Hlavní parametry
Výkon
80 %
Provozní vlastnosti
85 %
Cena
75 %
MSI Trident 3 je opravdový herní dravec, který si jako pochoutku dává každou moderní hru ve Full HD rozlišení. Navíc se nachází v rekordně malé skříni o objemu pouhých 4,72 litru. Dokáže i přes svůj papírově silnější výkon porazit v přímém souboji herní konzole? Na tuto otázku i mnohé další vám odpovíme v naší podrobné recenzi.
MSI Trident 3 rozhodně aspiruje na jeden z nejzajímavějších herních počítačů vůbec. Jeho ideální umístění bude v těsné blízkosti televize s velkou úhlopříčkou ve stísněném studentském pokojíku nebo si ho klidně každý pátek odvezete na chalupu. Jeho rozměry 346 × 72 × 232 mm s hmotností 3,17 kg jsou totiž zcela bezkonkurenční a v podstatě se jedná o herní konzoli, ale s mnohem vyšším výkonem. Ten je totiž dostatečný i pro první krůčky ve virtuální realitě.
Herní konzole jsou jedním slovem fajn. Celá řada výhod (snadná obsluha, bezdrátový ovladač, exkluzivní hry, komunikace s kamarády) výrazně převažuje nad jednou zásadní nevýhodu, kterou vidíme v celkově zastaralém hardwaru. Ostatně Xbox One byl představen už v listopadu 2013 a dnes ho koupíte prakticky v úplně stejné podobě. Mezitím však hardware urazil pořádný kus cesty a PC segment se posunul o mílové kroky dál.
Tato situace nenechala v klidu společnost Sony, která se přibližně v půlce plánované životnosti platformy PlayStation 4 rozhodla uvést na trh model PlayStation 4 Pro. Ten je přeci jen výkonnější a navíc disponuje podporou pro hraní ve 4K rozlišení. U drtivé většiny her se však jedná o pouhé upscalování obrazu do vyššího rozlišení, což z několikametrové vzdálenosti od TV nemáte šanci poznat.
Právě tomuto uzavřenému světu se rozhodla společnost MSI konkurovat svým herním počítačem Trident 3.
Díky výraznému posunu v efektivitě procesorů, a především grafických karet lze přikročit k jejich umístění do těch nejmenších skříní. AMD má sice na letošek naplánovanou pořádnou ofenzivu v podobě procesorů AMD Ryzen a grafických karet Vega, ale v tento okamžik si musí MSI vystačit s osvědčenou kombinací Intel a NVIDIA. Rozhodně však nemusíme smutnit, protože využití procesoru Intel Kaby Lake a GPU GeForce GTX 1060 je velmi dobrá volba. Jistě si však umíme představit i GTX 1070 nebo dokonce GTX 1080, obzvláště po jejich aktuálně velkém zlevnění, za které vděčíme odstartování prodejů GTX 1080 Ti. Díky koncepci miniaturní skříně navíc GPU nepůjde v budoucnu vyměnit za lepší. To je poměrně závažný problém a výrobce musíme za tuto volbu pokárat.
Právě díky využití nejnovější generace procesoru i grafické karty lze očekávat velmi dobré provozní podmínky. Je však jasné, že v prostorově malé skříni bude docházet k většímu přehřívání klíčových komponent. MSI Trident 3 je však vybaven jedinečným systémem chlazení Silent Storm Cooling 2. Jeho hlavní výhodou jsou oddělené chladicí okruhy s optimálním prouděním vzduchu, což znamená stabilní nízké teploty i po několikahodinovém hraní. Počítejte však, že kolem PC bude potřeba nechat volný prostor pro ideální cirkulaci vzduchu.
Kromě vysokého výkonu má Trident 3 také skutečně dechberoucí design, který vyhrál u nezávislé poroty ocenění iF. Díky RGB Mystic Light si můžete nastavit jakoukoliv barvu tak, aby přesně zobrazovala aktuální herní náladu. Nechybí ani spousta čelních portů pro nejpoužívanější zařízení - sluchátka, mikrofon, USB-C, 2× USB 3.1 a VR-Link. Podobně je na tom zadní strana, která ukrývá hned 4× USB 2.0, USB 3.1, LAN, mikrofon, další VR-Link, HDMI výstup na displej a samozřejmě napájecí konektor. Takto vybavené PC se totiž neobejde bez externího napájecího zdroje.
Již vzpomínané konektory typu VR-Link jsou speciální HDMI konektory pro rychlé připojení VR headsetu. Doprovodný software One Click to VR pak pouhým kliknutím myši nastaví všechny klíčové komponenty MSI Trident 3 na jejich maximální výkon a zároveň upozadí ostatní softwarové aplikace, aby nebyl uživatel během hraní ničím rušen.
Doprovodná softwarová výbava počítače MSI Trident 3 není vůbec marná. Pro uživatelsky přívětivé streamování se hodí aplikace XSplit Gamecaster & Broadcaster. Pokud herní videa naopak rádi sledujete, tak jistě využijete Dragon Eye. Stačí vložit link na video a to vám poběží neustále například v pravém horním rohu obrazovky i během vlastního hraní. Pomocí klávesových zkratek lze video navíc kompletně ovládat. Jedná se o vtipné řešení a nemusíte si tak na sledovaní svých oblíbených youtuberů kupovat další monitor. Vše završuje Gaming Center pro vyladění výkonu u konkrétních her.
Společnost MSI se rozhodla modelem Trident 3 záměrně konkurovat konzolím a v počítačovém segmentu je v tomto snažení prakticky osamocená. Není divu, protože cena samotného počítače je mnohem vyšší než herní konzole, což nedává velké naděje na prodejní trhák. Přesto je nutné MSI ocenit, že se alespoň pokusila osvěžit trh herních PC. Pokud u následující řady udrží na uzdě koncovou cenu a osadí GTX 1080, tak to bude teprve pecka.
Podívejme se alespoň na několik ojedinělých pokusů jiných značek. Netrpělivě čekáme, zda ASUS nasadí novou generaci svých počítačů ROG G20CB, protože ani tento stroj nevypadá vůbec špatně. Zajímavě působí Zotac ZBOX Magnus, který v sobě nese dokonce GTX 1070, ale musíte si přidat ještě pevný disk, paměti a operační systém. V podstatě se pak bude jednat o nesourodou skládačku, což z našeho pohledu považujeme za nevýhodu.
MSI Trident 3 má velké ambice soustředěné do rekordně malého těla. Je skoro neuvěřitelné, že se do malé krabičky podařilo vtěsnat moderní komponenty a ještě je uchladit při nízké hlučnosti. Společný výkon GTX 1060 a procesorů Kaby Lake rozhýbe všechny hry ve Full HD rozlišení. Daň za takto funkční řešení je přeci jen vyšší cena a nemožnost v budoucnosti vyměnit GPU. Avšak věříme, že je to předzvěst zcela nové herní platformy.
Výkon
80 %
Provozní vlastnosti
85 %
Cena
75 %