myNode (RECENZE A ZKUŠENOSTI) – Bitcoin a Lightning full node

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Bitcoin nabízí spoustu výhod uživatelům bez rozdílu věku, pohlaví, rasy či náboženství. Hlavní výhodou používání Bitcoinu je finanční svrchovanost. Ta je spolu s transakčním soukromím a svobodou používat peníze řešením na široké spektrum problémů, kterým lidstvo čelí. I přesto Bitcoin měří dvojím metrem a tyto výhody nabízí jen jedné skupině uživatelů. A to pouze těm, kteří používají svůj vlastní full node. Open-source projekt myNode si klade za cíl usnadnit používání bitcoinového full nodu všem, kteří chtějí těchto výhod využívat. A prozatím odvádí zatraceně dobrou práci!

Recenze projektu myNode – OBSAH ČLÁNKU

 1. myNode: full node nabitý funkcemi
 2. Hlavní aplikace myNode: Bitcoin Core, Lightning (LND) a Tor
 3. Bitcoinová infrastruktura: Electrs, BTC RPC Explorer a mempool.space
 4. Bitcoin on-chain privacy aplikace: Samourai Whirlpool CLI a JoinMarket
 5. Lightningová infrastruktura: Ride the Lightning, LND Hub a LND Connect
 6. Vzdálený přístup k myNode: VPN a Tor Hidden Service
 7. Vybíráme ten správný hardware pro myNode
 8. myNode: instalace systému a synchronizace BTC blockchainu
 9. Detailní možnosti nastavení a monitoringu myNode
 10. Závěr aneb švýcarská banka do kapsy snadno a rychle

myNode: full node nabitý funkcemi

Jádrem projektu myNode je operační systém založený na Linuxu s uživatelsky přívětivou administrací ve webovém prostředí. Ten je obohacen o množství volitelných aplikací, které v bitcoinovém ekosystému mohou přijít velmi vhod. K dispozici je jak komunitní edice myNode softwaru, která je ke stažení zdarma, tak prémiová, placená, jenž nabízí několik šikovných funkcí navíc včetně prémiové podpory ze strany vývojářů.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Valná většina funkcí je od komunity pro komunitu zdarma. Pokud vás však zaujmou prémiové aplikace a budete chtít projekt finančně podpořit, máte možnost.

Obě varianty edice si můžete na podporované SBC počítače nainstalovat buďto sami, anebo využít služeb myNode či myNode+, které nabízí dodání předinstalovaného myNode softwaru v prémiové verzi již na zařízení, jehož základem je Rock64.

i

Funkce a aplikace bezplatné verze myNode Community Edition:

 • Bitcoin Core
 • Lightning Network Daemon (BOLT11 implementace)
 • Tor (šifrování a anonymizace provozu pro Bitcoin a Lightning)
 • Electrs (implementace Electrum Serveru)
 • Bitcoin RPC Explorer (prohlížeč blockchainu)
 • Bitcoin CLI (zjednodušené příkazy bitcoind v příkazové řádce)
 • JoinMarket (P2P mixování bitcoinů)
 • Ride the Lightning (grafické rozhraní pro LND)
 • LND Hub pro Blue Wallet (non-custodial řešení oblíbené mobilní walletky)
 • LND Connect (připojení na řadu mobilních peněženek pomocí QR kódu)
 • LND Manage (nástroj pro rebalancování LN kanálů)
 • SBC backups (záloha stavu LN kanálů)
 • QuickSync (rychlá synchronizace bitcoin blockchainu pro HDD)

Prémiová edice myNode softwaru nabízí navíc řešení vzdáleného přístupu k vybraným aplikacím přes Tor Hidden Services nebo VPN a updaty na jedno kliknutí včetně prémiové podpory. Samourai Whirlpool a mempool.space jsou další dva důvody, proč stojí premium verze za to

Vzhledem k ceně premium verze, která činí jednorázově 99 USD bez dalších periodických poplatků doporučuji upgrade zakoupit. Jednak podpoříte skvělý a velmi důležitý projekt za pár korun, druhak se dá předpokládat, že premium služeb bude v budoucnu přibývat. Tyto premium služby mohou přijít velmi vhod, více si o nich povíme již za chvíli.

Hlavní aplikace myNode: Bitcoin Core, Lightning (LND) a Tor

Jádro každého pořádného bitcoin full node a zároveň lightning node tvoří trojice aplikací. Implementace Bitcoin softwaru, Lightning Network BOLT11 a Tor pro dostatečné soukromí a anonymitu. Ať už budete provozovat jakoukoliv kombinaci těchto implementací, vždy byste je měli používat výhradně za Tor sítí, která nevede k vaší reálné IP adrese a dalším informacím, které z toho mohou plynout.

Bitcoin Core

Nejběžnější a nejpoužívanějí implementací Bitcoin softwaru je Bitcoin Core. Setkáte se s ní u myNode, ale i u Nodlu, Casa Node, BitBoxBase, Raspibolt, Raspiblitz a dalších full node řešení a projektů, které stojí za zmínku.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Bitcoin Status nabízí podrobné informace o stavu blockchainu vašeho myNode.

Pod tlačítkem Status s logem Bitcoinu naleznete podrobné informace o bitcoinovém blockchainu, několika posledních blocích a vašich peerech včetně konfiguračního nastavení bitcoind daemonu.

LND (Lightning Network Daemon)

LND je jedna ze tří nejpoužívanějších a nejpokročileších implementací Lightning Network BOLT11 protokolu a je vyvíjená v oblíbeném programovacím jazyce Go. LND je aktuálně jedním z nejslibnějších projektů v bitcoinovém ekosystému. Pracuje na něm společnost Lightning Labs.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Kompletní přehled o lightningové peněžence, potažmo vašem lightning nodu, včetně většiny užitečných funkcí, které můžete potřebovat.

Tlačítko Lightning Wallet vede napoprvé ke klasické tvorbě peněženky, se kterou jste se už mohli v několika obdobách setkat. Stačí opatrně opsat a bezpečně uložit seed, oněch 24 slov, která budete v případě obnovy ze zálohy potřebovat. Jakmile je peněženka vytvořena, spustí se synchronizace s lightningovou sítí, to může chvíli trvat. Po dokončení se objeví kompletní přehled o vašem LN nodu.

Zde naleznete několik informací a funkcí. TLS Certificate, Admin Maaroon a Read Only Macaroon jsou přístupové údaje, které můžete potřebovat pro připojení k aplikacím třetích stran, ale většinu z nich už nahrazuje funkce LND Connect, která vygeneruje QR kód či dlouhý text, pomocí nichž můžete připojit řadu mobilních i desktopových peněženek, ze kterých budete svůj lightning node používat.

Tlačítko Channel Backup pak slouží k záloze stavu kanálů, které se jinak automaticky zálohují při každé změně na SD kartu. To prozatím není úplně ideální řešení, jelikož SD karta může kdykoliv odejít do věčných lovišť.

!

Alias je v podstatě pojmenování vašeho LN nodu, přezdívka, která bude veřejně čitelná pro každého v lightningové síti, včetně těch, kdo nody pozorují např. přes nějaký LN explorer. Stejně je to i s vaší .onion Tor adresou, která zde nahrazuje klasickou IPV4 adresu. V rámci zachování soukromí, anonymity a bezpečnosti byste Alias ani .onion adresu neměli spojovat s vaším reálným jménem, adresou, ani přezdívkou, pod kterou jste dohledatelní.

Bitcoinová infrastruktura myNode: Electrs, BTC RPC Explorer a mempool.space

Následující tři aplikace nejsou sice nejčastěji využívaným způsobem, ale jsou to další nesmírně užitečné nástroje, které byste se měli naučit používat, pokud vám záleží na vašem soukromí a finanční individualitě.

Electrs (Electrum Server)

Electum Server je patrně ten nejlepší způsob, jak používat svůj vlastní full node. Slouží jako most veškerých informací mezi Bitcoin Core (blockchainem) a peněženkou Electrum. Electrum Server je nejznámější ve třech implementacích, a to Electrs (Rust), ElectrumX a Electrum Personal Server (python). Electrs se po osobním vyzkoušení jeví jako nejlepší volba nejen z důvodu rychlosti, ale i bezpečnosti.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Oblast s detailními logy služeb a ovládání zařízení.

Jedním z největších nesporných důvodů, proč si pořidit myNode, je právě vlastní Electrum server. Ten se používá se zmíněnou peněženkou Electrum s tím rozdílem oproti běžnému použití, že jediný server, který má Electrum dovoleno používat, je právě ten váš. Jedině tak si zajistíte dostatečné transakční soukromí. Je to zároveň jediná možnost, jak si ověřit příchozí transakce, jejich pravost a správnou výši příchozích bitcoinů.

mempool.space explorer

Jedním z nejužitečnějších nástrojů, které myNode nabízí, je prohlížeč mempoolu. Podle něj lze dobře odhadnout adekvátní poplatek za transakci a zároveň se podívat, kde se vaše, do mempoolu již odeslaná transakce, nachází.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Webové rozhraní služby mempool.space.

A proč používat vlastní mempool explorer? Jednoduše proto, že když kontrolujete transakci na serveru, který není váš, vytváříte tím spojení svých privátních informací (IP adresa apod.) se specifickou transakcí. V podstatě tak např. provozovateli služby říkáte, že vy jménem Petr Dvořák z adresy Příčná ulice 934 ze zařízení MacBook Air (s množstvím dalších osobních dat) máte zájem o transakci číslo xyz.

BTC RPC explorer

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Mít svůj vlastní bitcoinový explorer je základem transakčního soukromí.

Zde platí to samé, co u mempoolového exploreru. BTC RPC explorer ovšem nabízí řadu dalších funkcí, se kterými můžete prozkoumávat bitcoinovou databázi (blockchain) bez ztráty soukromí a vytváření nechtěných spojení, kterých by někdo mohl zneužít.

Bitcoin on-chain privacy aplikace: Samourai Whirlpool CLI a JoinMarket

Proč byste měli dbát na své transakční soukromí jsme podrobněji rozebírali ve článku Jak používat Bitcoin anonymně?. MyNode v tuto chvíli nabízí implementaci Whirlpool CLI a JoinMarket.

Samourai Whirlpool CLI

Mixování bitcoinů probíhá za kooperace několika aplikací: mobilní peněženky Samourai Wallet, Whirpool CLI, Whirlpool GUI a Samourai Dojo. Ačkoliv je mixování bitcoinů pomocí Whirlpoolu v myNode funkční, správná implementace ještě vyžaduje vlastní Samourai Dojo, aby bylo zaručeno stoprocentní soukromí a svrchovanost uživatele.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Mít Whirlpool na vlastním, 24/7 online node přináší jisté výhody. Můžete mixovat donekonečna, jak je libo.

Samourai Whirlpool je součástí kompletního balíku vychytávek, jehož jádrem je mobilní peněženka pro Android, Samourai Wallet. Celý projekt dopodrobna rozebíráme v našem článku: Samourai Wallet – Bitcoin peněženka se soukromím na steroidech.

JoinMarket CLI

JoinMarket je prvním návrhem CoinJoinu, tedy způsobu, jak odstranit transakční historii bitcoinových UTXO. JoinMarket nyní známe ve dvou implementacích tzv. ZeroLink Chaumian CoinJoinu. Wasabi a Samourai Wallet.

JoinMarket v myNode je k dispozici pouze ve CLI prostředí.

Samotný JoinMarket ve své ryzí podobě lze využívat z prostředí příkazové řádky. Ve vývoji je i tzv. Qt verze, tedy GUI verze s grafickým rozhraním. Prozatím však neexistuje známý způsob, jak GUI verzi propojit s CLI verzí, jako je tomu u Samourai Whirlpool.

Používání JoinMarketu navíc není úplně jednoduché, a proto ani vhodné pro nezkušené uživatele, kteří výborně neovládají příkazovou řádku a řadu pokročilých nastavení.

Lightningová infrastruktura myNode: Ride the Lightning, LND Connect a LND Hub

Abyste mohli Lightning Network v klidu a uživatelsky příjemně používat, nestačí mít v běhu pouze jednu z implementací. Je potřeba množství nástrojů, které vám celou věc zpříjemní a usnadní. Všechny implementace včetně zdejší LND disponují tzv. API příkazy, které mohou ovládat aplikace třetích stran, tedy třeba ty s vymakaným grafickým rozhraním, výbornou UX a UI.

Ride the Lightning

RTL je webová aplikace vyvíjená v Angularu, pomocí které můžete ovládat většinu příkazů LND a c-lightning.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

RTL pokrývá nejdůležitější většinu API příkazů LND a c-lightning, které může běžný i pokročilý uživatel potřebovat.

Díky RTL tak můžete přehledně a bez příkazové řádky spravovat kanály včetně nastavení poplatků, parametrů zabezpečení a zálohy kanálů. Můžete zde i jednoduše zjistit, kolik bitcoinů nebo satoshi váš node přeposlal, atp. Samozřejmě lze z RTL posílat a přijímat lightning platby a mít detailní přehled o většině informací, které vás ohledně vašeho lightning node zajímají.

LND Connect

Abyste k LND mohli připojit aplikaci třetí strany, jako je např. výborná peněženka ZAP pro desktop, iOS i Android, musíte aplikaci poskytnout několik souborů obsahujících zašifrované přístupové klíče, jenž dovolí aplikaci nakládat s vašimi bitcoiny, a nejen to.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

S LND Connect celé nastavení vyřídíte pomocí QR kódu nebo CTRL+C a CTRL+V.

Aplikace LND Connect výše popisované přístupy zvládne hravě vyřešit enkódováním do QR kódu, který stačí podporovanou aplikací nascanovat. Díky tomu můžete vzdáleně z mobilního telefonu ovládat svůj lightningový fullnode, ať jste kdekoliv.

LND Hub

Aplikace LND Hub má jeden jediný specifický účel a to pro jednu jedinou, avšak velmi oblíbenou mobilní aplikaci, peněženku Blue Wallet. Ta má v základu, když ji stáhnete z AppStore nebo GooglePlay, jeden zásadní nedostatek. Lightningová peněženka je zde totiž custodial a vaše bitcoiny reálně patří provozovateli LND Hubu, kterým jsou v tomto případě vývojáři Blue Wallet.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

A co tak mít vlastní LND Hub? Nejen pro vás, ale i pro rodinu a třeba pro kamarády.

Custodial peněženky jsou špatně, což už jsme si několikrát vysvětlovali. Nemáte privátní klíče, nemáte bitcoiny. Chcete-li ale Blue Wallet používat (a že je spousta důvodů proč), a zároveň mít plnou kontrolu nad svými bitcony, právě myNode nabízí instalaci LND Hubu na jedno kliknutí.

LND Hub a celkové řešení Blue Wallet se může zdát nedomyšlené, opak je však pravdou. Vlastní Hub může provozovat každý, ale co víc, je to způsob, jak poskytnout rodině, kamarádům a známým skvělou zkušenost s Lightning Network i bez toho, aby museli věřit se svými bitcoiny cizím lidem. Mínusem je to, že budou věřit vám, a vy budete jako provozovatel LND Hubu nejen zodpovědní za jejich bitcoiny, ale zároveň budete muset všem uživatelům vašho LND Hubu poskytnout dostatečnou likviditu a výborné napojení do Lightning Network sítě.

Vzdálený přístup k myNode: VPN a Tor Hidden Service

Jednou z nejdůležitějších otázek používání vlastního full nodu je řešení vzdáleného přístupu ať už jste kdekoliv, třeba na druhé straně planety. Projekt myNode toto řeší vlastní implementací OpenVPN a pomocí tzv. Tor Hidden Services.

VPN

VPN je zkratka pro virtuální privátní síť, přes kterou nebo do které se můžete připojit zvenčí. Obě tyto funkce jsou dostupné pouze pro uživatele myNode s prémiovou licencí, která vyjde na 99 dolarů. Rozhodně však stojí za to.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

VPN v myNode.

Tato funkce má jedinou menší nevýhodu pro technicky méně zdatné uživatele. Pro její používání je potřeba nastavit předávání portů (port forwarding) ve vašem routeru a přes některou z aplikací podporující OpenVPN protokol nastavit vzdálený přístup.

i

Existuje ale řada lepších a elegantnějších řešení, která nabízí např. router Synology RT2600ac. Ten má VPN funkci zabudovanou v sobě, ale co víc, disponuje mobilní i desktopovou aplikací, díky kterým se jedním klikem dostenete do své domací sítě. To se nemusí hodit jen pro případ přístupu k myNode, ale také ke všemu ostatnímu, co se ve vaší domácí síti nachází.

Tor Hidden Services

Takzvané Tor skryté služby jsou poněkud jinak velmi elegantním řešením vzdáleného přístupu. Každá aplikace na obrázku níže má svou .onion adresu se specifickým portem, přes který se může kdokoliv, kdo ji zná, připojit na odpovídajícím portu ke specifické aplikaci v myNode.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Tor síť má sice své mouchy, ale někdy jde o nejlepší řešení, jak se dostat tam, kam potřebujete.

Největší výhodou Tor Hidden Services je zabezpečený a anonymní přístup z nezabezpečených míst, jako jsou např. letiště a jiné veřejné sítě včetně Wi-Fi, nad kterými nemáte kontrolu. Díky tomu, že máte např. pro svůj Electrum Server svou vlastní .onion adresu, můžete se v klidu a bezpečně připojit vzdáleně odkudkoliv a používat Electrum peněženku.

Jak jistě sami při čtení těchto řádek vidíte, používání vlastního full nodu není úplně jednoduchá věc, a to zvlášť pro ne úplně technicky zdatné uživatele. Díky Tor Hidden Services ale můžete babičce a dědovi nastavit Electrum peněženku tak, aby používala pouze váš Electrum Server. To je o dost lepší, než kdyby používali cizí, neznámé a pravděpodobně kompromitované Electrum Servery, které provozují analytické společnosti se záměrem prodeje dat pro své vlastní obohacení.

Volba hardwaru pro myNode

MyNode nabízí podporu pro tyto modely SBC počítačů: Raspberry Pi 3 B+ (nedoporučuji z důvodu malého CPU výkonu a RAM), Raspberry Pi 4 B, Rock64 a RockPro64. Měl jsem doma jeden nevyužitý Rock64 včetně hliníkového šasi, které slouží jako heatsink, a tak jsem použil ten. Osobně mám s Rock64 i RockPro64 velmi dobré zkušenosti, ale jelikož jsou na našem trhu špatně k sehnání, doporučím RaspberryPi 4 B s 4GB RAM v následující konfiguraci:

i

Vhodný hardware pro myNode:

Ačkoliv myNode developeři mysleli i na případy použití HDD, pro rychlou synchronizaci a hlavně svižného a bezproblémového provozu full nodu se neobejdete bez SSD disku. Měl jsem doma nevyužitý M.2 NVMe disk Kingston A2000 1TB, ale jelikož je SSD disk potřeba připojit přes USB, musel jsem navíc pořídit externí box.

myNode: instalace systému a synchronizace BTC blockchainu

Instalace myNode je rychlá, jednoduchá, a zvládne ji úplně každý. Jediné, co musíte udělat, je stáhnout z oficiálních stránek myNode verzi image (obrazu) odpovídající modelu vašeho SBC počítače. Ten je potřeba následně tzv. flashnout na microSD kartu (Raspberry Pi 4) nebo eMMC modul (Rock64). Nejlepší volbou je open-source utilitka Balena Etcher, která je ke stažení zde.

i

Před prvním spuštěním může přijít vhod mít k zařízení připojený monitor/displej, abyste viděli případné upozornění na chybu v průběhu instalace a v případě potřeby mohli pohodlně zadat přihlašovací jméno a heslo. Přednastavené jméno pro přihlášení do systému je admin a heslo bolt. Po instalaci je z bezpečnostních důvodů potřeba heslo změnit.

Flashnutou microSD kartu či eMMC modul stačí vložit do zařízení, připojit externí box s SSD diskem, ethernetový kabel a následně konektor napájení. SBC počítač se automaticky spustí a jakmile systém naběhne, bude dostupné webové rozhraní myNode z webového prohlížeče jakéhokoliv počítače, telefonu či tabletu, které je připojené ve stejné domací síti, jako váš myNode. Samotná instalace probíhá v pozadí a trvá pouze pár minut. Jakmile je instalace hotová, spustí se tzv. IBD (Initial Blockchain Download) v Bitcoin Core.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Plná synchronizace obnáší stažení cca 290 GB dat bloků, které musí být ověřeny pomocí výpočetního výkonu procesoru.

Celá synchronizace trvá na Rock64 cca 46 hodin, na RockPro64 pak zhruba 36 hodin. Na RaspberryPi 4 to může být o něco déle. Cca do 50 % je tzv. bottleneck na rychlosti stahování dat, jelikož do odpovídající výšky bloků nebyl bitcoinový blockchain tolik využívaný a bloky nebyly tak zaplněné. Od 50 % se synchronizace výrazně zpomalí a bottleneck se přesune na procesor.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Jakmile je IBD synchronizace dokončena, objeví se hlavní rozhraní myNode s většinou dostupných funkcí.

Z hlavní stránky, kterou odteď vždy najdete po zadání mynode.local nebo IP adresy vašeho myNode v prohlížeči, můžete spravovat většinu funkcí a služeb, které myNode nabízí včetně základního monitoringu stavu zařízení (využití a teplota CPU, RAM, SSD) a velmi rozsáhlých možností nastavení a detailního monitoringu pod tlačítkem Settings, na které se teď podíváme.

myNode: detailní možnosti nastavení a monitoringu

I přes to, že myNode disponuje velmi přehledným uživatelským rozhraním, skrývá pokročilé možnosti nastavení a monitoringu, které mě mile překvapily. Většina podobných projektů takto rozsáhlé možnosti nenabízí.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Obecné informace o verzi myNode OS, stavu zařízení a dalším.

V první části Settings naleznete info o verzi myNode OS a dostupnosti nové verze. Pokud máte aktivovanou premium verzi, můžete případné updaty spustit stiskem jednoho tlačítka. Pod info naleznete sériové číslo vašeho SBC počítače, produktový klíč vaší prémiové verze a hardwarové informace o stavu vašeho zařízení. Všimnout si můžete dalších tlačítek Open Glances, NetData a Linux Terminal, ke kterým se dostaneme za chvilku.

Pod tlačítkem View Change Log pak najdete informace o jednotlivých verzích myNode OS, včetně změn, oprav a případných novinek.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Oblast s detailními logy služeb a ovládání zařízení.

Milým překvapením jsou logy jednotlivých služeb a aplikací přímo ve webovém rozhraní, které dříve či později přijdou vhod, a to zejména, když budete od myNode týmu potřebovat nějakou podporu. Dark Mode asi není potřeba vysvětlovat a pod Device se skrývá možnost bezpečného restartu a vypnutí zařízení, které nejdříve ukončí aplikace v chodu tak, aby nedošlo k poškození databáze.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Pokročilé možnosti nastavení nabízejí užitečné funkce týkající se správy bitcoinového blockchainu a lightning peněženky.

QuickSync je vychytávka pro případy použítí klasického plotnového HDD disku. MyNode software sám pozná, jaký typ disku byl připojen. V případě HDD se spustí služba QuickSync, která začne stahovat již zvalidované bloky, protože na HDD by jejich ověření trvalo příliš dlouho.

Pod položkou Bitcoin jsou k dispozici funkce pro reset, rescan a re-index blockchainu. Ty se mohou hodit v případě poškozené databáze či chybějících transakcí/bloků. Po těchto funkcích se poohlížejte jedině ve výjimečných případech, jelikož celý proces trvá velmi dlouho – v případě re-indexu jde v podstatě o IBD od začátku.

V sekci Lightning naleznete tlačítko pro smazání Lightning peněženky. To se může hodit, pokud budete chtít získat novou .onion adresu. Než však tuto funkci použijete, vyberte si veškeré on-chain i offchain prostředky.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Další a poslední várka pokročilých možností, které mohou přijít vhod.

Reset Toru vygeneruje nové Tor Hidden Service adresy. To se může hodit především v případě, kdy budete mít pocit, že byly kompromitovány, nebo když je už nebudete dále chtít s někým sdílet. Netdata je extra monitorovací služba. Pokud byste se rozhodli hotové zařízení prodat, nebo se naskytl nějaký neřešitelný technický problém, lze využít tlačítko pro obnovení do továrního nastavení Factory Reset.

Glances

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Monitorovací nástroj Glances ve webovém rozhraní.

Díky nástroji Glances můžete kdykoliv zkontrolovat využití CPU/RAM/SSD specifickými aplikacemi, mít přehled o teplotách na jednotlivých čidlech a nejen to.

NetData

NetData nabízí ještě o něco pokročilejší a podrobnější možnosti monitoringu ve velmi dobrém grafickém rozhraní.

mynode;fullnode;bitcoin;lightning

Netdata nabízí velmi široké možnosti detailního monitoringu.

Monitoring přes NetData disponuje různými variacemi zobrazení včetně barevně přehledných grafů i pro ty poslední detaily, které na myNode probíhají.

Závěr aneb nejen švýcarská banka do vlastní kapsy snadno a rychle

Nejvýznamnější výhodou myNode projektu je silná open-source komunita, která se velmi rychle rozrůstá, pravděpodobně bude sílit a celý projekt posouvat dopředu. Na druhou stranu, developeři myNode přidávají aplikace jak na běžícím páse, což sice nadšence a uživatele potěší, ale je otázkou, jak rozumný tento přístup je. Komplexnost a složitost jsou nepřítelem bezpečnosti, a v tomto smyslu má vše svá pro a proti. S každou přidanou aplikací se rozšiřuje plocha pro možný útok.

Přeci jen, skvělá full node řešení jsou jedním z nejdůležitějších, jestli ne tím nejdůležitějším faktorem pro úspěch Bitcoinu vůbec. K celé věci je potřeba, jak dobře podotknul Hugo Nguyen, přistupovat ve smyslu nejhoršího možného scénáře, jako bychom zacházeli s jadernými zbraněmi. Některé chyby na Bitcoinu jsou nevratné a dokážou napáchat nenapravitelné škody.

i Mohlo by vás zajímat
1. Těžba kryptoměn. Jak začít těžit kryptoměny?
2. Jak funguje těžba bitcoinu? (NÁVOD) A jak těžit profitabilně?
3. Kryptoměny (KURZY). Ty nejznámější a nejdůležitější kryptoměny!
4. Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY). Nejvýznamnější události týdne!
5. BIP. Technologická vylepšení Bitcoinu!
6. Paralelní Polis. Vejdi ven do paralelní společnosti!

S myNode jsem před sepsáním této recenze strávil hodiny a hodiny času, narazil na řadu problémů a jednou musel dokonce celé zařízení odznovu přeinstalovat. I přesto projektu myNode velmi fandím, držím palce a bude zajímavé sledovat, jakou cestou se oproti konkurenčním projektům bude ubírat a jak se celé věci podaří v budoucnu.

myNode

myNode

myNode

MyNode nabízí velmi zajímavé Bitcoin full node řešení se spoustou funkcí a aplikací s minimální pořizovací cenou a nápomocnou, velmi aktivní komunitou.

Klady

 • Bezproblémová a rychlá instalace
 • Skvělé uživatelské prostředí
 • Jednoduché ovládání a nastavení
 • Nízká pořizovací cena a levný provoz
 • Hromada aplikací a užitečných funkcí
 • Velmi silná a nápomocná komunita

Zápory

 • Stále ve vývoji, mohou se objevit bugy a problémy
 • Poněkud nerozvážný přístup ve smyslu implementace velkého množství aplikací
 • Nedořešená záloha stavu lightningových kanálů

MyNode je rozhodně jedním z nejslibnějších full node open-source projektů, který se teprve nedávno zčistajasna objevil a nepřestává překvapovat. Jde pravděpodobně zároveň i o nejlevnější variantu co do softwarové části, jelikož komunitní edice zdarma nabízí většinu aplikační vrstvy plně k dispozici a bez poplatků.


Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

4,4 17×
JOY-IT Case pro RASPBERRY Pi 4 - Armor Fan černá
Pouzdro na minipočítač pro Raspberry Pi 4 B s aktivním ventilátorem
359,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RK103a3
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací