AP+ nový vizuál Alza pro firmy
Zobrazit katalog

Nejlepší grafické karty červenec 2020

Nejlepší grafické karty
(červenec 2020)

Článek

Aktualizováno

Tři měsíce uplynuly jako voda, a tak je právě ten nejvyšší čas, abychom se opět společně porozhlédli v naší nabídce grafických karet a vybrali z ní nějakou, která by svým výkonem i provozními vlastnostmi padla přesně do vašich herních požadavků nebo případně do vašeho předem daného a nepřekročitelného rozpočtu na její pořízení. Jaké jsou tedy ty nejlepší grafické karty na Alza.cz v červenci 2020, které vám ve vašem počítači žádnou ostudu rozhodně dělat nebudou? Pojďme se na to tedy společně podívat!

Nejlepší grafické karty (ČERVENEC 2020) – OBSAH

 1. Cena, výkon a výhodnost grafické karty
 2. Jak vybírat grafickou kartu
 3. Nejlepší grafické karty do 3 000 Kč
 4. Nejlepší grafické karty do 4 000 Kč
 5. Nejlepší grafické karty do 5 000 Kč
 6. Nejlepší grafické karty do 6 000 Kč
 7. Nejlepší grafické karty do 7 000 Kč
 8. Nejlepší grafické karty do 8 000 Kč
 9. Nejlepší grafické karty do 10 000 Kč
 10. Nejlepší grafické karty do 12 000 Kč
 11. Nejlepší grafické karty do 15 000 Kč
 12. Nejlepší grafické karty do 20 000 Kč
 13. Nejlepší grafické karty do 25 000 Kč
 14. Nejlepší grafické karty do 30 000 Kč
 15. Grafické karty nad 30 000 Kč
 16. Nejvýkonnější grafická karta vůbec
 17. Rady a doporučení na závěr

Cena, výkon a výhodnost grafické karty

Prakticky tím nejdůležitějším faktorem pro kvalitní hraní počítačových her je správný výběr grafické karty. Grafických karet různých výrobců a značek je totiž na trhu nepřeberné množství, takže vybrat tu nejlepší právě pro vaši konkrétní potřebu (a také peněženku) není vůbec jednoduché. Ne každý je totiž náruživým hráčem počítačových her, který si většinou kupuje to nejvýkonnější a nejdražší. Většina hráčů jsou naopak hráči příležitostní, pro které by bylo pořízení toho absolutně nejvýkonnějšího jen zbytečným vyhazováním peněz z okna. Výkony grafických karet a jejich pořizovací ceny jsou totiž spojené nádoby. Zatímco občasnému hráči budou pro hraní stačit i grafické karty méně výkonné, v cenové hladině řekněme do 6 000 Kč, herním nadšencům k nakrmení jejich koníčka nebude stačit ani částka pětinásobná.

Abyste nemuseli zbytečně tápat, jaká že to grafická karta v našem e-shopu je pro vaše potřeby tou nejlepší, pokusíme se vám v tomto článku poradit. My na Alza.cz totiž grafické karty nejen prodáváme, ale také důkladně testujeme, a známe tak potřeby všech hráčů počítačových her naprosto dokonale. Jaká grafická karta je tedy pro vaši potřebu či vaši peněženku tou nejlepší?

Pro účely výběru té správné grafické grafické karty využijeme v dnešním článku služeb hned tří veledůležitých grafů. V prvním grafu naleznete nejnižší pořizovací ceny grafických karet podle jejich typu (čipu). Ve druhé skupině grafů pak můžete nalézt jejich výkon tak, jak jsme je na Alza.cz testovali, opět řazeno podle typu (čipu). A konečně poslední skupinou grafů jsou pak grafy výhodnosti, tedy poměru ceny a výkonu, který nám poslouží jako jakýsi pomocný ukazatel při výběru. Takže se na to pojďme podívat!


Nejnižší pořizovací ceny převzaté z e-shopu Alza.cz ke dni 23.7.2020
Ceny grafických karet
Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
Poměr ceny a výkonu:
Cena/výkon grafických karet


Víte-li, jak vypadají herní výkony a pořizovací ceny grafických karet, nemělo by pro vás být nyní příliš těžké si nějakou z nich vybrat. Samozřejmě při výběru nové grafické karty musíte brát ohled na míru vašeho herního zápalu a obsah vaší peněženky.

iPOZOR NA HRY ZDARMA!

Pokud si dnes pořídíte některou z grafických karet řady Radeon RX 5000 společnosti AMD, můžete se pak zdarma dostat k následujícím počítačovým hrám v hodnotě 2 799 Kč:

 • Godfall
 • World of Warcraft: Shadowlands

Také společnost NVIDIA nezůstává v tomto ohledu nikterak pozadu, a pokud si pořídíte některou z grafických karet GeForce řady RTX, obdržíte k ní zdarma počítačovou hru Death Stranding v hodnotě 1 599 Kč.

Mějte proto na paměti, že díky těmto zdarma přibaleným počítačovým hrám se pro vás pořizovací ceny grafických karet snižují, a jak můžete vidět, docela významným způsobem!

Jak tedy vybírat grafickou kartu?

Nároční hráči počítačových her

Jste-li náročným hráčem počítačových her, grafickou kartu vybírejte výhradně podle jejího výkonu. K tomu vám pak poslouží výše uvedený graf výkonu, z něhož si můžete vybrat grafickou kartu, která bude přesně splňovat vaše herní nároky, samozřejmě s přihlédnutím k pořizovací ceně. Jste-li pak tím úplně nejnáročnějším hráčem, zajímat vás bude pouze herní výkon grafických karet, a to bez ohledu na jejich pořizovací cenu. Pro takovéto fajnšmekry s neomezeným rozpočtem jsou pak podle grafu výkonu určeny výhradně grafické karty GeForce RTX 2080 Ti a prakticky nic jiného v současnosti v úvahu nepřipadá.

Hráči s omezeným rozpočtem

Hráči s omezeným rozpočtem by pak měli novou grafickou kartu vybírat zejména podle pořizovací ceny, která je omezena daným rozpočtem. Jak ale vybrat tu nejvýkonnější grafickou kartu v mantinelech daného rozpočtu? K tomu vám  poslouží nejen grafy s výkonem, ale také graf s pořizovacími cenami grafických karet. Máte-li na nákup nové grafické karty omezený rozpočet, řekněme do částky 6 000 korun, nahlédnutím do grafu pořizovacích cen jednoduše zjistíte, že by vaším favoritem mohla být grafická karta GeForce GTX 1660, která vám zároveň (při nahlédnutí do grafu výkonů) poskytne také nejvyšší herní výkon ze všech grafických karet, které se dají pořídit v mantinelech 6 tisíc korun.

Není vše jen o výkonu a ceně

Vše tedy na první pohled vypadá velmi jednoduše a vám by v samovýběru grafické karty už nemělo stát nic v cestě. Ale pozor, jsou tu také nějaká úskalí. Každá grafická karta totiž není charakterizována pouze svým výkonem a pořizovací cenou, ale především také svými provozními vlastnostmi, jako je například teplota, hlučnost či spotřeba. Vy si sice můžete vybrat tu nejvýkonnější grafickou kartu v rámci svého rozpočtu, ale pokud nebudete mít přehled také o jejích provozních vlastnostech, může se vám klidně stát, že ve vašem počítači nakonec skončí grafická karta nepříjemné hlučná či svou spotřebou (příkonem) nebude kompatibilní se zdrojem napájení vašeho PC. Prostě místo pohodového hraní počítačových her budete muset řešit problémy úplně jiného rázu.

!

NAŠE TIPY NA SPOKOJENÉ HRANÍ

A jak již bylo řečeno, protože my na Alza.cz grafické karty nejen prodáváme, ale také testujeme, víme tedy, jak se většina grafických karet v praxi chová, která z nich má dobře technicky zpracovaný systém chlazení a která ne. S výběrem grafické karty vám můžeme pomoci i tak, že vám dáme tip na kvalitní grafickou kartu. Našimi tipy se řídit samozřejmě nemusíte, ale třeba v nich objevíte i nějakou grafickou kartu, o které jste dříve ani nevěděli, že vůbec existuje. Tady jsou tedy naše tipy na grafické karty měsíce července 2020 v různých cenových kategoriích.

Nejlepší grafické karty do 3 000 Kč

S grafickými kartami do 3 tisíc korun, jež jsou určeny pro hraní počítačových her, je tomu podobně jako v předchozích měsících tohoto roku, tedy opět velmi jednoduché. V této cenové kategorii totiž dnes naleznete pouze grafické karty GeForce GX 1030 a Radeon RX 550, se kterými si popravdě počítačové hry dobře nezahrajete. Tedy si budete muset připlatit.

Nejlepší grafické karty do 4 000 Kč

Jasným lídrem této cenové kategorie jsou grafické karty Radeon RX 570 a prakticky nic jiného v úvahu nepřipadá. Vybrat si můžete hned ze tří grafických karet od tří různých výrobců. Mými favority jsou grafické karty XFX RS Radeon RX 570 8GB TripleX Edition a ASROCK Radeon RX 570 Phantom Gaming D 8G OC, které disponují grafickou pamětí o kapacitě 8 GB. Sice se nejedná o nějak extra tiché grafické karty, komu by však jejich hlučnost vadila, uživatelským přenastavením otáček ventilátorů a případným lehkým podvoltováním z nich však tiché karty udělat můžete.

ASROCK RX 570 Phantom Gaming D 8G OC
ASROCK RX 570 Phantom Gaming D 8G OC
XFX RS RX 570 8GB TripleX Edition
XFX RS RX 570 8GB TripleX Edition

Nejlepší grafické karty do 5 000 Kč

V této cenové kategorii doporučuji vybírat pouze ze dvou druhů grafických karet, a to mezi Radeon RX 5500 XT a GeForce GTX 1650 SUPER. Grafické karty Radeon RX 5500 XT disponují lehce vyšším výkonem, a jsou tedy i mými favority (navíc k nim obdržíte dvě hry zdarma). Kdo však dává přednost výhradně grafickým kartám společnosti NVIDIA, s grafickou kartou GeForce GTX 1650 SUPER žádnou chybu také jistě neudělá.

SAPPHIRE PULSE RX 5500 XT 4G
SAPPHIRE PULSE RX 5500 XT 4G
GIGABYTE RX 5500 XT OC 4G
GIGABYTE RX 5500 XT OC 4G
MSI GTX 1650 SUPER VENTUS XS OC 4G
MSI GTX 1650 SUPER VENTUS XS OC 4G

Nejlepší grafické karty do 6 000 Kč

V kategorii do 6 tisíc korun je situace prakticky stejná jako v předchozí kategorii do 5 tisíc korun. Opět zde můžete vybírat jen mezi Radeon RX 5500 XT a GeForce GTX 1650 SUPER. V této cenové relaci jsou však Radeony vybaveny 8 GB grafické paměti, a tak jsou opět mými favority (jsou k nim opět navíc přibaleny dvě hry zdarma), zejména pak grafická karta Sapphire PULSE RX 5500 XT 8G (recenze zde). Kdo by stále trval výhradně na grafických kartách GeForce společnosti NVIDIA, nalezne zde ušlechtilejší edice GeForce GTX 1650 SUPER, jako třeba MSI GTX 1650 SUPER Gaming X 4G (recenze zde) či Asus ROG GTX 1650 SUPER A4G Gaming (recenze zde).

SAPPHIRE PULSE RX 5500 XT 8G
SAPPHIRE PULSE RX 5500 XT 8G
ASUS ROG STRIX GTX1650 SUPER A4G GAMING
ASUS STRIX GTX 1650 SUPER A4G GAMING
MSI GeForce GTX 1650 SUPER GAMING X 4G
MSI GTX 1650 SUPER GAMING X 4G

Nejlepší grafické karty do 7 000 Kč

Velmi jednoduchá situace panuje v kategorii do 7 tisíc korun. Zde se nevyplatí kupovat prakticky nic jiného než grafické karty GeForce GTX 1660 SUPER. A abyste měli výběr ještě jednodušší, tak vám dnes doporučím jen jednu jedinou grafickou kartu, a to GIGABYTE GTX 1660 SUPER GAMING 6G (recenze zde).

GIGABYTE GTX 1660 SUPER GAMING 6G
GIGABYTE GTX 1660 SUPER GAMING 6G

Nejlepší grafické karty do 8 000 Kč

V kategorii do 8 tisíc korun se již začínají objevovat výkonnější grafické karty řady Radeon RX 5600 XT, a budete-li mít štěstí, narazíte zde také na nějakou tu grafickou kartu GeForce RTX 2060. Herním výkonem jsou na tom oba typy grafických karet velmi podobně, Radeon je možná o chlup výkonnější, grafické karty GeForce RTX 2060 však disponují plnou podporou DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader, Sampler Feedback) a DLSS (Deep Learning Super Sampling). Pokud si tedy grafické karty ve svém PC neobměňujete příliš často, díky lepší kompatibilitě do budoucna by pak pro vás grafické karty GeForce řady RTX mohly být lepší volbou. Potíž je jen v tom, že v pořizovací ceně do 8 tisíc korun si můžete v současnosti pořídit jen jednovětrákovou grafickou kartu GeForce RTX 2060 ve formátu ITX od společnosti Gigabyte (nezapomeňte také na hru zdarma). Trváte-li na Radeonech, grafické karty Sapphire PULSE RX 5600 XT 6G (recenze zde) a ASRock RX 5600 XT Phantom Gaming jistě za hřích stojí. Ke každé pak dostanete také dvě hry zdarma.

SAPPHIRE PULSE RX 5600 XT 6G
SAPPHIRE PULSE RX 5600 XT 6G
ASROCK RX 5600 XT Phantom Gaming D2 6G OC
ASROCK RX 5600 XT Phantom Gaming D2 6G OC
GIGABYTE RTX 2060 MINI ITX OC 6G
GIGABYTE RTX 2060 MINI ITX OC 6G

Nejlepší grafické karty do 10 000 Kč

Cenová kategorie do 10 tisíc korun je na výkonné grafické karty opravdu velmi bohatá. Naleznete zde pokročilejší edice grafických karet Radeon RX 5600 XT, Radeon RX 5700, GeForce RTX 2060, a když budete mít štěstí, sem tam se zde objeví také nějaká ta grafická karta Radeon RX 5700 XT. I zde vás však musím upozornit, že pokud vybíráte mezi grafickými kartami AMD a NVIDIA, pak na rozdíl od Radeonů disponují grafické karty řady GeForce RTX navíc také podporou DirectX 12 Ultimate a DLSS. Při svém výběru na to určitě nezapomeňte. Řazeno dle výkonu, mými tipy jsou grafické karty MSI RX 5700 XT MECH OC (recenze zde), MSI RX 5700 Gaming X (recenze zde) a Gigabyte RTX 2060 Windforce OC 6G.

MSI Radeon RX 5700 XT MECH OC
MSI RX 5700 XT MECH OC
MSI Radeon RX 5700 GAMING X
MSI RX 5700 GAMING X
GIGABYTE RTX 2060 WINDFORCE OC 6G
GIGABYTE RTX 2060 WINDFORCE OC 6G

Nejlepší grafické karty do 12 000 Kč

I v kategorii do 12 tisíc korun je nabídka výkonných grafických karet velmi bohatá. Jak by také ne, vždyť se již pohybujeme v segmentu grafických karet vysokého výkonu (High-end). V této kategorii si pak můžete vybírat z grafických karet Radeon RX 5700 XT, GeForce RTX 2070GeForce RTX 2060 SUPER, řazeno podle nejvyššího výkonu. I zde platí, že pokud si budete chtít zahrát nějakou počítačovou hru s podporou ray tracingu nebo DLSS, grafické karty řady GeForce RTX jsou jasnou a prozatím také i jedinou volbou. Vybírejte tak dle svých preferencí, moje tipy jsou následující.

MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X
MSI RX 5700 XT GAMING X
GIGABYTE RTX 2070 WINDFORCE 2X 8G
GIGABYTE RTX 2070 WINDFORCE 2X 8G
GIGABYTE RTX 2060 SUPER WINDFORCE OC 8G
GIGABYTE RTX 2060 SUPER WINDFORCE OC 8G

Nejlepší grafické karty do 15 000 Kč

Králem grafických karet do 15 tisíc korun je jednoznačně grafická karta GeForce RTX 2070 SUPER. Ta se může pochlubit jak vysokým herním výkonem, tak také podporou DirectX 12 Ultimate, a tedy i podporou ray tracingu a DLSS. Na výběr jich popravdě v této cenové relaci mnoho není, ale najdou se. Příkladem může být grafická karta Gainward RTX 2070 SUPER Phoenix V1 (recenze zde). Kdo by pak chtěl raději nějakého toho Radeona, doporučil bych mu opravdu výkonnou grafickou kartu SAPPHIRE NITRO+ RX 5700 XT 8G OC Special Edition. 

GAINWARD RTX 2070 Super Phoenix V1 8G
GAINWARD RTX 2070 Super Phoenix V1 8G
SAPPHIRE NITRO+ RX 5700 XT 8G OC Special Edition
SAPPHIRE NITRO+ RX 5700 XT 8G OC Special Edition

Nejlepší grafické karty do 20 000 Kč

Jsme v kategorii do 20 tisíc korun a tady již žádné grafické karty z dílny společnosti AMD, které by mohly konkurovat těm od NVIDIA, nenajdete. V této kategorii jsou opět nejvýkonnějšími grafickými kartami GeForce RTX 2070 SUPER, tentokrát však v těch nejvyspělejších edicích, jako jsou například MSI RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO (recenze zde) či ASUS STRIX RTX2070S O8G Gaming.

MSI RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO
MSI RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO
ASUS STRIX RTX2070S O8G Gaming
ASUS STRIX RTX2070S O8G Gaming

Nejlepší grafické karty do 25 000 Kč

Kategorie do 25 tisíc korun je prakticky vyhrazena pouze grafickým kartám GeForce RTX 2080 SUPER a nic jiného se zde kupovat nevyplatí. Najdete tu někdy opravdu pěkné kousky hardwaru, jako jsou například grafické karty MSI RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO (recenze zde) či GIGABYTE RTX 2080 SUPER WATERFORCE WB 8G, která je však určena pouze provozovatelům uzavřených vodních okruhů chlazení.

MSI RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO
MSI RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO
MSI GTX 1650 SUPER VENTUS XS OC 4G
GIGABYTE RTX 2080 SUPER WATERFORCE WB

Nejlepší grafické karty do 30 000 Kč

Pokud si myslíte, že se v kategorii do 30 tisíc korun dostanete k něčemu lepšímu než v předchozí kategorii do 25 tisíc korun, či snad dokonce k tomu vůbec nevýkonnějšímu, tedy grafické kartě GeForce RTX 2080 Ti, tak to jste se spletli. Kategorie do 30 tisíc korun tentokrát prostě nic lepšího nenabízí. Musíte tedy vzít zavděk grafickými kartami doporučenými v kategorii do 25 tisíc korun.

Nejlepší grafické karty nad 30 000 Kč

Jste-li připraveni dát za herní grafickou kartu více než 30 tisíc korun, pak již musíte být vskutku opravdoví nadšenci, protože teprve v této kategorii naleznete to nejvýkonnější, tedy grafické karty GeForce RTX 2080 Ti. Mezi ty vůbec nejvyspělejší GeForce RTX 2080 Ti v současné nabídce na Alza.cz pak můžeme zařadit grafické karty MSI RTX 2080Ti GAMING X TRIO 11G (recenze zde) a ASUS STRIX RTX 2080Ti O11G Gaming (recenze zde). Ceny jsou sice astronomické, ale pokud opravdu chcete to nejlepší z nejlepšího, musíte platit.

MSI RTX 2080Ti GAMING X TRIO
MSI RTX 2080Ti GAMING X TRIO 11G
ASUS STRIX GAMING RTX 2080Ti O11G Gaming
ASUS STRIX GAMING RTX 2080Ti O11G Gaming

Nejvýkonnější grafická karta vůbec

Pokud byste ve svém počítači chtěli mít opravdu nejvýkonnější grafickou kartu na světě, budete si muset ještě připlatit, a to připlatit hodně. Tou dnes nejvýkonnější grafickou kartou je totiž NVIDIA Titan RTX, kterou si u nás v současnosti můžete zakoupit bezmála za bratru 72 tisíc korun. Tato grafická karta sice disponuje výkonem vyšším než grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, ovšem ne zas až o tolik, aby to ospravedlnilo její astronomickou cenu. Rozhodně to není karta pro každého a už vůbec ne pro ty, kteří při svém výběru upřednostňují příznivý poměr ceny a výkonu. Nicméně pokud opravdu a za každou cenu chcete to absolutně nejvýkonnější, uspokojit vás může jedině grafická karta NVIDIA Titan RTX.

NVIDIA Titan RTX
NVIDIA Titan RTX a jeho kamarádi


Rady a doporučení na závěr

Takto tedy vypadá souhrn těch nejlepších grafických karet na Alza.cz v červenci 2020, které byste při svém výběru rozhodně neměli minout. Na samotný závěr tedy již jen zbývá uvést pár dobře míněných rad a doporučení, která by se vám mohla hodit při výběru nové grafické karty.

i

POZOR NA PROCESOR

Při výběru grafické karty berte ohled na výkon vašeho procesoru. Pokud totiž disponujete méně výkonným procesorem, sebevýkonnější grafická karta vám vyšší snímkovou frekvenci ve hrách nepřinese. Obecně platí, že ty nejvýkonnější grafické karty vyžadují také ty nejvýkonnější procesory typu Intel i7(9), případně AMD Ryzen 7(9). Středně výkonným grafickým kartám postačí procesory typu Intel i5 či AMD Ryzen 5 a teprve ty nejméně výkonné grafické karty se pak spokojí i s procesory slabšími, jako například Intel i3, případně AMD Ryzen 3.

POZOR NA KOMPATIBILITU DO BUDOUCNA

Nepořizujete-li si novou grafickou kartu pouze na jeden rok, určitě byste měli myslet na její kompatibilitu v budoucích hrách.

Jedná se zejména o velikost grafické paměti, která by měla být co možná nejvyšší, protože nároky nejnovějších počítačových her bývají opravdu vysoké a do budoucna se ještě zvýší. To platí zejména pro některé grafické karty v segmentu nižšího výkonu, jež jsou v současnosti vybavovány VRAM o kapacitě jen 4 GB. Budete-li mít tedy možnost, sáhněte raději po grafické kartě s vyšší kapacitou grafické paměti, ideálně pak alespoň po 8 GB.

U grafických karet středního a vyššího výkonu, které většinou disponují dostatečnou kapacitou grafických pamětí, může být zas problém s kompatibilitou nejnovějších technologií. Mám tím na mysli zejména podporu nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate, které v sobě ukrývá nové technologie, jako je Ray-tracing, VRS (Variable Rate Shading), Mesh Shader a Sampler Feedback. V současnosti DirectX 12 Ultimate podporují výhradně grafické karty GeForce řady RTX společnosti NVIDIA. Seznam počítačových her s podporou DirectX 12 Ultimate, které v současnosti nejčastěji využívají jen Ray-tracing, sice dnes není nijak dlouhý, musíte však počítat s tím, že se časem významně rozroste, a s grafickými kartami řady GeForce RTX tak na ně budete již dnes připraveni. Ostatně tyto grafické karty nabízejí navíc také technologii DLSS (Deep Learning Super Sampling), která je sice technologií výsostně proprietární, nicméně její rozšíření do počítačových her zdá se být úspěšné. Díky DLSS se pak u podporovaných her můžete dočkat nejen hezčího obrazu, ale také významně vyšší snímkové frekvence.

HRY ZDARMA

Nezapomeňte také na hry zdarma, které jsou v rámci různých akcí přibalovány ke grafickým kartám. Ty vám totiž pořizovací cenu grafické karty snižují, a to někdy dost významně.

Tak to by bylo pro dnešek již opravdu vše. S příštím průvodcem nejlepšími grafickými kartami na Alza.cz se vám přihlásíme opět za tři měsíce a věřte, že pokud se nestane nic neočekávaného, docela určitě se v něm již objeví některé úplně nové grafické karty, kterých se mnozí z vás již jistě nemohou dočkat.


Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě poslední dva roky živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

Nejlepší grafické karty: Duben 2020

Co dělají hráči počítačových her v době koronavirové kalamity? No přece hrají počítačové hry! Aby se tedy všem hráčům počítačových her v této nelehké době hrálo co možná nejlépe, porozhlédli jsme se po našem e-shopu a podívali se, která grafická karta by vám pro hraní her posloužila nejlépe. Dnes se tedy podíváme nejen na výkony grafických karet a jejich pořizovací ceny, ale v případě, že právě nějakou grafickou kartu zrovna sháníte, pokusíme se vám nějakou z naší bohaté nabídky také doporučit. Jaké jsou tedy nejlepší grafické karty v dubnu 2020 na Alza.cz?

Nejlepší grafické karty

Nejlepší grafické karty (DUBEN 2020) – OBSAH

 1. Cena, výkon a výhodnost grafické karty
 2. Nejlepší grafické karty do 3 000 Kč
 3. Nejlepší grafické karty do 4 000 Kč
 4. Nejlepší grafické karty do 5 000 Kč
 5. Nejlepší grafické karty do 6 000 Kč
 6. Nejlepší grafické karty do 7 000 Kč
 7. Nejlepší grafické karty do 8 000 Kč
 8. Nejlepší grafické karty do 10 000 Kč
 9. Nejlepší grafické karty do 12 000 Kč
 10. Nejlepší grafické karty do 15 000 Kč
 11. Nejlepší grafické karty do 20 000 Kč
 12. Nejlepší grafické karty do 25 000 Kč
 13. Nejlepší grafické karty do 30 000 Kč
 14. Grafické karty nad 30 000 Kč
 15. Nejvýkonnější grafická karta vůbec

Cena, výkon a výhodnost grafické karty

Prakticky tím nejdůležitějším faktorem pro kvalitní hraní počítačových her je správný výběr grafické karty. Grafických karet různých výrobců a značek je totiž na trhu nepřeberné množství, takže vybrat tu nejlepší právě pro vaši potřebu (a hlavně peněženku) není vůbec jednoduché. Ne každý je totiž náruživým hráčem počítačových her, který si většinou kupuje to nejvýkonnější a nejdražší. Většina hráčů jsou naopak hráči příležitostní, pro které by bylo pořízení toho absolutně nejvýkonnějšího jen zbytečným vyhazováním peněz. Výkony grafických karet a jejich pořizovací ceny jsou totiž spojené nádoby. Zatímco občasnému hráči budou na hraní stačit grafické karty méně výkonné, v cenové hladině řekněme do 6 000 Kč, herním nadšencům k nakrmení jejich koníčka nebude stačit ani částka pětinásobná.

Abyste nemuseli zbytečně tápat, jaká že to grafická karta v našem e-shopu je pro vaše potřeby tou nejlepší, pokusíme se vám v tomto článku poradit. My na Alza.cz totiž grafické karty nejen prodáváme, ale také usilovně testujeme, a známe tak potřeby všech hráčů počítačových her naprosto dokonale. Jaká grafická karta je tedy pro vaši peněženku tou nejlepší?

Pro účely výběru grafické karty v dnešním článku využijeme tři veledůležité grafy. První graf nám ukazuje nejnižší pořizovací ceny grafických karet podle jejich typu (čipu). Ve druhém grafu pak můžete nalézt jejich výkon tak, jak jsme je na Alza.cz testovali, opět řazeno podle typu (čipu). A konečně posledním grafem je pak graf výhodnosti, tedy poměru ceny a výkonu, který nám poslouží jako jakýsi pomocný ukazatel. Takže pojďme na to!

Víte-li jak vypadají herní výkony a pořizovací ceny grafických karet, nemělo by pro vás být nyní příliš těžké si nějakou z nich vybrat. Samozřejmě při výběru nové grafické karty musíte brát ohled na míru vašeho herního zápalu a obsah vaší peněženky.

iPOZOR NA HRY ZDARMA!

Pokud si dnes pořídíte některou z grafickou kartu Radeon RX 5500XT / 5600XT / 5700 / 5700XT společnosti AMD, můžete si pak zdarma vybrat dvě nebo tři počítačové hry z následujícího seznamu:

 • Monster Hunter World: Iceborne
 • Resident Evil 3
 • Ghost Recon: Breakpoint
 • Xbox Game Pass

Mějte proto na paměti, že díky těmto zdarma přibaleným počítačovým hrám se pro vás pořizovací ceny grafických karet snižují, a to někdy docela významným způsobem!

Jste-li například tím úplně nejnáročnějším hráčem, zajímat vás bude pouze herní výkon grafických karet, a to bez ohledu na jejich pořizovací cenu. Pro takovéto fajnšmekry s neomezeným rozpočtem jsou pak podle grafu výkonu určeny pouze grafické karty GeForce RTX 2080 Ti a nic jiného v úvahu prakticky nepřipadá.

Máte-li například na nákup nové grafické karty omezený rozpočet do částky 6 000 korun, nahlédnutím do grafu pořizovacích cen jednoduše zjistíte, že by vaším favoritem mohla být grafická karta GeForce GTX 1660, která vám zároveň (podle grafu výkonů) poskytne také nejvyšší herní výkon ze všech grafických karet, které se dají pořídit v mantinelech daného rozpočtu.

Vše tedy na první pohled vypadá velmi jednoduše a vám by v samovýběru grafické karty už nemělo stát nic v cestě. Ale pozor, jsou tu také nějaká ta úskalí. Každá grafická karta totiž není charakterizována pouze svým výkonem a pořizovací cenou, ale především také svými provozními vlastnostmi, jako je například teplota, hlučnost či spotřeba. Vy si sice můžete vybrat tu nejvýkonnější grafickou kartu v rámci svého rozpočtu, ale pokud nebudete mít přehled také o jejích provozních vlastnostech, může se vám klidně stát, že ve vašem počítači nakonec skončí grafická karta nepříjemné hlučná či svou spotřebou (příkonem) nebude kompatibilní se zdrojem napájení vašeho PC. Prostě místo pohodového hraní počítačových her budete muset řešit problémy úplně jiného rázu.

A jak již bylo řečeno, protože my na Alza.cz grafické karty nejen prodáváme, ale také testujeme, víme tedy, jak se většina grafických karet v praxi chová, která z nich má dobře technicky zpracovaný systém chlazení a která ne. S výběrem grafické karty vám můžeme pomoci i tak, že vám dáme nějaký tip na kvalitní grafickou kartu. Našimi tipy se řídit samozřejmě nemusíte, ale třeba v nich objevíte i nějakou grafickou kartu, o které jste dříve ani nevěděli, že vůbec existuje. Zde jsou tedy naše tipy na grafické karty měsíce dubna 2020 v různých cenových kategoriích: 

Nejlepší grafické karty do 3 000 Kč

S grafickými kartami do 3 tisíc korun, jež jsou určeny ke hraní počítačových her, je to v dubnu tohoto roku opět velmi jednoduché. V této cenové kategorii totiž dnes naleznete pouze grafické karty GeForce GTX 1030 a Radeon RX 550, s nimiž si popravdě počítačové hry moc dobře nezahrajete. Budete si muset holt připlatit.

Nejlepší grafické karty do 4 000 Kč

V kategorii grafických karet v cenové hladině do 4 tisíc korun je to už docela veselejší. Zde můžete narazit na grafické karty GeForce GTX 1650, Radeon RX 560 a Radeon RX 570. Moc přemýšlet ale nemusíte, jasným favoritem je zde Radeon RX 570! Nejlépe pak uděláte, pokud si pořídíte grafickou kartu ASROCK RX 570 Phantom Gaming D 8G OC, která disponuje grafickými paměťmi o kapacitě 8 GB. Koneckonců špatná volba není ani osvědčený SAPPHIRE PULSE RX 570 OC 4G.

ASROCK RX 570 Phantom Gaming D 8G OC
ASROCK RX 570 Phantom Gaming D 8G OC
ASROCK RX 570 Phantom Gaming D 8G OC
SAPPHIRE PULSE RX 570 OC 4G

Nejlepší grafické karty do 5 000 Kč

V této kategorii si můžete vybírat mezi grafickými kartami GeForce 1650, GeForce 1650 SUPER, Radeon RX 580 a Radeon RX 5500XT. Herním výkonem jsou na tom (s výjimkou GeForce GTX 1650, která je z nich nejslabší) tak nějak podobně. Radeon RX 580 disponuje grafickými pamětmi o kapacitě 8 GB, což se vám jistě může hodit zejména v moderních hrách, ale jeho spotřeba je poněkud vyšší. Radeon RX 5500 XT a GeForce GTX 1650 SUPER pak nabízejí jen 4GB VRAM a nižší spotřebu. Zde tedy vybírejte dle svých preferencí.

ASROCK RX 570 Phantom Gaming D 8G OC
ASROCK RX 580 Phantom Gaming D 8G OC
GIGABYTE RX 5500 XT OC 4G
GIGABYTE RX 5500 XT OC 4G
MSI GTX 1650 SUPER VENTUS XS OC 4G
MSI GTX 1650 SUPER VENTUS XS OC 4G

Nejlepší grafické karty do 6 000 Kč

Tím nejvýkonnějším v kategorii do 6 tisíc korun, co si na Alza.cz můžete pořídit, jsou grafické karty GeForce GTX 1660 následované Radeony RX 5500 XT. GeForce GTX 1660 jsou o něco výkonnější a disponují 6 GB grafické paměti. Radeony RX 5500 XT svým výkonem ale tolik neztrácejí a mohou vám zase navíc nabídnout VRAM o kapacitě 8 GB, což u novějších počítačových her opravdu není k zahození. Grafická karta Gainward GTX 1660 Ghost sice mezi ostatními GeForce GTX 1660 nepatří k té naprosté špičce, jeho systém chlazení však disponuje dvěma ventilátory, a jeho případné horší provozní vlastnosti (zejména hlučnost) se tak dají dobře vyladit. Naproti tomu, grafická karta SAPPHIRE PULSE RX 5500 XT 8G patří spíše k těm lepším Radeonům RX 5500 XT.

GAINWARD GTX 1660 Ghost 6G
GAINWARD GTX 1660 Ghost 6G
SAPPHIRE PULSE RX 5500 XT 8G
SAPPHIRE PULSE RX 5500 XT 8G

Nejlepší grafické karty do 7 000 Kč

V kategorii do 7 tisíc korun je pro vás situace poměrně jednoduchá. Tady prostě vládnou grafické karty GeForce GTX 1660 SUPER a nic jiného se vám pořídit prostě nevyplatí. Pravda, opět to nejsou ty úplně nejvyspělejší edice GeForce GTX 1660 SUPER, ale na jejich výkonu to příliš nepoznáte. Jedinou alternativou ke GeForce GTX 1660 SUPER ze strany AMD jsou zde jen vyspělejší Radeony RX 5500 XT, které však takovým herním výkonem nedisponují.

GAINWARD GTX 1660 Super 6G GHOST
GAINWARD GTX 1660 Super 6G GHOST
SAPPHIRE NITRO+ RX 5500 XT 8G Special Edition
SAPPHIRE NITRO+ RX 5500 XT 8G Special Edition

Nejlepší grafické karty do 8 000 Kč

Také v kategorii do 8 tisíc korun je pro vás při pořízení grafické karty situace poměrně jednoduchá. Jasným výkonnostním lídrem je zde Radeon RX 5600 XT, a to i přes to, že jich tu zase až tolik nenaleznete. Vlastně jen jeden jediný, a to ASROCK RX 5600 XT Challenger D 6G OC. Alternativou ze stáje zelených je zde pouze grafická karta GeForce GTX 1660 SUPER, která se však svým výkonem nemůže s Radeon RX 5600 XT příliš poměřovat.

ASROCK RX 5600 XT Challenger D 6G OC
ASROCK RX 5600 XT Challenger D 6G OC
GIGABYTE GTX 1660 SUPER GAMING OC 6G
GIGABYTE GTX 1660 SUPER GAMING OC 6G

Nejlepší grafické karty do 10 000 Kč

Ačkoliv jsme nyní v mainstreamové kategorii do 10 tisíc korun, začínají se zde již objevovat grafické karty čistě high-endové. Příkladem jsou grafické karty Radon RX 5700 XT, kterých zde můžete nalézt hned několik. U nich si však dávejte dobrý pozor, ačkoliv vám herního výkonu přinesou prakticky na rozdávání, často se jedná o kusy, jejichž provozní vlastnosti nejsou tak úplně košer. S určitými omezeními jsou ale i tak použitelné. Nebudete-li například grafickou kartu XFX Radeon RX 5700 XT THICC II Ultra hnát do zbytečně přehnaných frekvencí, svou práci si odvede celkem dobře. Nebudete-li chtít riskovat horší provozní vlastnosti, v pořizovací ceně do 10 tisíc se dostanete již jen k vymazlenějším edicím Radon RX 5600 XT, jako jsou například grafické karty MSI Radeon RX 5600 XT GAMING X či ASUS STRIX RX 5600 XT O6G Gaming, které jsme pro vás na Alza.cz také otestovali.

XFX Radeon RX 5700 XT THICC II Ultra 8G
XFX RX 5700 XT THICC II Ultra 8G
GIGABYTE RX 5500 XT OC 4G
ASUS STRIX RX 5600 XT O6G Gaming
MSI Radeon RX 5600 XT GAMING X
MSI Radeon RX 5600 XT GAMING X

Nejlepší grafické karty do 12 000 Kč

Lídrem v kategorii do 12 tisíc korun jsou jasně grafické karty Radon RX 5700 XT, a to v těch exkluzivnějších edicích. Nic výkonnějšího v této cenové kategorii v současnosti prostě nenaleznete. Výborné jsou zejména Sapphire NITRO+ RX 5700XT 8G, MSI RX 5700 XT GAMING X a k zahození není ani grafická karta GIGABYTE RX 5700 XT GAMING OC 8G. Kdo má pak raději konkurenční grafické karty GeForce, bude zde muset sáhnout jen po nějaké GeForce RTX 2070, jakou je například MSI RTX 2070 TRI FROZR 8G, která vám navíc ve hrách nabídne také podporu akcelerace real-time ray tracingu.

Sapphire NITRO+ RX 5700XT 8G
Sapphire NITRO+ RX 5700XT 8G
MSI RX 5700 XT GAMING X
MSI RX 5700 XT GAMING X
GIGABYTE RX 5700 XT GAMING OC 8G
GIGABYTE RX 5700 XT GAMING OC 8G

Nejlepší grafické karty do 15 000 Kč

Nejvýkonnější grafickou kartou v kategorii do 15 tisíc korun je GeForce RTX 2070 SUPER. V této ceně je ale nabídka grafických karet velmi omezená, a naleznete v ní tak jen ty lacinější modely GeForce RTX 2070 SUPER, jakým je například ASUS DUAL RTX2070S O8G EVO. O fous méně výkonné jsou pak opět konkurenční Radeony RX 5700 XT, které zde však naleznete v luxusnějším podání jako ASUS STRIX RX 5700 XT O8G Gaming či GIGABYTE RX 5700 XT AORUS 8G.

ASUS DUAL RTX2070S O8G EVO
ASUS DUAL RTX2070S O8G EVO
ASUS STRIX RX 5700 XT O8G Gaming
ASUS STRIX RX 5700 XT O8G Gaming
GIGABYTE RX 5700 XT AORUS 8G
GIGABYTE RX 5700 XT AORUS 8G

Nejlepší grafické karty do 20 000 Kč

Jsme v kategorii do 20 tisíc korun a tady již žádné grafické karty z dílny společnosti AMD, které by mohly konkurovat těm od NVIDIA, prostě nenajdete. V této kategorii jsou opět nejvýkonnějšími grafickými kartami GeForce RTX 2070 SUPER, tentokrát však v těch vyzrálejších edicích, jako jsou například MSI RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO,  ASUS STRIX RTX2070S O8G Gaming a vůbec špatná nakonec není ani GIGABYTE RTX 2070 SUPER GAMING OC.

ASUS STRIX RTX2070S O8G Gaming
ASUS STRIX RTX2070S O8G Gaming
MSI RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO
MSI RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO
GIGABYTE RTX 2070 SUPER GAMING OC
GIGABYTE RTX 2070 SUPER GAMING OC

Nejlepší grafické karty do 25 000 Kč

Zdálo by se, že do 25 tisíc korun si již můžete vybírat dle libosti. Ale ono to až tak jednoduché není. Jednoduché je pouze to, že v této cenové relaci je nejvýkonnější grafickou kartou GeForce RTX 2080 SUPER. Na druhou stranu, těch opravdu vymazlených GeForce RTX 2080 SUPER zde ale mnoho nenajdete. Jednoznačně nejlepší volbou je MSI RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO a pro všechny příznivce vodní okruhů chlazení pak GIGABYTE RTX 2080 SUPER WATERFORCE WB.

MSI RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO
MSI RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO
MSI GTX 1650 SUPER VENTUS XS OC 4G
GIGABYTE RTX 2080 SUPER WATERFORCE WB

Nejlepší grafické karty do 30 000 Kč

Pokud si myslíte, že s 30 tisíci korunami v peněžence se dostanete k té absolutně nejvýkonnější grafické kartě, pak se mýlíte. Opět na vás zbydou jen grafické karty GeForce RTX 2080 SUPER. Tím nejlepším jsou znovu MSI RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO, ASUS STRIX GeForce RTX2080S O8G Gaming či krasavice s úžasným RGB LED osvětlením GIGABYTE AORUS RTX 2080 SUPER 8G (u ní si však budete muset sami poupravit křivku otáček ventilátorů na méně agresivní hodnoty).

MSI RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO
MSI RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO
ASUS STRIX GeForce RTX2080S O8G Gaming
ASUS STRIX GeForce RTX2080S O8G Gaming
GIGABYTE AORUS RTX 2080 SUPER
GIGABYTE AORUS RTX 2080 SUPER 8G

Nejlepší grafické karty nad 30 000 Kč

Jste-li připraveni dát za herní grafickou kartu více než 30 tisíc korun, pak již musíte být vskutku opravdoví nadšenci, protože teprve v této kategorii naleznete to nejvýkonnější, tedy grafické karty GeForce RTX 2080 Ti. Bohužel v současnosti není na Alza.cz nabídka těchto grafických karet zrovna moc bohatá a v úvahu pro vás pak přichází snad jen grafická karta MSI RTX 2080Ti GAMING X TRIO 11G či o něco skromnější GIGABYTE RTX 2080Ti GAMING OC 11G. Víc jsem toho bohužel v aktuální nabídce nenašel.

MSI RTX 2080Ti GAMING X TRIO
MSI RTX 2080Ti GAMING X TRIO 11G
GIGABYTE RTX 2080Ti GAMING OC 11G
GIGABYTE RTX 2080Ti GAMING OC 11G

Nejvýkonnější grafická karta vůbec

Pokud byste ve svém počítači chtěli mít opravdu nejvýkonnější grafickou kartu na světě, budete si muset připlatit, a to hodně. Dnes nejvýkonnější grafickou kartou je totiž NVIDIA Titan RTX, kterou si u nás v současnosti můžete zakoupit za bezmála 74 tisíc korun. Tato grafická karta sice disponuje výkonem vyšším nežli grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, ovšem ne zas až o tolik, aby to ospravedlnilo její vysokou cenu. Rozhodně to není karta pro každého a už vůbec ne pro ty, kteří při svém výběru upřednostňují příznivý poměr ceny a výkonu. Nicméně, pokud opravdu a za každou cenu chcete to absolutně nejvýkonnější, uspokojit vás může jedině grafická karta NVIDIA Titan RTX.

NVIDIA Titan RTX
NVIDIA Titan RTX A jeho kamaradi


To byl tedy souhrn nejlepších grafických karet na Alza.cz v dubnu 2020. Doufám, že si z naší bohaté nabídky nějakou grafickou kartu, která by uspokojila vaše individuální herní potřeby, vyberete. V nejbližší budoucnosti pro nás společnost AMD ani NVIDIA nové grafické karty nechystá, a tak jediné, co se může rychle měnit, jsou především pořizovací ceny těchto grafických karet. Ty jsou totiž závislé na aktuálním kurzu koruny k dolaru, který poslední dobou příliš pozitivní není. Mějte proto na paměti, že tento článek, a především pak všechny v něm uvedené pořizovací ceny grafických karet, jsou poplatné době, ve které vznikl.

Tak či onak vám při hraní počítačových her v této nelehké době přejeme nejen mnoho herních úspěchů, ale především také hodně zábavy, která by vám mohla ukrátit dlouhý čas.

Nejlepší grafické karty: Červen 2019

Sháníte herní grafickou kartu a nevíte, pro kterou se rozhodnout? Pak vezměte za vděk právě tímto článkem, v němž se vám pokusíme vhodnou grafickou kartu doporučit. My na Alza.cz totiž grafické karty nejen prodáváme, ale také usilovně testujeme. Víme proto, která stojí za hřích a které byste se měli při svém výběru raději obloukem vyhnout. Dnes se tedy po nějakém čase opět porozhlédneme po našem e-shopu a pokusíme se pro vás vhodnou grafickou kartu vybrat. Jaká je tedy nabídka zajímavých grafických karet v červnu 2019 na Alza.cz?

Nejlepší grafické karty

Cena, výkon a výhodnost grafické karty

Pro hraní počítačových her je důležité, aby grafická karta poskytla dostatečný výkon pro individuální potřeby každého jednotlivého hráče. Jste-li náruživým hráčem počítačových her, vaše nároky na výkon grafické karty budou samozřejmě vysoké, jste-li pak hráčem pouze příležitostným, bude vaše potřeba herního výkonu naopak mnohem skromnější. Proč zrovna hned v úvodu článku zmiňuji výkon? Výkony grafických karet a jejich pořizovací ceny jsou totiž spojené nádoby. Zatímco občasnému hráči budou pro jeho hraní stačit grafické karty méně výkonné, v cenové hladině řekněme do 6 000 Kč, herním nadšencům k nakrmení jejich koníčka nebude stačit ani částka pětinásobná.

Pokud si plánujete pořídit novou grafickou kartu, pak jistě patříte do jedné ze tří následujících skupin.

První skupinou jsou lidé, kteří nové grafické karty vybírají výhradně podle jejich herního výkonu a pořizovací cena je pro něj až tou druhořadou záležitostí, či jim na pořizovací ceně nezáleží vůbec.

Aktuální výkony grafických karet podle Alza.cz

Pokud by vás zajímalo, jaké jsou aktuální výkony grafických karet společnosti NVIDIA a AMD v herních testech na Alza.cz, můžete nahlédnout do přiložených grafů.

Výkony grafických karet (mainstream)
Aktuální výkony grafických karet (mainstream)


Výkony grafických karet (high-end)
Aktuální výkony grafických karet (high-end)

Pokud sháníte ty opravdu nejvýkonnější grafické karty dneška, pak grafy mluví celkem jasnou řečí. V případě grafických karet vysokého výkonu (high-end) to jsou grafické karty řady GeForce RTX 2080 Ti a v případě středně výkonných mainstreamových karet je to zase řada grafických karet GeForce RTX 2060.

Na druhé straně výkonnostního spektra se pak pohybují grafické karty GeForce GTX 1050/Ti a Radeony RX 560, které jsou sice zařazeny mezi grafickými kartami herními, avšak jejich herní výkon je natolik tristní, že byste si s nimi příliš zábavy ve hrách neužili. Chcete-li si počítačové hry zahrát alespoň trochu kvalitně, těmto grafickým kartám se raději vyhněte!

Do druhé skupiny pak můžeme zařadit lidi, kterým vždy záleží především na tom, aby za své peníze získali co možná nejvýhodnější produkt. Ačkoliv tito lidé nejsou vázáni žádným konkrétním rozpočtem, při výběru nové grafické karty se řídí především ukazatelem poměru ceny a výkonu.

Aktuální poměr ceny a výkonu grafických karet podle Alza.cz

Následující grafy ukazují, jak si jednotlivé typy grafických karet vedou v ukazateli poměru ceny a výkonu. Všechny pořizovací ceny jsou převzaty z našeho e-shopu jako nejnižší ceny za daný typ grafické karty, výkony jsou pak dosazeny z našich vlastních testů grafických karet na Alza.cz.

Poměr cena/výkon (mainstream)
Aktuální poměr ceny a výkonu grafických karet (mainstream)


Poměr cena/výkon (high-end)
Aktuální poměr ceny a výkonu grafických karet (high-end)

Jak můžete vidět, v segmentu grafických karet vysokého výkonu se jako nejvýhodnější jeví pořízení grafické karty Radeon RX Vega56. A není se ani čemu divit. Cena těchto Radeonů šla poslední dobou dolů, dokonce tak razantně, že se v současnosti pohybují na cenách mainstreamových grafických karet.

Mezi mainstreamovými kartami je pak jasným lídrem grafická karta Radeon RX 570, která nemá svou výhodností, tedy v poměru ceny a výkonu, prakticky žádnou konkurenci. Radeon RX 570 totiž poskytuje velmi solidní výkon při téměř neuvěřitelně nízké pořizovací ceně.

Naproti tomu grafické karty GeForce GTX 1050/Ti a Radeon RX 560 zde opět zaujímají ta nejhorší místa a je tak vidět, že kromě velmi nízkého výkonu nejsou tyto grafické karty dokonce ani nijak laciné. Jejich (ne)výhodnost je tedy dalším důvodem, proč se těmto grafickým kartám při výběru raději vyhnout.

Grafická karta GeForce RTX 2080 Ti na tom v poměru ceny a výkonu sice také není nijak extra dobře, jenže zde je to celkem pochopitelné. Tato karta disponuje výkonem absolutně nejvyšším, a tak si případný zájemce musí holt něco připlatit. Žádnou jinou alternativu totiž nemá a výrobce toho tak může při cenotvorbě krásně využít.

Třetí skupinu pak tvoří lidé, kteří na pořízení nové grafické karty mají k dispozici určitou, leckdy i nepřekročitelnou finanční hotovost, a jejich výběr je tak do značné míry tímto pevným rozpočtem omezen.

Ať už patříte do jakékoliv výše uvedené skupiny, jistě máte o své „vysněné“ grafické kartě nějakou (třeba jen mlhavou) představu. Ani tak váš výběr nebude jednoduchý. V našem e-shopu na Alza.cz totiž nabízíme nepřeberné množství grafických karet, a pokud nejste vyloženými odborníky na herní grafické karty společností AMD a NVIDIA, docela lehce se můžete v takové nabídce úplně ztratit, či jen podle velmi podobného značení grafických karet omylem vybrat něco jiného, co jste původně vlastně ani vůbec nechtěli.

i Související telefony

Abyste v tom nelehkém výběru grafické karty přeci jen nezůstali úplně osamoceni, rádi se s vámi podělíme o své zkušenosti. Na Alza.cz totiž grafické karty nejen prodáváme, ale také testujeme, a proto u spousty grafických karet na stránkách našeho e-shopu naleznete také jejich recenze a testy. Samozřejmě, procházet všechny recenze u jednotlivých grafických karet, porovnávat jejich výkon, provozní vlastnosti a cenu by asi nikdo z vás nechtěl, a tak jsme pro vás připravili takový menší sumář, ve kterém se vám pokusíme poradit, jakou vůbec nejlepší grafickou kartu si můžete v dané cenové relaci pořídit. Začněme tedy nejdříve od těch nejlevnějších.

Nejlepší grafické karty do 3 000 Kč

S grafickými kartami do 3 tisíc korun, jež jsou určeny pro hraní počítačových her, je to velmi jednoduché. V této cenové kategorii totiž dnes naleznete jen Radeon RX 560 se 2 GB grafické paměti, dále pak ještě slabší Radeon RX 550 a GeForce GTX 1030. Žádnou z těchto grafických karet vám však na hraní her doporučit nemohu. Jejich výkon je velmi slabý a o kvalitním hraní tak nemůže být ani řeč. Chcete-li si alespoň trochu zahrát, budete si prostě muset připlatit! 

Nejlepší grafické karty do 4 000 Kč

V cenové hladině do 4 tisíc korun je situace mnohem veselejší. Tady v současnosti kralují Radeony RX 570 a prakticky nic jiného se vám prostě pořídit nevyplatí. Doporučit vám mohu klidně i ten nejlevnější Sapphire Pulse RX 570 Mini ITX, který jsme pro vás na Alza.cz také otestovali. Do 4 tisíc korun si můžete pořídit dokonce i Radeon RX 570 s 8 GB grafické paměti od společnosti ASROCK. Ten, kdo preferuje značku NVIDIA, pak v této cenové hladině nalezne jen GeForce GTX 1060 se 3 GB grafické paměti od společnosti MSI. Tato karta však nabízí výkon nižší a také grafické paměti o kapacitě jen 3 GB se vám mohou v mnoha hrách vymstít. Pokud váháte mezi grafickými kartami Radeon RX 570 a GeForce 1060 3GB, jednoznačně vám doporučuji Radeon.

Sapphire Pulse Radeon RX 570 Mini ITX
Sapphire Pulse Radeon RX 570 Mini ITX
ASROCK RX 570 Phantom Gaming D 8G OC
ASROCK RX 570 Phantom Gaming D 8G OC
MSI GTX 1060 3GT OC
MSI GTX 1060 3GT OC

Nejlepší grafické karty do 5 000 Kč

Zdálo by se, že do 5 tisíc korun budete mít při výběru grafických karet nabídku věru bohatou, jenže spíše opak je pravdou. Do této cenové kategorie se sice nedávno dostaly nejnovější grafické karty GeForce GTX 1650, ovšem jejich výkon je docela bídný. Herním výkonem jsou na tom mnohem lépe jak grafické karty Radeon RX 570, tak pochopitelně také Radeon RX 580. Pokud bych si pak mohl vybrat já, šel bych do osvědčené grafické karty Sapphire Nitro+ RX 580 4DG5.

Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GD5
Sapphire Nitro+Radeon RX 580 4GD5

Nejlepší grafické karty do 6 000 Kč

Pokud za své peníze vyžadujete to nejvýkonnější, pak v cenové kategorii do 6 tisíc korun máte na výběr vlastně jen ze dvou možností. Buďto vzít nějakou pokročilejší edici Radeon RX 590, nebo „ekonomizovanou“ edici GeForce GTX 1660. Můj tip je ASROCK RX 590 Phantom Gaming X 8G OC nebo Inno3D GTX 1660 6G TWIN X2, kterou jsme pro vás otestovali také. Provozní vlastnosti grafické karty Inno3D GTX 1660 6G TWIN X2 sice nejsou nijak oslnivé, pokud jste však zdatní v ladění grafických karet, vždy si ji můžete vyladit k obrazu svému. Osobně bych dal před Radeonem RX 590 přednost raději Inno3D GTX 1660.

ASROCK RX 590 Phantom Gaming X 8G OC
ASROCK RX 590 Phantom Gaming X 8G OC
Inno3D GeForce GTX 1660 6G TWIN X2
Inno3D GTX 1660 6G TWIN X2

Nejlepší grafické karty do 7 000 Kč

Výběr grafických karet v této cenové kategorii jsem zúžil pouze na jediný typ grafické karty, a to GeForce GTX 1660 a její pokročilejší edice. V ceně do 7 tisíc korun tyto grafické karty totiž nabízejí nejlepší výkon. Vybírejte tedy dle možností své peněženky a při svém výběru pak jistě nevynechejte takové grafické karty jako ASUS TUF GAMING GeForce GTX1660 O6G, MSI GTX 1660 ARMOR 6G OC nebo například GIGABYTE GTX 1660 GAMING OC 6G, jejíž recenzi naleznete zde.

ASUS TUF GAMING GeForce GTX1660 O6G
ASUS TUF GAMING GeForce GTX1660 O6G
MSI GTX 1660 ARMOR 6G OC
MSI GTX 1660 ARMOR 6G OC
GIGABYTE GTX 1660 GAMING OC 6G
GIGABYTE GTX 1660 GAMING OC 6G

Nejlepší grafické karty do 8 000 Kč

V cenové kategorii do 8 tisíc korun na vás čeká takové malé překvapení. Až sem totiž spadly ceny grafických karet Radeon RX Vega56, a vy se tak můžete dostat k high-endovému výkonu. Pokud preferujete značku NVIDIA, pak zde naleznete také grafické karty GeForce GTX 1660 Ti. Pokud nevíte, zda vzít Radeon RX Vega56, nebo GeForce GTX 1660 Ti, snad vám pomůže toto. Grafické karty RX Vega56 nabízejí o chlup vyšší výkon, avšak při mnohem vyšší spotřebě (příkonu). Máte-li ve svém počítači dostatečně výkonný zdroj (alespoň 550 W), můžete si dovolit jít do Radeonu RX Vega56. Pokud ne, raději volte nějakou grafickou kartu ze série GeForce GTX 1660 Ti.

SAPPHIRE PULSE RX Vega 56 8G HBM2
SAPPHIRE PULSE RX Vega 56 8G HBM2
GIGABYTE RX VEGA 56 GAMING OC 8G
GIGABYTE RX VEGA 56 GAMING OC 8G
GAINWARD GTX 1660Ti 6G Ghost
GAINWARD GTX 1660Ti 6G Ghost

Nejlepší grafické karty do 10 000 Kč

V kategorii do 10 tisíc korun nebude váš výběr příliš složitý. Tady vládnou grafické karty GeForce RTX 2060 společnosti NVIDIA a nic jiného bych být vámi nebral. Pravda, do 10 tisíc korun se bude jednat spíše o levnější edice GeForce RTX 2060, ale i tam se dají najít lepší kousky, jako je například GAINWARD RTX 2060 Phoenix 6G nebo MSI RTX 2060 VENTUS XS 6G OC.

GAINWARD RTX 2060 Phoenix 6G
GAINWARD RTX 2060 Phoenix 6G
MSI RTX 2060 VENTUS XS 6G OC
MSI RTX 2060 VENTUS XS 6G OC

Nejlepší grafické karty do 12 000 Kč

V cenové kategorii do 12 tisíc korun se toho dá pořídit poměrně dost. Naleznete zde jednak ty „nejušlechtilejší“ edice GeForce RTX 2060 jako například ASUS STRIX RTX2060 O6G Gaming (recenzi naleznete zde), velmi slušně vybavené Radeony Vega64, jakým je například SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX Vega 64 8G HBM2 (recenzi naleznete zde), a aby toho nebylo málo, dokonce i nějakou tu GeForce RTX 2070 jako je GAINWARD GeForce RTX 2070 8G. Pokud máte našetřeno 12 tisíc korun, pak raději moc nepřemýšlejte a berte grafickou kartu Gainward RTX 2070, dokud ještě za tu cenu je. Je to jednoznačně nejlepší volba!

GAINWARD GeForce RTX 2070 8G
GAINWARD GeForce RTX 2070 8G
SAPPHIRE NITRO+ RX Vega 64 8G HBM2
SAPPHIRE NITRO+ RX Vega 64 8G HBM2
ASUS STRIX RTX2060 O6G Gaming
ASUS STRIX RTX2060 O6G Gaming

Nejlepší grafické karty do 15 000 Kč

Jasnými lídry cenové kategorie do 15 tisíc korun jsou grafické karty GeForce RTX 2070 společnosti NVIDIA. Váš výběr je tak sice poněkud omezen, ale na druhou stranu, herního výkonu vám přinesou požehnaně a podporu real-time ray tracingu k tomu. Vybírat můžete mezi edicemi levnějšími, dovolit si však můžete i něco lepšího. Mezi moje favority pak patří grafická karta s vysokým výkonem MSI RTX 2070 GAMING Z 8G, designově povedená GIGABYTE RTX 2070 GAMING OC WHITE 8G nebo spolehlivá ASUS DUAL GeForce RTX 2070 A8G.

MSI RTX 2070 GAMING Z 8G
MSI RTX 2070 GAMING Z 8G
GIGABYTE RTX 2070 GAMING OC WHITE 8G
GIGABYTE RTX 2070 GAMING OC WHITE 8G
ASUS DUAL GeForce RTX 2070 A8G
ASUS DUAL GeForce RTX 2070 A8G

Nejlepší grafické karty do 20 000 Kč

Při pořizovací ceně do 20 tisíc korun již musíte být docela ostražití. Za takové peníze se můžete dostat jednak ke grafickým kartám GeForce RTX 2080, nebo také ke grafické kartě Radeon VII. Pravda, v případě grafických karet GeForce RTX 2080 se bude jednat spíše o edice levnější jako například EVGA RTX 2080 BLACK EDITION GAMING nebo MSI RTX 2080 VENTUS 8G, ale i ty vám odvedou kus dobré práce. V případě grafických karet Radeon VII se vždy jedná jen o referenční návrh, který navzdory dobrému výkonu trpí nepříjemnou hlučností (recenzi naleznete zde). Pokud tedy tento Radeon VII již dopředu neplánujete osadit blokem do vašeho vodního okruhu chlazení, raději se mu vyhněte velkým obloukem a pořiďte si GeForce RTX 2080.

EVGA RTX 2080 BLACK EDITION GAMING
EVGA RTX 2080 BLACK EDITION GAMING
MSI RTX 2080 VENTUS 8G
MSI RTX 2080 VENTUS 8G
SAPPHIRE RADEON VII 16G HBM2
SAPPHIRE RADEON VII 16G HBM2

Nejlepší grafické karty do 25 000 Kč

Pokud hledáte pokročilejší edice grafických karet GeForce RTX 2080, pak je naleznete právě v kategorii do 25 tisíc korun. Výběr je zde poměrný veliký, a volba tudíž obtížná. K mým favoritům patří zejména opravdu výkonné grafické karty s dobrým systémem chlazení, jakými jsou například GIGABYTE RTX 2080 AORUS EXTREME 8GB (recenzi naleznete zde) nebo MSI RTX 2080 Gaming X TRIO (recenzi naleznete zde).

GIGABYTE RTX 2080 AORUS XTREME 8GB
GIGABYTE RTX 2080 AORUS XTREME 8GB
MSI RTX 2080 Gaming X TRIO
MSI RTX 2080 Gaming X TRIO

Nejlepší grafické karty do 30 000 Kč

V cenové kategorii do 30 tisíc korun se konečně dostáváme k nejvýkonnějším grafickým kartám dneška, tedy GeForce RTX 2080 Ti. Moc se ale neradujte, do 30 tisíc korun se totiž dostanete jen k levnějším edicím. I mezi nimi však lze najít dobrý kousek hardwaru, jakým je například grafická karta GAINWARD RTX 2080 Ti Phoenix 11GB, která je v této cenové kategorii také mým favoritem.

GAINWARD RTX 2080 Ti Phoenix 11GB
GAINWARD RTX 2080 Ti Phoenix 11GB

Nejlepší grafické karty nad 30 000 Kč

Jste-li připraveni dát za herní grafickou kartu více než 30 tisíc korun, pak již musíte být vskutku opravdoví nadšenci. Pokud se nechcete držet nijak při zemi a do svého počítače požadujete opravdu jen to nejlepší, budou pro vás jasnou volbou grafické karty jako GIGABYTE RTX 2080Ti AORUS EXTREME 11G, ASUS STRIX GAMING RTX 2080 Ti O8GB nebo MSI RTX 2080 Ti LIGHTNING Z. Mezi ty „lacinější“, které však svou práci odvedou stejně dobře, pak patří například grafická karta MSI RTX 2080 Ti DUKE 11G, ta však v současnosti v naší nabídce není dostupná skladem.

GIGABYTE RTX 2080Ti AORUS EXTREME 11G
GIGABYTE RTX 2080Ti AORUS XTREME 11G
ASUS STRIX GAMING RTX 2080 Ti O11GB
ASUS STRIX GAMING RTX 2080 Ti O11GB
MSI RTX 2080 Ti LIGHTNING Z
MSI RTX 2080 Ti LIGHTNING Z

Nejvýkonnější grafická karta vůbec

Pokud byste ve svém počítači chtěli mít opravdu nejvýkonnější grafickou kartu na světě, budete si muset připlatit, a to připlatit hodně. Tou dnes nejvýkonnější grafickou kartou je totiž NVIDIA Titan RTX, kterou si u nás v současnosti můžete zakoupit za bezmála 70 tisíc korun. Tato grafická karta sice disponuje výkonem vyšším nežli grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, nicméně ne zas až o tolik, aby to ospravedlnilo její vysokou cenu. Rozhodně to není karta pro každého a už vůbec ne pro ty, kteří při svém výběru upřednostňují příznivý poměr ceny a výkonu. Nicméně, pokud opravdu a za každou cenu chcete to absolutně nejvýkonnější, uspokojit vás může jedině grafická karta NVIDIA Titan RTX.

NVIDIA Titan RTX
NVIDIA Titan RTX A jeho kamaradi
i Mohlo by vás zajímat

Tak, to bychom měli naše aktuální doporučení grafických karet na měsíc červen 2019. Nezapomeňte ale, že tento článek je poplatný době, ve které vznikl. Ceny grafických karet se dnes pohybují poměrně překotně, takže musíte být ostražití. V příštím měsíci nás pak snad čeká uvolnění nových grafických karet NAVI společnosti AMD, a ozvala se dokonce i společnost NVIDIA, že pro nás něco SUPER chystá. Dá se tedy předpokládat, že pořizovací ceny grafických karet jen tak v klidu nezůstanou. No, však uvidíme.

Nejlepší grafické karty: Únor 2019

Výběr grafických karet pro hraní počítačových her není jednoduchou záležitostí obzvláště, je-li váš rozpočet finančně omezen. Protože my na Alza.cz grafické karty nejen prodáváme, ale pro dobro našich zákazníků také testujeme, pokusíme se vám dnes poradit, jaká grafická karta v jaké cenové hladině by pro vás mohla být tou nejvýhodnější. Pusťme se tedy do toho!

Nejlepší grafické karty

Výkony a výhodnost grafických karet

Pro hraní počítačových her je důležité, aby grafická karta poskytla dostatečný výkon pro individuální potřeby každého jednotlivého hráče. Jste-li náruživým hráčem počítačových her, vaše nároky na výkon grafické karty budou samozřejmě vysoké, jste-li pak hráčem pouze příležitostným, bude vaše potřeba herního výkonu naopak mnohem skromnější. Proč zrovna hned v úvodu článku zmiňuji výkon? Výkony grafických karet a jejich pořizovací ceny jsou totiž spojené nádoby. Zatímco občasnému hráči budou pro jeho hraní stačit grafické karty méně výkonné v cenové hladině řekněme do 6 000,- Kč, herním nadšencům k nakrmení jejich koníčka nebude stačit ani částka pětinásobná.

Pokud si plánujete pořídit novou grafickou kartu, pak jistě patříte do jedné ze tří následujících skupin.

První skupinou jsou lidé, kteří nové grafické karty vybírají výhradně podle jejich herního výkonu a pořizovací cena je pro něj až tou druhořadou záležitostí, či jim na pořizovací ceně nezáleží vůbec.

Aktuální výkony grafických karet podle Alza.cz

Pokud by vás zajímalo, jaké jsou aktuální výkony grafických karet společnosti NVIDIA a AMD v herních testech na Alza.cz, můžete nahlédnout do přiložených grafů.


Výkony grafických karet (mainstream)

Aktuální výkony grafických karet (mainstream)


Výkony grafických karet (high-end)

Aktuální výkony grafických karet (high-end)

Do druhé skupiny pak můžeme zařadit lidi, kterým vždy záleží především na tom, aby za své peníze získali co možná ten nejvýhodnější produkt. Ačkoliv tito lidé nejsou vázáni žádným konkrétním rozpočtem, při výběru nové grafické karty se řídí především ukazatelem poměru ceny a výkonu.

Aktuální poměr ceny a výkonu grafických karet podle Alza.cz

Pokud by vás zajímalo, jak si jednotlivé typy grafických karet vedou v ukazateli poměru ceny a výkonu, můžete nahlédnout do přiložených grafů. Pořizovací ceny jsou převzaty z našeho e-shopu jako jako nejnižší ceny za daný typ grafické karty.


Poměr cena/výkon (mainstream)

Aktuální poměr ceny a výkonu grafických karet (mainstream)


Poměr cena/výkon (high-end)

Aktuální poměr ceny a výkonu grafických karet (high-end)

Třetí skupinu pak tvoří lidé, kteří na pořízení nové grafické karty mají k dispozici určitou, leckdy i nepřekročitelnou finanční hotovost, a jejich výběr je tak do značné míry tímto pevným rozpočtem omezen.

Ať už patříte do jakékoliv výše uvedené skupiny, jistě máte o své „vysněné“ grafické kartě nějakou (třeba jen mlhavou) představu, ale i tak váš výběr nebude jednoduchý. V našem e-shopu na Alza.cz totiž nabízíme nepřeberné množství grafických karet, a pokud nejste vyloženými odborníky na herní grafické karty společností AMD a NVIDIA, docela lehce se můžete v takové nabídce úplně ztratit, či jen podle velmi podobného značení grafických karet omylem vybrat něco jiného, co jste původně vlastně ani vůbec nechtěli.

Abyste v tom nelehkém výběru grafické karty přeci jen nezůstali úplně osamoceni, rádi se s vámi podělíme o své zkušenosti. Na Alza.cz totiž grafické karty nejen prodáváme, ale také testujeme, a proto na stránkách spousty grafických karet našeho e-shopu naleznete také jejich recenze a testy. Samozřejmě, procházet všechny recenze u jednotlivých grafických karet našeho e-shopu, porovnávat jejich výkon, provozní vlastnosti a cenu, by z vás asi nikdo nechtěl, a tak jsme pro vás připravili takový menší sumář, ve kterém se vám pokusíme poradit, jakou tu vůbec nejlepší grafickou kartu si můžete v dané cenové relaci pořídit. Začněme tedy nejdříve od těch nejlevnějších.

Nejlepší grafické karty do 3 000 Kč

Chcete-li si vybírat grafické karty na hraní počítačových her, pak vězte, že žádnou herní grafickou kartu v této kategorii dnes prostě nenajdete. V cenové hladině do 3 tisíc korun najdete maximálně grafické karty GeForce GT 1030 a Radeon RX 550, které na hraní počítačových her ale příliš vhodné nejsou, a ve hrách s nimi rozhodně žádné terno neuděláte. Tyto lacinější grafické karty jsou vhodné například pro zobrazování multimediálního obsahu ve vašem PC, kde svou práci odvedou spolehlivě. Na hraní počítačových her ale raději zapomeňte, za herní grafickou kartu budete muset utratit víc!

Nejlepší grafické karty do 4 000 Kč

Výkonné grafické karty v ceně do 4 tisíc korun byly ještě před nedávnem naprostou utopií. Dnes však máte štěstí. Přesně do této cenové kategorie nedávno spadla cena grafické karty Sapphire Pulse RX 570 ITX 4GD5. Jedná se sice o grafickou kartu malých rozměrů (formát ITX), nicméně její chlazení není nijak hlučné a hlavně, po výkonnostní stránce smete naprosto všechny konkurenty z této cenové relace. Její testy pak můžete nalézt v naší recenzi „Sapphire Pulse RX 570 ITX 4GD5 (RECENZE A TESTY): Šampion v poměru cena/výkon“. Pokud máte na nákup nové grafické nachystány maximálně 4 000 Kč, hledat již nemusíte, právě toto je karta přesně pro vás!

Sapphire Pulse Radeon RX 570 Mini ITX
Sapphire Pulse Radeon RX 570 Mini ITX

Nejlepší grafické karty do 5 000 Kč

Pokud na pořízení grafické karty máte připravených maximálně 5 tisíc korun, pak vězte, že ani v této cenové kategorii dnes nesežene nic lepšího, nežli jen opět Radeon RX 570, který je naprostým přeborníkem v poměru ceny a výkonu. Tentokrát si však budete moci takovýto Radeon dovolit vybírat z grafických karet s lepší výbavou a efektivnějším systémem chlazení. Může to být například grafická karta Sapphire Pulse RX 570 4GD5, která disponuje grafickou pamětí o kapacitě 4GB a jejíž recenzi naleznete zde, nebo si také budete moci dovolit Radeon 570 s dokonce 8GB grafické paměti, jako je například XFX RS Radeon RX 570 8GB TripleX Edition.

Sapphire Pulse Radeon RX 570 4GD5
Sapphire Pulse Radeon RX 570 4GD5
XFX RS Radeon RX 570 8GB TripleX Edition
XFX RS Radeon RX 570 8GB TripleX Edition

Nejlepší grafické karty do 6 000 Kč

V této cenové kategorii je výběr grafické karty poměrně velmi jednoduchý. Tady vládnout opět Radeony, tentokrát ale o krapet výkonnější s označením Radeon RX 580. I mezi nimi pak můžete vybírat mezi kapacitou grafické paměti 4 a 8 GB, jako jsou například grafické karty Sapphire Nitro+ RX 580 OC 4G či Sapphire či Gigabyte RX 580 Aorus 8GB.

Sapphire Nitro+ RX 580 OC 4G
Sapphire Nitro+ RX 580 OC 4G
Gigabyte RX 580 Aorus 8GB
Gigabyte RX 580 Aorus 8GB

Nejlepší grafické karty do 7 000 Kč

V této cenové kategorii do 7 tisíc korun se dostáváme k pokročilým a velmi dobře vybaveným grafickým kartám střední třídy. Tady již můžete volit mezi GeForce GTX 1060 se 6GB grafické paměti a Radeony RX 580 s 8 GB VRAM. Já osobně bych raději volil ten Radeon, jako je například Asus Strix RX 580 O8G Gaming (můžete si přečíst naší recenzi), který přeci jen, v novějších hrách podává o něco lepší výsledky, nežli již zmíněná GeForce GTX 1060. Nicméně ani výkony GTX 1060 k zahození nejsou, a takový GIGABYTE GeForce GTX 1060 WINDFORCE 6G si v naší recenzi rozhodně nevedl vůbec špatně.

Dejte si však dobrý pozor, jen opravdu těsně nad hranicí 7 000 Kč se pohybuje také grafická karta XFX RX 590 Fatboy 8GB, která vám toho výkonu poskytne ještě více. Cenu tohoto „tlouštíka“ se tak opravdu vyplatí pozorně sledovat.

Asus StrixRX 580 O8G Gaming
Asus StrixRX 580 O8G Gaming
GigabyteGTX 1060 Windforce 6G
Gigabyte GTX 1060 Windforce 6G

Nejlepší grafické karty do 8 000 Kč

Velmi jednoduchý výběr je v cenové kategorii do 8 tisíc korun. Tady vládnou grafické karty Radeon RX 590 a vy se tak nemůžete příliš zmýlit. Zajímavá cenovka pak visí na grafické kartě XFX RX 590 Fatboy 8GB, kterou jsme si otestovali v recenzi „XFX Radeon RX 590 FATBOY 8GB (RECENZE A TESTY)“, ovšem ani ostatní Radeony RX 590 nevypadají zle, zvláště ne pak pak ty od Společnosti Sapphire.

XFX RX 590 Fatboy 8GB
XFX RX 590 Fatboy 8GB
SAPPHIRE NITRO+ RX 590 Special Edition
SAPPHIRE NITRO+ RX 590 Special Edition

Nejlepší grafické karty do 10 000 Kč

Ani v kategorii do 10 tisíc korun nebude váš výběr příliš složitý. Tady vládnou grafické karty GeForce RTX 2060 společnosti NVIDIA a konkurovat jim může snad jen Radeon RX Vega56, tedy grafická karta z výkonnostního segmentu high-end. Já osobně bych však volil GeForce RTX 2060. Ty lepší edice GeForce RTX 2060 sice naleznete až nad hranicí 10 tisíc korun, ale ani tyto levnější Turingy vás rozhodně nezklamou a svou práci odvedou na výbornou.

MSI RTX 2060 VENTUS XS 6G OC
MSI RTX 2060 VENTUS XS 6G OC
Sapphire Pulse RX Vega 56 8G HBM2
SAPPHIRE PULSE RX Vega 56 8G HBM2

Nejlepší grafické karty do 12 000 Kč

V cenové kategorii do 12 tisíc korun se toho dá pořídit poměrně hodně. Naleznete zde jednak nejnovější a o něco „ušlechtilejší“ GeForce RTX 2060 jako je GIGABYTE GeForce RTX 2060 AORUS XTREME 6G, slušně vybavené Radeony Vega64, jakým je například SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX Vega 64 8G HBM2 (recenzi naleznete zde) a dokonce i některé GeForce GTX 1070, tedy high-endové grafické karty společnosti NVIDIA minulé generace. Pokud vám nevadí vysoká spotřeba, dal bych přednost o něco výkonnějšímu Radeonu Vega64, jinak bych sáhl spíše po GeForce RTX 2060. Starší generaci GeForce GTX 1070 bych se už raději vyhnul, ona ta jejich pořizovací cena zas až tak lákavá není.

GIGABYTE RTX 2060 AORUS XTREME 6G
GIGABYTE RTX 2060 AORUS XTREME 6G
SAPPHIRE NITRO+ RX Vega 64 8G HBM2
SAPPHIRE NITRO+ RX Vega 64 8G HBM2

Nejlepší grafické karty do 15 000,- Kč

Jasnými vládci cenové kategorie do 15 tisíc korun jsou grafické karty GeForce RTX 2070 společnosti NVIDIA. Váš výběr je tak sice poněkud omezen, ale na druhou stranu, herního výkonu vám přinesou požehnaně a podporu real-time ray-tracingu k tomu. Já osobně bych lovil mezi těmi levnějšími, jako jsou MSI RTX 2070 ARMOR 8G a GIGABYTE RTX 2070 WINDFORCE 8G. Nejsou to sice žádné OC edice, lehce přetaktovat si je ale můžete sami a ušetříte si tak nějakou tu kačku.

MSI RTX 2070 ARMOR 8G
MSI RTX 2070 ARMOR 8G
GIGABYTE RTX 2070 WINDFORCE 8G
GIGABYTE RTX 2070 WINDFORCE 8G

Nejlepší grafické karty do 20 000 Kč

Dvacet tisíc korun již není malá částka a tak musíte být při svém výběru grafické karty ostražití. Naštěstí, v této cenové kategorii není až tak velká konkurence, jak byste asi čekali. Jasným lídrem jsou zde grafice karty GeForce RTX 2080, bohužel však jen ty „lacinější“ edice, jakými jsou například grafické karty MSI RTX 2080 VENTUS 8G, či ASUS DUAL GeForce RTX 2080 8GB. Čerstvý vítr do této kategorie nedávno přinesl také nové Radeony VII, ty však prozatím nejsou dostupné v nereferenčním provedení a stávající sporadicky dostupné referenční návrhy trpí nepříjemně vysokou hlučností ventilátorů. Recenzi Sapphire Radon VII ostatně naleznete na našich stránkách také. Zmíněné GeForce RTX 2080 by tedy pro vás měly být jasnou volbou (alespoň prozatím).

ASUS DUAL RTX 2080 8GB
ASUS DUAL RTX 2080 8GB
MSI RTX 2080 VENTUS 8G
MSI RTX 2080 VENTUS 8G

Nejlepší grafické karty do 25 000 Kč

Pokud hledáte pokročilejší edice grafických karet GeForce RTX 2080, pak je naleznete právě v této kategorii do 25 tisíc korun. Výběr je zde poměrný veliký a volba tudíž těžká. K mým favoritům patří zejména výkonná grafická karta GIGABYTE RTX 2080 AORUS EXTREME 8GB s (recenzi naleznete zde) a velmi tichá ASUS STRIX GAMING RTX 2080 O8GB (recenzi naleznete zde). Kdo by si však zvolil grafickou kartu MSI RTX 2080 GAMING X TRIO 8G, chybu jistě neudělá také. 

GIGABYTE RTX 2080 AORUS EXTREME 8GB
GIGABYTE RTX 2080 AORUS EXTREME 8GB
ASUS STRIX GAMING RTX 2080 O8GB
ASUS STRIX GAMING RTX 2080 O8GB
MSI RTX 2080 Gaming X TRIO
MSI RTX 2080 Gaming X TRIO

Nejlepší grafické karty do 30 000 Kč

Věřte nebo nevěřte, ale nejlepšími grafickými kartami do 30 tisíc korun jsou úplně ty samé karty, které jsme si ukázali v kategorii do 25 000 Kč. Bohužel žádnou lepší grafickou kartu zde nenajdete, a pokud se budete chtít dostat k nějaké té GeForce RTX 2080 Ti, budete si muset připlatit ještě více. Za některou dokonce i mnohem více!

Nejlepší grafické karty nad 30 000,- Kč

Jste-li připraveni dát za herní grafickou kartu více jak 30 tisíc korun, musíte již být vskutku opravdoví nadšenci. V této cenové relaci se pak můžete buďto držet při zemi a zvolit nějakou tu nejlevnější GeForce RTX 2080 Ti, jakou je například grafická karta Inno3D RTX 2080Ti X2 OC, nebo se naopak rozšoupnout a jít po nějakém značkovém produktu, jako je například extrémně tichý ASUS STRIX RTX 2080Ti O11GB Gaming (recenze je zde) či "vymazlený" MSI RTX 2080 Ti LIGHTNING Z. Mějte však na paměti, že po výkonnostní stránce mezi těmi levnějšími a dražšími kartami GeForce RTX 2080 Ti příliš znatelný rozdíl nebude, a v případě těch dražších karet tak platíte spíše za značku, či jejich nadstandardní výbavu. Vybírejte proto dle svých specifických preferencí.

Inno3D RTX 2080Ti X2 OC
Inno3D RTX 2080Ti X2 OC
ASUS STRIX GAMING RTX 2080 Ti O8GB
ASUS STRIX GAMING RTX 2080 Ti O8GB
MSI RTX 2080 Ti LIGHTNING Z
MSI RTX 2080 Ti LIGHTNING Z

Nejvýkonnější grafická karta vůbec

Pokud byste ve svém počítači chtěli mít opravdu tu vůbec nejvýkonnější grafickou kartu na světě, budete si muset připlatit, a to připlatit hodně. Tou dnes nejvýkonnější grafickou kartou je totiž NVIDIA Titan RTX, kterou si v současnosti můžete u nás zakoupit za bezmála 70 tisíc korun. Tato grafická karta sice disponuje výkonem vyšším, nežli grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, nicméně ne zas až o tolik, aby to ospravedlnilo její tak vysokou cenu. Rozhodně to není karta pro každého a u už vůbec ne pro ty, kteří při svém výběru upřednostňují příznivý poměr ceny a výkonu. Nicméně, pokud opravdu a za každou cenu chcete to absolutně nejvýkonnější, uspokojit vás může jedině grafická karta NVIDIA Titan RTX.

NVIDIA Titan RTX
NVIDIA Titan RTX
i Mohlo by vás zajímat

Tak, to bychom měli naše aktuální doporučení na měsíc únor 2019. Nezapomeňte ale, že tento článek je poplatný době, ve které vznikl. Ceny grafických karet se dnes pohybují poměrně překotně, takže musíte být ostražití. Také nás ještě v tomto měsíci čeká uvolnění nových grafických karet Geforce GTX 1660 Ti společnosti NVIDIA, které dozajista (a snad příznivě) ovlivní některé kategorie, zejména pak ty do 10 tisíc korun. No, však uvidíme.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací