Levé ucho Alza dny Pravé ucho Alza dny

Velký test SSD: Hledáme nejlepší SSD disk na trhu

Zobrazit katalog
Velký test SSD

Recenze

Aktualizováno

Ve velké srovnávací recenzi si představíme 8 levných SSD disků. Krom kousků zavedených výrobců, jako je např. Samsung, si proklepneme i zástupce méně známých značek. Testy vám poskytnou přehled o ceně, výkonu a dalších parametrech vybraných disků. Chcete vědět, jaký je nejlepší SSD disk roku 2018, případně jaký SSD disk koupit?

Velký test SSD

Velký test SSD disků – OBSAH

  1. Přehled testovaných SSD disků
  2. Test nejlepších SSD – metodika
  3. Testy SSD v PC Mark 8 – celkové skóre
  4. Propustnost při testech SSD v PC Mark 8
  5. Testování SSD skrze Anvil – celkové skóre
  6. Testování SSD skrze Anvil – IOPS
  7. Výsledky testů SSD v HD Tune – zápis
  8. Výsledky testů SSD v HD Tune – náhodný přístup
  9. IO Meter – testování SSD ve třech úrovních zátěže
  10. Závěr a zhodnocení velkého testu SSD

Přehled testovaných SSD disků

Jaký SSD disk je nejlepší? Než se pustíme do samotného testování, pojďme si představit modely zařazené do recenze. Do testu jsme vybrali ty nejpopulárnější SSD disky současnosti napříč hlavními i méně známými výrobci. Zatímco ADATA Ultimate SU800 představuje levný SSD disk, dražší disky zastupuje třeba Kingston HyperX Savage. Má cena hlavní slovo, když přijde na kvalitu a vlastnosti?

Název disku Kapacita (GB) Sekvenční čtení (MB/s) Sekvenční zápis (MB/s) IOPS čtení  IOPS zápis Řadič NAND Cena
ADATA Ultimate SU800 256 560 520 80 000 85 000 SMI TLC 1 899,–
Crucial MX500 250 560 510 95 000 90 000 SMI TLC 1 999,–
Intel 545s 256 550 500 75 000 85 000 SM2259 3D2 TLC 1 929,–
Kingston SSDNow UV400 240 550 500 90 000 25 000 Marvell 88SS1074 TLC 1 899,–
Kingston HyperX Savage 240 520 510 100 000 89 000 Phison PS3110-S10 MLC 2 999,–
SanDisk SSD Plus 240 530 440 82 000 39 000 SMI TLC 1 799,–
Samsung 850 EVO 250 540 520 94 000 93 000 MGX TLC 2 179,–
WD Blue 250 550 525 95 000 81 000 Marvell 88SS1074 TLC 2 039,–

Test nejlepších SSD – metodika

Testování SSD disků jsem kvůli úspoře času prováděl na dvou PC zároveň. Testy běžely na čistém systému s minimem instalovaných programů. Ač je to samozřejmé, pro jistotu dodám, že testované SSD disky nesloužily jako systémové. Kvůli validitě testu jsem předem ověřil, že obě PC dávají totožné výsledky. Při testování si také zakládám na opakování všech testů, abych vyloučil náhodné výsledky a spravedlivě z testu určil nejlepší SSD disk.

Testovací sestavy Sestava č. 1  Sestava č. 2
Procesor AMD Ryzen 1600 Intel Celeron G3900
Základní deska Asus B350-F Gaming Asus Maximus IX Apex
Operační paměť 2× 8 GB G.SKILL 3200 1× 8 GB G.SKILL 3200
Zdroj Corsair RM850x Evga 850W

SSD disky jsem testoval běžnou sadou testů. Pro ilustraci jsem zvolil pouze ty testy, při kterých je u prověřovaných disků patrný rozdíl. Z tohoto důvodu jsem vyřadil výsledky z CrystalDiskMarku, protože v něm prakticky všechny testované SSD disky dosáhly hodnot deklarovaných výrobci.

Testy SSD v PC Mark 8 – celkové skóre

PC Mark 8 je veřejností a recenzenty velmi oblíbený, a to z prostého důvodu: jeho výsledek je totiž průměr výsledků z různých podtestů. To zajistí, že výsledné skóre se rovná celkovému výkonu daného SSD disku.

Test SSD v PC Mark 8 – Celkové skóre

Výsledky všech SSD disků v testu PC Mark 8.

Jak patrno z grafu výše, rozdíl mezi nejlevnějším SSD diskem a jeho dražším ekvivalentem je víceméně zanedbatelný, větších rozdílů si všimneme až v dalších testech.

Propustnost při testech SSD v PC Mark 8

V této disciplíně měříme propustnost daného SSD disku. Jednoduše řečeno: měříme, kolik dat může daným diskem „protéct“ (tzn. neřešíme rychlost).

Test SSD v PC Mark 8 – Datová propustnost
Testy datové propustnosti SSD disků v benchmarku PC Mark 8.

Tady je vidět, že nejlepší SSD disk dle internetových diskutérů a laiků (Samsung 850 EVO) na levnější SSD disky vcelku ztrácí a vše tedy není tak, jak se na první pohled může zdát. S přihlédnutím k předešlému testu zatím vychází velmi dobře Crucial MX500.

Testování SSD skrze Anvil – celkové skóre

I další použitý test ukazuje celkové skóre, které je vypočítáno na základě jednoduchých testů (např. sekvenční čtení/zápis, náhodné čtení/zápis velkých i malých souborů). Jedná se o rozšířenější variantu CrystalDiskMarku, co se týká možností testování SSD disků.

Test SSD v Anvil – Celkové skóre
Celková skóre testovaných SSD disků dle benchmarku Anvil.

Výsledky tohoto testu již začínají mezi SSD disky ukazovat větší rozdíly. Skóre nad 4 500 bodů je dostatečné a můžeme říci, že daný disk nebude úplný propadák.

Testování SSD skrze Anvil – IOPS

V dalším grafu z testu SSD disků si můžete všimnout skutečných naměřených hodnot IOPS čtení a zápisu. Ty ve většině případů neodpovídají hodnotám, které výrobci SSD disků udávají. Tento fakt si můžete snadno ověřit kontrolou hodnot v úvodní tabulce.

Test SSD v Anvil – IOPS
Výsledky srovnávaných SSD při čtení v testu Anvil.
Test SSD v Anvil – IOPS
Výsledky srovnávaných SSD při zápisu v testu Anvil.

V tomto testu je druhým nejlepším SSD diskem opět Crucial MX500 – na prvním místě je pak oblíbený Samsung 850 EVO. Zde je vidět, jak nejlevnější SSD Disky ztrácí na svou ne o moc dražší konkurenci.

Výsledky testů SSD v HD Tune – zápis

Důvod prezentace skutečně naměřených hodnot zápisu je jednoduchý. Dochází zde totiž na lámání chleba, jednoduše řečeno, právě v této disciplíně se začínáme odchylovat od onoho „up to“ (tedy maximální hodnoty uváděné výrobcem, kterou lze snadno naměřit vC rystalDiskMarku). To znamená, že se naopak blížíme k reálné situaci, v níž bude SSD disk používán. Může jít o situaci, kdy bude disk více zaplněn, případně kdy bude delší dobu v zátěži (a dosáhnout takové situace v reálu není složité). Test HD Tune běží na prázdném a neformátovaném disku, takže na výsledky testu SSD nemá vliv systém souborů ani systém samotný. Zaměříme se především na zápis, protože čtení dat není pro disk náročné.

Test SSD v HD Tune – zápis
V grafu můžete vidět naměřené průměrné hodnoty při zápisu dat na celý disk při testu SSD disků HD Tune.
Test SSD v Test SSD v HD Tune – zápis
V tomto grafu z testu SSD disků HD Tune jsou minimální naměřené hodnoty, tedy hodnoty, které by nás měly zajímat, protože se bude jednat v daný okamžik o „bottleneck“ neboli úzké hrdlo.

Zde je vidět síla disků s paměťovou technologií MLC NAND. Tuto disciplínu jasně vyhrál Kingston HyperX Savage. Pokud tento SSD disk z tabulky pomyslně vyškrtneme, zůstanou mám levnější disky s TLC NAND pamětmi, u nichž můžeme i přes velmi podobný princip fungování spatřit zásadní rozdíly. Zde je nejlepší SSD disk Samsung 850 EVO a hned za ním Crucial MX 500. Nejlevnější SSD disk v podobě SanDisk SSD Plus bohužel opět pohořel. 

Výsledky testů SSD v HD Tune – náhodný přístup

Někteří čtenáři nyní budou správně namítat, že SSD si přece kupujeme kvůli přístupové době. Ano, je to tak, obrovská, dalo by se říct největší výhoda SSD disků totiž spočívá ve velmi krátké přístupové době. Z tohoto důvodu jsem do dalšího grafu dal maximální naměřené hodnoty přístupových dob v testu SSD disků (v programu HD Tune, kde se testují náhodné přístupy napříč celým diskem).

Test SSD v Test SSD v HD Tune – náhodný přístup
Nejvyšší naměřené hodnoty zápisu v HD Tune při testu SSD.
Test SSD v HD Tune – náhodný přístup
Nejvyšší naměřené hodnoty čtení v HD Tune při testu SSD.

Na pomyslném stupni vítězů se nachází jediný MLC disk (HyperX Savage), oblíbený Samsung EVO a velmi často přehlížený, z mého pohledu však nejlepší SSD disk z těch nejlevnějších, a to WD Blue. Ten byl velkým překvapením napříč testy, více se dozvíte v závěru.

IO Meter – testování SSD ve třech úrovních zátěže

A testy stupňujeme, další na řadě je test, v němž se ještě více dostaneme na kobylku testovaným SSD diskům. Opět nás zde zajímá přístupová doba, a to ve 3 scénářích. První scénář simuluje disk téměř bez zátěže (různá sada testů, vždy jen jeden přístup).

Test SSD v IO Meter
Výsledky testu SSD v benchmarku IO Meter při zanedbatelné zátěži – průměry naměřených hodnot.
Test SSD v IO Meter
Výsledky testu SSD v benchmarku IO Meter při zanedbatelné zátěži – maximální naměřené hodnoty.

Druhý test už se blíží reálnému použití, kdy je na testovaný SSD disk přistupováno až 64× v jedné chvíli. Někdo namítne, že je to příliš, ale s tím nemůžu souhlasit. Uvažte, co běžně děláte na PC: minimálně vám na něm běží systém, dále určitě používáte internetový prohlížeč, někdy Skype, občas pracujete s dokumenty. A to vše najednou. Takže v součtu se jedná o několik programů, z nichž každý si potřebuje občas „sáhnout na disk“.

Test SSD v IO Meter
Průměrné naměřené hodnoty při testu SSD skrze IO Meter při zátěži podobné té každodenní.
Test SSD v IO Meter
Maximální naměřené hodnoty při testu SSD skrze IO Meter při 64 současných přístupech.

A nakonec „zabiják SSD“ QD256, tedy 256 různých přístupů na disk. Zde se ukáže co v testovaných SSD discích skutečně je.

Test SSD v IO Meter
Náročný test SSD – průměrné naměřené hodnoty při 256 současných přístupech.
Test SSD v IO Meter
Náročný test SSD – nejvyšší naměřené hodnoty při 256 současných přístupech.

Tyto testy jen potvrzují to, co jste četli a viděli výše. Nejlevnější SSD disk v podobě SanDisk Plus byl v testu naprostý propadák. Zbylé SSD disky mají výsledky víceméně vyrovnané a není mezi nimi zásadních rozdílů. Tedy až na o něco větší ztrátu Kingstonu UV400 v průměrné hodnotě a s ADATA SU800 pak v nejvyšší naměřené hodnotě. Nejvyšší naměřená doba, která není na grafu vidět, byla 106 ms u Intelu a 21 ms u Kingstonu.

Závěr a zhodnocení velkého testu SSD

Jaký SSD vybrat? Na problematiku existují dva různé úhly pohledu. První pohled je z pozice člověka, který ví, kde se počítač zapíná a co přibližně je SSD. Takový uživatel se bude při rozhodování řídit cenou. Při pohledu na výsledky vám dám pouze jednu radu: nekupujte levný SSD disk SanDisk SSD Plus, protože byl v každém testu poslední, v některých případech byla jeho ztráta propastná.

U dalších levných SSD disků jsou výsledky víceméně vyrovnané. Ovšem platí zde, že pokud si kupující připlatí, dostane více: za stokorunu navíc oproti SanDisku už dostane velmi slušný SSD disk ADATA Ultimate SU800. O další stokorunu výše je cena dvou kousků, ze kterých můžete vybírat: WD Blue a Crucial MX500. To by bylo k hodnocení nejlevnějších SSD disků z našeho testu.

Testované SSD disky
Testované SSD disky.

Druhý pohled je očima člověka, který se o problematiku alespoň trochu zajímá. Takový uživatel zpravidla kompromisům neholduje. Pokud se řadíte mezi ně, doporučujeme sáhnout po nejlepším SSD disku našeho testu, a to Kingston HyperX Savage. Lví podíl na jeho vítězství mají MLC paměťové čipy, které má jako jediný z našeho testu. Na rozdíl od ostatních disků tak nepotřebuje k dosahování slušných výsledků cache.

Co říci závěrem? Je důležité si uvědomit, co na daném PC nebo notebooku budete dělat. Pokud PC bude sloužit pro přístup na internet, prokrastinaci na Facebooku či Skype a vyřizování mailů, s klidným svědomím můžete sáhnout po kterémkoliv SSD disku z našeho testu. Doporučujeme se však vyhnout modelu SanDisk SSD Plus, který nenabízí přes svou nízkou cenovku příliš dobrý poměr ceny a výkonu. 

i Z hardwarového magazínu by vás také mohlo zajímat:

Jiná situace nastává, pokud budete na daném PC nebo notebooku vytvářet obsah (nemyslím psaní blogu). V tu chvíli můžete narazit na limity jednotlivých SSD a nezbyde vám než se podívat na SSD s cenami klidně o 50 % vyššími. A v tu chvíli přichází právě okamžik pro nejlepší SSD disk testu – HyperX Savage. Ten vám nabídne dostatek výkonu pro většinu činností.

A pro ultra náročné uživatele, kteří chtějí po večerech na PC renderovat Avatara 2, tu bohužel nic nemám. Ti se budou cenově pohybovat úplně jinde.

Nyní by vám již mělo být jasné, který kousek lze považovat za nejlepší SSD disk našeho testu a také zda se vám do něj vyplatí investovat. Nákup levných SSD disků je s přihlédnutím k jejich ceně velmi lákavý, nejprve ale zvažte, jestli nižší rychlosti za nižší cenu opravdu stojí.

Jiří Pitek

Jiří Pitek

Jmenuji se Jiří Pitek, lidé pohybující se na internetových fórech mě mohou znát pod přezdívkou Python.P. Mám rád velmi tiché PC, proto se věnuji převážně nápadům a řešení, jak PC co nejvíce ztišit, takže se nevyhnu ladění, zkoušení a úpravám všeho druhu. U tohoto vznikl i zájem o SSD a overclocking představující nedílnou součást toho, jak z PC vymáčknout maximum a přitom neohluchnout.

4,9 583×
Crucial MX500 2TB SSD
SSD disk 2.5", SATA III, TLC (Triple-Level Cell), rychlost čtení 560MB/s, rychlost zápisu 510MB/s, životnost 700TBW
2 690,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CR006z6d
4,9 583×
Crucial MX500 1TB SSD
SSD disk 2.5", SATA III, TLC (Triple-Level Cell), rychlost čtení 560MB/s, rychlost zápisu 510MB/s, životnost 360TBW
Super cena
1 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CR006z6c
4,9 583×
Crucial MX500 500GB SSD
SSD disk 2.5", SATA III, TLC (Triple-Level Cell), rychlost čtení 560MB/s, rychlost zápisu 510MB/s, životnost 180TBW
Super cena
859,- Ušetříte 30,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CR006z6b
4,9 583×
Crucial MX500 250GB SSD
SSD disk 2.5", SATA III, TLC (Triple-Level Cell), rychlost čtení 560MB/s, rychlost zápisu 510MB/s, životnost 100TBW
Super cena
619,- Ušetříte 30,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CR006z6a
4,8 385×
ADATA Ultimate SU800 SSD 512GB
SSD disk 2.5", SATA III, TLC (Triple-Level Cell), rychlost čtení 560MB/s, rychlost zápisu 520MB/s, životnost 400TBW
1 439,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DU102p1g
4,8 385×
ADATA Ultimate SU800 SSD 256GB
SSD disk 2.5", SATA III, TLC (Triple-Level Cell), rychlost čtení 560MB/s, rychlost zápisu 520MB/s, životnost 200TBW
819,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DU102p1e
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací