AlzaPlus+ KIDS TOPky

MSI GE73VR Raider (RECENZE)

Zobrazit katalog
MSI GE73VR Raider (RECENZE)
Aktualizováno

MSI není mezi výrobci notebooků žádný nováček a zároveň patří mezi málo těch, kteří se specializují čistě na herní modely. Jeden z jeho letošních kousků, MSI GE73VR Raider, nám přistál na stole. Uvnitř se skrývá grafická karta GTX 1070 a procesor Intel Core i7-7700HQ. To je slušná výbava na hraní všech moderních titulů, jak se dočtete v recenzi.

Recenze MSI GE73VR Raider

MSI GE73VE Raider (RECENZE) – obsah

 1. Parametry MSI GE73VR Raider
 2. Konzervativní design MSI GE73VR Raider
 3. Klávesnice MSI GE73VR Raider vzbuzuje nejednoznačné pocity
 4. Konektory, displej a repro MSI GE73VR Raider
 5. MSI GE73VR Raider: SSD + HDD je sázka na jistotu
 6. MSI GE73VR Raider a benchmarky
 7. Výkon MSI GE73VE Raider ve hrách
 8. MSI GE73VE Raider se s chlazením příliš nepáře
 9. Hodnocení MSI GE73VE Raider

Parametry MSI GE73VE Raider

Jak jsme zmínili již v úvodu, srdce MSI GE73VR Raider tvoří NVIDIA GeForce GTX 1070 a Intel Core i7-7700HQ. Tyto dvě komponenty jsou doplněny o 16 GB operační paměti. Úložiště má notebook dvě, jedná se o tradiční kombinaci 256GB SSD a 1TB HDD. SSD komunikuje přes rozhraní SATA, a to i přestože je formátu M.2.

MSI GE73VR Raider má navzdory dnešním IPS standardům TN panel s obnovovací frekvenci 120 Hz a Full HD rozlišením o úhlopříčce 17,3“.

ParametrMSI GE73VR 7RF Raider
ProcesorIntel® Core™ i7-7700HQ (2,8–3,8 GHz, 6 MB L3 cache, 4 jádra / 8 vláken)
Grafická kartaNVIDIA® GeForce® GTX 1070
Displej17,3" Full HD TN (1 920 × 1 080), antireflexní, 120 Hz
Operační paměť16 GB (1 × 16 GB) DDR4 2 400 MHz
Úložiště256GB M.2 SATA SSD + 1TB HDD 7 200 ot./min
KonektivitaWiFi Intel® 802.11ac + Gigabit Ethernet LAN + Bluetooth® 4.1
Porty1 × USB 3.1 Type-C, 3 × USB 3.0, HDMI 1.4, 2 × audio jack, RJ-45, Mini DisplayPort
Vstupní zařízeníKlávesnice s RGB podsvícením a s numerickým blokem, touchpad
BaterieLi-ion, 6článková, 53Wh
Rozměry41,9 × 28,8 × 2,85 cm
Váha2,8 kg
Operační systémWindows 10 Home 64bit

Konzervativní design MSI GE73VR Raider

Ačkoliv nás první dojem z notebooku nechal docela chladnými, po bližším prozkoumání jsme byli z celkového zpracování MSI GE73VR Raider vlastně nadšeni. Nepůsobí totiž nijak výstředně, a to i přesto, že je herní zaměření notebooku očividné. Konzervativní ladění designu má své kouzlo a pravděpodobně potěší většinu uživatelů, protože vzbuzuje neuvěřitelnou důvěru.

MSI GE73VR Raider je na poměry 17,3“ herních notebooků vlastně docela drobeček. Rozhodně se nejedná o nějaký kompakt, díky svým rozměrům a hmotnosti však GE73VR spadá ještě mezi ty menší a lehčí modely.

Recenze MSI GE73VR Raider

Co se materiálů týče, MSI u GE73VR Raider vsadilo na kombinaci hliníku a plastu. Hliník je použit na víku a také je z něj vyroben hlavní plát pokrývající okolí klávesnice. Provedení v této části si žádá pochvalu především díky dobře zpracované čelní hraně, která je příjemně zaoblená a udržuje tak opřené zápěstí ve vcelku vysokém pohodlí.

Všechny pláty notebooku drží perfektně, žádné lupání ani praskání se nedostavuje a k prohýbání dochází až po vyvinutí nepřirozeně vysokého tlaku. Pro spoje platí to samé. Také kloub víka MSI GE73VR Raider je velmi kvalitní a drží displej stabilě.

Recenze MSI GE73VR Raider

Celý design notebooku je prošit červenými detaily, díky nimž se herní ladění MSI GE73VR Raider nedá zapřít a to především díky červeně podsvíceným konektorům USB, obtaženému touchpadu nebo výrazným pruhům na zadní straně. Veškeré podsvícení lze však pomocí přiloženého software vypnout.

Klávesnice MSI GE73VR vzbuzuje nejednoznačné pocity

Klávesnice MSI GE73VR Raider je pro nás pravděpodobně nejrozporuplnější součástí celého notebooku. Vyráběna je známou herní společností SteelSeries a mezi klávesnicemi s membránovými spínači se jedná o naprostou špičku. Navzdory jen lehce nadprůměrnému zdvihu 1,9 mm je psaní velmi pohodlné a to díky výrazné hmatové odezvě a měkkému dorazu. Nejenže vás nebudou bolet ze psaní prsty, pravděpodobně ani nebude docházet k častým překlepům, protože stálost hmatového propojení s klávesnicí je velmi dobrá.

Recenze MSI GE73VR Raider

MSI GE73VR Raider má klávesnici, která je taktéž pastvou pro oči. Disponuje plně přizpůsobitelným RGB podsvícením, jež lze pro každou klávesu odlišit a jeho podání je nad očekávání dobré. Klávesy jsou prosvíceny až do krajů, takže žádné znaky nezůstanou ztmaveny. Navíc má každá klávesa světlopropustné boky, což vytváří pohledný efekt, po jakém jsme toužili již od recenze Asus ROG Strix GL553VE.

Na téměř dokonalé klávesnici notebooku MSI GE73VR Raider jsme našli jeden zásadní problém. Popravdě jich je více, lze je ale shrnout a hodit na vrub rozložení. Při jeho vytváření bylo přistoupeno k řadě nešťastných řešení. Bohužel mezi klávesami vůbec nenajdeme levou klávesu Windows, což určitě někteří z nešikovnějších hráčů uvítají, obecně to ale při navigaci v systému znamená docela závažný handicap. Pohodlí plynoucí z některých klávesových zkratek je tím totiž naprosto negováno. Klávesnice skýtá ještě několik takoých alternativ, o tom, zda jsou opodstatněné, máme však pochyby.

Recenze MSI GE73VR Raider

Na konec této kapitoly se hodí ještě zmínka o touchpadu. Je velký a má nízký odpor, ovládání tedy nečiní žádné problémy a rozhodně je pohodlné, jak mu jen práce na touchpadu může umožňovat. MSI GE73VR Raider je samozřejmě herní notebook a hrajeme obvykle na myši, minimum ovládání, které musí touchpad obsloužit, však zvládá skvěle.

Konektory, displej a repro MSI GE73VR Raider

Výrobce při návrhu notebooku očividně vážně myslel na hráče a snažil se jim notebook co nejvíce přizpůsobit, i když některé detaily mu přece jen unikly. Levá strana MSI GE73VR Raider je hlavním sídlem konektorů, nachází se jich zde totiž většina. Najdeme zde dva oddělené 3,5mm audio jacky, jeden pro vstup, druhý pro výstup. Za nimi se nachází konektor USB-C bez podpory Thunderbolt 3, USB 3.0, Mini DisplayPort, HDMI a nakonec ethernetový konektor RJ-45 .

Recenze MSI GE73VR Raider

Nabídka pravé strany MSI GE73VR Raider je o něco chudší, což vnímáme jen pozitivně, protože právě na tomto boku potřebují pravorucí hráči dostatek místa pro pohyby myší. Najdeme tady čtečku SD karet, dva porty USB 3.0 a napájecí konektor. Ten je zahnutý, takže z notebooku „netrčí“ a nemusí křížit kabel myši. Ačkoli jsou USB konektory na pravé straně, omezují při pohybech myší překvapivě málo a samozřejmě pouze, pokud jsou zrovna okupovány.

Recenze MSI GE73VR Raider

Displej

17,3“ zobrazovací panel MSI GE73VR Raider má Full HD rozlišení a obnovovací frekvenci 120 Hz. Na to jsme si u herních notebooků vyšší třídy už zvykli, netradiční je však použitá technologie TN. Oproti moderní IPS obecně vykazuje nepřesnější reprezentaci barev a horší pozorovací úhly. Druhý zmíněný nedostatek je pak pozorovatelný především při pohledu ze spod, z boku je obraz pouze lehce zažloutlý. Hlavním pozitivem technologie TN by měla být nižší odezva panelu.

Samotné provedení displeje také úplně nepotěší, podsvícení totiž není příliš uniformní a celou zobrazovanou plochu lemují pruhy světlejší než prostředek displeje. To jsme byli schopni pozorovat pouze na černém pozadí v perfektně ztmavené místnosti, při běžném používání MSI GE73VR Raider se tento efekt neprojevoval jako příliš výrazný.

Navzdory předchozím výhradám považujeme displej za dobrý, a pokud přehlédnete ne zcela ideální pozorovací úhly, uspokojí MSI GE73VR Raider velké množství vašich požadavků. MSI dokonce přibalilo software True Color pro nastavení displeje. Pokud tedy máte dobré oko, můžete si monitor snadno zkalibrovat.

Reproduktory

Reproduktory, kterými MSI GE73VR Raider disponuje, nás skutečně překvapily hlasitostí, zvuk nemá problém vyplnit ani větší zasedací místnost nebo třídu, a to i přestože míří směrem dolů. Dobrá je i kvalita reprodukce zvuku, na pravidelný poslech hudby to sice opět úplně není, pro sledování filmů a hraní her je však podání všech výškových úrovní zcela uspokojující.

Recenze MSI GE73VR Raider

MSI GE73VR Raider: SSD + HDD je sázka na jistotu

Povědomá konfigurace, tak můžeme kombinaci SSD a HDD rozhodně označit. HDD je 1TB, SSD potom 256GB a ačkoli nabývá M.2 formátu, je připojeno skrze sběrnici SATA. To značně redukuje jeho rychlosti a nemůže se tak ani zdaleka rovnat moderním NVMe SSD. Naopak HDD v MSI GE73VE Raider rychlostně exceluje a patří mezi nejlepší plotnové disky, jaké jsme v notebooku viděli.

Recenze MSI GE73VR Raider Recenze MSI GE73VR Raider

MSI GE73VR Raider a benchmarky

Syntetické benchmarky jsou jedním z nejobjektivnějších způsobů porovnání odlišných systémů. Naměřili jsme hodnoty ve známých testech, aby bylo výkonnostní zařazení MSI GE73VR Raider co nejsnazší.

Prvním testem byl test baterie. V zátěži, tedy při hraní, vydrží MSI GE73VR Raider zhruba hodinu, a to především díky relativně malé baterii, velkému displeji a výkonným komponentám. Při méně náročných aplikacích, například při prohlížení webu za nízkého jasu, se lze bez problému dostat na více než dvojnásobek tohoto času.

PCMark 8

PCMark 8 je ucelené řešení společnosti Futuremark, které testuje notebooky v širokém spektru aplikací. Má tři základní části, které svým názvem vypovídají o zaměření, v němž výkon testují: Work, Creative a Home.

Recenze MSI GE73VR Raider

3DMark Time Spy

Time Spy je první částí komplexního testovacího software 3DMark, taktéž od společnosti Futuremark. V současné době se jedná o nejnáročnější 3DMark benchmark. Jeho cílem je testování grafického výpočetního výkonu počítačů s použitím API DirectX 12.

Celkové skóre5136
Grafické skóre5572
CPU skóre3559

3DMark Fire Strike

Fire Strike je asi nejrozšířenějším grafickým benchmarkem, který hry testuje v dnes stále ještě velmi aktuálním API DirectX 11. Jedná se o standardní benchmark pro herní sestavy.

Celkové skóre13320
Grafické skóre17145
Skóre fyziky10065
Kombinované skóre6089

3DMark Sky Diver

Sky Diver je také benchmarkem, který testuje výkon v API DirectX 11, oproti Fire Strike se však zaměřuje právě na herní notebooky, čili jeho náročnost je nižší, skóre však stejně relevantní.

Celkové skóre28159
Grafické skóre54097
Skóre fyziky9230
Kombinované skóre18531

Cinebench R15

Cinebench R15 je samostatný benchmark grafického software Cinema 4D. Jeho úkolem je otestovat výkon procesoru v renderování náročné scény s pomocí jednoho i všech vláken.

Recenze MSI GE73VR Raider

PassMark

Benchmark PassMark je taktéž ucelené řešení, podobně jako PCMark 8. Jeho výhodou je však výpis skóre pro jednotlivé komponenty, díky čemuž je můžete snadno ohodnotit s pomocí široké databáze výsledků na webových stránkách PassMark

Celkové skóre3967,2
CPU8456,6
2D graphics score771,8
3D graphics score8789,6
Memory Mark2220,9
Disk Mark2689,6

Výkon MSI GE73VE Raider v herních titulech

Herní notebooky mají jeden hlavní úkol, je jím poskytnutí co nejlepšího herního zážitku. MSI GE73VR Raider je dedikovaný stejnému cíli, jak se mu to ale s jeho GTX 1070 a i7-7700HQ daří, říkají následující herní testy.

iZavedli jsme nový systém měření, který již neobsahuje nejnižší, průměrné a nejvyšší hodnoty FPS. Nejvyšší ze tří hodnot jsou průměrné FPS. Více se můžete o této metodice dočíst v recenzi Acer Predator Helios 300.
PC hra Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided je akční RPG z roku 2016, které stále dokáže potrápit i ty nejvýkonnější sestavy. Testování probíhalo na scéně z předpřipraveného benchmarku.

Recenze MSI GE73VR Raider
Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins nejnovější pokračování slavné série společnosti Ubisoft. Hra je zasazena do ohromného herního Egypta. Jedná se o akční RPG z pohledu třetí osoby, které nabízí jedny z nejlepších dostupných výhledů, stejně jako detailně zpracované modely a efekty. Testování probíhalo na předpřipravené benchmarkovací scéně.

Recenze MSI GE73VR Raider
PC hra Rocket League

Middle-earth: Shadow of War

Middle-earth: Shadow of War je novou hrou zasazenou do Středozemě, světa Pána Prstenů a Hobita. Je to také akční RPG v otevřeném světe vyvinuté studiem Monolith Productions. Hra má předpřipravenou testovací scénu, na které jsme benchmark prováděli i my.

Recenze MSI GE73VR Raider
PC hra Witcher 3

Zaklínač 3: Divoký hon

Zaklínač 3: Divoký hon od polského studia CD Project RED je považován za jedno z nejlepších RPG všech dob. Kromě žánrových kvalit je hra také zahalena v nádherném kabátu a vzhledem k její celosvětové popularitě je to ta nejvhodnější hra pro otestování herního výkonu. Testovací trasou byla cesta skrze Oxenfurt a část přírody za městem. 

Recenze MSI GE73VR Raider
PC hra GTA V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V je jednou z nejprodávanějších her historie. Svůj debut na PC zažila v roce 2015 jako vylepšená verze hry pro konzole staré generace z roku 2013. Nabízí rozsáhlý otevřený svět a ohromující vizuál. Testy byly prováděny na poslední sekvenci předpřipraveného benchmarku.

Recenze MSI GE73VR Raider
PC hra Watch Dogs 2

Watch Dogs 2

Watch Dogs 2 je titul z konce roku 2016, a přestože jsou k mání hry s lepším grafickým zpracováním, tato nabídne některé ohromující scenérie a především vysoké systémové požadavky. Jako benchmark posloužila trasa z herního Oaklandu do San Francisca přes Silicon Valley.

Recenze MSI GE73VR Raider
PC hra Crysis 3

Crysis 3

Crysis 3 je hra z roku 2013, která i přes svůj věk stále nabízí jedno nejlepších grafických zpracování a od svého vydání se považuje za jakýsi ukazatel při měření výkonu herních systémů. Výkonnostní test byl prováděn v jednom z koridorů v úvodní části hry.

Recenze MSI GE73VR Raider

MSI GE73VE Raider se s chlazením příliš nepáře

Chlazení je stěžejní součástí každého notebooku, herních pak obzvlášť. Každý z výrobců má nějaký unikátní systém s chytlavým pojmenováním. V případě MSI je to systém Cooler Boost 5, který, musíme říci, potlačil veškeré zárodky naší skepse svou efektivitou. Mezi dnešními herními notebooky, které berou teploty přes 90 °C jako standard, je MSI GE73VR Raider příjemnou výjimkou.

Ze všech testovaných her se notebook nejvíce zapotil u The Witcher 3: Wild Hunt. Po více než půlhodině od spuštění, kdy byly všechny hodnoty ustáleny, dosahoval procesor teplot jen výjimečně přesahujících 85 °C. Frekvence držela referenční 3,4 GHz. Grafická karta GTX 1070 se zahřála na také pohodových 75 °C a frekvence jejího jádra kmitala kolem 1730 MHz.

Teploty CPU MSI GE73VR Raider
Teploty a frekvence procesoru ve hře The Witcher 3: Wild Hunt bez aktivovaného Cooler Boost

Díky nízkým teplotám, kterých procesor nabýval, nebylo po teplotním throttlingu ani známky, frekvence tedy držela víceméně konstantní úroveň. To je skutečně výjimečně dobré, chlazení MSI GE73VR Raider má však efektivitu na prvním místě v seznamu priorit, hlučnosti se totiž tolik péče nevěnovalo. O katastrofu se sice nejedná, jednoznačně ale můžeme říci, že MSI GE73VR Raider patří mezi hlučnější notebooky. Především pak po aktivaci tlačítka Cooler Boost, které vyžene otáčky ventilátorů na maximum a sníží teploty. To funguje a teploty procesoru i grafické karty mohou klesnout i o 5 °C.

Teploty CPU MSI GE73VR Raider
Teploty a frekvence procesoru ve hře The Witcher 3: Wild Hunt s aktivovaným Cooler Boost

Chlazení tedy hodnotíme velmi pozitivně, protože nízké teploty, ve kterých dokáže procesor a grafiku udržet, jsou v dnešní době nadstandard. Nelze je samozřejmě srovnávat s dobře chlazeným desktopem, v rámci herních notebooků si však MSI GE73VR Raider vede nadprůměrně.

MSI GE73VR Raider recenze

MSI GE73VR Raider

Notebooky

MSI GE73VR Raider je skvělý notebook vyšší třídy s velmi dobrou klávesnicí, dostatkem výkonu a efektivním chlazením. Notebook je zároveň skvěle zpracovaný, s jednoduchým designem a jako celek vzbuzuje jistotu. Kdybychom museli vsadit boty na notebook, který vydrží hodně dlouho, MSI GE73VR Raider by se jednoznačně dostal do nejužšího výběru kandidátů.

Klady

 • Slušná kvalita zpracování
 • Skvělé chlazení
 • Celkově dobrá klávesnice
 • Relativně malé rozměry a nízká hmotnost
 • 120Hz displej
 • Rychlé HDD
 • Velké množství konektorů a jejich dobré umístění

Zápory

 • Nešťastné změny v rozložení klávesnice
 • TN technologie displeje
 • Pouze SATA SSD
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací