Zobrazit katalog

Objektivy Canon a zkratky – jak se v nich vyznat?

Článek

Aktualizováno

Vybíráte objektiv pro váš fotoaparát značky Canon, a nevíte, který si pořídit? V dnešním článku si shrneme základní pojmy, se kterými se můžete u objektivů Canon setkat, a podle kterých byste měli následně objektiv vybírat. V první řadě se zaměříme na obecné pojmy, jež jsou pro všechny objektivy stejné – těmto parametrům byste měli věnovat pozornost jako první. Následně si představíme důležité zkratky, které využívají výrobci objektivů Canon.

fotoaparáty a objektivy Canon

Zkratky objektivů Canon - OBSAH

  1. Základní parametry objektivů
  2. Zkratky označující modelové určení objektivů Canon
  3. Zkratky označující typy objektivů Canon
  4. Zkratky tříd a technologií objektivů Canon
  5. Zkratky označující speciální úpravu objektivů Canon

Základní parametry objektivů

Modelové určení

Kompatibilitu objektivu s tělem fotoaparátu je před pořízením vždy nutné zkontrolovat. Ne všechny objektivy totiž pasují na všechny typy přístrojů. Modelové určení objektivu je upřesněno velikostí snímače fotoaparátu.

Fotoaparát se snímačem Full Frame

Pro těla fotoaparátu s plnoformátovým snímačem vybíráme objektiv, který je kompatibilní s Full Frame přístroji. Takové objektivy lze zároveň použít i s fotoaparáty s menším snímačem APS-C.

Fotoaparát se snímačem APS-C 

Pro těla fotoaparátu s APS-C snímačem vybíráme objektiv kompatibilní s APS-C přístroji. Takové objektivy jsou ale přizpůsobeny menšímu snímači, a nelze je používat na fotoaparátech s Full Frame.

Bajonet

Objektivy jsou zakončené bajonetem, který slouží pro uchycení k tělu fotoaparátu. Nezajišťuje jen mechanické uchycení, je důležitý také pro správnou komunikaci a funkčnost těla fotoaparátu s objektivem. Každý výrobce fotoaparátu má ale vlastní systém bajonetového uchycení objektivu. A aby to bylo ještě pestřejší, v drtivé většině mají výrobci hned několik typů.

Vzájemná kompatibilita

Systémy odlišných značek nejsou vzájemně kompatibilní, a proto nelze nasadit objektiv jedné značky na tělo fotoaparátu jiné značky (například objektiv Nikkor na těle Canon). Že se s tím ale ve skutečnosti setkáváte? Ano, existují totiž adaptéry a redukce, které umožňují propojení jinak nekompatibilního těla s objektivem.

Použití adaptéru či redukce s sebou nese i určité nevýhody. Při nasazení můžeme přijít o některé funkce, jako je automatické zaostřování nebo přenos důležitých informací o cloně, expozici apod. Stává se to spíše tehdy, máme-li novější objektiv a starší tělo fotoaparátu – odlišná elektronika spolu nemusí dobře fungovat což má za následek zmíněné nežádoucí vlivy.

i Existují také firmy, které se specializují pouze na výrobu objektivů. Mezi ty nejznámější výrobce patří Sigma, Tamron a Tokina. Jejich objektivy jsou vybaveny bajonety pro uchycení k fotoaparátům různých výrobců. Rozlišují se jen podle toho, pro jakou velikost snímače jsou určeny.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost vyjadřuje vzdálenost mezi optickým středem objektivu a rovinou, na které dokáže zaostřit snímaný objekt. Tj. tam, kde se protínají všechny paprsky světla procházející objektivem (ohnisko).

Zjednodušeně lze objektivy podle ohniskové vzdálenosti rozdělit do dvou základních skupin:

Objektivy můžeme dělit také podle úhlu záběru, který zabírají, a to do těchto skupin:

  • Rybí oko (6-16 mm)
  • Širokoúhlé objektivy (24 - 35 mm)
  • Portrétní objektivy (± 50 mm)
  • Základní zoom objektivy (18 - 100 mm)
  • Teleobjektivy (100 - 300 mm)
  • Super-teleobjektivy (> 300 mm)

Každé ohnisko má jiný úhel záběru, od toho se pak odvíjí použití jednotlivých objektivů. Obecně platí, že čím menší je ohnisková vzdálenost, tím větší je úhel záběru objektivu. Širokoúhlé objektivy mají tedy široký úhel záběru, teleobjektivy pak velice malý.

 Ohnisková vzdálenost objektivu
Obrázek znázorňuje zmenšující se úhel záběru při rostoucí ohniskové vzdálenosti.
Ohnisková vzdálenost objektivu
Na obrázku vidíme pokrytí obrazu při použití rozdílných ohnisek objektivu.

Ohniskové vzdálenosti objektivu jsou udávány pro nasazení na plnoformátový Full Frame snímač. Jestliže ale objektiv nasadíme na menší snímač (Micro 4/3“, APS-C), dojde k přepočtu ohniskové vzdálenosti. Více o přepočtu se dozvíte níže, v kapitole crop factor.

Crop factor

Crop faktor představuje koeficient, kterým se přepočítává skutečná ohnisková vzdálenost objektivu při nasazení na menší, než plnoformátový Full Frame snímač. Udává nám tedy, kolikrát je plocha snímače fotoaparátu menší, než je plocha plnoformátového Full Frame snímače.

Ohnisková vzdálenost, a tedy i úhel záběru se odvíjí od velikosti snímače fotoaparátu. Při nasazení objektivu na velikostně menší snímač (Micro 4/3“, APS-C), než je plnoformátový Full Frame, musíme ohniskovou vzdálenost přepočítat na ekvivalentní. Dochází totiž ke cropu neboli výřezu obrazu, protože se na menší snímač dostane pouze jeho část.

Ohnisková vzdálenost * crop faktor = ekvivalentní ohnisková vzdálenost

Typ senzoru Velikost snímače Crop faktor
Full Frame (35 mm film) 36 × 24 mm 1
APS-C (Nikon DX, Pentax, Sony) 23,6 × 15,6 mm 1,5
APS-C (Canon) 22,2 × 14,8 mm 1,6
4/3″ 18 × 13,5 mm 2
1" (Nikon CX) 12,8 × 9,6 mm 2,7

Při přepočtu ohniskové vzdálenosti musíme brát v potaz i výrobce. Jednotlivé velikosti snímačů různých výrobců se totiž od sebe mohou drobně lišit.

Objektiv a crop factor Objektiv a crop factor

Porovnání velikostí obrazu při použití fotoaparátů s různými snímači.

Názorná ukázka

Objektiv Canon 50 mm

  • Při nasazení na fotoaparát Canon s APS-C snímačem bude ekvivalentní ohnisková vzdálenost objektivu činit 80 mm (50*1,6 = 80).
  • Nasadíme-li objektiv na fotoaparát s Full Frame snímačem, zůstane efektivní ohnisková vzdálenost stejná, tedy rovna 50 mm.

Objektiv Nikkor 24-85 mm

  • Při nasazení na fotoaparát Nikon s APS-C snímačem bude ekvivalentní ohnisková vzdálenost objektivu činit 36-128 mm
  • Při nasazení na fotoaparát s Full Frame snímačem zůstane efektivní ohnisková vzdálenost stejná, tedy 24-85 mm.

Světelnost

Světelnost se udává clonovým číslem a vyjadřuje, kolik světla je objektiv při fotografování schopen propustit ke snímači. Zjednodušeně platí, že čím větší maximální světelnost (tedy čím menší je clonové číslo), tím kratší může být čas závěrky (menší riziko rozmazání), nebo hodnota citlivosti ISO (tím méně šumu na fotografii). Díky vyšší světelnosti tak pořídíte lepší snímky ve zhoršených světelných podmínkách, tedy v šeru či ve tmě.

Světelnost objektivu Světelnost objektivu Světelnost objektivu
Clonové číslo udává, jak velký má být otvor clony objektivu. Malé clonové číslo označuje velký clonový otvor a nízkou hloubku ostrosti, kdežto velké clonové číslo malý clonový otvor a velkou hloubku ostrosti.

V rámci objektivů je vždy udávána nejvyšší možná hodnota, tedy maximální propustnost. U modelů s pevným ohniskem (bez zoomu) je hodnota konstantní, u zoom objektivů jsou uvedeny dvě krajní hodnoty – vždy nejvyšší možná světelnost pro minimální a maximální přiblížení. Za výborné hodnoty světelnosti u objektivů lze považovat:

i Pamatujte, že vyšší světelnost objektivu se značí nižším clonovým číslem a naopak. Tedy objektiv se světelností f/3,6 je méně světelný, než objektiv se světelností f/1,2.

Způsoby ostření objektivů

U objektivů rozlišujeme dva základní typy ostření.

Ostření pohybem celé optické soustavy 

Tento typ ostření je charakteristický tím, že dochází k pohybu celé optické soustavy vysunutím a zasunutím celého objektivu. Toto technologické řešení bývá zpravidla pomalejší v rychlosti ostření – setkáte se s ním zejména u levnějších objektivů.

Vnitřní nebo zadní ostření

Zde nedochází k otáčení celého objektivu, ale pouze k pohybu několika vnitřních čoček. Výhodou je rychlost ostření a to, že nedochází ke změně těžiště vysunutím a zasunutím objektivu jako u první varianty – změna těžiště je znát především u teleobjektivů. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Stabilizace obrazu

Optická stabilizace v objektivu

Optická stabilizace bývá umístěna v objektivu a zamezuje rozmazání snímku při focení bez použití stativu. Soustava čoček umístěná uvnitř směřuje paprsky procházející objektivem do jednoho bodu na snímači. Posuvem optického členu se eliminují otřesy a obraz se stabilizuje. Zda-li objektiv obsahuje systém optické stabilizace poznáte podle příslušené zkratky.

Díky stabilizaci lze i z ruky dosáhnout dlouhých expozičních časů, kterých byste jinak bez stabilizace či stativu nedocílili. Opticky stabilizovaný obraz lze navíc vidět přímo v hledáčku. Drobnou nevýhodou je, že objektivy s optickým stabilizátorem bývají ve srovnání s modely bez stabilizátoru zpravidla o něco těžší.

Stabilizace obrazu

Vlevo vidíte fotografii bez stabilizace obrazu. Vpravo je snímek zachycený objektivem s optickou stabilizací.

Mechanická stabilizace v těle fotoaparátu

Stabilizován může být i samotný snímač v těle fotoaparátu. V takovém případě se jedná o stabilizaci mechanickou. Funguje na principu posuvu snímače, který koriguje naklánění a otřesy fotoaparátu. Takto stabilizovaný obraz v hledáčku neuvidíme.

Fotoaparát s mechanickou stabilizací rázem stabilizuje každý objektiv, který na něj nasadíme. V případě, že máme stabilizovaný i objektiv a tělo fotoaparátu není vybaveno hybridní stabilizací, musíme se rozhodnout pouze pro jednu z nich.

Asférické čočky, ED skla

V dnešní době patří k tomu nejlepšímu, co si můžete v souvislosti se skly a čočkami v objektivu pořídit, asférické čočky a ED skla.

Asférické čočky

Objektivy s asférickými čočkami jsou menší a lehčí než ty, které využívají sférických (kulových) čoček. Zároveň mají lepší optické vlastnosti. Čočka je na okrajích více zploštělá, což má za následek dopadání světelných paprsků přímo do jejího ohniska. Nejvíce užitečné jsou tyto čočky při korekci zkreslení u širokoúhlých objektivů.

Asférické čočky objketivů

U běžné čočky (vlevo) paprsky světla dopadají až za ohnisko a tím vzniká neostrý obraz. Asférická čočka (vpravo) dopadající paprsky tolik nelomí, dopadají přímo do ohniska a tím vzniká krásně ostrý obraz.

ED skla

Skla s malým rozptylem světla, neboli ED skla, ovlivňují ostrost obrazu a korekci barevných vad, jako je např. chromatická aberace. Tyto čočky se hojně využívají u teleobjektivů, postupně se však rozšiřují i do dalších skupin.

Zkratky objektivů Canon

Společnost Canon používá v současné době pro své objektivy několik označení, které v sobě skrývají určité vlastnosti a funkce. Abyste si mohli vybrat objektiv přesně podle vaší potřeby, je důležité se v nich vyznat. Pojďme si přiblížit nejpoužívanější označení, se kterými se můžete u objektivů Canon setkat.

Zkratky objektivů Canon
Japonská společnost Canon je spojen zejména s výrobou fotoaparátů a fotopříslušenství, mezi které patří i Canon objektivy. Jsou oblíbené mezi fotografy po celém světě.

Zkratky označující modelové určení objektivů Canon

  • Bajonet Canon EF, Canon EF-S, Canon EF-M

U objektivů značky Canon se můžeme setkat hned se třemi typy bajonetového uchycení. Bajonet Canon EF slouží pro upevnění k fotoaparátu Full Frame. Bajonet Canon EF-S je přizpůsoben pro použití na digitálních zrcadlovkách s APS-C snímačem. Typ bajonetu Canon EF-M je navržen pro použití s bezzrcadlovkami Canon.

  • EF

Takto označené objektivy jsou kompatibilní s Full Frame fotoaparáty s bajonetem Canon EF. Jsou navrženy tak, aby pokryly senzor o velikosti kinofilmového políčka.

  • EF-S

Objektivy EF-S jsou navrženy pro fotoaparáty se snímačem APS-C, tedy s bajonetem Canon EF-S. Tyto objektivy nejsou vhodné pro použití s Full Frame těly a to právě kvůli velikosti snímače.

  • EF-M

Označení EF-M nesou objektivy, které jsou speciálně zkonstruovány pro použití s bezzrcadlovkami Canon s bajonetem EF-M a snímačem o velikosti APS-C. S použitím vhodné redukce lze na bezzrcadlovky nasadit i objektivy EF a EF-S. Naopak to ale nelze - objektivy s označením EF-M nemůžeme použít s digitálními zrcadlovkami Canon.

  • FD

Takto byly dříve označovány objektivy Canon s ručním ostřením zkonstruované pro fotoaparáty Full Frame. Dnes už se tyto objektivy dávno nevyrábí.

Objektiv Canon

Canon EF-S 24mm f/2,8 STM – s pevným ohniskem, zkonstruován pro APS-C (bajonet EF-S), speciální motorek minimalizující hluk automatického ostření (STM), typický představitel ,,pancake“ s malými rozměry a nízkou hmotností

Zkratky označující typy objektivů Canon

  • Fisheye

Klasické rybí oko. Takové objektivy poskytují extrémně široký úhel záběru. Od ostatních objektivů se vyznačují typickým kruhovým zkreslením perspektivy.

  • L-objektivy

Do této "elkové" řady spadají objektivy Canon nejvyšší třídy. Jsou vyrobeny z prémiových materiálů, využívají nejmodernějších technologických řešení a poznáte je podle červeného proužku na jeho přední straně.

  • Macro

Makro objektivy Canon jsou navrženy pro fotografii z blízka a extrémní zvětšení, poskytnou tak detailní záběry objektu. Nabídnou zvětšení 1:1.

  • Compact Macro

Takto označené objektivy jsou mnohem menší, než klasické objektivy Canon makro. I přes to však umožňují focení z velmi blízké vzdálenosti.

  • MP-E

V současné době existuje pouze jeden takto označený objektiv, a je jím Canon 65 mm f/2.8 1-5x MP-E. Poskytuje extrémní přiblížení „super makro“, což představuje až pětinásobné zvětšení (tedy 5:1). Je vybaven ručním zaostřováním.

  • Pancake

Objektivy Canon s tímto označením mají kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.

  • TS-E (Tilt & Shift)

Technologie Tilt & Shift umožňuje regulovat rovinu zaostření a hloubky ostrosti. Mechanismus náklonu a posunu až o 90° lze využít k pohledu nahoru nebo dolů bez nutnosti fotoaparát naklonit. Díky tomu snadno předejdete efektu „sbíhání linií“. Takto označen objektivy jsou velmi oblíbené při fotografii krajin či architektury.

Objektiv Canon

Canon TS E 24mm f/3,5 L II – s pevným ohniskem, zkonstruován pro Full Frame (bajonet EF), vyhlášená třída objektivů Canon s červeným proužkem (L), druhý model objektivu (II), konstrukce Tilt & Shift s regulací roviny zaostření a hloubky ostrosti (TS-E)

Zkratky tříd a technologií objektivů Canon

  • I, II, III

Římskými písmeny jsou označovány verze objektivu.

  • IS (Image Stabilizer)

Jak už z názvu vyplývá, jedná se o optickou stabilizaci obrazu, která kompenzuje pohyby a otřesy pohybem optických členů uvnitř objektivu. Teleobjektivy Canon mají dokonce několik režimů IS, které lze přepínat pomocí tlačítka na těle.

  • E-M

Electronic-Manual Focusing, tedy manuální ostření elektronickým pohonem. Ovládání je zajištěno prostřednictvím ostřícího kroužku. Při vypnutém fotoaparátu není možné tuto funkci využít.

  • MM (Micro Motor) nebo taky DC

Zkratka MM/ DC označuje ostřící motorek. Je to jeden ze základních pohonů ostření a využívá se u levnějších verzí objektivů. Oproti USM neumožňuje plně manuální zaostřování.

  • USM (UltraSonic Motor)

Objektivy s označením USM využívají k ostření ultrazvukový motorek. Díky této technologii je ostření rychlé a prakticky neslyšitelné, navíc lze využít i plně manuální režim. Označení USM naleznete především u dražších objektivů. Podobnou technologii využívají i objektivy od Nikonu s označením AF-S.

Objektiv Canon

Canon EF 8-15mm f/4,0 L USM rybí oko – s proměnlivým ohniskem, zkonstruován pro Full Frame (bajonet EF), vyhlášená třída objektivů Canon s červeným proužkem (L), extrémně široký úhel záběru (Fisheye)

  • STM (Stepper Motor)

Takto je označen speciální motorek, který minimalizuje vibrace a hluk automatického ostření při natáčení videa. Nyní jsou jím vybaveny všechny objektivy Canon EF-M a některé EF-S.

Zkratky označující speciální úpravu objektivů Canon

  • AL/ ASP

Tyto objektivy jsou vybaveny asférickými členy, které zajišťují vysokou ostrost fotografií i při plně otevřené cloně. Též se podílí na korekci zkreslení u širokoúhlých objektivů.

  • DO

Pod tímto označením se skrývá pojem difrakční člen (optický člen s difrakční mřížkou). Ten vykazuje opačnou barevnou vadu než klasická čočka, a tak se do objektivů zařazuje právě proto, aby tuto vadu eliminoval. Kromě toho použitím této technologie lze značně zmenšit konstrukční délku objektivů. Objektiv s difrakčním členem poznáte na první pohled podle zeleného proužku na jeho přední straně.

Objektiv Canon

Canon EF 400mm f/4,0 DO IS II USM – s pevným ohniskem, zkonstruován pro Full Frame (bajonet EF), optická stabilizace obrazu (IS), optický člen s difrakční mřížkou - zelený proužek (DO), druhý model objektivu (II), ultrazvukový ostřicí motorek (USM)

  • SSC

Zkratka označuje druh povrchového krytí čoček, které zvyšují kontrast a minimalizují odrazy. Všechny moderní objektivy od Canonu mají několik takových vrstev a proto se dnes označení již nepoužívá.

  • UD a S-UD

UD označuje optický člen použitý při konstrukci L-objektivů. S-UD pak reprezentuje jeho vylepšenou verzi. Oba dva členy se vyznačují nízkým rozptylem, což eliminuje barevné vady objektivu.

i Projděte si také

Jaký fotoaparát CANON v roce 2021?

Canon EOS 250D

Hledáte kvalitní digitální zrcadlovku s maximálně snadným použitím, kompaktním tělem a nízkou hmotností? Pak je pro vás určen Canon EOS 250D. Jedná se o nejlehčí digitální zrcadlovkou s otočným displejem na trhu roku 2021. Fotoaparát je vybaven 24,1Mpx snímačem s technologií Dual-Pixel AF a moderním obrazovým procesorem DIGIC 8.

Canon EOS 2000D

Digitální zrcadlovka Canon EOS 2000D je díky jednoduchému a intuitivnímu ovládání ideální pro začínající fotografy, kteří hledají dostupnost vstupenku do světa digitální fotografie. Díky bezdrátovým technologiím WiFi a NFC můžete své snímky okamžitě sdílet na sociálních sítích nebo je snadno přenést do mobilního zařízení pro další práci.

Canon EOS M50

Canon M50 je v podstatě zmenšená Canon zrcadlovka. Zůstalo příjemné Canon ovládání a dobrá kvalita fotografii. To vše nyní dostanete ve zmenšeném balení. Vše podtrhuje dostatečně rychlý autofokus včetně sledování pohybu. Díky rozumné ceně se jedná o velmi zajímavou bezzrcadlovku pro rodiny či cestovatele.

Canon EOS R6

Digitální full frame zrcadlovka Canon EOS R6 je profesionální kreativní nástroj, který umožňuje nové způsoby pořizování snímků. Inovativní technologie zaručující revoluční rychlost a stabilitu posunou vaši tvorbu o úroveň výše.

Canon EOS RP

Kompaktní digitální bezzrcadlovka Canon EOS RP má lehké, ergonomické tělo a moderní technologie, které vám poskytnou tolik potřebný tvůrčí potenciál. Špičkový fullframe snímač Dual Pixel CMOS AF s 26,2 megapixely spolupracuje s procesorem DIGIC 8 a dle informací výrobce se může pochlubit nejrychlejším automatickým ostřením ve své třídě. Fotoaparát je nyní vybaven vylepšeným 54mm RF bajonetem s 12kolíkovým vysokorychlostním komunikačním systémem.

4,9 214×
Canon EF 50mm f/1.8 STM
Objektiv pro digitální zrcadlovky, bajonet Canon EF, určen pro Full Frame a APS-C (ekv. 80 mm), závit pro filtry 49 mm, automatické ostření, váha 160 g
Cenová bomba
2 999,- Ušetříte 391,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OC215a
4,7 25×
Canon EF 50mm f/1.4 USM
Objektiv pro digitální zrcadlovky, bajonet Canon EF, určen pro Full Frame a APS-C (ekv. 80 mm), závit pro filtry 58 mm, automatické ostření, váha 290 g
Zlevněno -4 %
10 490,- 10 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OC213
Canon EF 16-35mm f/4.0 L IS USM - Objektiv Doručení zdarma
Alzaboxy i prodejny
5,0
Canon EF 16-35mm f/4.0 L IS USM
Objektiv pro digitální zrcadlovky, bajonet Canon EF, určen pro Full Frame a APS-C (ekv. 26 - 56 mm), závit pro filtry 77 mm, automatické ostření, odolnost proti prachu a vlhkosti, stabilizace, váha 615 g
Zlevněno -12 %
32 990,- 37 490,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: OC301b
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon