S příchodem letošního jara se na webech s IT zaměřením objevily první zvěsti o odhalení nových CPU označených jako Coffee Lake HR. Jedná se o modernizované procesory Intel Core 9. generace určené pro výkonné herní i pracovní laptopy. Předmětem dnešní recenze je notebook MSI GS75 Stealth 9SG, který je touto novinkou vybaven. To však není jeho jedinou výsadou – ve svém ultraštíhlém těle nese také grafický adaptér GeForce RTX 2080 MAX-Q, 32 GB operační paměti, 144Hz IPS LED panel či prostor pro tři M.2 disky. V následujících řádcích vám ukážu jeho vlastnosti, silné stránky i nedostatky, a zejména to, zda je tento laptop schopen obhájit svou závratnou cenovku.
Model | MSI GS75 Stealth 9SG |
---|---|
Číslo produktu | GS75 Stealth 9SG-257CZ |
Typ CPU | Intel Core i7-9750H, 2,6–4,5 GHz |
Funkce a vlastnosti CPU | 6 jader / 12 vláken (HT), 12 MB Cache, 45 W |
Operační paměť | 32 GB (2× 16) DDR4 2 666 MHz |
Grafický adaptér | NVIDIA GeForce RTX 2080 MAX-Q 8GB GDDR6 |
SSD | 2X M.2 NVMe SSD 1TB @ RAID0 |
HDD | ✕ |
Displej | 17,3" LED 1 920 × 1 080 144Hz FHD IPS, antireflexní |
Baterie | 82 Wh, 4článková |
Klávesnice | RGB podsvícená s numerickým blokem |
Hmotnost | 2 280 g |
Rozměry | 396,1 × 259,5 × 18,95 mm |
Nabíjecí adaptér | 230 W |
Cena | 89 990 Kč |
* Cena k 19. 5. 2019
Označení 9SG v případě modelu GS75 Stealth znamená nejvyšší konfiguraci, jakou výrobce pro toto zařízení nabízí. To se za sebe rozhodně nemusí stydět ani při srovnání s highendem mezi stolními počítači. Pojďme se tedy spolu podívat, zda je MSI GS75 Stealth 9SG i ve skutečnosti tak schopná, jak působí na papíře.
MSI GS75 Stealth 9SG je zabalený v přepravní krabici s jednoduchým potiskem. Ta je vystlána pěnou, která chrání a drží samotný laptop, jenž je dodatečně usazen v designovém černém balení se zlatým logem výrobce. Vedle něj je samostatně zabalen nabíjecí adaptér notebooku.
Adaptér použití v případě MSI GS75 Stealth 9SG má výkon 230 W, přičemž ho MSI označuje jako „Slim“. To se na první pohled nemusí zdát zcela korektní, protože nepatří mezi nejtenčí. Stačí však zalovit v paměti a připomenout si 230W adaptéry z let 2012–2015 od Delta Electronics, které byly rozměry i váhou úplně jinde. Označení „Slim“ mu tedy právem patří. Jeho rozměry jsou 154 × 75 × 30 mm, zakončen je konektorem ve tvaru L. Výrobcem adaptéru je Chicony.
Po vyjmutí notebooku z krabice mě zaujala jeho kompaktnost a doslova subtilní pocit. MSI GS75 Stealth 9SG působí v rukou dojmem jakéhosi lehce přerostlého 15" ultrabooku. Tomu velmi napomáhají tenké rámečky displeje, ostré linie a štíhlý profil těla. Na plnohodnotný herní laptop je zkrátka dokonale přenosný, tak jak bylo zamýšleno.
Povrchová úprava celého MSI GS75 Stealth 9SG je černá až antracitová, metalická, s jemným měděným či růžovozlatým zrnem. Tím jsou tónovány i krytky pantů, vrchní hrana víka displeje, orámování touchpadu či drak jako logo výrobce na zadní straně. Právě to je jediná věc, která na první pohled prozrazuje herní identitu notebooku. Žádné gaming nápisy, blesky, plameny či jiné výstřelky. V mých očích jde o velmi uvědomělý a dospělý krok ze strany MSI – není důvod, aby zařízení působilo zbytečně dětinsky. Design je maximálně účelový, minimalistický a uhlazený, za laptop bych se v tomto případě rozhodně nestyděl ani v případě profesionální prezentace produktů klientovi osobně na daném zařízení.
Po stránce materiálů dominuje MSI GS75 Stealth 9SG tenký hliníkový plech přítomný na víku displeje a na samotné konstrukční základně notebooku s opěrkou rukou. Rámeček displeje, ochranná lišta pantů, lišta zadního výduchu chlazení a spodní kryt jsou z odolného plastu. Hlavně na spodní straně těla to dává předpoklad, že si prací s notebookem na klíně nezpůsobíte okamžité popáleniny kůže.
Pevnost konstrukce je jednou ze slabin MSI GS75 Stealth 9SG. Hliník a plasty těla jsou relativně tenké a nijak extra nevyztužené, a tak se pod větším tlakem prohýbají. Pozorovat to je možné zejména na víku displeje či opěrce rukou. Je pravda, že jejich deformace vyžaduje značný tlak, ale například Razer Blade 2019 dokazuje, že i v této třídě zařízení je možné navrhnout doslova učebnicově pevné tělo.
Ani dílenské zpracování materiálů neoslnilo. Spodní kryt MSI GS75 Stealth 9SG lícuje s relativně velkými mezerami a najdou se i ostře opracované hrany hliníkového plechu v oblasti pantů. Samotné panty mají rovnoměrný chod a lze je otevřít jednou rukou přibližně do 145° úhlu.
Konektorová výbava je konzervativní a obvyklá, nic zde nepřekvapí, ale ani vyloženě nechybí. Osobně bych přivítal ještě jeden dodatečný USB port typu A, potřeby většiny herní komunity však MSI GS75 Stealth 9SG jistě pokryje. Je vhodné zmínit, že porty se díky rozměrnému chlazení nacházejí relativně blízko uživateli, a tak mohou připojená zařízení na pravé straně překážet při pohybu myši.
Hned vedle výduchu chlazení se na levé straně MSI GS75 Stealth 9SG nachází konektor pro připojení adaptéru, RJ45 (Ethernet) zásuvka, 1× USB (A) 3.2 Gen2, čtečka paměťových karet formátu microSD a dvojice 3,5mm jack konektorů pro sluchátka a mikrofon. Na opačné straně notebooku se opět směrem od výduchu nachází HDMI port, ThunderBolt 3 / USB (C) 3.2 Gen2 konektor s podporou DisplayPort, následuje dvojice USB (A) 3.2 Gen2 a jeden USB (C) konektor stejného standardu, ovšem již bez podpory Thunderbolt či DP.
Komunikaci zajišťuje WLAN/Bluetooth modul Killer Wireless 1550. Založen je na ověřeném adaptéru Intel Wireless-AC 9650NGW, který patří mezi to lepší, co je možné v dnešních noteboocích najít. Konfigurace antén je 2 × 2, pracuje v obou pásmech 2,4 a 5 GHz. Maximální přenosová rychlost je 1,73 Gbps. Integrovaný Bluetooth je ve verzi 5.0. Příjem signálu je vynikající, WiFi dosahovala i při zvětšené vzdálenosti od routeru stabilní rychlosti a solidní signál.
Webkamera se nachází na typickém místě nad displejem. Podporuje rozlišení 720p při snímkové frekvenci 30 fps.
Byla by nesmírná škoda takto výkonný notebook doslova zabít průměrným 60Hz displejem a znemožnit tak využití plného potenciálu jeho grafického čipu. Naštěstí na to v MSI myslí, a proto v souladu s konkurencí vybavili MSI GS75 Stealth 9SG 144Hz panelem, který samotné MSI neoznačuje jako IPS, ale jako „IPS-Level“. Důvod si prozradíme níže. Značným zklamáním je však absence technologie NVIDIA G-SYNC, kterou konkureční laptopy podporují.
Technicky vzato jde o panel typu AAS, značení N173HCE-G33 od výrobce Chi-Mei Innolux. AAS v tomto případě označuje panely zmíněného výrobce pracující na principu technologie IPS podobně jako PLS u Samsungu či AHVA od AU Optronics. Udávaný jas podle technického listu je 300 cd/m2 a kontrast 1 000 : 1, podle mnoha měření jsou však reálné hodnoty nad těmito čísly, přibližně 330 cd/m2, respektive 1 350 : 1. Ty zajišťují MSI mezi konkurencí první místo po stránce kvality displeje. Barevné podání je stejně chvályhodné, s 95% pokrytím sRGB. MSI GS75 Stealth 9SG tak obstojí i pro účely amatérské či poloprofesionální úpravy fotografií.
K pozorovacím úhlům MSI GS75 Stealth 9SG není co dodat, obrazovka je sledovatelná bez výrazných změn barev reálně z jakéhokoli pohledu. Jas je řízen pomocí PWM, ovšem pouze při nejnižších úrovních. Jeho frekvence (> 25 kHz) je navíc dostatečně vysoká na to, aby nezpůsobovala únavu očí či bolesti hlavy. V úplném černém zobrazení lze pozorovat minimální průsvit podsvícení na spodní hraně displeje, nejedná se však o nic tragického.
Výrobce osadil MSI GS75 Stealth 9SG nadstandardně velkým touchpadem s atypickým poměrem šířky k výšce. Rozměry dotykové plochy jsou přibližně 140 × 65 mm, přičemž se z technického pohledu jedná o zařízení clickpad – tlačítka jsou integrovaná. Pravý klik zabírá přesně od poloviny touchpadu až po hranu, do výšky přibližně 20 mm. Zbytek plochy reaguje jako levý klik. Clickpad lze komfortně mačkat přibližně do 2/3 výšky, dále už vyžaduje větší sílu stisku. Dodavatelem elektronické části je Synaptics.
Klikání je poměrně hlasité, což může, ale nemusí překážet. Práce s dotykovou plochou je vynikající, díky jemnému povrchu se prst pohybuje hladce a přesně, problémy nedělají ani vlhké prsty. Takto nějak by měl vypadat touchpad na moderním herním notebooku.
U klávesnice vsadilo MSI na léty ověřenou klasiku od SteelSeries. Pokud jste v minulosti vlastnili jakýkoliv MSI herní laptop, dá se předpokládat, že na klávesnici si okamžitě zvyknete. Pro nováčky bude rozložení u pár kláves trochu netradiční, pocítí to zejména na umístění DELETE. Nemyslím si však, že by to z dlouhodobého hlediska představovalo komplikace, zvláště pokud 90 % času budou používány zejména klávesy WASD a Space.
Klávesy mají rovný povrch, jsou zhotovené v matné černé s průsvitnými hranami. Popisky jsou bílé, výrazné a výborně čitelné za každých podmínek i bez podsvícení. To je RGB, nastavitelné zvlášť pro každou klávesu prostřednictvím přiložené aplikace SteelSeries Engine. Kromě jednoduchého podsvícení je také možné navolit efekty spolu s makry pro jejich rychlou aktivaci. Subjektivně se s klávesnicí pracuje dobře, psaní je díky příjemné a rovnoměrné odezvě kláves přesné a rychlé.
Základová deska je u MSI GS75 Stealth 9SG přístupná prostřednictvím demontáže zadního krytu. Ten je po odstranění všech šroubů možné s pomocí např. kytarového trsátka citlivě odcvaknout od zbytku těla. Pozor je třeba dát zejména na spojení v oblasti krytu pantů.
Základní deska je na rozdíl od většiny laptopů v případě MSI GS75 Stealth 9SG otočena procesorem a chlazením nahoru (směrem ke klávesnici). Ze spodní strany je po téměř celé ploše nalepena černá ochranná fólie, s trochou citu se však dá odlepit a zpětně nalepit bez jakéhokoliv poškození. Jednotky SSD, baterie či WiFi modul jsou vyměnitelné bez zásahu do ochranné fólie. O těch si povíme více v následujících kapitolách.
Po jejím odlepení lze základovou desku vyjmout ze zařízení. Drží ji dva šrouby v oblasti ventilátorů. Nejprve je však třeba odpojit veškerou připojenou kabeláž a vyjmout WiFi modul spolu s SSD jednotkami. Pro snazší a bezpečnější manipulaci samozřejmě nejprve odpojíme a vyjmeme baterii.
Kromě dvojice M.2 NVMe disků se v blízkosti baterie nachází volný M.2 slot se zapojením SATA. Ten je možné využít k rozšíření diskového úložiště, pokud by byly 2 TB příliš málo.
Pohled na zajímavější stranu desky se nám naskytne až mimo tělo notebooku. Jednotlivé komponenty a SMD součástky jsou vysoce koncentrované, na desce je minimum volného místa. Pro zajímavost, celá deska se svým kompletním osazením je plochou jen o málo větší než běžná high-endová grafická karta do stolního počítače.
Potěší fakt, že obě RAM jsou montovány jako moduly v SODIMM slotech, a jsou tedy bezproblémově vyměnitelné. Testovaný MSI GS75 Stealth 9SG je vybaven dvěma 16GB DDR4 moduly Kingston s frekvencí 2 666 MHz a časováním CL19, čipy Micron. Osobně jsem čekal rychlejší moduly (CL16/CL17) – rozdíl nemusí být ve hrách nutně znatelný, ale u zařízení tohoto účelu a hlavně cenové kategorie opravdu není prostor na šetření v těchto aspektech. V oblasti RAM se také nachází PCH Intel HM370 a CMOS baterie.
Pokračujeme demontáží chlazení. To je dvouokruhové, provázané, tvořené celkem šesti heatpipes různých délek a tvarů. Teplo je odváděno pomocí čtyř výměníků, se dvěma ventilátory na levé a jedním na pravé straně. Ventilátory jsou od OEM A-Power, s napájením 5 V a odběrem do 0,5 A na každý. Kromě CPU a GPU čipů jsou chlazeny také grafické paměti a napájecí obvody. Příliš jsem neporozuměl žluté izolační pásce na cívkách napájení GPU, i přes aplikaci teplovodivého materiálu.
Přímo nad RAM sloty je umístěn mozek MSI GS75 Stealth 9SG, procesor Intel Core i7 9750H řady Coffee Lake HR, vyrobený 14nm++ výrobním procesem. Má 6 fyzických jader, díky funkci Hyper-Threading tedy 12 vláken. Pracuje na frekvenci 2,6 GHz s automatickým přetaktováním až na 4,5 GHz podle potřeby, disponuje 12MB SmartCache, 16× PCI Express linkami a je schopen adresovat 128 GB DDR4 paměti. Jeho součástí je také integrované grafické jádro Intel UHD Graphics 630. TDP je stanoveno na 45 W (při základní frekvenci).
TDP je jedna věc, reálná spotřeba v praxi je věc druhá. Při těžkých AVX operacích a aktivním Turbo boostu si umí 9750H říci o téměř 100 W energie. Tomu odpovídá čtyřfázová napájecí kaskáda procesoru řízená 4 + 2 + 1 PWM kontrolerem NCP81215 a osazená 4× 45A IC regulátory NCP302045 od ON Semiconductor. Efektivní a solidně předimenzované, na poměry notebooků jde o jedno z nejlepších řešení napájení CPU, jaké je dnes možné vidět.
Hned nalevo od procesoru okupuje podstatnou část základové desky grafický adaptér. Řeč je o GPU N18E-G3-A1, variantě čipu NVIDIA Turing TU104, známé spíše pod marketingovým značením GeForce RTX 2080 Max-Q. Čip je vyroben 12nm výrobním procesem u TSMC, s počtem tranzistorů 13,6 miliardy. Běžně pracuje na frekvencích 735–1 380 MHz, s automatickým přetaktováním na 1 095–1 590 MHz. U MSI GS75 Stealth 9SG je situace jiná, GPU zde v plné zátěži díky modifikovanému vBIOSu atakuje místy až 1 875 MHz, což je hodnota odpovídající spíše desktopové RTX 2080. Jádro je obklopeno paměťovými čipy Samsung typu GDDR6 s celkovou kapacitou 8 GB. Pracovní takt pamětí je 1 500 MHz (12 000 MHz efektivně).
Notebooky MSI třídy GS75 Stealth jsou kategorizovány jako snadno přenosné herní laptopy nejvyšší třídy, a tomu odpovídá i jejich hardware. Modelové značení 9SG přináší aktualizaci výpočetní jednotky na nejnovější procesor i7-9750H Coffee Lake H Refresh, který má oproti svému předchůdci (i7-8750H) vyšší takty a větší paměť cache.
V testování se tedy zaměřím na porovnání těchto dvou procesorů, a to v jednovláknových i multivláknových aplikacích. Rozdíl oproti předchůdci činí až 0,4 GHz, což by již mělo být měřitelné. Netřeba však zapomínat ani na faktor chlazení, které má přímý vliv na pracovní frekvenci.
Bude nás také zajímat výkon grafického adaptéru RTX 2080 MAX-Q, který si ukážeme v nejpopulárnějších benchmarcích a hrách. Ten má zejména díky zvýšeným taktům oproti referenčním hodnotám NVIDIE potenciál překvapit.
Na srovnání MSI GS75 Stealth 9SG s konkurencí jsem do měření zařadil dva herní notebooky podobné cenové a výkonové třídy od ASUSu a v případě testování procesoru také pracovní stanici HP Zbook 17 G5 s CPU Intel Xeon minulé generace. Jako demonstraci výkonu stolního počítače v testu CPU najdeme i hodnoty měření na míru stavěné herní stanice s procesorem i7-8700K vybavené vodním chlazením EKWB.
Výkon procesoru testujeme nejprve benchmarkem Cinebench R15, který reprezentuje rychlost CPU při renderingu. Testujeme výkon jednoho vlákna, jakož i celkový výkon.
Výpočetní výkon procesoru dále hodnotíme softwarem wPrime, který nechá CPU počítat složité matematické výpočty. Program využívá nativní počet vláken procesoru, v našem případě díky funkci HyperThreading je to dvojnásobek počtu jader, tedy 12.
Dalším testem procesoru je SuperPi, který prostřednictvím Gauss-Legendrova algoritmu počítá π na zadaný počet míst. Program využívá vždy jen jedno vlákno procesoru, je tedy vhodný pro demonstraci single thread výkonu a pokročilosti nového CPU oproti starému.
Známý benchmark od společnosti PassMark, který nechá procesor postupně provést 9 různých typů operací a následně jej bodově ohodnotí ve srovnání s ostatními. Je třeba poznamenat, že větší počet jader má pozitivní dopad na výsledek.
Podobně jako u předešlého benchmarku je i CPU Queen hodnoceno v bodech pro srovnání s ostatními. Funguje na principu tzv. „Problému osmi dam“, a jde tedy o test výpočetního výkonu CPU.
Octane 2.0 se skládá ze 17 různých testů založených na JavaScriptu, a symbolizuje tedy výkon CPU v moderním webovém prostředí. Důležité je vysoké IPC, vysoká pracovní frekvence CPU a výkon paměťového řadiče.
Vestavěný test populárního komprimačního programu 7-Zip. Pomocí algoritmu LZMA nechá procesor komprimovat/rozbalovat testovací soubory. Výsledek je počet operací za sekundu (MIPS), který byl procesor schopen provést.
Posledním testem našeho testování CPU byl benchmark Corona 1.3, jeden z nejlepších benchmarků pro 3D rendering. Demonstruje rychlost a výkon procesoru pro kreativní použití v softwarech jako 3dsMAX a podobně, jeho výsledek je tedy důležitý zejména pro profesionální využití CPU.
Celkový výkon systému pro všechny aspekty běžného používání hodnotíme benchmarkem PCMark 10. Výsledkem je jak celkové skóre, tak i skóre v jednotlivých disciplínách. Kromě výkonného procesoru či grafiky zde také záleží na rychlosti disku, propustnosti a latenci pamětí a podobně.
Testovaný MSI GS75 Stealth 9SG je vybaveno dvojicí M.2 NVMe SSD disků MZVLB1T0HALR, tedy Samsung PM981 1TB. Disk je velmi podobný konzumentskému 970 EVO. Založený je na osmikanálovém řadiči Phoenix v kombinaci se 64vrstvou V-NAND, oba in-house od Samsungu. Výrobce mu udává rychlosti 3 200/2 400 (±1 200 po vyčerpání SLC Cache) pro čtení a zápis, životnost je stanovena na přibližně 600 TBW.
Disky jsou navíc z výroby nakonfigurovány jako diskové pole RAID0. To znamená markantní zvýšení rychlostí oproti jednomu SSD, ale také nižší datovou bezpečnost – při selhání jednoho disku dojde k úplné ztrátě dat na dané jednotce. Jako vhodná záloha může posloužit právě libovolný SATA III M.2 disk vložený do volného slotu, kterým zařízení disponuje.
Čistý výkon grafického adaptéru jsme za účelem porovnání měřili v benchmarku Unigine Valley 1080p s High nastavením. Jde o starší test zaměřený na rozhraní DX11. AA je vypnuto.
Pokračujeme moderním benchmarkem Unigine Superposition, ve stejném 1 080p High nastavení.
Z aktuálního 3DMark jsme testovali benchmarky Sky Diver, Fire Strike a Time Spy pro srovnání výkonu od DX10 až po DX12. Nastavení je standardní, hodnotíme čistý výkon GPU (GPU Score).
Použitý grafický adaptér GeForce RTX 2080 MAX-Q patří k tomu nejvýkonnějšímu, co je možné v dnešních mobilních zařízeních najít. Není proto žádným překvapením, že jakýkoliv moderní herní titul spustí při vysokých či maximálních detailech na více než hratelných 60 FPS při nativním rozlišení.
Díky zvýšeným taktům jádra je herní výkon nad očekávání. Navíc snímková frekvence ve většině her bude dostatečně vysoká na plné využití 144Hz displeje, a to i na vysokých úrovních detailů či vyhlazování.
Podobně jako u SteelSeries v otázce klávesnic, MSI má svého dvorního dodavatele i u reproduktorů. Je jím DYNAUDIO, se kterým se v herních zařízeních MSI můžeme setkat přibližně od roku 2010. Testovaný MSI GS75 Stealth 9SG je vybaven stereo reproduktory umístěnými na spodní straně zařízení směrem k uživateli a chráněnými mřížkou. Výkon reproduktorů je 2× 2 W.
Korekce zvuku je možná přes přiložený software Nahimic Audio. Je zde možné nastavit čtyři předvolby, v nich dále nezávisle efekty, vyvážení hlasitosti či zvýraznění hlasu. Přítomna je i korekce mikrofonu a potlačení okolního šumu. Maximální hlasitost je na nejvyšší úrovni dostatečná, zvuk reproduktorů mě však při této cenovce zklamal. Středy i výšky jsou jasné, čisté a vyvážené, avšak basy jsou doslova nepřítomné. Je mi jasné, že laptop bude v 90 % případů využíván s headsetem, avšak pokud dokáže Apple dostat do 13" ultrabooku za poloviční cenu reproduktory špičkových kvalit vyvážené v celém spektru, v 17" MSI GS75 Stealth 9SG není prostor na přehlédnutí takového nedostatku.
O něco lépe je na tom 3,5mm sluchátkový výstup. Ten dokáže 250 Ω Beyerdynamic DT880 pohánět s dostatečnou hlasitostí, a po mírné korekci i poslouchatelnými detaily. Na dostatečné „nakrmení“ herních sluchátek jeho výkon postačí, audiofilský zážitek se ale rozhodně nekoná.
Od hardwaru, který dokáže v maximální zátěži vyzařovat přes 200 W energie ve formě tepla, nelze při tloušťce těla sotva 20 milimetrů očekávat komfortně nízké teploty. Chlazení u MSI GS75 Stealth 9SG je však z hlediska odvodu tepla dobře zvládnuto – výkon je konzistentní, nedochází k propadům výkonu či srážení frekvence vlivem přehřívání.
Tepelného limitu procesoru jsem dosáhl výhradně kombinací syntetických zátěžových testů na CPU i GPU současně. Teprve tehdy bylo možné pozorovat snížení frekvence turbo boostu, pod nominální frekvenci se však procesor nikdy nedostal. MSI GS75 Stealth 9SG by tedy měl být při naprosté většině činností včetně renderingu bezproblémově uchladitelný. Jelikož se ale většina nasávacích otvorů chlazení nachází na spodní straně přístroje, je nutné zajistit vhodnou tvrdou podložku.
Ventilátory je možné řídit přes ovládací software MSI, a to dokonce ve čtyřech režimech. Z nich budu jmenovat režim Turbo a Auto. V režimu Turbo pracují ventilátory permanentně na plné otáčky, což má samozřejmě kladný dopad na teploty. Hlučnost je však značná, s obzvláště vysokým tónem, což působí vyloženě otravně. V režimu Auto jsou ventilátory pochopitelně regulovány automaticky, ani zde však netřeba čekat pasivní provoz. Laptop v operačním systému pracuje většinu času při nízkých otáčkách, často však dochází k náhlým změnám prudkým nárůstem, což může být nepříjemné při práci v noci či v tiché místnosti.
MSI vybavilo GS75 Stealth 9SG kromě silného hardwaru také štědrou, 82Wh baterií se 4 články. V kombinaci s fungující technologií NVIDIA Optimus to dává silný předpoklad pro komfortní používání zařízení na jednoduché činnosti mimo elektrickou síť.
Měření dopadlo podle očekávání. S délkou provozu na baterii více než 5 hodin při prohlížení webu je na tom GS75 o téměř třetinu lépe než ostatní zařízení v jeho třídě. To potěší zejména při dlouhých cestách vlakem, na přednášce nebo zkrátka při komfortní práci se zařízením venku, bez vázanosti k elektrické síti.
Recenze MSI GS75 Stealth 9SG
NotebookyRecenze zařízení MSI GS75 Stealth 9SG je za námi. MSI znovu ukázalo, že herní laptop nemusí být tlustý jako encyklopedie a při přenášení způsobovat deformaci páteře. Právě naopak – GS75 je lehký, štíhlý a doslova ukázkově přenosný. Přitom zachovává výkon stolního počítače a za jeho IPS panel by se nestyděl ani grafik či fotograf. Potěšilo rychlé úložiště při zachování volného slotu na další SSD disk, individuálně podsvícená RGB klávesnice i přesný touchpad. Vynikající životnost baterie je už jen třešničkou na dortu.
Není to však dokonalé zařízení. Pevnost konstrukce je ve své třídě podprůměrná, neoslnil ani zvuk či způsob regulace chlazení v AUTO režimu. Zamrzí také absence technologie NVIDIA G-SYNC, kterou konkurenční zařízení podporují. Cenovka těsně pod 90 tisíci také odradí nejednoho zájemce. Pokud vás však jeho klady zaujaly a jste ochotni tolerovat zmíněné nedostatky, bude GS75 výkonným společníkem na každodenní hraní kdekoliv.
Klady
Zápory
Matej Uríček
Matej Uríček pochází z Liptovského Mikuláše, hardwaru se pracovně věnuje již déle než dekádu. Jeho denním chlebem je servis počítačů a notebooků, stavba PC sestav na míru a poradenství v IT. Je zakladatelem společnosti ACW Servis. U výpočetní techniky si cení kvality, praktičnosti a účelného designu.