VIP LENOVO boost VIP LENOVO boost

Nové TV (2019): 8K rozlišení, rolovací model i aktualizované procesory

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Jsme za půlkou roku 2019 a všichni velcí výrobci televizorů už ukázali, jakým směrem se budou letos inovace posouvat. Nejvíce novinek přinesl tradičně CES 2019. Prémiovým standardem nejvyšší třídy se pomalu stává rozlišení 8K, které je vlastní již většině významných porfólií. K vidění jsou ale i plně funkční zajímavosti, jako například rolovací televize či revoluční technologie MicroLED. Přehled toho, co v roce 2019 televizní technologie nabízí, vám přinášíme v následujícím článku.

Nové TV (2019)

Nové TV (2019) – OBSAH

  1. Rok 2019 se nese v duchu 8K televizí
  2. Rolovací televize od LG
  3. MicroLED: Skutečná hudba budoucnosti?
  4. Nové procesory jsou možná důležitější, než si myslíte

Rok 2019 se nese v duchu 8K televizí

Není to zas tak dlouho, co bylo 4K rozlišení považováno za to nejlepší, co lze v nové televizi získat. Ostatně takový český Netflix právě ve 4K vysílá velkou část svého poutavého obsahu. Na svém místě se tak 4K rozlišení udrželo několik let, nyní je ale na čase, aby ustoupilo výrazně vyspělejšímu 8K. To si osvojila již většina výrobců a 8K televizory lze zakoupit již dnes. V současnosti disponují 8K rozlišením jen špičkové modely za statisíce korun a posun do střední třídy asi jen tak neuvidíme. Kdo má ale zájem o 8K za každou cenu, na své si přijde.

O 8K, upscalingu a QLED technologiích Samsung se více dozvíte ve videu s Mikolášem Tučkem.

Jako 8K označujeme rozlišení o rozměrech 7 680 × 4 320 px, což je čtyřikrát více než 4K (3 840 × 2 160 px) a šestnáctkrát více než Full HD (1 920 × 1 080 px). Nabízí nesrovnatelně vyšší obrazovou kvalitu, zároveň ale zvyšuje nároky na výpočetní výkon televizí. Proto jejich výrobci zároveň představují nové procesory, které zvládnou 8K upscaling (zvýšení rozlišení obrazu v nižší kvalitě) i všechna vylepšení obrazu na masivním rozlišení.

i Největší běžně dostupné 8K televizory má v současné době Samsung a Sony. Tyto modely disponují úhlopříčkou 98", což je bezmála 2,5 metru.

Nové 8K televize má například LG (řada Z9), které ho kombinuje s technologií OLED. Podobně je na tom Samsung s řadami Q900R a Q950R, namísto OLED ale volí vlastní QLED panely, tedy LED s technologií Quantum Dot. Zdánlivě znevýhodněné se zdají špičkové 8K televize Sony ZG9, které využívají tradičnější LED technologii. Jak ale dojmy internetových recenzentů prozrazují, Sony díky kvalitnímu panelu a skvělému procesoru X1 Ultimate možná vytvořilo nejlepší 8K televizor součanosti.

Nové TV 2019 - 8K, 4K a Full HD
Názorné srovnání 8K nových televizí, 4K a Full HD.

Kdo prozatím 8K bojkotuje, je Philips. Ten tvrdí, že jeho televizory zvládnou produkovat lepší obraz než konkurence, včetně ostrosti, a to při zachování 4K rozlišení. Tuto magickou vlastnost svých nových televizí přisuzuje práci procesorů Philips P5 poslední generace, které prý dnes dokážou připravit obraz pro zobrazení na panelu nejdokonaleji. Z postojů této společnosti lze tedy usoudit, že dle jejího názoru ještě nebylo dosaženo limitů 4K panelů a důležitější je vylepšovat obrazové informace, které do nich procesory posílají.

Rolovací televize od LG

LG je jedním z předních výrobců televizorů a v roce 2019 si pro zákazníky připravilo to, co dosud mohli vidět jen ve stádiu prototypu. Rolovací obrazovky se stávají realitou. Nová řada LG R bude sestávat výhradně z rolovacích modelů schovaných ve stylové kvádrovité základně, z níž se budou dle vůle majitele vysouvat. Základna nových televizí zároveň funguje jako výkonný 100W 4+2 soundbar.

Rolovací televize LG bude prémiový produkt pro ty, kterým nevadí si připlatit.

Vysouvání televizoru může být úplné (pro sledování videoobsahu) nebo jen částečné. V takovém režimu bude možné na televizi zobrazit uživatelská rozhraní různých aplikací, jako například hudební přehrávač či prohlížeč fotografií. Oproti standardním OLED televizím by neměly být přítomné žádné kompromisy v kvalitě obrazu a trvanlivost panelu těchto nových televizí udává LG hodnotou 50 000 vysunutí.

i Velmi populární jsou dnes též ultratenké televize určené k montáži na stěnu, které se připojují jediným, téměř neviditelným kabelem k zařízení obstarávajícímu připojení běžných konektorů. Například Samsung toto řešení nazývá One Connect Box, podobně ale fungují také LG Wallpaper televize, napříkad 77" LG OLED77W9PLA.

Rolovacích obrazovek LG dosáhlo pomocí technologie FOLED (Flexible OLED), jejíž vyspělost se dozajista projeví i na ceně. Ta ale není zatím pro pilotní 65” 4K model LG 65R9 známá, přestože byl představen již v lednu na CES 2019, měli bychom ale očekávat extrémní částku přesahující milion korun. A známé není ani datum uvedení na trh, nicméně dle dostupných informací by k němu mělo dojít ještě v tomto roce.

MicroLED: Skutečná hudba budoucnosti?

V odvětví televizí se Samsung prosadil jako odmítač technologie OLED, namísto které tlačí svou QLED. Ta nevyužívá organických diod jako OLED, zároveň ale díky Quantum Dot produkuje kvalitnější barvy a kontrast než standardní LED (LCD). LED i QLED jsou technologie využívající jako zdroje světla bílého (či modrého) podsvícení, jehož barvu upravují jednotlivé pixely. OLED (Organic LED) naopak v každém pixelu světlo přímo emituje.

Samsung věří, že MicroLED je technologií budoucnosti, která naváže na QLED.

Každá z výše popsaných technologií má své výhody i nevýhody. OLED jednoznačně vládne, co se kontrastu a barevného podání týče, nicméně může trpět na vypalování pixelů, LED je naopak trvanlivější, protože ale nemůže podsvícení pixelů úplně deaktivovat, nikdy nedosáhne absolutní černé, což snižuje dynamický rozsah panelu. QLED se snaží dosáhnout výsledků OLED za použití robustnější technologie LED, a právě na tyto snahy navazuje novinka v podobě MicroLED.

MicroLED je moderní technologie založená na mikrodiodách tvořících barevné subpixely složené v RGB pixely. Každý tento pixel sám vyzařuje světlo podobně jako OLED, využívá k tomu ale zmenšenou technologii LED, nehrozí tedy vypalování. MicroLED si tedy bere kvalitu obrazu z OLED, trvanlivost z LED a k tomu přidává vlastní bonusy, jako třeba absolutní bezrámečkovost, která otevírá cestu modularitě. Díky ní bude možné televizory sestavovat do různých poměrů stran či tvarů.

Nové TV 2019 - Samsung MicroLED
75" Samsung MicroLED je nová televize "The Wall" zmenšená do rozměrů běžné větší domácí televize.

Už v roce 2018 Samsung ukázal obří 149” MicroLED televizi nazvanou The Wall, kterou letos doplnil o větší 219” a menší 75” variantu. Právě poslední zmíněný model označený The Window by mohl být zajímavý i pro zákazníky se zájmem o MicroLED na doma, zatím ale nevíme, kolik budou takové televize stát. A i když je technologie MicroLED něco, co nelze přehlédnout, dříve než v roce 2020 se nových televizí určených k volnému prodeji nedočkáme.

Nové procesory jsou možná důležitější, než si myslíte

Již výše bylo několikrát zmíněno, že ten či onen výrobce má ve svých televizorech aktualizovaný procesor, má to ale velký vliv? U počítačů je důležitost výkonu očividná a stejně tak u mobilních telefonů, proč ale u televizí?

Nové TV 2019 - LG Alpha 9 Gen 2
Ilustrace procesoru nových televizí LG – Alpha 9 druhé generace.

Televizory mají jeden primární úkol – zobrazovat obsah v nejvyšší možné kvalitě. I když je kvalita zobrazovacího panelu důležitá, stejnou, a možná i vyšší důležitost má zpracování obrazových informací a jejich příprava k zobrazení na televizi. Přesně to mají na starosti procesory, jejichž výkon a technologie jsou důležité, protože práce s 4K a 8K rozlišením není jednoduchá. Jak se výrobce snažil na poli „processingu“, může mít větší vliv než rozlišení či zobrazovací technologie.

Všichni velcí výrobci naštěstí své procesory pravidelně aktualizují. Již jsme zmínili Philips P5 třetí generace, jehož vlastnosti dodávají výrobci dostatek sebedůvěry k tomu, aby prohlásil, že je v tuto chvíli upgrade na 8K rozlišení předčasný. LG má procesory Alpha 9 využívající umělé inteligence, které nabízí v nových televizorech, a to i v těch levnějších. Sony má pro špičkové modely čip X1 Ultimate, který i z LED panelu udělá televizor plnohodnotně konkurující OLED a QLED. A ani Samsung nezahálel se svým prvotřídním upscalingem.

Nové TV 2019 - Samsung upscaling
Tímto způsobem přibližuje postupy 8K upscalingu Samsung.

Právě upscaling je něco, na čem s rostoucím rozlišením začíná velmi záležet. Video obsah v rozlišení 4K dnes již není neobvyklý, stále ale zdaleka neobjímá vše, na co bychom se mohli chtít dívat, o 8K potom ani nemluvě. Proto je důležité, aby byly televizory schopné obsah v nižším rozlišení věrohodně zobrazovat a náležitě vylepšovat, aby vypadal dobře i na 4K nebo 8K panelu. Nejde jen o ostrost, ale též o barvy, šum a eliminaci obrazových artefaktů, které se mohou při nekvalitním upscalingu objevit.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

V roce 2019 můžeme vidět několik důležitých TV novinek, kromě 8K rozlišení a zajímavostí v podobě MicroLED a rolovací televize se ale jedná zejména o změny na poli procesorů, na kterých nyní v době 8K rozlišení záleží více než kdykoliv předtím.

Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací