Čaroděj s jizvou na čele ve tvaru blesku je miláčkem dětí i dospělých po celém světě. Svět knih už Harry Potter dobyl (knižní série je přeložena do neuvěřitelných 85 jazyků) a ke kultovní osmičce filmů se chystá seriál od HBO, ale jak jsou na tom hry? I tam má „chlapec, který přežil“, poměrně silnou základnu, a to nejen díky skvělému akčnímu RPG Hogwarts Legacy. Chcete vědět, jaké jsou nejlepší Harry Potter hry? Pojďme se na ně společně podívat.
• Speciál• Autor: Filip Němec
Zdroj obrázku: vlastní
Vůbec první nakouknutí Harryho Pottera do světa her proběhlo s vydáním prvního filmu. Společnost Warner Bros. získala práva jak na filmové zpracování, tak i na to herní, a tak puzzle adventura Harry Potter and the Philosopher's Stone (česky Harry Potter a Kámen mudrců) vyšla dokonce tři měsíce před stejnojmenným snímkem. Hra oslovila zejména fanoušky knih, protože jim umožnila volně procházet Bradavický hrad, což jsme si do té doby mohli pouze představovat. Nutno dodat, že hra vyšla už v roce 2001, takže z dnešního pohledu je silně zastaralá snad ve všech ohledech a má tak spíše nostalgický význam pro starší hráče.
Totéž platí o následujících dvou dílech Chamber of Secrets (Tajemná komnata) a Prisoner of Azkaban (Vězeň z Azkabanu). Všechny tři hry byly ve své době nadprůměrně hodnoceny a byť v zástupu tehdejších akčních adventur nešlo o nic vyloženě výjimečného, staly se modlou všech fanoušků Harryho Pottera. Zatímco ale první dva díly mířily na mladší publikum, ten třetí se z roztomilé adventury proměnil na temnější titul s RPG prvky umožňující hrát za Harryho, ale také Rona nebo Hermionu.
Zajímavostí bylo, že každý díl vytvářelo hned několik studií, každé totiž vyvíjelo verzi pro jinou platformu, takže třeba Kámen mudrců dělalo 5 různých vývojářských studií. To mimo jiné znamenalo i to, že se od sebe jednotlivé verze někdy dost lišily. PS2 varianta Tajemné komnaty například umožnovala narozdíl od ostatních verzí volné létání na koštěti, a naopak přišla o řadu puzzlů, které byly nahrazeny souboji s bossy. Naproti tomu PC verze Vězně z Azkabanu zase kromě hlavních tří protagonistů umožňovala hrát také za Hagrida nebo Hedviku.
Majitelé přenosné konzole Game Boy Advance dokonce dostali v případě třetí hry docela jiný titul. Zatímco ostatní verze byly 3D akce s RPG prvky, verze pro GBA byla vytvořeno jako 2D topdown RPG s tahovými souboji, protože slabý hardware konzole by trojrozměrné prostřední nezvládl. Tahle více upovídaná a taktičtější verze je ale dodnes fanoušky velmi oblíbená.
Při tvorbě druhého a třetího dílu se k vývoji dostala také společnost Electronic Arts, která vytvářela verze pro některé konzole. Pro všechny další díly už se ale stalo EA hlavním vývojářem, a to byl v podstatě okamžik, kdy začala kvalita série prudce kolísat. Někdy vývojáři jen slepě kopírovali souběžně vydávaný film, takže hra přišla o možnost volného pohybu Bradavickým hradem a byla silně lineární, jindy zase došlo k výraznému osekání obsahu kvůli tomu, že daný titul musel stihnout vydání filmu. Někdy se se ale vývojáři přeci jen vytáhli.
Přestože první tři díly si držely vysokou kvalitu, zbylých pět titulů je zase graficky lepších, a i přes četná negativa má každý díl přeci jen světlejší chvilky. Nejlepším dílem od EA je téměř určitě pátá hra Harry Potter And The Order of the Phoenix (Fénixův řád), která svým sandboxovým pojetím rozvinula potenciál série. Ve hře lze volně prozkoumávat Bradavický hrad i další lokace a nabízí spoustu miniher a dalšího vedlejšího obsahu.
Jakkoliv to zní skvěle, většinu z toho dnes umí daleko lépe Hogwarts Legacy, ke kterému se dostaneme později. Tuto osmičku her tak doporučujeme opravdu jen skalním fanouškům nebo jako historickou exkurzi. Možnost běhat po Bradavicích a sbírat Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak totiž bylo ve své době pro milovníky Harryho něco naprosto nepopsatelného, byť dnes tyto hry působí spíše úsměvně.
Po vydání Harry Potter and the Prisoner of Azkaban vyšla také samostatná hra zaměřená pouze na famfrpál, oblíbený (a podle knih snad dokonce jediný) čarodějnický sport. Přestože je z dnešního pohledu hra také graficky zastaralá, dodnes jde o nejlepší virtuální famfrpál, který byl ve své době velmi populární, a i přes poměrně jednoduchá a jasná pravidla nabízel zajímavou znovuhratelnost, protože si v ní můžete zahrát za všechny posty – chytače, odrážeče, útočníky i brankáře.
Fanouškům tohoto sportu, kde se nezřídka lámou kosti či jeho účastníci na nějaký čas úplně zmizí, se ale možná blíží velmi solidní náhrada. Už v roce 2024 by mohl vyjít nástupce Harry Potter: Quidditch Championship, který má nabídnout v podstatě totéž, jen v hezčí a propracovanější verzi po vzoru dnešních sportovních her. Vše o novém videoherním famfrpálu bedlivě sledujeme, více o Harry Potter: Quidditch Championship zjistíte v tomto článku.
Harry Potter samozřejmě nemůže chybět ani na mobilech a tabletech. Ambiciózní Harry Potter: Wizards Unite od autorů hitu Pokémon Go byl sice pro nezájem hráčů dva roky po svém vydání ukončen, uspělo však mobilní RPG Harry Potter: Magic Awakened sázející na karetní souboje a nádherně zpracované příběhové cutscény. Děj hry je zasazen 10 let po porážce Voldemorta, takže potkáte spoustu známých tváří, třeba z učitelského sboru, ale i bývalých studentů.
Na poměry mobilních her je Magic Awakened nečekaně komplexním dobrodružstvím se zábavnými souboji, kde kouzla volíte z vámi připraveného setu kartiček. Ten si rozšiřujete studiem v Bradavicích a plněním poutavě napsaných questů odhalujících další tajemství hradu, který ani po porážce Pána zla stále není úplně v bezpečí. Harry Potter: Magic Awakened je dostupné zdarma a není tak překvapením přítomnost mikrotransakcí, které učení nových kouzel a vylepšování postavy mohou značně urychlit.
Pomalu, ale jistě se dostáváme k těm absolutně nejlepším Harry Potter hrám. Tituly se jménem dánských kostiček v názvu obecně patří ke skvělým puzzle adventurám, které svou předlohu ždímají do poslední kapky, a ještě si z ní dokážou velmi vkusně dělat srandu. LEGO Harry Potter přitom patří k těm vůbec nejpovedenějším, vývojáři ze studia Traveller's Tales navíc tenhle lektvar plný zábavy a více či méně schovaných easter eggů a narážek pořádně zahustili.
Do jedné hry se dostaly rovnou první čtyři ročníky v Bradavicích, respektive čtveřice knih, potažmo filmů. Zbytek se pak rozprostírá v druhé hře. Díky tomu vyprávění i hra samotná neuvěřitelně rychle plyne a příběh na vás skrz obrazovku sype další zvraty stejně jako tuny Lego kostiček, které v celé hře sbíráte, abyste si mohli odemknout třeba nové hábity či možnost hrát za ostatní postavy ze světa Harryho Pottera.
Tato série ale není jen o skvělé práci s předlohou. Velkou předností je možnost projít obě hry v kooperaci, a to nejen za Harryho, Rona nebo Hermionu, ale také řadu dalších mnohdy vedlejších či dokonce záporných postav. Znalce Harryho Pottera navíc potěší, že ačkoli příběh znají nazpaměť, autoři svým kostičkovým humorem dokážou vykouzlit mnohá překvapení. Pro fanoušky kouzelnického světa tak jde o naprostou nutnost.
LEGO Harry Potter Collection | Recenze (Switch))
To nejlepší na konec? Zcela určitě! Dvojice Lego her je sice super, fanoušci Harryho Pottera ale roky čekali na pořádnou velkou a kvalitní hru z jejich oblíbeného světa. Ta přišla v roce 2023, i když ke zklamání řady Potterheads se neodehrává v období, kdy do Bradavic chodí Harry, Ron a Hermiona, ale na počátku 19. století. To nicméně otevírá jednu úžasnou možnost – nehrajete totiž za žádného známého hrdinu, ale protože jde o akční RPG, za vámi vytvořeného studenta či studentku, tedy sami za sebe.
Díky tomu daleko více prožíváte třeba rozřazování do kolejí či nutnost rozhodovat se v průběhu misí, třeba jestli se naučíte a použijete zakázané kletby, které se nepromíjejí. Je pravda, že v rámci RPG žánru patří Hogwarts Legacy spíše do lepšího průměru, obecně by se ale dalo říct, že hra nedělá nic vyloženě špatně a byť má množství prostoru pro zlepšení, pro fanoušky Harryho Pottera jde doslova o splněný sen.
Nejen fanoušci ale ocení velmi poutavý příběh a rozsáhlý otevřený svět zahrnující kromě hradu i Prasinky a široké okolí. To navíc rozhodně není prázdné, obsahuje spoustu vedlejších kouzelnických aktivit a dobře napsaných questů. Rozřazování do kolejí či příběhové volby sice nenabízejí vyloženě zásadní rozdíly, i tak má ale Hogwarts Legacy velmi solidní znovuhratelnost. Vůbec nejlepší je ale skvělý soubojový systém a příkladné využití knižní, respektive filmové licence. Zkrátka a dobře, Splněný sen každého fanouška Harryho Pottera, jak ostatně stojí v naší recenzi Hogwarts Legacy.
Čile se už navíc spekuluje o Hogwarts Legacy 2, které vzhledem k úspěchu původní hry jednoduše musí přijít. Kdy, o čem by hra mohla být a dalším novinkám se věnujeme v samostatném článku.
Hogwarts Legacy – Info (Vše, co víme) | Recenze (PS5)
Nejen na PC a konzolích se ale můžete interaktivním způsobem ponořit do světa čar a kouzel. Zejména deskových a karetních her totiž v rámci Harry Potter univerza vyšlo opravdu hodně a je z čeho vybírat. Jednou z těch absolutně nejoblíbenějších a nejpropracovanějších je Harry Potter: Boj o Bradavice, týmová deckbuilding karetní hra štrejchnutá deskovkou. V té se vžijete do role několika hlavních postav a společně procházíte jednotlivými ročníky, až k závěrečné bitvě se samotným lordem Voldemortem.
Skvělou alternativou je Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii, což je také karetní hra postavená na postupném budování balíčku karet, v tomto případě kouzel, ale hráči tentokrát nebojují společně, ale proti sobě v kouzelnickém duelu. Jde tak o příjemné zpestření v momentě, kdy už týmového hraní máte dost. Velkou výhodou je navíc fakt, že obě hry staví na stejných principech a mají totožné karty i žetony, takže pokud pochopíte jednu hru, automaticky už umíte hrát i druhou.
Z dalších her můžeme doporučit například oblíbenou vědomostní Desítku ve stylu Harryho Pottera, která se oproti deskovkám či karetním hrám dá kdykoli vytáhnout třeba na cestách. Detektivy zase potěší Cluedo Harry Potter, což je klasická dedukční hra s oficiální HP licencí čerpající hlavně z posledních dvou filmů, respektive knihy Harry Potter a Relikvie Smrti.
• Zdroje: gamerant.com, retrododo.com, vlastní