Do segmentu špičkových herních notebooků přibyl další kousek zasluhující pozornost. Je jím 17,3“ Omen X od HP, který nese procesor Intel Core i7-7820HK, grafickou kartu GTX 1080 a 32 GB RAM. Parametry říkají jasně, že o herní výkon nouze nebude, jak ucelený zážitek vám ale HP Omen X nabídne, se dozvíte v naší recenzi.
Parametry notebooku HP Omen X poukazují na jeho herní zaměření. Procesor Intel Core i7-7820HK stojí těsně pod výkonnostním vrcholem veškeré nabídky mobilních čipů, v herních noteboocích nejvyšší třídy ho tedy můžeme vídat často. Na jeho vlastnosti se v článku podíváme ještě podrobněji, základní frekvence 2,9 GHz, Turbo Boost 3,9 GHz a otevřený násobič však již dopředu indikují nevšední výkon.
Stejně jako procesor, i grafická karta Nvidia GeForce GTX 1080 je tím nejlepším, co dnes v herních noteboocích najdeme. Obecně lze tvrdit, že notebookové čipy Pascal jsou stejně výkonné jako jejich desktopové protějšky. Od HP Omen X máme tedy očekávat výkon stolního počítače. O skutečné praxi se dočtete v následujících kapitolách.
Parametr | HP Omen X |
---|---|
Procesor | Intel® Core™ i7-7820HK (2,9–3,9 GHz, 8 MB L3 cache, 4 jádra / 8 vláken) |
Grafická karta | NVIDIA® GeForce® GTX 1080 |
Displej | 17,3" Full HD IPS (1 920 × 1 080), antireflexní, 120 Hz, G-Sync |
Operační paměť | 32 GB (2 × 16 GB) DDR4 2 400 MHz |
Úložiště | 2 × 256GB M.2 NVMe SSD + 1TB HDD 7 200 ot./min |
Konektivita | WiFi Intel® 802.11ac + Gigabit Ethernet LAN + Bluetooth® 4.0 |
Porty | 2 × USB 3.1 Type-C (Thunderbolt 3), 1 × USB 3.0, SD slot, HDMI, audio jack, RJ-45, Mini Display Port |
Vstupní zařízení | Mechanická klávesnice s podsvícením, numerickým blokem a N-Key Rollover, touchpad |
Baterie | Li-ion, 6článková, 99Wh |
Rozměry | 42,3 × 32,7 × 3,6 cm |
Váha | 4,85 kg |
Operační systém | Windows 10 Home 64bit |
Paměť notebooku tvoří dvojice 16GB modulů zapojených dvoukanálově (dual-channel). Výsledných 32 GB operační paměti by mělo stačit všem uživatelům HP Omen X jak na hraní všech současných her, tak na další výpočetně náročné operace. Ze dvou modulů je vytvořen taktéž základ úložiště, konkrétně se jedná o dvě 256GB NVMe SSD zapojené do RAID 0. Celková kapacita SSD se tedy pohybuje kolem 500 GB. Pro objemná data je vyhrazen 1TB pevný disk.
Výstup grafické karty GTX 1080 budete sledovat na 17,3“ Full HD IPS displeji. Povrchová úprava je samozřejmě antireflexní. Samozřejmá již ale není obnovovací frekvence 120 Hz ani podpora technologie G-Sync, displej HP Omen X má v tomto velké plus.
Již 17,3“ displej napovídá, že HP Omen X není žádné drobátko. Výbava jen přibližuje realitu – Omen X je obrovitý stroj. Spíše než s mobilitou notebooku proto počítejte s malým stolním počítačem, na každoranní romanopisectví v kavárně to skutečně není.
Kdo by to ale také čekal od notebooku s GTX 1080, že? HP Omen X se dožaduje pohledů kolemjdoucích svým výrazným herním designem. Nebojte se však lesklých plastů, HP vsadilo na kombinaci kovu a matných povrchů.
Vrchnímu plátu dominuje broušený hliník, který působí hodnotně. Ozvláštněn je několika designovými zlomy, jejich střízlivé množství však drží celkový vzhled okolí klávesnice stále ještě v minimalistickém duchu.
Vrchní hliníkový plát je ohýbaný a kryje tak i boky notebooku. Bohužel, z ostře řezaného zakončení plátu v oblasti zápěstí se očividně stal již trend a ani HP Omen X se mu nevyhnul. Kdyby nebyl plát ohnutý na strany, nýbrž přes přední hranu, na pohodlí by to mělo pozitivní efekt. Současné provedení vyžaduje udržování předloktí v co nejvodorovnější pozici nebo podložení zápěstí.
HP Omen X netrpí ani nedostatkem RGB LED podsvícení, je takřka všudypřítomné. Na přední straně je kromě klávesnice podsvícený také nápis OMEN. Dokonce i tlačítko zapínání si vysloužilo RGB LED. Jestliže pohlédneme na zadní stranu notebooku, jsme nuceni si všimnout další nepřehlédnutelné sady světel. Tvoří ji šest samostatných zón. Jednou je logo HP Omen, dalšími čtyřmi pak pruhy srovnané do písmena X, v jehož duchu se nese design celé zadní strany. Na ní najdeme dva různé povrchy, jeden z matného, druhý z texturovaného plastu.
Poslední zónu pak najdeme na zadní straně základny notebooku, je to prostý pruh, který designově doplňuje agresivní výfuky chlazení a zadní konektory. Pozitivní je, že nám HP Omen X nenutí červenou jako barvu, kterou přeci musí disponovat každý herní notebook. Přimhouříme-li oko nad vnitřkem portů USB a z dálky neviditelnými popisky konektorů, můžeme konstatovat, že notebook je černý a výraznější barevné ladění je čistě na vás.
Kvalitě, kterou je HP Omen X zpracovaný, nemáme co vytknout. Základna notebooku nepodléhá žádnému tlaku. Nejinak je tomu u krytu displeje – už si ani nepamatujeme, kdy naposledy jsme se setkali s tak prvotřídně zpracovaným krytem notebooku. Ačkoliv povrch je plastový, materiál jádra bude pravděpodobně kvalitní kov. Výsledkem takové konstrukce je nulová poddajnost vůči tlaku, k prohýbání displeje v případě HP Omen X vůbec nedochází.
Netradiční řešený kloub drží displej dobře a stabilně, maximální úhel naklopení displeje ale není nijak závratný, odpovídá zhruba 120°.
Mechanickou klávesnici nalezneme jen ve velmi drahých herních noteboocích. HP Omen X je nejdostupnější model s mechanickou klávesnicí v současné nabídce.
Mechanické klávesnice jsou obecně známy zvýšenou odolností, specifickým zvukem a kvalitním požitkem ze psaní. Vše z toho však v případě HP Omen X úplně neplatí.
Klávesy disponují proklikem, jejich zvukový projev je tedy snadno slyšitelný. Namísto specifického mechanického zvuku, který vydávají například spínače Cherry MX Blue, však stisk na klávesnici HP Omen X zní spíše jako nejisté lupnutí. Znatelné jsou zároveň zvukové rozdíly mezi jednotlivými klávesami, to ale přisuzujeme nekonzistentnímu podkladu, kterým jsou vnitřnosti notebooku.
Odpor všech kláves není bohužel zcela identický. Klávesa W měla dokonce odpor tak vysoký, že její průběh hraničil se zaseknutím. Připisujeme to výrobní chybě testovacího kusu.
Celkový zdvih spínačů je 2,5 mm, aktivační bod se přitom nachází zhruba v polovině této vzdálenosti, nejedná se tedy o žádné boření notebookových standardů. Klávesy mají relativně nízký profil, ale zato jsou docela široké. To může znít jako výhoda, výsledný efekt je však podle našeho názoru opačný, protože nutí ruce uživatele k přílišnému „cestování“.
Klávesnice HP Omen X má RGB podsvícení, jaké se často nevidí. Předinstalovaný software umožňuje individuální nastavení libovolných barev pro každou klávesu, takže s omezením v podobě zón se můžete rozloučit. Software poskytuje také řadu efektů, které umí klávesnici ještě více ozvláštnit.
Nesmíme zapomenout pochválit indikační diody snad na všech klávesách, u kterých mají smysl. Caps lock, num lock, blokování touchpadu a další klávesy mají všechny vlastní diodu, takže se vám nestane, že byste nevěděli, zda máte některou z nich aktivovanou.
Podtrženo a sečteno, notebook HP Omen X má skvělou klávesnici. Je skvělá v notebooku, zda by ale obstála v porovnání se samostatně prodávanými mechanickými protějšky, si už nejsme zcela jisti. Spínače prošly redukcí z hlediska zdvihu a zároveň jejich stisk není tak jistý, jako u kvalitních mechanických klávesnic.
HP Omen X má konektory řešeny tak, jak je to u výkonných herních notebooků zvykem. Na bocích najdeme jen nejnutnější základ, zbytek se potom nachází na zadní straně notebooku. Je tam skutečně pozoruhodná přehlídka konektorů. Vedle standardu, jakým je ethernetový konektor RJ-45, zde najdeme i 2× USB-C s podporou Thunderbolt 3, Mini DisplayPort, HDMI a USB 3.0. Jedno USB najdeme také na pravém boku společně se čtečkou SD karet, druhé pak na levém, kde jsou i audio konektory. To oceňujeme, protože v poslední době mají výrobci očividně velký problém s umisťováním audio jack vstupů na tuto správnou stranu.
Reproduktory Bang & Olufsen poskytují zcela uspokojující zvukový výstup a překonávají tak řadu základních repro sestav. Zvuk je hlasitý a věrný, nepůsobí tedy nijak ploše. Pro sledování filmů a hraní her jsou reproduktory HP Omen X jako stvořené, řeči je hravě rozumět a žádné detaily nezanikají. Ačkoli fajnšmekři takový názor sdílet nebudou, řadě uživatelů můžou dosazené reproduktory postačovat i na domácí poslech hudby. Zvuk z notebooku ústí na bocích v přední části, poskytovaný stereo efekt je na poměry notebooků velmi dobrý.
V úvodu jsme zmínili, že HP Omen X disponuje antireflexním 17,3“ IPS displejem s FullHD rozlišením. Největším jeho bonusem je vysoká obnovovací frekvence 120 Hz, díky které mají high-endové komponenty smysl i v kompetitivních a nenáročných hrách. Je přítomna i technologie G-Sync, která obnovovací frekvenci monitoru přizpůsobuje počtu snímků generovaných grafickou kartou, čímž se dosahuje větší plynulosti hry.
S jasem jsme neměli problém, díky jeho slušné úrovni displej obstojí i vedle okna při slunečném dni. Přispívá tomu i dobře fungující antireflexní vrstva. Průsvity podsvícení jsme na našem kusu pozorovali pouze v jednom místě v oblasti spodního okraje, a to ještě ve velmi malé míře, jinak se na displeji nenacházely.
HP Omen X má jakožto notebook vyšší třídy dva 256GB SSD disky namísto jednoho s kapacitou 512 GB. V jeho kategorii se jedná o poměrně oblíbené řešení, protože díky zapojení do pole RAID 0 dokáže úložiště v některých aplikacích zvýšit svůj výkon. Ten odpovídá vyšší třídě, přesto se ale nerovná úplnému vrcholu současné nabídky. Dále ve výbavě najdeme zcela průměrné 1TB HDD, jeho využití je však díky vysoké kapacitě SSD znatelně zredukováno a při rozumném hospodaření s daty nebudete muset na plotnový disk instalovat žádné aplikace.
Stejně jako každý recenzovaný notebook, i HP Omen X jsme podrobili ucelenému setu syntetických testů. Jak si vede v porovnání s ostatními recenzovanými notebooky, se můžete přesvědčit v našich dalších recenzích.
HP Omen X má velkou 99Wh baterii, díky níž je schopen zůstat při vysoké zátěži naživu necelé tři hodiny. Při prouzdání webem se sníženým jasem je samozřejmě možné dosáhnout mnohem delší doby používání na jedno nabití.
PCMark 8 je ucelené řešení společnosti Futuremark, které testuje notebooky v širokém spektru aplikací. Má tři základní části, které svým názvem vypovídají o zaměření, v němž výkon testují: Work, Creative a Home.
Time Spy je první částí komplexního testovacího software 3DMark, taktéž od společnosti Futuremark. V současné době se jedná o nejnáročnější 3DMark benchmark. Jeho cílem je testování grafického výpočetního výkonu počítačů s použitím API DirectX 12.
Celkové skóre | 6184 |
---|---|
Grafické skóre | 6625 |
CPU skóre | 4492 |
Fire Strike je asi nejrozšířenějším grafickým benchmarkem, který hry testuje v dnes stále ještě velmi aktuálním API DirectX 11. Jedná se o standardní benchmark pro herní sestavy.
Celkové skóre | 15133 |
---|---|
Grafické skóre | 19873 |
Skóre fyziky | 11055 |
Kombinované skóre | 6770 |
Sky Diver je také benchmarkem, který testuje výkon v API DirectX 11, oproti Fire Strike se však zaměřuje právě na herní notebooky, čili jeho náročnost je nižší, skóre však stejně relevantní.
Celkové skóre | 33314 |
---|---|
Grafické skóre | 66176 |
Skóre fyziky | 10525 |
Kombinované skóre | 22566 |
Cinebench R15 je samostatný benchmark grafického software Cinema 4D. Jeho úkolem je otestovat výkon procesoru v renderování náročné scény s pomocí jednoho i všech vláken.
Benchmark PassMark je taktéž ucelené řešení, podobně jako PCMark 8. Jeho výhodou je však výpis skóre pro jednotlivé komponenty, díky čemuž je můžete snadno ohodnotit s pomocí široké databáze výsledků na webových stránkách PassMark.
Celkové skóre | 5489,2 |
---|---|
CPU | 10198,2 |
2D graphics score | 784,9 |
3D graphics score | 12375,2 |
Memory Mark | 2860,7 |
Disk Mark | 18806,2 |
HP Omen X se zrodil jako čistě herní notebook, očekáváme od něj tedy vysoký herní výkon. Kombinace Intel Core i7-7820HK a GTX 1080 je doménou notebooků nejvyšší třídy, měla by si tak bez problémů poradit se všemi dnešními hrami.
Deus Ex: Mankind Divided je akční RPG z roku 2016, které stále dokáže potrápit i ty nejvýkonnější sestavy. Testování probíhalo na scéně z předpřipraveného benchmarku.
Assassin's Creed Origins nejnovější pokračování slavné série společnosti Ubisoft. Hra je zasazena do ohromného herního Egypta. Jedná se o akční RPG z pohledu třetí osoby, které nabízí jedny z nejlepších dostupných výhledů, stejně jako detailně zpracované modely a efekty. Testování probíhalo na předpřipravené benchmarkovací scéně.
Middle-earth: Shadow of War je novou hrou zasazenou do Středozemě, světa Pána Prstenů a Hobita. Je to také akční RPG v otevřeném světe vyvinuté studiem Monolith Productions. Hra má předpřipravenou testovací scénu, na které jsme benchmark prováděli i my.
Zaklínač 3: Divoký hon od polského studia CD Project RED je považován za jedno z nejlepších RPG všech dob. Kromě žánrových kvalit je hra také zahalena v nádherném kabátu a vzhledem k její celosvětové popularitě je to ta nejvhodnější hra pro otestování herního výkonu. Testovací trasou byla cesta skrze Oxenfurt a část přírody za městem.
Grand Theft Auto V je jednou z nejprodávanějších her historie. Svůj debut na PC zažila v roce 2015 jako vylepšená verze hry pro konzole staré generace z roku 2013. Nabízí rozsáhlý otevřený svět a ohromující vizuál. Testy byly prováděny na poslední sekvenci předpřipraveného benchmarku.
Crysis 3 je hra z roku 2013, která i přes svůj věk stále nabízí jedno nejlepších grafických zpracování a od svého vydání se považuje za jakýsi ukazatel při měření výkonu herních systémů. Výkonnostní test byl prováděn v jednom z koridorů v úvodní části hry.
Podle očekávání neměl notebook HP Omen X problémy s žádnou ze současných náročných her. Všimli jsme si ale nepříjemných propadů FPS, které negativně ovlivnily výsledky testování. Příčina prvaděpodobně tkvěla v throttlingu procesoru, který lze ale opravit, je to rozebráno v následující kapitole.
Vliv chlazení na výkon komponent je zásadní. Vzhledem k tomu, že procesor notebooku HP Omen X má otevřený násobič, výkonné chlazení je na místě.
Po prvním herním testu The Witcher 3 se teploty procesoru pohybovaly kolem 90°C a teploty grafiky stagnovaly na 80 °C. Z těchto hodnot se zdálo, že notebook už nemá přílišnou teplotní rezervu, kterou by mohl zaplnit po přetaktování. Procesor HP Omen X lze totiž snadno přetaktovat skrze OMEN Command Center.
Kromě základního určení pevného taktu můžete změnit i hodnoty Turbo Boost podle počtu aktivních jader. Tak funguje Turbo Boost běžně, nyní máte ale možnost ho upravit, aby odpovídal vašim potřebám. Toho jsme využili a jen cvičně jsme zkusili procesor HP Omen X přetaktovat, abychom viděli, jak se bude chovat.
Výsledky se příliš nevzdalují předpokladu. Při výchozím nastavení, kdy procesor běžel při zatížení všech čtyř jader na frekvenci 3,5 GHz, dosahovaly jeho teploty 90 °C. Frekvence grafické karty se při 80 °C držela na velmi stabilních 1835 MHz, což přesahuje řadu desktopových karet.
Po přetaktování procesoru na 3,6 GHz pro všechna čtyři jádra se jeho teploty posunuly až k hranici 94 °C. K výraznému termálnímu throttlingu nedocházelo, dlouhodobé udržení této frekvence však notebooku HP Omen X dělalo problém, takt místy klesal k výchozím hodnotám 3,5 GHz. Frekvence grafické karty byla touto změnou nedotčena, stejně tak její teploty.
Frekvenci jsme zvýšili ještě o 100 MHz na 3,7 GHz pro všechna čtyři jádra. Vše vypadalo podobně, jako při taktu 3,6 GHz. Teploty prakticky neklesly pod 94 °C, a pokud ano, bylo to důsledek výrazného teplotního throttlingu. Ve výsledku šlo za průměrnou frekvenci považovat opět 3,6 GHz, protože na cílených 3,7 GHz se procesor HP Omen X dostal jen výjimečně.
Procesor jsme zkusili ještě podtaktovat a výsledky byly skutečně velmi dobré. Celý systém nabyl stability, teploty se snížily a throttling zcela zmizel. Frekvenci pro využití všech čtyř jader jsme nastavili na 3,4 GHz, takže jsme z i7-7820HK udělali prakticky jen lehce vylepšený Core i7-7700HQ. HP Omen X to prospělo. Ve hře The Witcher 3 byly frekvence zcela stabilní a teplota procesoru se pohybovala mezi 86 a 90 °C. Grafická karta byla taktéž ovlivněna. Její frekvence zůstala nezměněna, teploty ale klesly na stálých 78 °C. Jako důkaz jsme měřili FPS na stejném úseku hry při různých frekvencích procesoru.
Celý test chlazení potvrdil domněnky, které nás napadly po prvním spuštění náročné hry. Chlazení HP Omen X zkrátka není dimenzováno na taktování. Procesor dokáže udržet v přijatelných teplotách na výchozí frekvenci, celkově ale nepodává stabilní zážitek. Byli jsme dokonce svědky několika nepříjemných poklesů FPS. Veškeré problémy po snížení frekvence na 3,4 GHz zmizely a hry také vykazovaly vyšší plynulost.
Nemůžeme se ubránit pocitu, že Intel Core i7-7820HK byl do HP Omen X dosazen čistě z marketingových důvodů. Běžnějším Core i7-7700HQ disponují notebooky i třikrát až čtyřikrát levnější než Omen X, vyšším modelem procesoru tedy HP chtělo svůj notebook od této střední třídy nejspíše odlišit. Zjistili jsme, že Core i7-7700HQ by HP Omen X seděl lépe, protože chlazení stejně neumožňuje jakékoliv výraznější taktování a ve hrách si můžete jen pohoršit. Smysl vyššího modelu tak nacházíme pouze v čistě procesorových aplikacích, kdy může být díky nečinnosti grafické karty chlazen efektivněji.
HP Omen X
NotebookyHP Omen X je skvěle zpracovaný herní notebook, který má širokou nabídku konektorů, jasný 120Hz panel a poskytne výkon nejvyšší třídy. Nabízí velké množství konektorů, mechanickou klávesnici a pozoruhodné RGB podsvícení. Ani displejem a reproduktory nebude nikdo zklamán. Bohužel, potenciál pro taktování procesoru Intel Core i7-7820HK je téměř nulován chlazením, díky kterému by notebooku mnohem více slušel běžnější Core i7-7700HQ.
Klady
Zápory
Společnost HP představila na herním veletrhu Gamescom 2017 notebook OMEN X by HP. Novinka doplní stávající plejádu rychlých herních strojů HP OMEN a bude nejvýkonnějším notebokem této řady prémiových počítačů. Zároveň však bude patřit mezi nejdražší notebooky na trhu. Na jaké parametry se můžeme těšit a kdy HP OMEN X dorazí na trh?
OMEN X je prvním notebookem od HP s možností přetaktování procesoru a pamětí. Nezapomnělo se samozřejmě ani na grafickou kartu. Ta je ovšem přetaktována již přímo výrobcem, vše ostatní probíhá v přednastavených profilech. Nepůjde tak o žádné experimentování pro overclockery, ale o jednoduše dostupný výkon navíc.
Notebooky HP OMEN X dostanou procesory Intel i7 Kaby Lake - bohužel v nich ale nenajdeme nejnovější generaci procesorů Intel Kaby Lake-R. U grafické karty bude na výběr mezi NVIDIA GeForce GTX 1080 a GTX 1070. V nabídce najdeme modely s až 32 GB operační paměti DDR4. Díky svému výkonu HP OMEN X samozřejmě skvěle poslouží i jako notebook pro VR. Zároveň osloví opravdové nadšence a hráče, kteří jsou ochotni připlatit si za mobilitu - desktopové herní PC se srovnatelnými parametry totiž lze pořídit i o několik desítek tisíc korun levněji.
Pro herní notebook je špičkový obraz nezbytný, u herního HP OMEN X bude na výběr mezi 4K a Full HD rozlišením 17,3" displeje. Obrazovka s jemnějším rozlišením dostane obnovovací frekvenci 60 Hz. Kdo se spokojí s Full HD, dostane dvojnásobek, 120 Hz. V obou případech by neměla chybět podpora technologie G-Sync, která optimalizuje vykreslování obrazu a zabraňuje trhání.
OMEN X je vyvedený v designu ostře řezaných hran a efektních světelných detailů i prémiových prvků, například pro HP tradičních reproduktorů Bang & Olufsen. Z praktické stránky dostala konstrukce herního notebooku snadný přístup k výměně pamětí nebo pevných a SSD disků. Hardware dokonce uvidíte – část spodní strany počítače je průhledná. K uchlazení přetaktovaných čipů přidalo HP do těla notebooku sofistikovanější chlazení s výkonnými ventilátory, odpařovací komorou a čtveřicí heat pipe, které odvedou teplo ze zahřívaného hardwaru do rohů notebooku.
Konektivita HP OMEN X zahrnuje dvojici rychlých USB-C portů, grafické výstupy mini Displayport a HDM, porty USB 3.0, čtečku karet i jack pro sluchátka a mikrofon. K internetu se notebook připojí i kabelem, vhod mu přitom přijde dnes už obvyklá funkce Network Booster. Ta řídí datový tok tak, aby důležitá herní data měla vždy přednost a běžela nejrychlejší cestou. Ocení ji tak hráči online her.
Klávesnice notebooku HP OMEN X nepostrádá žádnou z důležitých herních funkcí. Mechanické spínače se zdvihem 2,5 mm detekují neomezené množství stisknutých kláves, v levé části je po ruce několik nastavitelných tlačítek pro makra. Podsvícení klávesnice dostalo několik přednastavených animací i široké možnosti vlastního přizpůsobení.
Notebook bude patřit mezi nákladnější herní zařízení, cena nejvyšších konfigurací může přesáhnout i 100 000 Kč. Na trh vlétne v listopadu a my vám samozřejmě přineseme podrobnou recenzi HP OMEN X.
Uvidíme, jak HP s tímto dražším strojem obstojí a jestli hráče přesvědčí, aby si připlatili nejen za taktovatelný hardware, ale také za prémiový design. Konkurence je silná, herní notebook s přetaktovaným hardwarem přinese i MSI s modelem MSI GT75VR, silnou řadou herních počítačů ROG se může ohánět také ASUS – nedávno jsme například přinesli recenzi Asus ROG Strix GL553VE.