místnosti. Zde během pár desítek minut rapidně stoupá vlhkost, a jakmile dosáhne maxima, zařízení se vypne. Není totiž schopno z filtru dostat další vodu. To v praxi znamená, že vlastně nemůžete naplno regulovat, o kolik ve vašem bytě klesne teplota. Zařízení zkrátka v jednu chvíli přestane pracovat a vy musíte počkat, až klesne vlhkost vzduchu.
Na druhou stranu jsou ochlazovače finančně dostupnější než mobilní klimatizace. Navíc nemusíte řešit vývodní hadici. Zvlhčování vzduchu může být i užitečné v prašném a příliš suchém prostředí. Jen se to nesmí přehánět kvůli zdraví a tvorbě plísní. Pokud je vaše obydlí k plísním náchylné, ochlazovač vzduchu nedoporučujeme.
Ať už se rozhodnete pro koupi klimatizace nebo ochlazovače vzduchu, štítky označující typ produktu se mohou občas mýlit. Abyste si byli 100% jistí, že kupujete klimatizaci, a ne ochlazovač vzduchu (nebo naopak), sledujte údaje o chladivu. To v sobě ukrývá každá klimatizace. Pokud o něm zmínku nenajdete, jde právě o ochlazovač vzduchu. Často se s těmito případy setkáte například v hypermarketech, kde prodávají klimatizace za výhodnou cenu, ale ve skutečnosti se jedná o (ne)úmyslnou chybu v názvu.
Pokud máte v plánu chladit svůj domov v podstatě každý den, zvolte klimatizaci. Je účinnější, výkonnější, a navíc vzduch odvlhčuje, což je vhodné hlavně pro ty, kteří bojují s vlhkostí.
Ochlazovače vzduchu se hodí coby nárazové řešení občasných tropických teplot. Nejsou vhodné pro každodenní úpravu teploty ve vašem obydlí.
Také není zrovna vhodné hadici příliš natahovat a zkrucovat. Dochází totiž nejen ke snížení tlaku, ale i ke zhoršení proudění vzduchu. To může zapříčinit i fatální poškození kompresoru.
To, jaký typ chlazení si nakonec vyberete, zda klimatizaci nebo jen ochlazovač vzduchu, závisí na řadě faktorů. Kromě jiného jsou to vaše teplotní preference, neméně podstatné jsou i dispozice bytu, potenciální rizika vzniku plísně a vůbec prostor, který potřebujete ochladit. V obou případech se jedná o velmi funkční a dostupná řešení, které vám v letních parnech přinesou kýžené ochlazení.