FMCG akce Alza pro firmy
Zobrazit katalog

Nokia 230, recenze

Nokia 230 (RECENZE): perfektní volba nejen pro seniory

Recenze

Aktualizováno • Autor: Jozef Kišantal

Tlačítkové telefony nejsou mrtvé. Pořád mají pro mnoho lidí smysl. Nokia 230 je povedeným zástupcem tohoto segmentu. Podívali jsme se na ni zblízka a otestovali její možnosti, výdrž na baterii a nevynechali jsme ani obsah balení, prostředí, fotoaparát a vše, co je dobré o tomto mini telefonu vědět. Jak Nokia 230 obstála v recenzi?

Nokia 230 (RECENZE) – OBSAH

 1. Ani v roce 2022 tlačítkové telefony nevymřely
 2. Balení Nokie 230 je decentní, nabíječka ale nechybí
 3. Vzhled a zpracování Nokie 230
 4. Nokia 230 vydrží na jedno nabití více než týden
 5. Prostředí a ovládání
 6. Nokia 230 je především na volání a zprávy
 7. Budík, hry i Facebook
 8. Nokia 230 poslouží i jako fotoaparát, nechybí ani selfie
 9. Recenze Nokia 230: shrnutí

Ani v roce 2022 tlačítkové telefony nevymřely

Nokia 230 není chytrý, ale tlačítkový telefon. To znamená žádný dotykový displej, žádné aplikace, kvalitní fotoaparát, vysoký výkon či chytré technologie. Motivace lidí koupit si telefon s tlačítky je jiná – pořídit si malý a šikovný mobil na volání s jednoduchým ovládáním, dlouhou výdrží a bez zbytečností. A taková Nokia 230 přesně je. Stojí jen 1 599 korun (červen 2022), a pokud se oprostíte od tradičních požadavků na moderní a výkonné smartphony, budete s ní spokojeni. Pojďme se na ni blíže podívat.

Nokia 230, recenze Nokia 230, recenze
Nokia 230 se vyrábí ve dvou barvách – šedé a stříbrné. Obě jsou decentní a elegantní.

Balení Nokie 230 je decentní, nabíječka ale nechybí

Nokia 230 se vyrábí a prodává v šedé a bílé verzi, které mají stejnou výbavu a liší se jen odstínem. K recenzi jsem si vyžádal první, tedy šedou variantu. Telefon dorazil v poměrně malé krabičce netradičně ve čtvercovém tvaru. Dnešní trend „zeštíhlování“ balení chytrých telefonů se naštěstí tlačítkových telefonů včetně Nokie 230 zatím netýká a uvnitř najdeme i nabíječku. Kromě toho výrobce přibalil ještě stručný úvodní návod. Nic jiného, tedy například sluchátka nebo kryt, v balení nenajdeme.

Nokia 230, recenze Nokia 230, recenze
Balení Nokie 230.

Vzhled a zpracování Nokie 230

Jak už zmiňuji výše, Nokia 230 vypadá vkusně, a přitom jednoduše. Žádné designové výstřelky nebo experimenty. Jednoduchý a účelný design. Telefon ostatně necílí na mladou generaci nebo technologické fandy, nýbrž zejména na seniory nebo uživatele, kteří chtějí jen telefonovat.

i

EVOLVEO EasyPhone XD (RECENZE): kompaktní parťák pro každého seniora

Nokia 230 váží jen 91,8 g a při prvním potěžkání je to ihned znát. V dnešní době chytrých telefonů o hmotnosti 200 a více gramů je necelých sto gramů jako pírko. Recenzovaný telefon tak působí velmi lehce. A dobře padne i do ruky. Jeho rozměry jsou 124,6 × 53,4 × 10,9 mm, což znamená příjemné držení a snadné ovládání jedním palcem. V tom je rozdíl i oproti malým smartphonům s dotykovými displeji. I na malých chytrých telefonech je potřeba natahovat palec pro klepnutí na něco v horní části displeje. Zde váš palec bude jezdit jen na tlačítkách v dosahu pár centimetrů či milimetrů.

Nokia 230, recenze
Nokia 230 je velmi lehká a dobře se drží v ruce.

Nokia 230 je nejen malá na výšku či šířku, je i tenká. S 10,9 milimetru je sice tlustší než běžný chytrý telefon, v praxi to ale tak vůbec nepůsobí. Jedná se opravdu o malý telefon a 1–2 milimetry navíc znamenají, že do telefonu se alespoň vešla řádná baterie, která poskytne dlouhou výdrž.

Velikost i hmotnost jsme si vyzkoušeli, nyní k designu. Černou barvu z přední strany (zajímavostí je, že bílý model má bílou kromě zad i klávesnici) doplňuje stříbrný odstín na zádech a bocích s tmavě šedým zabarvením na horní a spodní straně. Úhledně působí umístění loga NOKIA s fotoaparátem do jedné linky. Design Nokia vždy uměla a telefonu je nutné přiznat elegantní vzhled. Rovněž zpracování je kvalitní a robustní.

i

OnePlus 10 Pro (RECENZE): supervýkonná vlajková loď se neobejde bez chyb

Na bocích ani horních stranách nenajdeme žádná tlačítka, zapínání i hlasitost se obsluhuje tlačítky pod displejem. Na horní straně je umístěn sluchátkový konektor, tedy 3,5mm jack, takže k telefonu lze připojit i drátová sluchátka. To u mnohých chytrých telefonů už tak jednoduché není. Poté se už jen na spodku nachází nabíjecí micro USB konektor. Jedná se o poněkud zastaralý port, u tlačítkových telefonů je ale stále obvyklý.

Nokia 230, recenze
Na tlačítkovém telefonu se toho v oblasti designu moc vymyslet nedá. Nokia 230 ale vypadá pěkně.

Nokia 230 vydrží na jedno nabití více než týden

Nokia 230 svou výdrží uživatele jistě potěší. Výrobce uvádí výdrž až 23 hodin volání a 52 hodin, tedy více než dva dny, přehrávání hudby. A v pohotovostním režimu dokonce až 27 dní. To by s ní ale člověk nesměl nic dělat. V praxi je tedy výdrž kratší. Mně ale pořád vydržela více než 9 dní. Používal jsem ji ke psaní SMS, telefonování, práci s aplikacemi a zkoušení všech funkcí. To je slušná výdrž a i při častém používání vám vydrží mnohem déle než běžné smartphony.

i

Nokia 230 nemá nabíjecí stojánek jako například EVOLVEO EasyPhone XD, takže si budete muset vystačit s klasickým nabíjením pomocí kabelu a položením telefonu na stůl. Není to ale žádná nevýhoda, jen zkrátka telefon nebude stát ve stojánku, ale bude položený na rovné ploše. Nabíjet se bude tak jako tak.

Nokia 230, recenze
Nokia 230 vydrží bezpečně více než týden.

Prostředí a ovládání

Nokia 230 je jednoduchý telefon, který toho neumí moc, spíše jen základní věci jako volání, psaní SMS, práci s budíkem, poslech rádia, případně občasné focení nebo připojení na Facebook. Součástí telefonu je i internetový prohlížeč, pokud by si uživatel chtěl nutně něco vyhledat.

Displej není dotykový, k ovládání slouží tlačítka. Ta se mačkají lehce a poskytují dobrou odezvu. Aby vám telefon v kapse nebo v kabelce omylem nevytočil nějaké číslo, klávesy lze zamknout. Postup je následující:

Nastavení -> Nastavení telefonu -> Nastavení ochrany -> Autom. zámek kláv. – tím se telefon v nečinnosti sám zamkne. Respektive zamknou se klávesy. Nastavit si můžete 10 až 59 sekund. Klávesy pak odemknete překvapivě až třemi kroky – nejprve stisknete tlačítko pro ukončení hovoru, načež se ukáže aktuální čas. Poté znovu stisknete tlačítko pro ukončení hovoru, načež se na displeji vlevo dole ukáže nápověda Uvolnit. Poté zmáčknete tlačítko pod tímto místem. Škoda, že k tomu nestačí jen dva kroky, ale i trojkrokové odemykání je způsob, který lze provozovat denně.

i

Samsung Galaxy A33 5G (RECENZE): výrobce vylepšoval, kde se dalo

S nostalgií také vzpomínám, jak se tlačítka starých Nokií zamykala stiskem kombinace dvou tlačítek – typicky například tlačítka vlevo pod displejem + tlačítka zcela vlevo dole se znakem *.

Nokia 230, recenze
Prostředí je svou strukturou dobře navržené a uživatel se v něm snadno zorientuje.

Pokud nechcete, aby se vám do telefonu někdo dostal, můžete si nastavit i kód, jenž se musí pro odemknutí zadat. Nastavuje se na stejném místě jako zámek klávesy, tedy Nastavení -> Nastavení telefonu -> Nastavení ochrany -> Chránit kódem.

Telefon má k dispozici známé rozvržení tlačítek. V první řadě jsou to tlačítka na zvednutí a ukončení hovoru. Dále kruhová 4směrová klávesa s tlačítkem uprostřed a konečně dvě tlačítka přímo pod displejem. Veškeré funkce a nabídka jsou uspořádány tak, že vše je takříkajíc po ruce. Prostředí je intuitivní a například na jeden stisk tlačítka se dostanete ke kontaktům, psaní zprávy, kalendáři či aktivaci předního fotoaparátu pro pořízení selfie. Na pár stisků se pak přesunete na fotoaparát, ale i další funkce.

i

Samsung Galaxy A53 (RECENZE): výborný telefon, který spíše staví na solidnosti, než aby překvapil

Nokia 230 je především na volání a zprávy

Kvalita hovoru s telefonem Nokia 230 je velmi dobrá a obě strany se slyší čistě. Do kontaktů, kterých může být až 1 000, se dostanete intuitivně stiskem kolébkového tlačítka směrem dolů. Když chcete nějaký kontakt přidat, provedete to tamtéž. Poté si časté kontakty zobrazíte zmáčknutím tlačítka pro zahájení hovoru.

Rovněž psaní zpráv SMS je jednoduché. Kolébkové tlačítko zmáčkněte vlevo. Tím se přenesete rovnou do zadání adresáta a psaní samotné zprávy. Zadání adresáta lze naštěstí přeskočit a přejít nejprve ke psaní textu, pokud chcete třeba předejít předčasnému odeslání nedokončeného textu. Zprávy mají 160 znaků a lze jich poslat několik najednou.

Nokia 230, recenze Nokia 230, recenze
Prostředí Nokie 230. Vlevo zadávání telefonního čísla, vpravo psaní zprávy.

Budík, hry i Facebook

Další častou funkcí je bezesporu Budík. Pro to existuje samostatná aplikace neboli položka v menu. Lze si nastavit až 5 na sobě nezávislých upozornění. Samozřejmě nechybí ani rádio, které se aktivuje připojením sluchátek.

A pokud si chcete na tlačítkovém telefonu vyzkoušet hru, máte možnost. K dispozici je např. Asphalt 6: Adrenaline, GZ Racing 2 – The Real Car Experience, The Amazing Spider-man a další. Nejsou v telefonu předinstalované, je nutné si je do něj stáhnout, a to za poplatek 50 korun. Je k tomu nutné mít internetové připojení od operátora.

Nokia 230, recenze Nokia 230, recenze
Na Nokii 230 si můžete nastavit až 5 na sobě nezávislých upozornění.

Nokia 230 poslouží i jako fotoaparát, nechybí ani selfie

Nokia 230 je pro někoho možná překvapivě vybavena dvěma fotoaparáty. Samozřejmě se nejedná o fotomobil a nikdo si nebude Nokii 230 pořizovat kvůli častému focení. V případě, že potřebujete vyfotit jen něco běžného, možnost máte, a to i s bleskem. Podobně i přední fotoaparát. Jak už jsme psali výše, spustíte jej jedním stiskem tlačítka vpravo pod displejem. K uložení nabízí telefon interní paměť o kapacitě 16 MB, což mi stačilo na pouhý jeden obrázek. Poté už telefon hlásil, že paměť je plná. Další obrázky už se ukládají na paměťovou kartu.

Recenze Nokia 230: shrnutí

Realme 9 Pro; recenze

Nokia 230

Mobily

Nokia 230 je, dá se říct, prototypem tlačítkového telefonu. Má vše, co takový mobil má mít. Snadné ovládání, dlouhou výdrž na jedno nabití, ale i nízkou cenu a malé rozměry a hmotnost. Potěší rovněž prostředí, ve kterém se běžný uživatel zorientuje během chvíle, jednoduchý design a solidní zpracování. Jediný nedostatek tak pro někoho může představovat nutnost vložení paměťové karty pro možnost pořízení více fotek nebo absence nabíjecího stojánku. Ten první lze ale snadno vyřešit a druhý pro někoho vlastně ani nemusí být nedostatkem, protože s nabíjením pomocí kabelu není žádný problém. Pokud hledáte spolehlivý tlačítkový telefon, Nokie 230 se rozhodně nemusíte bát.

Klady

 • Snadné použití
 • Kvalitní zpracování a povedený design
 • Dlouhá výdrž
 • Na prostředí se snadno zvyká
 • Jednoduché nastavení
 • Často používané funkce jsou snadno přístupné
 • Nízká cena
 • Přítomnost nabíječky

Zápory

 • Paměť jen na jednu fotku, poté je nutné použít paměťovou kartu
 • Absence nabíjecího stojánku
i Mohlo by vás zajímat

Nokia 230 bude vyhovovat každému, kdo chce jednoduchý tlačítkový telefon s dlouhou výdrží. K tomu přidává všechny potřebné funkce jako velkou paměť na kontakty, snadné psaní zpráv, budík, kalendář a další. Pozitivem je rovněž povedený design a snadné použití.

Jozef Kišantal

Jozef Kišantal

Milovník technologií, produktivity, běhání, jízdy na kole a příznivec moderních tendencí ve společnosti. Rád si hraji s mobilními hračkami všech platforem, hlavu si čistím v přírodě a velkou radost mi dělá rodina.

4,4 221×
Nokia 230 černá Dual SIM
Mobilní telefon - 2,8" TFT 320 × 240, dual SIM + paměťová karta, fotoaparát: 2Mpx, přední kamera 2Mpx, Bluetooth, Jack (3,5mm) a USB micro, baterie 1200 mAh
1 799,-
Skladem 2 ks
Objednací kód: RN113g9a2
4,4 221×
Nokia 230 bílá Dual SIM
Mobilní telefon - 2,8" TFT 320 × 240, dual SIM + paměťová karta, fotoaparát: 2Mpx, přední kamera 2Mpx, Bluetooth, Jack (3,5mm) a USB micro, baterie 1200 mAh
1 699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RN113g9a3
4,4 242×
Nokia 3310 (2017) Dark Blue Dual SIM
Mobilní telefon - 2,4" TN 320 × 240, dual SIM + paměťová karta, fotoaparát: 2Mpx, Bluetooth, Jack (3,5mm) a USB micro, baterie 1200 mAh, model 2017
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NOK0331b2b
4,4 242×
Nokia 3310 (2017) Red Dual SIM
Mobilní telefon - 2,4" TFT 320 × 240, dual SIM + paměťová karta, fotoaparát: 2Mpx, Bluetooth, Jack (3,5mm) a USB micro, baterie 1200 mAh, model 2017
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NOK0331b2d
4,6 348×
EVOLVEO EasyPhone XD červeno-stříbrný
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,3" TN 320 × 240, single SIM, fotoaparát: 0,3Mpx, Jack (3,5mm) a USB micro, SOS tlačítko, baterie 1000 mAh
989,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EVO101d
4,6 348×
EVOLVEO EasyPhone XD černo-stříbrný
Mobilní telefon 2.3" barevný kontrastní displej, snadné ovládání, přehledné a jednoduché menu, SOS tlačítko (až 6 čísel), vyhrazená 3 tlačítka pro oblíbené kontakty, fotoaparát, FM rádio, svítilna, kalkulačka, diktafon, microSDHC, hlasitý poslech, nabíjecí stojánek,
989,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EVO101b
4,6 348×
EVOLVEO EasyPhone XD modro-stříbrný
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,3" TN 320 × 240, single SIM, fotoaparát: 0,3Mpx, Jack (3,5mm) a USB micro, SOS tlačítko, baterie 1000 mAh
989,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EVO101c
4,6 348×
EVOLVEO EasyPhone XD bílý
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,3" TFT 320 × 240, single SIM, fotoaparát: 0,3Mpx, Jack (3,5mm) a USB micro, SOS tlačítko, baterie 1000 mAh
989,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EVO102a
4,1 23×
EVOLVEO EasyPhone XG červená
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,4" 320 × 240, single SIM, fotoaparát: 3Mpx, GPS, Jack (3,5mm), SOS tlačítko, baterie 1000 mAh
Super cena
999,- Ušetříte 91,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: EVO119b2
4,2 33×
EVOLVEO StrongPhone Z5
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,8" TN 320 × 240, dual SIM + paměťová karta, fotoaparát: 2Mpx, Jack (3,5mm) a USB micro, voděodolný dle IP68, SOS tlačítko, baterie 4000 mAh, model 2021
1 889,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EVO118
4,4 153×
Aligator A675 Senior červená
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,2" TFT 220 × 176, dual SIM, fotoaparát: 0,3Mpx, USB-C, SOS tlačítko, nabíjecí stojánek, baterie 900 mAh
1 089,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AL3036b3
4,4 153×
Aligator A675 Senior černá
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,2" TFT 220 × 176, dual SIM, fotoaparát: 0,3Mpx, USB-C, SOS tlačítko, nabíjecí stojánek, baterie 900 mAh
1 089,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AL3036b2
4,4 153×
Aligator A675 Senior modrá
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,2" TFT 220 × 176, dual SIM, fotoaparát: 0,3Mpx, USB micro, SOS tlačítko, nabíjecí stojánek, baterie 900 mAh
1 089,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AL3036b4
4,5 268×
Aligator A670 Senior Black
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,2" TFT 220 × 176, single SIM, fotoaparát: 0,3Mpx, USB micro, SOS tlačítko, nabíjecí stojánek, baterie 900 mAh
1 039,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AL0780a3b
4,4 132×
Aligator A321 Senior červeno-černý
Mobilní telefon - tlačítkový, 1,8" TN 160 × 128, dual SIM + paměťová karta, Jack (3,5mm) a USB micro, SOS tlačítko, nabíjecí stojánek, baterie 800 mAh
+Dárek Poukaz Alza.cz 10 % sleva na nákup příslušenství AlzaGuard a AlzaPower (platné do 25.1.) v hodnotě 1,-
779,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AL0321a2d
4,3 88×
Aligator V650 červeno-stříbrný
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,4" TFT 320 × 240, single SIM, fotoaparát: 1,3Mpx, Jack (3,5mm) a USB micro, SOS tlačítko, nabíjecí stojánek, baterie 1000 mAh
1 289,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AL1032b1b
4,5 12×
Maxcom MM28D
Mobilní telefon - tlačítkový, 2,8" 128 × 64, single SIM, Jack (3,5mm)
1 890,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MAX108bx
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací