Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Křišťálová lupa 2021

Tuning PC – jak vybrat RGB osvětlení počítače? (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Ohledně vývoje nových multibarevných RGB LED světel bylo jen otázkou času, s čím výrobci hardwaru přijdou, protože snaha oživit fádní desky je dlouhodobá. Zezačátku to byly jen nové designové prvky, avšak plnily také mnohé funkce – například inovované pasivní chladiče. V tomto článku si proto ukážeme, jak správně rozeznat jednotlivá RGB řešení a jak mezi sebou propojit různá RGB zařízení.

Jak vybrat RGB osvětlení počítače? – OBSAH

  1. Průkopníci v oblastech tuningu a podsvícení počítačů
  2. Začátek LED RGB éry se společnostmi Corsair a Logitech
  3. RGB podsvícení počítače – opravdu víme, jak na to?
  4. Kompatibilní a nekompatibilní RGB ventilátory a LED pásky
  5. Nikdy nezapomínejme kompatibilitu podsvícení ověřit předem
  6. Nejlépe je kombinovat maximálně dva výrobce RGB osvětlení
  7. Osvětlení počítače – vybíráme vhodnou PC skříň
  8. Vybíráme podsvícený monitor
  9. RGB podsvícení dalších herních periferií
  10. Synchronizace a ovládání všech RGB komponent

Průkopníci v oblastech tuningu a podsvícení počítačů 

Průkopníkem podsvícení se stala společnost ASUS se značkou Republic of Gamers (ROG), kde přibyla podpora podsvícených pásů. Ty se připojovaly na speciální konektory označené jako RGB (W). Celkově prvním průkopníkem v této oblasti byla společnost G.SKILL se svými paměťmi TRIDENT Z RGB.

Osvětlení počítače
Průkopníkem v oblasti komplexních systémů RGB osvětlení je jednoznačně společnost ASUS se svou divizí ROG (Republic of Gamers).

Podsvícené paměti, u nichž bylo možné měnit barvy bez fyzického přepínače, a přitom nepotřebovaly žádné jiné napájení – to bylo neslýchané. O něco později zareagoval Corsair, na vlně se svezla společnost ADATA a později se vzpamatovala společnost HyperX, která první ani druhou vlnu nastupujícího trendu RGB v oblasti hardwaru vůbec nezvládla. Herní příslušenství je samozřejmě jiná kapitola.

Začátek LED RGB éry se společnostmi Corsair a Logitech

První zcela podsvícenou RGB klávesnicí byla mechanická herní klávesnice od společnosti Corsair na konci roku 2014. Prakticky souběžně dorazila herní klávesnice od společnosti Logitech, prvotní možnosti podsvícení však byly bídné, přestože nabízela plné RGB podsvícení.

i

Co vše může být dnes podsvícené?

Kromě již zmiňovaných desek jsou to také RAM moduly, PC skříně, chladiče procesoru, grafické karty, zdroje, RGB ventilátory, myši, klávesnice, headsety, monitory či samotné notebooky. Nejprogresivnější je zřejmě ASUS a jeho ROG, kde najdeme i podsvícené RGB batohy, herní židle či externí HDD nebo externí boxy na SSD. 

Co se týče synchronizace, nejdále je jednoznačně Corsair a jeho iCUE. Největší množství RGB hardwaru od různých výrobců podporuje ASUS AURA Sync a dále jsou za nimi MSI a Gigabyte.

Roky vývoje přinesly jakési průmyslové standardy a každý z hlavních výrobců desek svůj systém podsvícení pojmenoval jinak. Někdo moudrý si totiž uvědomil, že RGB bude nejen velký byznys, ale také se rozšíří na celý segment od softwaru přes příslušenství až po hardware a je třeba vymyslet, jak spolu tyto komponenty budou komunikovat. ASUS tento systém nazval AURA Sync, MSI zase Mystic Light, Asrock ho nazývá RGB Sync a Gigabyte zase RGB Fusion (2.0). V případě klávesnice se dominantními staly přepínače (switche) Cherry MX (RGB).

RGB podsvícení počítače – začít se vyplatí se základní deskou

Pokud se rozhodnete, že půjdete do RGB a chcete si postavit nový podsvícený počítač, je dobré začít výběrem správné desky. Jak jsem již zmínil, největším favoritem je pro mě ASUS a jeho řada desek Republic of Gamers STRIX – desky bývají nejlépe vybaveny, ale zároveň mají největší množství příslušných konektorů.

Osvětlení počítače, návod
Podstatou všeho je základní deska se správnými konektory, do níž RGB komponenty zapojujete.

Nižší řady desek mají v základu podporu podsvícení, v tomto případě Aura Sync, jsou ale limitovány konektory a častokrát samotné svítí jen minimálně. Poměrně dobrý střed je i řada TUF. Od MSI bych sáhl po řadě MPG a v případě Gigabyte určitě po desce, která má v názvu AORUS.

Kompatibilní a nekompatibilní RGB ventilátory a LED pásky

Obecně to platí u všech 4 hlavních výrobců desek – čím lépe vybavená deska, tím pravděpodobnější je větší množství RGB konektorů. U výrobců desek je třeba rozlišit pouze 3-pinový RGB konektor nebo adresovatelný 12V RGB konektor (ozn. JRGB, 12RGB nebo AURA RGB v závislosti na výrobci).

Osvětlení počítače, návod Osvětlení počítače, návod
Výrobci základních desek (nebo samotných světelných doplňků) své výrobky většinou doplňují potřebnými redukcemi pro správné zapojení.

i

Rozdíl mezi konektory spočívá v tom, že 4-pinový konektor dokáže napájet až 12 V (3A), přičemž 3-pinový konektor limituje přenos na 5 V a 3 A. Při koupi LED pásků musíte tedy rozlišit tzv. 5050RGB pásky do 4-pinového 12V konektoru a adresovatelné RGB WS2812B LED pásky do 3-pinového 5V konektoru.

Adresovatelné LED pásky mají většinou tvar konektoru, který se náramně podobá konektoru pro ventilátory. Pomocí tohoto konektoru se také pásky propojují. Na to, abyste tento pásek zapojili do desky, budete potřebovat 3-pinový převodník, který naštěstí bývá jako příslušenství přímo u desky (pokud to není jen prodlužovací kabel) nebo u samotného LED pásku. Určitý limit stanovuje také množství LED světýlek, jež lze individuálně na uvedeném konektoru ovládat. Při domácím použití to však vůbec není nutné řešit.

Aby toho nebylo málo, MSI na svých vybraných deskách přidává ještě proprietární řešení od Corsairu a tzv. Corsair RGB (iCUE). Přímo do konektoru JCORSAIR lze připojit LED pásek CORSAIR Lighting Node PRO. V případě, že vlastníte Corsair fan hub, můžete do konektoru připojit také adresovatelné podsvícené RGB ventilátory Corsair.

Správné zapojení RGB komponent přece jen není úplně triviální záležitostí, nejen proto důrazně doporučujeme příliš nekombinovat různé výrobce podsvícení.

Gigabyte se také rozhodl podsvícení zkomplikovat a jeho 3-pinový konektor podporuje i 12V LED pásky (kromě standardních 5V / 3A). Tato podpora je naštěstí standardně vypnuta, napájení se přepíná pomocí jumperů přímo na desce (výrobce je označuje jako DLED_V1_SW).

Nikdy nezapomínejme kompatibilitu podsvícení ověřit předem

Před koupí je vhodné ověřit kompatibilitu podsvícení přímo na stránkách výrobce desek. Výrobci desek mají ověřeno, které skříňky, LED pásky či ventilátory a chladiče od konkurence zaručeně fungují. To považujte určitě za styčný bod při výběru desky. Podpora je dnes velmi široká, ale vzhledem k množství výrobců nelze zaručit podporu se všemi řešeními. Například ASUS a jeho AURA Sync nepodporuje řešení od Corsairu, paradoxně jsou podporovány podsvícené RGB RAM moduly. Podpora však byla přidána jen před pár měsíci.

Osvětlení počítače, návod
Ambilight funkce monitorů zpříjemňují práci na počítači díky pocitovému zvětšení obrazu.

Další možností, kterou výrobci pro ovládání LED světel používají, jsou integrované USB 2.0 konektory na desce. S takovým řešením se nejčastěji setkáte u chladičů procesorů (především vodní AiO chlazení), SSD podsvícení nebo skříní.

Jak jsem již naznačil výše, i další produkty jsou dnes podsvícené. Grafické karty řady STRIX mají konektory pro LED pásky integrované přímo na plošném spoji. V případě, že vám nebudou stačit konektory na desce a neplánujete si kupovat drahý terminál, může takové řešení přijít více než vhod.

Nejlépe je kombinovat maximálně dva výrobce RGB osvětlení

Vzhledem k problémům s kabely můžeme strávit i hodiny s řešením zapojení, avšak bez ověření kompatibility s kontrolérem, ventilátory či LED pásky s výrobcem desky není předem možné říci, zda bude to a to fungovat s tím a tím. Jak jsem již předestřel, je vhodné zvolit jednoho, maximálně dva výrobce podsvíceného příslušenství a sofistikovaně vybrat výrobce desky. No-name brandy jsou zcela vyloučeny. Určitě si dejte pozor na konektory, adaptéry a také prodlužovací kabely.

Osvětlení počítače, návod
K osvětlení PC nedoporučujeme používat neznačkové výrobky, vždy raději vsaďte na osvědčené komponenty světových výrobců.

Osvětlení počítače – vybíráme vhodnou PC skříň 

Dalším důležitým aspektem při koupi by měl být vhodný výběr skříně. Valná většina výrobců skříní má dnes speciální RGB kontrolér zabudovaný přímo ve skříni. Ten slouží buď k ovládání samotného podsvícení skříně, nebo jako terminál, kam můžete připojit klasické i RGB ventilátory, RGB pásky, nebo dokonce teplotní senzory.

Nejpropracovanější je iCUE Commander PRO Smart RGB Lighting a Fan Speed Controller od společnosti Corsair, ten podporuje dokonce i ovládání otáček ventilátorů. Problémem tohoto řešení, jak jsem již naznačil, je kompatibilita s jinými výrobci.

Zajímavým řešením je také ROG Aura terminál, který kromě připojení adresovatelných pásků podporuje funkci HALO. Stačí, když nalepíte LED pásky na monitor a tato funkce se postará o to, že z každého monitoru udělá vlastně monitor s Ambilight technologií. Do třetice vzpomenu terminál od společnosti NZXT (Aer RGB) Hue+. Nevýhodou tohoto řešení je, že i tento výrobce spoléhá na vlastní proprietární řešení.

i

Vzhledem k velké diverzifikaci konektorů a využívání proprietárních řešení při výběru LED pásku platí, že je ideální volit pásky od výrobce desky nebo skříně. Výrobci desek využívají standardizované konektory, výrobci skříní ne. Problémem bývá častá nekompatibilita. Pokud budete chtít využít proprietární řešení od firem, jako je Corsair, doporučuji sáhnout i po terminálu. Corsair ho prodává dokonce v balení s LED pásky. ASUS zase přidává LED pásky ke svému AURA terminálu a totéž platí o firmě NZXT.

Vybíráme podsvícený monitor

Samotnou kapitolou jsou opět podsvícené monitory, ale dnes je naštěstí výrobců podsvícených monitorů jako šafránu, jmenovat mohu ASUS ROG, Gigabyte AORUS a MSI Optix. Monitory využívají klasické USB 3.0 kabely typu A a software od výrobce desky.

i Mohlo by vás zajímat

RGB podsvícení dalších herních periferií

Pokud už máme samotný počítač synchronizovaný, můžeme přejít k herním periferiím. I v tomto případě platí, že je ideální volit jednoho nebo maximálně dva výrobce hardwaru. Čím více RGB softwaru v počítači, tím větší je šance, že něco nebude fungovat. Vše záleží jen na vaší představivosti či preferencích. Jako příklad mohu uvést starší RGB moduly ADATA či G.SKILL, které v minulosti využívaly svůj vlastní software a bez něj s RGB softwarem výrobce desky korektně nefungovaly.

Synchronizace a ovládání všech RGB komponent

Trnem v oku je stále i software pro ovládání a synchronizaci podsvícení. Zde také platí, že čím více RGB zařízení připojíte a budete chtít synchronizovat, tím se rapidně zvýší šance, že software zařízení neuvidí vůbec nebo bude problém se synchronizací. Nové verze softwaru postupně přidávají podporu nových a novějších zařízení, ale výrobci desek stále nebyli zcela schopni vytvořit univerzální softwarové řešení.

i Rozcestník: RGB na Alza.cz

Za nejfunkčnější systém podsvícení dnes považuji software Corsair iCUE, od výrobce desek je to zase ASUS ROG AURA Sync. V případě, že rádi experimentujete a chcete zkusit alternativní softwarové řešení, které spojuje iCUE, AURA Sync, Razer Chroma, Logitech a Cooler Master, můžete zkusit JackNET RGB Sync. Problematika je velmi široká a vyžaduje i trošku experimentů.


G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Trident Z RGB
Operační paměť 2x8GB, PC4-25600, CL16-18-18-38, napětí 1.35 V, pasivní chladič, RGB osvětlení, Unbuffered a XMP 2.0

-22% 3 199,-
2 499,- bez DPH 2 065,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 01.11.2021
Objednací kód: GSKILL0012
Sharkoon TG4 RGB
Počítačová skříň ATX, mATX (Micro ATX) a mITX (Mini ITX), 2× 3,5", 4× 2,5", USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), Sluchátka a Mikrofon, 4x120mm ARGB, 160 mm max. výška chladiče, 375 mm max. délka grafické karty, bez zdroje, bočnice temperované sklo

1 809,- bez DPH 1 495,-
Koupit
Můžete mít v úterý 26.10.
Skladem 2 ks u partnera
Objednací kód: SHARK0042
MSI B450 TOMAHAWK MAX
Základní deska AMD B450, socket AMD AM4, PCI Express 3.0, 2× PCIe x16, 3× PCIe x1, 4× DDR4 4133MHz (OC), 6× SATA III, 1ks M.2, USB 3.2 Gen 2, USB-C, RJ-45 (LAN) 1Gbps, HDMI, DVI, 8ch zvuková karta, RGB podsvícení, formát ATX

-2% 2 199,-
2 159,- bez DPH 1 784,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes do 6:50
Skladem > 5 ks
Objednací kód: AA393e4c
G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z RGB Neo for Ryzen 3000
Operační paměť 2x16GB, PC4-28800, CL16-19-19-39, napětí 1.35 V, pasivní chladič, RGB osvětlení, Unbuffered a XMP 2.0

-22% 6 889,-
5 399,- bez DPH 4 462,-
Koupit
Můžete mít dnes do 6:50
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GSKILL0039
G.SKILL 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Trident Z RGB
Operační paměť 2x16GB, PC4-25600, CL16-18-18-38, napětí 1.35 V, pasivní chladič, RGB osvětlení, Unbuffered a XMP 2.0

-26% 5 699,-
4 199,- bez DPH 3 470,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GSKILL0037
G.SKILL 16GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z RGB Neo for Ryzen 3000
Operační paměť 2x8GB, PC4-28800, CL16-19-19-39, napětí 1.35 V, pasivní chladič, RGB osvětlení, Unbuffered a XMP 2.0

-20% 3 999,-
3 199,- bez DPH 2 644,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GSKILL0038
ASUS PRIME X570-P
Základní deska AMD X570, socket AMD AM4, PCI Express 4.0, 2× PCIe x16, 3× PCIe x1, 4× DDR4 4400MHz (OC), 6× SATA III, 2ks M.2, USB 3.2 Gen 2, RJ-45 (LAN) 1Gbps, HDMI, 8ch zvuková karta, RGB podsvícení, formát ATX

-5% 4 799,-
4 549,- bez DPH 3 760,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ACX5710
G.SKILL 16GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z RGB
Operační paměť 2x8GB, PC4-28800, CL16-16-16-36, napětí 1.35 V, pasivní chladič, RGB osvětlení, Unbuffered a XMP 2.0

-21% 4 799,-
3 799,- bez DPH 3 140,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GSKILL0010
G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz CL14 Trident Z RGB for AMD
Operační paměť 2x8GB, PC4-25600, CL14-14-14-34, napětí 1.35 V, pasivní chladič, RGB osvětlení, Unbuffered a XMP 2.0

-21% 4 699,-
3 699,- bez DPH 3 057,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GSKILL0022
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi