AlzaBoxy Q1 Samsung boost březen

Mobilní procesory Intel (PŘEHLED): Novinky pro 2018 se představují

Zobrazit katalog
Mobilní procesory Intel (PŘEHLED): Novinky pro 2018 se představují

Článek

Aktualizováno

Uplynulé období bylo v segmentu procesorů hektické. AMD představilo vylepšené Ryzen Pinnacle Ridge řady 2000, Intel zase high-endový procesor Core i9 určený pro notebooky. Pokud tuto oblast pravidelně nesledujte, tak jste se již dávno ztratili v různých názvech CPU architektur. Náš článek má ambice uvést vše na pravou míru a zároveň doporučit vhodný procesor právě pro vaše konkrétní využití.

Co je to procesor?

Přehled mobilních CPU Intel – OBSAH

 1. Intel uvádí mobilní procesory Whiskey Lake a Amber Lake
 2. Intel Coffee Lake-H kraluje trhu mobilních procesorů
 3. Procesory Intel Kaby Lake-R jsou vhodné pro ultrabooky
 4. Intel Kaby Lake-G, procesory Intel s grafikou AMD
 5. Přehled 8. generace mobilních procesorů Intel
 6. Jak se vyznat ve značení procesorů Intel?
 7. Používané technologie v oblasti Intel CPU
 8. Jaký notebookový procesor Intel si vybrat?

Intel uvádí mobilní procesory Whiskey Lake a Amber Lake

Ke konci srpna 2018 došlo překvapivě k vypuštění nových mobilních procesorů, u kterých však Intel stále zůstává s označením generace 8000. I z toho je patrné, že se nejedná o žádné převratné změny, spíše jde o dopilování celkové nabídky. Přesto však Intel potvrdil, že u nových čipů Whiskey Lake se již povedlo na hardwarové úrovni opravit bezpečnostní hrozbu Spectre a chybu známou jako Foreshadow. Díky tomu budou tyto procesory v praxi výkonnější než stejně taktované čipy starších generací. Pokud plánujete pořízení nového notebooku, pak právě modely vybavené procesory Intel Whiskey Lake budou vynikající volbou.

ModelIntel Core i7-8565UIntel Core i5-8265UIntel Core i3-8145U
Počet jader/vláken4/84/82/4
Základní frekvence1,8 GHz1,6 GHz2,1 GHz
Boost frekvence4,6 GHz4,1 GHz3,9 GHz
Hyper-Threading
L3 Cache8 MB6 MB4 MB
Odemčený násobič
TDP15 W15 W15 W
Typ integrované grafikyIntel UHD 620Intel UHD 620Intel UHD 620

Oproti tomu procesory patřící do rodiny Intel Amber Lake jsou svým určením zařazeny do tabletů nebo pasivně chlazených ultrabooků. Intelu se ještě více podařilo snížit spotřebu, a tím prodloužit výdrž mobilního zařízení. Samozřejmě bez negativního dopadu na jeho výkon. Pro jednotlivá CPU je typický masivní rozdíl mezi základní a maximální frekvencí. Také konfigurovatelná spotřeba jen 5 W je opravdový inženýrský počin hodný uznání. V předchozí části zmíněná bezpečnostní rizika však tyto procesory nemají opravena. V tomto směru bude nutné vyčkat až na mobilní generaci řady 9000.

ModelIntel Core i7-8500YIntel Core i5-8200YIntel m3-8100Y
Počet jader/vláken2/42/42/4
Základní frekvence1,5 GHz1,3 GHz1,1 GHz
Boost frekvence4,2 GHz3,9 GHz3,4 GHz
Hyper-Threading
L3 Cache4 MB4 MB4 MB
Odemčený násobič
TDP5 W5 W5 W
Typ integrované grafikyIntel UHD 615Intel UHD 615Intel UHD 615

Intel Coffee Lake-H kraluje trhu mobilních procesorů

Když loni přišlo AMD se svými novými procesory AMD Ryzen, ukázalo se, že jsou pro Intel až překvapivě zdatnou konkurencí. A nejen to, ve vícevláknovém zpracování je AMD Ryzen dokonce lepší. Ačkoli u Intelu nebylo doposud zvykem příliš prodlužovat život stávajících technologií, musel na tuto situaci reagovat. Výsledkem byla již čtvrtá řada se 14nm výrobním procesem – Intel Kaby Lake-R a později také Intel Coffee Lake-H.

Právě Intel Coffee Lake-H je aktuálně středobodem světa mobilních i desktopových procesorů. Jedná se o již 8. generaci procesorů Intel Core a přináší celou řadu významných generačních změn. Prakticky všechny modely mají vyšší frekvence při zachování stejného TDP. V některých testech je nárůst výkonu vůči starší generaci Kaby Lake až zhruba o 40 %.

iCo je vlastně CPU?
Zajímá vás, jak procesor (CPU) funguje a čím se jednotlivé typy odlišují? Připravili jsme si pro vás výstižný přehled jednotlivých procesorů a platforem. Článek „Co je procesor“ se hodí nejen pro naprosté laiky, ale své si v něm najdou i náročnější uživatelé.

Procesory Intel Kaby Lake-R jsou vhodné pro ultrabooky

Součástí 8. generace mobilních procesorů Intel je již zmíněná řada Kaby Lake-R (Refresh). K jejímu představení došlo na veletrhu IFA koncem srpna 2017. Čtveřice oznámených procesorů se řadí mezi úsporné varianty označované koncovkou „U“. Intel dokázal udržet TDP jen na 15 W, což je nutné pro využití v oblasti úsporných mobilních zařízení. Přesto se však podařilo vměstnat do čipu namísto dvou rovnou čtyři jádra. Procesory také podporují Hyper-Threading, tedy zpracování pomocí 8 vláken.

Pokud jste někdy dříve nebyli spokojeni s výkonem prvních ultrabooků nebo konvertibilních zařízení, s osazeným procesorem řady Intel Kaby Lake-R budete plně spokojeni. Výkon je dramaticky vyšší ve všech oblastech včetně hardwarové akcelerace 4K videa s HDR.

Intel Kaby Lake-G, procesory Intel s grafikou AMD

Nemyslitelná věc se stala skutečností a Intel s AMD uzavřel zajímavé partnerství. Výsledkem jsou procesory řady Kaby Lake-G. Intel sám o sobě nevyrábí herní grafické karty, proto byla spolupráce logickým vyústěním a první ohlasy u odborné veřejnosti dávají tomuto řešení zelenou.

Intel Kaby Lake-G, CPU

Z obrázku je patrné, kolik nové vícečipové řešení v jednom modulu ušetří místa. Intel Kaby Lake-G bude technologický unikát.

Intel se chystá grafické jádro od AMD provozovat na 1 000 až 1 100 MHz s výsledným výkonem zhruba 3,3 TFLOPS. Tím pádem se zařadí mezi NVIDIA GTX 1050 Ti a GTX 1060 3 GB. Integrované jádro zvládne i moderní hry ve Full HD rozlišení. To je skvělý výsledek a uvidíme, jakým směrem se bude spolupráce s AMD dále vyvíjet.

Přehled 8. generace mobilních procesorů Intel

Byly doby, kdy měla každá generace mobilních procesorů vlastní architekturu. V tomto směru Intel opustil zajeté koleje, takže aktuálně spadá pod 8. generaci již celkem pět odlišných architektur. Každá pak míří na jiný segment, na nějž je díky své jedinečnosti o to lépe optimalizovaná.

Porovnávaná oblastIntel Coffee Lake-HIntel Coffee Lake-UIntel Kaby Lake-GIntel Kaby Lake-RIntel Kaby Lake-U
Datum představení4/20184/20181/20188/20172/2018
Počet jader4/62/4442
Počet vláken6/8/124/8884
Velikost cache8/9/12 MB4/6/8 MB6/8 MB6/8 MB4 MB
TDP45/65 W28 W65/100 W15 W15 W
Typ integrované grafikyUHD Graphics 630Iris Plus Graphics 655HD Graphics 630, Radeon RX Vega MUHD Graphics 620UHD Graphics 620
Modely CPUi5-8300H
i5-8400H
i7-8750H
i7-8850H
i9-8950HK
i5-8400B
i5-8500B
i7-8700B
i3-8109U
i5-8259U
i5-8269U
i7-8559U
i5-8305G
i7-8705G
i7-8706G
i7-8709G
i7-8809G
i5-8250U
i5-8350U
i7-8550U
i7-8650U
i3-8130U

Jak se vyznat ve značení procesorů Intel?

Podobně jako každý výrobce, používá Intel poměrně jednoduché značení svých procesorů.

Výkonnostní řada

Jedná se o klíčový údaj, který jasně vyjadřuje výkonnostní zařazení procesoru. Od základní i3 až po high-end v podobě i9.

Označení architektury a výkonu v rámci řady

Jedná se o číselné označení procesorové architektury. Stejným způsobem je vyjádřený i výkon v rámci dané procesorové řady. Vyšší číslo vždy znamená novější generaci CPU a vyšší výkon.

Grafické jádro

Poslední dvojčíslí je věnováno konkrétnímu typu integrovaného grafického jádra. Vždy platí jednoduchá poučka – vyšší číslo znamená lepší výkon grafického jádra.

Značení Inel CPU

Podrobně rozebrané značení procesorů Intel.

Speciální vlastnosti CPU 

Klíčovou roli ve výkonu procesoru hrají jeho vlastnosti. Ty jsou vyjádřené pomocí písmen a vždy se nacházejí na samotném konci názvu CPU.

 • „U“ značí nízkonapěťové procesory (TDP kolem 15 W) se sníženým výkonem a spotřebou. Poslední roky jde o nejosazovanější procesory zejména v ultraboocích, případně v levnějších noteboocích.
 • „H“ jsou CPU s maximálně 45W TDP, mají tedy vyšší pracovní frekvence a samozřejmě i výkon. Jde o novinku generace Coffee Lake-H, a dokonce do notebooků vůbec poprvé přináší šestijádrové CPU. Takto vybavený notebook je ve spojení s kvalitní grafickou kartou přímo určený pro herní zážitky.  
 • „HQ“ – označení pro starší generaci CPU, vždy se jednalo o čtyřjádrové varianty se solidním herním výkonem.
 • „HK“ – naprosto high-endový mobilní procesor s možností přetaktování. Jeho použití bude výsadou těch nejdražších strojů určených pro konzumaci her ve 4K rozlišení nebo pro virtuální realitu.
 • „G“ – procesor vybavený integrovanou grafikou od společnosti AMD. Zajímavé řešení pro cenově dostupné herní notebooky.
 • „B“ – parametry i značením se tyto procesory odvozují od procesorů Coffee Lake pro socket LGA 1151, ale používají místo běžného pouzdra provedení BGA, v němž se napevno pájejí na desku, nejsou tedy vyměnitelné. Tyto procesory se objeví například v zařízeních typu 2 v 1 nebo v All-In-One PC, kde je kladen důraz na co nejmenší fyzické rozměry.
i Alza.cz patří mezi odborníky na prodej kvalitních notebooků. Podívejte se na naši kompletní nabídku. 

Používané technologie v oblasti Intel CPU

Jednotlivé třídy procesorů Intel nyní už znáte, ale jaké technologie se používají napříč celou platformou Intel?

 • Intel Hyper-Threading – vytváří z jednoho fyzického procesoru dva virtuální procesory tím, že jsou v něm aktivovány dvě řídicí jednotky. V operačním systému se jedno fyzické jádro procesoru prezentuje jako dvě logická jádra.
 • Intel Turbo Boost 3.0 – stará se o to, že jednotlivá jádra procesorů běží rychleji, než je jejich základní frekvence. Dochází ke zvýšení výkonu v jedno- i vícevláknových operacích.
 • Intel Optane Memory – inteligentní cache paměť, díky níž bude váš počítač, vybavený klasickým plotnovým diskem (HDD), pracovat výrazně rychleji. Kombinuje v sobě výhody SSD disku a DRAM paměti – je extrémně rychlá a není volatilní, a proto v ní zůstávají uložená data i po ztrátě napětí.
 • Intel vPro – reprezentuje mix funkcí a vlastností založených na hardwarové úrovni a zajišťuje lepší zabezpečení a správu počítače. Vyšší míra zabezpečení spočívá v šifrování dat, možnosti vzdáleného přístupu k počítači či jeho zablokování a řadě dalších chytrých funkcí.
 • Intel Speed Shift – umožňuje velmi rychle přepínat mezi jednotlivými úspornými stavy procesoru. Pokud se v praxi nějaká část procesoru pro aktuální úkol nepoužívá, automaticky se dokáže uspat, a snížit tak výslednou spotřebu i teplotu celého procesoru.
 • Intel Iris – integrovaný grafický čip, který je osazen spíše ve výkonnějších procesorech. Celkově je vhodný i pro občasné herní zážitky v méně náročných hrách.
 • Intel UHD Graphics – integrovaný grafický čip. Jeho výkon bohatě stačí pro všechny 3D efekty operačního systému, 4K videa a provoz více monitorů s vysokým rozlišením.

Jaký notebookový procesor Intel si vybrat?

Pokud vás hlubší technologické principy procesorů neoslovují, mějte na paměti, že platí jednoduché rovnítko – čím vyšší číslo, tím je lepší výkon. Samozřejmě však roste i pořizovací cena. Je tedy nutné volit přesně dle zamýšleného použití. Pozdější výměna procesoru v tenkém těle notebooku je u moderních zařízení prakticky nemožná.

 • Pro kancelářské nebo méně náročné nasazení si pohodlně vystačíte s procesory Intel Core i3. Notebooky s tímto CPU jsou cenově dostupné, ale zároveň podávají solidní výkon pro každodenní používání.
 • Procesory Intel Core i5 jsou vhodné pro hraní her nebo občasný střih videa. Mají vždy minimálně 4 jádra.
 • Intel Core i7 je sázka na jistotu. Procesor zvládne nejen hraní her, ale také rychlý střih 4K videa nebo profesionální nasazení bez jakýchkoli kompromisů.
 • Aktuální novinkou jsou procesory řady Intel Core i9. Na mobilní platformě se konkrétně jedná o model s označením Core i9-8950HK. Kromě extrémního výkonu podporuje toto CPU i přetaktování.

Procesory Intel nemají na mobilní platformě prakticky žádnou konkurenci, protože jsou svým mnohaletým vývojem mnohem dál než AMD. Až letos se vůbec poprvé ukázal mobilní Ryzen v plné parádě. Zatím se však jedná jen o pár modelů s integrovanou Vega grafikou v relativně nízké cenové relaci. Nicméně celkově zůstává na trhu mobilních procesorů pozice Intelu zcela neotřesitelná.

Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací