AlzaPlus+ AlzaPlus+

MSI X470 Gaming Pro Carbon (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog
MSI X470 Gaming Pro Carbon (RECENZE A TESTY)

Recenze

Aktualizováno

Firma AMD před nedávnem vydala inovovanou řadu procesorů AMD Ryzen, kterou sama ráda označuje jako Zen+. A s novou řadou procesorů jsme se dočkali i inovovaných čipových sad B450 a X470. My se dnes zaměříme na jednoho ze zástupců nejvyšší řady čipsetů X470, produkt firmy MSI s honosným názvem MSI X470 Gaming Pro Carbon. Jak tato základní deska v testech obstála? Je vhodná k přetaktování?

Snímek MSI X470 Carbon, výrobce, MSI

MSI X470 Gaming Pro Carbon (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. Parametry a specifikace desky MSI X470 Gaming Pro Carbon
  2. Balení a bližší pohled na desku MSI X470 Gaming Pro Carbon
  3. Recenze MSI X470 Gaming Pro Carbon – BIOS a nastavení
  4. MSI X470 Gaming Pro Carbon – softwarový balíček
  5. Taktování základní desky MSI X470 Gaming Pro Carbon
  6. Závěr recenze – hodnocení základní desky MSI X470 Gaming Pro Carbon

Parametry a specifikace desky MSI X470 Gaming Pro Carbon

Protože v případě MSI X470 Gaming Pro Carbon jde o základní desku postavenou na čipsetu AMD X470, výbava je excelentní, vyšší modely MSI Carbon pro mají navíc integrovanou Wi-Fi kartu nebo E2500 killer síťovku. Stručný seznam parametrů najdete níže.

SocketAMD AM4 – CPU (MAX SUPPORT) RYZEN 7
ČipsetAMD X470
Formát základní deskyATX
DDR4 paměti1866/ 2133/ 2400/ 2667 Mhz by JEDEC, and 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466 Mhz by A-XMP OC MODE
Režim zapojeníDual-channel
DIMM slot
PCI-EX16 konektor
PCI-E GEN konektorGen3 (16,0) (8,8), Gen2 (4)
PCI-EX1 konektor
SATAIII konektor
M.2 slot
RAID0/1/10
USB 3.1 porty8× (Gen1, Type A), 1× (Gen2, Type C), 1× (Gen2, Type A)
USB 2.0 porty
Typ zvukové kartyRealtek ALC1220
DISPLAYPORT, HDMI konektor
AMD CrossFireX
NVIDIA SLI

Jak už bylo zmíněno, je základní deska MSI X470 Gaming Pro Carbon postavena na v současné chvíli nejvyšší čipové sadě AMD X470 uvedené spolu s novou řadou procesorů Ryzen 2xxx. Ten se od prvotní X370 liší jen minimálně. Jde především o optimalizaci paměťového řadiče pro snížení latencí, optimalizaci napájení a power managmentu, zvýšení propustnosti USB.

Zajímavou je také nová technologie StoreMi, která dokáže spojit Vaše SDD a HDD do hybridního úložiště. Pojďme se ale věnovat přesnějším parametrům základní desky MSI X470 Gaming Pro Carbon. Čipset X470 se socketem AM4 podporuje všechny současně dostupné procesory Ryzen 3,5,7, díky obrazovým výstupům je také možno osadit APU Ryzen 2200G či 2400G případně původní čipy Bristol Ridge.

MSI X470 Gaming Pro Carbon, AMD

Základní deska MSI X470 Gaming Pro Carbon oficiálně podporuje až 64GB paměti s maximální frekvencí 3466MHz (díky A-XMP OC), podpora Dual Channel je samozřejmostí a na desce najdete 4 vyztužené sloty. Výrobce toto nazývá „DDR4 Boost with Steel Armor“. Deska je také vybavena „debug“ LED, které naznačují, zda POST jako takový probíhá v pořádku a v případě že ne, jste LEDkami informováni na čem se nabíhání zastavilo. Případná diagnostika je tak rychlejší.

MSI debug led, MSI X470 Gaming Pro Carbon

MSI X470 Gaming Pro Carbon podporuje také osazení dvojice či trojice grafických karet ve SLI nebo CrossFire. Dva z PCIe x16 slotů jsou generace 3.0, třetí x16 je pak 2.0 generace. Pro osazení zvukových či dalších rozšiřujících karet jsou k dispozici dva PCIe x1 sloty. Staré dobré PCI již na základní desce nenajdeme. Pestrá je i USB výbava, deska nabízí 2 x USB 3.1 (Gen2, A+C) + 8 x USB 3.1 (Gen1) a 6 x USB 2.0. Pro připojení klasických či SSD disků máte k dispozici 8 SATAIII slotů a nechybí ani dvojice slotů M.2 pro připojení nejrychlejších disků NVMe.

Jeden z nich MSI X470 Gaming Pro Carbon podporuje PCIe 3.0 x4, je zapojen přímo do procesoru a je vybaven krytem M.2 Shield, který zajistí dostatečné chlazení instalovaného disku a nedojde k ovlivnění výkonu kvůli přehřívání. Připojení druhého zajišťuje čipová sada X470 s podporou PCIe 2.0 x4. V případě osazení obou M.2 disků je nutné se vyvarovat používání SATA 3 portu a 5 slotu PCIe. Samozřejmostí je podpora RAID polí RAID 0, 1 a 10. Výrobce nešetřil ani na zvukové části. O zvuk se v tomto případě stará 7.1 zvuková karta Realtek ALC1220, která patří k tomu lepšímu, co lze dnes na základních deskách najít. Nešetřilo se ani na síťové kartě, kterou je Intel I211AT Gigabit LAN. 

Doménou této základní desky je také RGB osvětlení – Mystic Light a Mystic Light Sync, sama nese dva konektory pro připojení RGB výbavy a také speciální konektor pro RGB vybavení od firmy Corsair. Máte tak možnost připojit nejen klasické RGB příslušenství ale taktéž LED strips nebo sadu ventilátorů prostřednictvím Fun Hubu Corsairu. Dnes je na trhu celá řada RGB produktů a MSI X470 Gaming Pro Carbon jich dokáže synchronizovat celou řadu ať už prostřednictvím dodávaného software nebo přídavného hubu.

i Chystáte se dát dohromady vlastní PC sestavu? Pomůže vám náš podrobný průvodce jak postavit PC.

Co bych MSI X470 Gaming Pro Carbon co do výbavy vytkl, je chybějící externí BCLK generátor, který bych u podobně laděné základní desky rozhodně očekával. Na druhou stranu deska přetaktování zvládá jednoduchým zásahem do násobiče procesoru, k tomu se ale dostaneme později. Příjemným zjištěním je osazení konektoru pro vodní pumpy s podporou PWM i DC režimu. Avšak konektory pro další detekci funkcí vodních chlazení deska nemá. Softwarová výbava je také velice pestrá, k té se ale dostaneme v odpovídající kapitole. Tuto kapitolu uzavřeme odkazem na detailní specifikací tak jak je uvádí výrobce, můžete se podívat sami na stránky výrobce. Teď se pojďme podívat na balení a desku samotnou.

Balení a bližší pohled na desku MSI X470 Gaming Pro Carbon

Deska se k vám dostane v pevné a stabilní krabici kdy samotný základ je zabalen ve zvláštním boxu a příslušenství je naskládáno pod ním.

Balení desky, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Celé balení MSI X470 Gaming Pro Carbon obsahuje SATA kabely (2x), CD se softwarovou výbavou (také k dispozici ke stažení na stránce výrobce), manuál v angličtině, I/O kryt, SLI můstek, redukci z 1 na 2 LED kabely (80cm), 1 Corsair RGB LED kabel (50cm) a Rainbow RGB LED kabel (80cm). Výrobce přibalil také polepky na SATA kabely, M.2 šroubky a nálepku MSI.

Příslušenství desky, MSI X470 Gaming Pro Carbon

MSI X470 Gaming Pro Carbon je na první pohled povedený kus „železa“. Provedení desky stejně jako její layout je excelentní. Podpora RGB, vyztužené sloty RAM a PCIe, kvalitně provedené chlazení, tak nějak má vypadat pořádná deska.

Pohled shora, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Samotné napájení MSI X470 Gaming Pro Carbon je také naddimenzováno, povšimněte si dvojice CPU PWR konektorů vlevo nahoře. Zajistíte tak dostatečný přísun energie i případným novým modelům Ryzenů v budoucnu. Trojice PCIe slotů pro grafiky dovolí vyřádit se nadšeným hráčům pro které je jedna grafika prostě málo. Potěší také M.2 shield pro NVMe disk, který chrání tyto disky nejen před přehříváním ale také jako fyzická ochrana.

Chlazení napájecí kaskády, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Napájecí kaskáda procesoru, v tomto případě 8 plus 4 fáze mosfetů On Semiconductor NTMFS4C029N s papírovým výkonem 46A na fázi zajišťuje stabilitu napájení. MSI X470 Gaming Pro Carbon celkově „papírově“ slibuje až 552A, 8 fází se stará o napájení procesoru, zbývající 4 o SOC (paměťový řadič, USB, M.2 a PCIe). A to je úctyhodná hodnota. Velmi by mne zajímalo, jak by si deska vedla při taktování s LN2, papírově je na to plně připravena

Kryt I/O, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Celá kaskáda MSI X470 Gaming Pro Carbon, respektive mosfety jsou chlazeny hliníkovými pasivy kdy kontakt mezi chladičem a mosfety obstarává černá plastická páska. Přenos tepla se zdá být pořádku, při přetaktování jsou tyto pasivy teplé a v běžném nepřetaktovaném stavu, tedy ve standardním rámci napětí a frekvencí chladné.

Paměťové sloty, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Paměťové sloty MSI X470 Gaming Pro Carbon jsou vyztužené, což nejenže zajistí jejich vyšší pevnost, ale také částečné stínění a pomůže to i celkové pevnosti základní desky. Jejich vzdálenost od středu procesoru respektive chladiče k nejbližšímu RAM slotu je 53,43 mm. Tento rozměr najdete v manuálu, můžete si tak ověřit zda se Vám na desku vejde Váš stávající chladič.

Hned vedle 24-pin ATX konektoru najdete již zmíněné EZ Debug LED, které pomůžou odhalit případné nesnáze když Vám PC nenaběhne. Diody Bootovacího zařízení, grafiky, pamětí a procesoru pomohou odhalit na které části POST havaroval. Pokud je vše v pořádku, svítí všechny. Pokud tomu tak není, svítí problémová komponenta.

Audio Boost, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Zvuková karta Realtek ALC 1220 s 7.1 kanály se stará o zvuk, výrobce ji nazývá honosně „Audio Boost“ a podporuje software Audio Boost, Nahimic 2.5 a Voice Boost (který najdete v balení). S odstupem signál/šum 120dB se jedná o pokročilejší zvukový převodník než v minulosti běžně osazované (co si budeme povídat, na této části se velice dlouho šetřilo), nechybí ani kvalitnější kondenzátory od Nichiconu. Dnes je již standardem, že je odstíněná celá zvuková sekce aby se předešlo přeslechům a nežádoucímu rušení od jiných zdrojů.

Schéma rozložení, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Pro přesnější představu o rozložení jednotlivých slotů a komponent jsem si vypůjčil obrázek z manuálu MSI X470 Gaming Pro Carbon. Tak například konektory pro ventilátory jsou na desce celkem pětkrát, jeden pro procesor a další čtveřice pro přídavné ventilátory. Všechny podporují jak DC tak i PWM. Příjemným bonusem je konektor pro připojení pumpy vodního chlazení, opět podporující jak PWM tak DC.

V neposlední řadě je také nutno znovu připomenout schopnost základní desky ovládat RGB osvětlení, kdy na MSI X470 Gaming Pro Carbon najdete celou řadu těchto konektorů. Ty pak dokáže základní deska ovládat pomocí přibaleného softwaru, případně prostřednictvím specializovaných hubů např. firmy Corsair aj.

Další specializované konektory potažmo přepínače pro extrémní způsoby taktování na základní desce nenajdeme. Přeci jen se jedná spíše o spotřební model pro běžné zákazníky, kteří jdou po výbavě a lehké přetaktování prostřednictvím BIOSu jim zcela postačí.

Zadní panel, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Poslední fotografie patří zadnímu panelu základní desky MSI X470 Gaming Pro Carbon. Vezměme to tedy zleva. První skupina konektorů patří dvojicí portů USB 2.0 spolu s kombinovaným PS/2 konektorem. Tyto USB výrobce doporučuje konkrétně využít pro myši a klávesnice. Dalšími jsou pak obrazové výstupy, HDMI 1.4 a DisplayPort. Oba tyto výstupy podporují maximální rozlišení 4096x2160 při 30Hz u HDMI a 60Hz pro DP. Zde je třeba mít na paměti, že budou fungovat pouze s APU procesory AMD Ryzen.

Další položkou je tlačítko Clear CMOS, které využíváte na reset špatného nastavení bez toho abyste museli hledat jumper na základní desce. Stačí jej na cca 5-10 sekund podržet a všechny hodnoty se vrátí na původní. Toto bych v budoucnu rozhodně uvítal u každé základní desky! Pokud si na MSI X470 Gaming Pro Carbon všimnete jakési díry vlevo od zmíněného tlačítka, pak vězte že u vyšších modelů této základní desky tady nejdete konektory pro integrovanou Wi-Fi.

Další skupinou je čtveřice USB 3.1 první generace. Hned vedle je vyjma konektoru Gigabit LAN (Intel I211AT) další USB 3.1, tentokrát však druhé generace a nechybí také USB 3.1 druhé generace v provedení „Type-C“. Poslední sekcí úplně vpravo je sestava audio konektorů spolu s optickým výstupem S/PDIF. Zvuková karta podporuje zapojení 7.1, červený konektor je hlavním výstupem (známe jej zpravidla jako zelený), pod ním je vstup pro mikrofon a ostatní trojice černých nahoře pak přísluší jednotlivým typům reproduktorů u vícekanálových řešení.

Recenze MSI X470 Gaming Pro Carbon – BIOS a nastavení

Po zapnutí základní desky MSI X470 Gaming Pro Carbon vás čeká pohled na prvotní a jednodušší nastavení BIOSu, kterému se říká EZ mode. Pomocí tohoto nastavení se dostanete k nejzákladnějším možnostem jak nastavit např. Bootovací disk, nastavit A-XMP profil u pamětí a dalším.

EZ Bios, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Pro běžné uživatele je toto dostačující, je tady ale i pečlivější a přesnější nastavení, do kterého se dostanete pomocí klávesy F7.

Pokročilá nastavení, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Tato sekce nám otevírá dveře k dalším nastavením, přetaktování a OC profilům především. Samotné ovládání a pohyb BIOSem je během několika chvil intuitivní a rychlé, odezva okamžitá stejně jako uložení a restarty.

Záložka přetaktování, MSI X470 Gaming Pro Carbon

K přetaktování se dostanete pomocí nabídky OC vlevo, máte na výběr buď využít normálního nastavení nebo nastavení Expert. Po přepnutí na experta se objeví další položky, jako např. neaktivní nastavení BCLK (kterým bohužel tento model neoplývá), specializované nastavení vlastností procesoru jako je například SMT a další. Zajímavostí je položka „Memory Try It!“ kde najdete rychlá přednastavení RAM, které Vám velice zjednoduší hledání optimální hranice časování a frekvencí.

Memory "Zkus to"!, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Protože jsem měl v testovací sadě k dispozici kvalitní G.Skill Sniper X přímo odladěný pro platfomu AMD, nebylo nutné se na tuto položku prozatím zaměřit.

V komplexním nastavení „Expert“ máte tedy možnost nastavit následující:

  • Násobič procesoru - libovolně
  • Nastavení turba – Auto nebo disable
  • Nastavení počtu jader – dle procesoru, obvykle Auto nebo 4-4,3-3,2-2
  • A-XMP nastavení profilu
  • Nastavení frekvence pamětí – 2400-4000MHz (tato vždy přepíše frekvenci profilu)
  • Memory Try It! – přednastavené frekvence a časování
  • Přesnější nastavení časování RAM
  • DigitALL Power – nastavení LLC, VRM aj., viz. Ilustrační obrázek níže
  • Série nastavení jednotlivých napětí – CPU, NB/SOC, VDDP, RAM
  • Vlastnosti CPU – Nastavení dalších vlastností procesoru jako vypnutí SMT aj., viz. obrázek níže

Nastavení vlastností CPU, MSI X470 Gaming Pro CarbonNastavení napájení, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Co do nastavení deska MSI X470 Gaming Pro Carbon nabízí téměř vše co by si mohl správný overclocker přát. Jedinou vadou na kráse je chybějící nastavení BCLK, či FSB chcete-li. Valná většina procesorů AMD Ryzen je ale odemčená, takže vám nic nebrání v tom zkusit ze svého procesoru dostat maximum. Chybějící nastavení BCLK bude ve výsledku vadit jen hračičkám. Pro ty, co se přetaktování bojí a přesto by chtěli získat trošku výkonu navíc, nabízí výrobce přímo v BIOSu položku „Game Boost“, která mírně zvýší takty a tudíž i výkon celého počítače.

BIOS další nastavení, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Dále v UEFI BIOSu najdete položku Settings/Advanced, která umožnuje nastavení dalších subsystémů platformy. Zde nastavíme řadiče a zařízení základní desky, nastavení audia, ethernetu, SATA, NVMe, USB nebo nastavení integrované grafiky pokud ji máte, power managment, podporu WHQL u operačního systému, zapínání systému (pomocí myší, klávesnic nebo LAN atd.) a MSI X470 Gaming Pro Carbon také nabízí možnost bezpečného smazání SSD disku. Tato funkce dokáže SSD vrátit do původního stavu a často pomůže zlepšit výkony nějakou dobu používaného SSD blízko ke stavu, v jakém byl disk jako úplně nový.

Také bych rád poznamenal, že při osazení procesoru s integrovanou grafikou jako je například AMD Ryzen 3 2200G deska neumožnuje nastavení frekvence IGP. Nicméně software Ryzen Master toto zvládá bez problémů. Nastavení Bootu, tedy zařízení ze kterých bude počítač načítat operační systém najdete také v „settings“. Podobně jako záložku „security“, kde je možné nastavit hesla pro přístup do BIOSu a další.

Monitor teplot a otáček, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Součástí MSI X470 Gaming Pro Carbon je také Hardware Monitor, detekující nejen napětí a otáčky jednotlivých ventilátorů nebo pumpy, ale také aktuální teploty jednotlivých částí systému. Přirozeně umožnuje nastavení jednotlivých otáček. Posledními položkami jsou M-FLASH, který slouží k nahrání nových či starších BIOSů. Nechybí ani OC PROFILE, kde si můžete libovolně ukládat Vámi dosažené a funkční konfigurace systému pro jednotlivá použití. Je jich k dispozici celkem šest a můžete je dále ukládat na USB disk nebo naopak je z USB disku opět načíst.

MSI X470 Gaming Pro Carbon – softwarový balíček

Součástí základní desky MSI je pestrý softwarový balíček utilit, který pomůže nejen s přetaktováním ale také se správou ať funkcí tak vlastností desky.

Dodávaný software, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Na obrázku nahoře vidíte základní stavební kameny tohoto balíčku s názvem „APP MANAGER“. Je také dobře patrné co nainstalováno máte a co nikoli.

MSI Command Center, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Nejdůležitější částí je „COMMAND CENTER“, který se stará o veškerá nastavení procesoru, pamětí, integrované grafiky a obsluhuje také ventilátory. Software sice není tak pestrý a neumožňuje příliš složitá nastavení avšak základní věci jako napětí či frekvenci CPU nebo RAM, otáčky ventilátorů nebo frekvence CPU a RAM zvládne. AMD ale vydalo svůj vlastní software, Ryzen Master který rozhodně doporučuji využít. Nejenže je přímo od výrobce platformy, dovolí Vám nastavit mnohem více než COMMAND CENTER od MSi.

MSI Gaming App, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Další položkou softwarové výbavy je GAMING APP, která jednoduchými kliky zajistí ať už přetaktování nebo tichý provoz Vašeho PC. Má několik jednoduchých možností jak vše nastavit rychle a bezpečně z prostředí operačního systému. Lze nastavit i myš, VR nebo LED na základní desce na pár kliknutí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o produkt zaměřený na RGB, nesmí v dodávaných aplikacích chybět ani program jenž se stará o celý cirkus. Jmenuje se Mystic Light a dovoluje nastavit každou jednotlivou diodu vlastní barvou. Mimo jiné lze využít několika přednastavených módů. Já sám osobně preferuji vypnutí celého blikání, nicméně fantazii se meze nekladou. Program umí ovládat i další přidaná RGB zařízení, LED pásky, ventilátory a celou plejádu těchto blikátek.

MSI Mystic Light, MSI X470 Gaming Pro Carbon

V dodávaném softwaru naleznete další programy jako je „LIVE UPDATE“, starající se o updaty driverů čipsetu, LAN či audia, prostě všeho co deska nese.

RAMdisk dokáže vytvořit z části operační paměti rychlou cache pokud ji potřebujete, GAMING LAN MANAGER zase dovolí důkladnější pohled na to, co se děje ve Vaší síti a Vy tak můžete upřednostnit například Vaše hry. Přiložen je i SMART TOOL, aplikace umí vytvořit bootovací USB klíč případně pomoci vytvořit RAID 0/1 z Vašich disků. Předposledními jsou aplikace pro snazší a rychlejší nabíjení mobilů aj. s názvem Super Charger a aplikace X-BOOST starající se o co nejlepší výkon externích disků a paměťových karet.

Ovládací panel zvukovky, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Poslední a v poslední době hojně využívanou aplikací je software Nahimic s rozšířeními Audio Boost a Voice boost. Tento software se stará o správu a nastavení zvukové části. V budoucnu bych rád otestoval i výkony zvukových částí základních desek, avšak tentokrát sem to neudělal tak snad příště.

Taktování základní desky MSI X470 Gaming Pro Carbon

V předposlední kapitole se zaměříme na schopnosti základní desky MSI X470 Gaming Pro Carbon vydolovat z procesoru, potažmo pamětí maximum. Přeci jen se nejedná o desku o které sní každý overclocker, možnosti jak popohnat procesor případně paměti a s tím celkový výkon systému tu však jsou. Ryzenům nejvíce chutná odladěný paměťový subsystém a v tomto případě tomu není jinak.

Recenze MSI X470 Gaming Pro Carbon: Testovací sestava

Jak sami vidíte, vyjma grafické karty a snad i SSD disku jsme měli k dispozici na prověření schopností základní desky velmi slušný hardware. Počínaje procesorem Ryzen 7 2700X, 8 jádrovém procesoru se SMT ke kvalitním pamětem G.SKILL 3400MHz spolu s testovanou deskou MSI Gaming Pro Carbon.

AMD Ryzen 7 2700X, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Procesor AMD Ryzen 7 2700X dokáže díky vylepšenému turbu pracovat v případě jedno jádrového zatížení na frekvenci přesahující 4,3GHz, u více vláknových aplikací pak mírně přes 4Ghz. Vysoké frekvence pamětí, v našem případě DDR4 3400MHz s CL16 obecně Ryzenům také velmi chutnají takže jsem byl velice zvědavý, jak daleko nás aktuálně nejvyšší model R7čky pustí. Nejprve jsem zkusil trošku laborovat s paměťmi.

X470 a CL14, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Začal jsem tedy tím, že jsem zkusil nastavit na MSI X470 Gaming Pro Carbon profil A-XMP2, tedy frekvenci 3400MHz u pamětí spolu s časováním CL 14-14-14-36. Do dalších časování jsem již nezasahoval a nechal vše na Gaming Pro Carbonu. Procesor zatím zůstal na defaultu a toto nastavení mi „vyplivlo“ výsledek 1760 bodů v Cinebenchi R15.

Chvíli se zdálo, a to jsem byl vcelku nadšený, že nastavení RAM na frekvenci 3400MHz s CL 14-14-14-36 je tím pravým ořechovým, nicméně po chvíli začal systém zlobit a mně nezbylo nic jiného než se vrátit na defaultní časování z A-XMP profilu, tedy CL 16-16-16-36. Výkon klesl jen minimálně, 1754 bodů v Cinebenchi to jen potvrdilo. U tohoto nastavení jsem tedy prozatím zůstal a jal se trápit procesor.

i Mohlo by vás zajímat
1. ASUS ROG X299 RAMPAGE VI APEX (RECENZE A TESTY)
2. MSI X299 GAMING PRO CARBON AC (RECENZE A TESTY)
3. ASUS ROG ZENITH EXTREME (RECENZE A TESTY)
4. ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME (RECENZE A TESTY)
5. ASUS PRIME B350M-A, levná základní deska pro Ryzen 5 v testech

Zkusil jsem to tedy nejprve dosti brutálně a to hlavně proto, že jsem u průběhů testů viděl ve vícevláknových aplikacích, že procesor bez problémů pracuje v rozmezí 4,295-4,348GHz s napětím 1,4-1,424V. Nastavil jsem tedy rovnou 4,4GHz s napětím 1,5V a restartoval. Zcela překvapivě mi systém bez problémů nastartoval a choval se zcela normálně. To ale netrvalo dlouho a při spuštění SuperPi 1M systém zamrzl. Zkusil jsem tedy systém nastartovat ještě jednou a chovat se jako běžný uživatel, internet, winamp, nějaké hry alá WOWs, Path of Exile aj.. Jakmile jsem pustil nějaký heavyload ala SuperPi, nebo Cinebench systém se odporoučel.

Vrátil jsem se zpátky na zem a zkusil to jinak, a postupným zkoušením jsem dostal z procesoru maximálně 4,125GHz na všech jádrech s napětím 1,45V. Nutno připomenout, že všechny funkce procesoru v BIOSu jsem nechal na defaultu, tedy vyjma Turba, které se na desce automaticky vypne jakmile zasáhnete do násobiče procesoru. Napětí 1,45V mi ale přišlo příliš vysoké speciálně pro dlouhodobý provoz, takže jsem zkusil pomalu hledat nějakou rozumnou mez mezi slušnou frekvencí pro všechny jádra a nižším napětí. I přesto se dodávaný chladič s vyprodukovaným teplem popasoval více než slušně, maximální teploty se pohybovaly lehce nad hranicí 70°C i v dlouhodobějším zatížení.

MSI X470 Gaming Pro Carbon, testy

Nakonec jsem se dopracoval k rovným 4,0GHz s napětím 1,36V což je dle mého názoru skvělá hodnota, zvláště pro ty co potřebují vysoký vícevláknový výkon v rozumných mezích a dlouhodobě.

Nakonec se ale ukázalo, že kombinaci základní desky MSI X470 Gaming Pro Carbon nejvíce vyhovuje defaultní nastavení procesoru, tedy alespoň co do výkonu.  Je zcela očividné, že nové Ryzeny a jejich Turbo jsou odladěné velmi dobře a pokud chceme z procesoru vytáhnout opravdu maximum, bude k tomu nutná i opravdu pořádná základní deska. Ať jsem přeměřoval a laboroval, lepších výsledků v benchmarcích jsem se nedopracoval.

Geekbench, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Na obrázku výše vidíte nejlepší výkon v Geekbenchi 3.4 a to bohužel pouze v 32-bit verzi. Jen pro úplnost uvedu, že při nejlepším stabilnějším přetaktování na výše zmíněných 4,125GHz/1,45V jsem dosáhl v tomto benchmarku skóre 4429 respektive 29398 bodů.

Na závěr přetaktování jsem se ještě zaměřil na zvýšení frekvencí pamětí a ve finále se mi je podařilo provozovat na frekvenci 3600MHz s časováním CL 16-16-16-36 kdy došlo ke zvýšení propustnosti pamětí a mírnému snížení latence, nicméně vyjma lepších výsledků paměťových testů nedošlo k dopadu na skutečný výkon, maximálně v rámci chyby měření. Pořádné odladění časování pamětí včetně sub časování by určitě umožnilo zvednout celkový výkon, avšak my jsme se dnes věnovali především základní desce MSI X470 Gaming Pro Carbon. Na screenshotu níže sami vidíte parametry jednotlivých výsledků v programu Aida 64 ex.

Testujeme MSI X470 Gaming Pro Carbon: Paměťová propustnost versus časování

Aida 64, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Tyto kvalitní paměti si už "vysloužily" extra recenzi, v průběhu testování základní desky jsem sám došel k názoru (stejně jako Michal v odkazované recenzi), že tento pro AMD speciálně odladěný kit je přesně to, co by si každý majitel Ryzenů přál.

Závěr recenze – hodnocení základní desky MSI X470 Gaming Pro Carbon

MSI X470 GAMING PRO CARBON

MSI X470 GAMING PRO CARBON

Zálkadní desky

Základní deska MSI X470 Gaming Pro Carbon tedy rozhodně nezklamala, kromě výborné výbavy a možností připojení, RGB podsvícení a pečlivému provedení vyniká také kvalitním layoutem, podporuje všechny procesory pro patici AM4 včetně procesorů s integrovanou grafikou. Nechybí ani podpora SLI případně CrossFire, dvojice M.2 slotů pro NVMe disky a velký počet SATA i USB konektorů.

Umí i přetaktování kdy spolu se solidní napájecí kaskádou dokáže vytáhnout z Vašeho procesoru nebo pamětí maximum. Nicméně se nejedná o vyložený overclockerský sen, neumožňuje změnu BCLK a to ani u IGP procesorů s integrovanou grafikou. Jde ale přeci jen nejen o nejnovější čipovou sadu firmy AMD, ale také o jednu z prvních vlaštovek s čipsetem X470, kdy se dá do budoucna předpokládat zvýšení nejen stability, ale také výkonů.

Byť jsou tady s námi procesory Ryzen již více než rok, stále se budou nacházet nové, lehčí a efektivnější způsoby jak z nich dostat maximum. Své zákazníky si tento model rozhodně najde, pokud to ale s přetaktováním myslíte vážně, spíše bych doporučil se poohlédnout jinde.

Klady

  • Solidní výbava
  • Slušné taktování
  • Design
  • RGB Funkce
  • Možnost připojení vodní pumpy
  • Layout
  • Konektivita

Zápory

  • Vyšší cena (odpovídá nabídce)
  • Chybějící nastavení BCLK
  • Chybějící nastavení frekvence IGP
Petr Válek

Petr Válek

Jmenuji se Petr Válek a hardwaru se věnuji už spousty let. Vždy se snažím z něj vytáhnout maximum, což bohužel někdy stojí nějakou tu desku nebo grafickou kartu život. Zaměřuji se spíše na ekonomičtější hardware a pokouším se dostat jeho výkony na hranici těch dražších. A jakožto správný počítačový geek, rád si také často zahraji nějakou tu gamesu.

Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací