Oddworld: Soulstorm (RECENZE) – Nechť se rozhoří plamen revoluce

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Vzhledem k oblibě série Oddworld nebyl úspěch Oddworld: New 'n' Tasty! (2014) až takovým překvapením. Nemluvného mimozemšťana Abeho měl prostě odjakživa každý rád a v novém kabátci bylo vyprávění jeho příběhu o to působivější. Před několika dny k nám dorazilo pokračování jeho osudů v podobě 2.9D adventury Oddworld: Soulstorm. Zda se vývojářům z Oddworld Inhabitants jejich nové dílo povedlo stejně, či dokonce ještě lépe než jeho předchůdce, si přečtete v naší recenzi.

Oddworld: Soulstorm; screenshot: cover

zdroj: tisková zpráva

Oddworld: Soulstorm (hra) | Oddworld (IP)

Akční adventura Oddworld: Soulstorm je součást herní série Oddworld. Titul vyvíjí a vydává studio Oddworld Inhabitants. Hra vychází 6. 4. 2021 na PC, PS4 a PS5 bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Speciál: Vše, co víme | Recenze

Oddworld: Soulstorm (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Osud mudokonům v Oddworld: Soulstorm nepřeje
 2. Hádanky Abemu moc zabrat nedají, mají však své kouzlo
 3. Výrobou předmětů Oddworld: Soulstorm posunuje sérii mírně kupředu
 4. Achillovou patou hry je AI a její technická stránka
 5. Oddworld: Soulstorm ukazuje, že i zajetá formule se může zdárně změnit
 6. Recenze Oddworld: Soulstorm: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Oddworld: Soulstorm PC

Osud mudokonům v Oddworld: Soulstorm nepřeje


Příběh Oddworld: Soulstorm začíná prakticky ihned poté, co Abe a jeho tři sta spolupracovníků opustí tovární komplex, ve kterém z nich chtěl Molluck se svými přisluhovači udělat novou pochoutku pro domácí trh. V jeskyni, kam se na startu uchýlíte, máte možnost chvíli snít o lepších zítřcích a přemýšlet nad tím, jaké dobrodružství asi vašeho hrdinu čeká. To vás ale zabaví jen do momentu, než se jednomu z vašich kolegů podaří vytvořit řádný táborák. Ten během chvíle zachvátí celý prostor, jenž měl být vaším útočištěm, čímž vás připraví nejen o nový domov, ale také k vám přivábí očko vašeho bývalého zaměstnavatele. Tomu jste svým útěkem, a především poškozením jeho milované továrny zavařili více, než by se mu líbilo, a tak se na palubě obří vzducholodě vydává po vašich stopách.

Oddworld: Soulstorm; gameplay: továrna

Svět Oddworld: Soulstorm je plný zajímavých míst, která stojí za to prozkoumat.

zdroj: vlastní

Tempo, jakým je tentokrát příběh prezentován, je v určitých fázích o něco zběsilejší než v případě Oddworld: New 'n' Tasty!, ve kterém sice bylo pár dynamičtějších sekvencí, celkově však příliš nesázel na akci, čímž měl blízko ke starším zástupcům značky Oddworld. Abe je v Oddworld: Soulstorm často ve stejné situaci jako Jason Statham ve většině svých filmů. Když zastaví, nepřežije, protože svět kolem něj se ho snaží neustále odpravit, takže jste nuceni se buď přizpůsobit, nebo padnout za oběť některé z hrozeb, jež jsou vám stále kladeny do cesty. Popravdě si nejsem zcela jist, zda mi navýšení rychlosti, jakou je děj některých kapitol vyprávěn, úplně sedí. Musím však uznat, že díky plynulosti prezentace jsem se od něj nebyl schopen odtrhnout, což lze považovat za výrazné plus.

Ještě než se nadobro přesunu k podrobnému rozboru toho, co úrovně nabízí, bych zde rád vyzdvihl to, jakým způsobem je příběh Oddworld: Soulstorm hráči podáván. Poznávat osud Abeho, jeho věrných i Mollucka máme možnost skrze propracovaná videa sršící humorem, díky němuž si vytvoříte velmi rychle vztah ke všem zúčastněným. K srdci vám přirostou dokonce i vaši nepřátelé, což se vám nestane často. Vyloženě komickou postavou je například pilot vzducholodi pronásledující Abea, jehož hlášky z hlavy jen tak nedostanete. Pochválit musím tvůrce i za zpracování příběhového pozadí, které v podstatě ukazuje, že ani hlavní antagonista to ve světě Oddworld nemá tak úplně lehké.

Oddworld: Soulstorm – Sorrow Valley

Nepřátele je možné v Oddworld: Soulstorm okrádat, takže z nich lze získat nejeden užitečný předmět. Někteří u sebe mají dokonce klíče otevírající speciální zámky chránící před vámi mraky zboží.

zdroj: vlastní

Hádanky Abemu moc zabrat nedají, mají však své kouzlo


Rychlosti vyprávění tvůrci v Oddworld: Soulstorm přizpůsobili také návrh některých úrovní, jimiž se budete prohánět doslova za zvuku výstřelů strojních pušek a hlasitého alarmu. Fanoušky starších dílů této značky však mohu ubezpečit, že rozhodně ne celá hra se nese na divoké vlně. Vedle destinací, které vám nedají vydechnout, tu najdete také místa, jež vás budou svým designem vyloženě vybízet k tomu, abyste v nich strávili co nejvíce času a řádně se pokochali. Právě komplexní zpracování rozsáhlejších map lze označit za jeden z nejvýraznějších prvků tohoto díla, protože v těch skutečně propracovaných jste schopni strávit klidně i hodinu a více, čímž nový Oddworld zastiňuje většinu konkurenčních adventur, kde se na mnoha místech ani neohřejete.

I když jsou rozsáhlejší herní úrovně ideální k tomu, aby se v nich člověk kochal kulisami, jež vývojáři z Oddworld Inhabitants vytvářeli několik let, většinou budete obdivovat jejich vizuální zpracování pouze do momentu, než začněte detailněji vnímat pohybové hlavolamy. Ty totiž odjakživa patří mezi jeden z prvků, jimiž tato série vyloženě vynikala nad ostatními projekty zastupujícími obdobný žánr. Oddworld: Soulstorm po této stránce nikterak nezaostává za svými předchůdci. Jednou před vás postaví rébus stojící vyloženě na vaší pohyblivosti. Jindy vás naopak donutí k tomu, abyste maximálně využili svou trpělivost, protože vám do cesty hodí sérii min a je v podstatě jen na vás, jak se s nimi vypořádáte.

Oddworld: Soulstorm; gameplay: obchod

Součástky, z nichž budete vyrábět výstroj, máte možnost koupit v automatech, které vám dokonce nabídnou možnost recyklovat prázdné láhve, jež naleznete.

zdroj: vlastní

Možností, jak řešit problémy, je tu vždy více. Zmíněné miny je kupříkladu možné ručně do jedné deaktivovat, odpálit za pomoci kamínků, nebo se je prostě pokusit přeskočit, čímž sice riskujete smrt, ale je to asi nejrychlejší alternativa. Pokud bych měl říci, který z rébusů mi v hlavě utkvěl nejvíce, byla by to hádanka odehrávající se v důlní šachtě. Hlavní roli v ní totiž hrála série zpočátku dosti nepředvídatelně fungujících spínačů, parta otroků a dvě nenažraná monstra, toužící se k nevinně vyhlížejícím zástupcům Abeho rasy dostat. Řešení celé situace bylo ve finále velmi vtipné, pejsky připomínající příšery však nakonec zůstaly o hladu. Ve výsledku je možné říci, že hlavolamy jako takové tu nejsou náročné. Občas sice dají zabrat, ale vzteky kvůli nim ovladač nezničíte.

Výrobou předmětů Oddworld: Soulstorm posunuje sérii mírně kupředu


V rámci celé série Oddworld byl Abe primárně postavou, která se snažila dostat ze situací, do nichž se většinou dostala víceméně proti své vůli. Rozhodně se nejednalo o bojovníka stavícího se nepřátelům čelem. Oddworld: Soulstorm posouvá hlavního protagonistu do nové role. Dělá z něj válečníka, který v určitých momentech nemá problém se protivníkům postavit. Svůj podíl na této výrazné transformaci má bezesporu přítomnost výroby předmětů, díky níž máte stabilní přístup k pestré škále podpůrných nástrojů umožňujících vám se vypořádat prakticky s devadesáti devíti problémy ze sta. Z nasbíraného odpadu je váš mlčenlivý šampion schopen sestrojit nášlapné miny omračující ty, kteří na ně vstoupí, či kouřové granáty, jež jej dokáží spolehlivě ukrýt před zraky monster i technologií.

Oddworld: Soulstorm – Phat Station Mudokons Saving

Záchrana vašich lidí není jednoduchá, většinou se při ní pořádně zapotíte. Navýšíte si tím však karmu, která definuje podobu konce.

zdroj: vlastní

Kromě vytvořených předmětů má tentokrát Abe po ruce obdobně jako v minulosti také pestrou škálu věcí získaných pouhým sběrem. Hodně velkou roli na jeho cestách hrají flakonky s hořlavinou, jíž se jeho druh rád nalévá, často je totiž užívá nejen k řešení do prostředí zasazených hádanek a otevírání nových cest, ale také k eliminaci nepřátel. Stačí jen jedna lahvička plná zelené tekutiny spolu se světlicí a je o zábavu postaráno. Nechybí tu ani v minulosti dosti oblíbené kameny, které lze v Oddworld: Soulstorm užívat k tomu, abyste své protivníky přivedli do stavu bezvědomí. V něm je následně můžete svázat a obrat, čímž je neutralizujete a hlavně z nich získáte k výrobě potřebné suroviny. Celkově lze říci, že přidání možnosti produkce zbraní hru posunuje kupředu.

Další zbraní našeho mimozemšťana jsou jeho živí nepřátelé. Za pomoci své speciální schopnosti je totiž schopen je dočasně posednout a dělat si s nimi, co se mu zmíní. Vždy si však musí dávat pozor na strážní elektroniku, která tyto hrátky nemá moc v lásce. Pokud jde o protivníky samotné, jejich škála je tentokrát tvořena primárně roztomilými Sligy, jež čas od času podporují různé stroje a zvířecí posluhovači. Všichni se tentokrát řídí mechanikou alarmu jasně definující jejich náladu a případnou ostražitost, takže zatímco při poplachu budou všichni aktivnější, mimo něj můžete čekat pospávající stráže, jež je možné snadno obejít.

Oddworld: Soulstorm; gameplay: bug, stěna

Stačí jediný špatný skok a stěna vás v Oddworld: Soulstorm bez varování pohltí.

zdroj: vlastní

Achillovou patou hry je AI a její technická stránka


Během vývoje byla AI nepřátel v mnohém zjednodušena. Zatímco v Oddworld: New 'n' Tasty!, byste se před nepřáteli jen tak neschovali, tady vám v podstatě stačí zalézt do mračna páry a jste zachráněni, i když nepřátelský hlídač stojí přímo před vámi. Bizarní na celé situaci je většinou skutečnost, že vás přímo viděl, takže je naprosto nesmyslné, aby během chvíle na vše zapomněl a prostě to hodil za hlavu. Negativní účinky na paměť protivníků tu nemají pouze průduchy, z nichž vyvěrá dým a kouřové granáty. Obdobně na jejich mysl fungují také skřínky. Jakmile vás uvidí, schováte se a jako by se nic nestalo. Na jednu stranu chápu, že se nejedná o horor, když už vás však protivník spatřil, měl by prostě obdobně jako v minulosti reagovat vaší popravou, nikoliv ignorací.

Přestože úroveň AI kritizuji, otupení jejího chápání světa vás v Oddworld: Soulstorm nejednou zachrání před nepříjemnými bugy, o něž tato hra po vypuštění nemá nouzi. Pominu-li kousky, jež vás uvězní ve stěnách, nebo jinak znemožní další pokračování ve hře, obsahuje hra také chybky, které naruší chod vašich nepřátel, což ve své podstatě znamená, že kupříkladu úplně přestanou hlídkovat a prostě stojí nehnutě na jednom místě. Jeden by to uvítal. Strážce by však nesměl stát na jediném přístupovém bodu vedoucím z místnosti. Díky výše zmíněným osekáním umělé inteligence je ale nastalou situaci možné vyřešit kouřovými granáty, jež skryjí nejen vás, ale také místní mudokony. Ty lze shromažďovat a zabíjet, nebo vyvádět skrze portály, čímž si otevíráte alternativní konce.

Oddworld: Soulstorm – Phat Station

Jak můžete sami vidět, AI se vždy nechová úplně tak, jak by měla.

zdroj: vlastní

Oddworld: Soulstorm ukazuje, že i zajetá formule se může zdárně změnit


Druhý remake ze světa Oddworld veskrze splnil všechna má očekávání. Nabídl mi totiž humorný příběh, detailně navržené úrovně, perfektně zpracované hádanky a pár nových mechanik, které sice z Oddworld: Soulstorm zástupce nového žánru rozhodně neudělaly, avšak i přesto sérii jako takovou určitým způsobem posunuly kupředu skrze navýšení možností, jakými lze problém řešit. Velmi příjemným překvapením byla také na adventuru velmi slušná herní doba. Celek však působí kvůli občas zvláštně reagující AI a bugům trošku nedopečeně, bez nich sáhl klidně po vyšším čísle.

• Zdroje: Vlastní


Oddworld: Soulstorm (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Kopii pro recenzi poskytla agentura Redner PR.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÁ
Verdikt:

Oddworld: Soulstorm je výborná 2.9D akční adventura, která je díky přidání nových mechanik o něco temnější než její předchůdce. Určitě by si ji měli zahrát fanoušci série, jimž se líbil Oddworld: New 'n' Tasty!, a nevadí jim jistá porce inovací. Zaujme jistě také nováčky. Za sebe Oddworld: Soulstorm vřele doporučuji.

Oddworld: Soulstorm; recenze

Klady

 • Výborný příběh
 • Slušná herní doba
 • Propracované úrovně
 • Hádanky schopné zaujmout
 • Mechanika výroby předmětů

Zápory

 • Trošku tupější AI
 • Přítomnost středně zásadních bugů
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Oddworld: Soulstorm PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Quad Core 1.7Ghz CPU Intel Quad Core 2.3Ghz CPU
Grafická karta NVIDIA GTX 670 NVIDIA GTX 970
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 20 GB 20 GB

• Zdroj: Epic Games (9. 4. 2021)

S jakým herním PC na Oddworld: Soulstorm?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

Sestava pro náročné:

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme dříve napsali o Oddworld: Soulstorm

Oddworld: Soulstorm – Novinky

 1. (25. 6. 2019) První záběry z hraní ukazují inovativní koncept, který nikdo nečekal
 2. (16. 5. 2019) Abe v Oddworld: Soulstorm bude sbírat suroviny a vytvářet předměty
 3. HW nároky pro Oddworld: Soulstorm PC

První záběry z hraní ukazují inovativní koncept, který nikdo nečekal

• Novinka: 25. 6. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Server IGN si v průběhu E3 2019 odchytl řadu vývojářů, kteří s jeho pomocí ukázali své hry světu. Pozornosti tohoto webu se nevyhnul ani tvůrce Oddworld: Soulstorm, Lorne Lannin, jenž se v herním průmyslu pohybuje už nějaký ten pátek. V rámci krátkého rozhovoru, který s ním byl veden, se rozhodl představit nově natočené záběry z hraní nejnovějšího projektu jeho týmu. V úplném úvodu videa bylo možné vidět do továrny přijíždějícího Abeho s jednoduchým cílem, zachránit co nejvíce uvězněných bratří.

Oddworld: Soulstorm – IGN E3 2019 (gameplay)

Na prvních představených záběrech z hraní vypadá nový Oddworld báječně. Takto si představujeme znovu vydání starých her.

Kdo čekal, že uvidí druhý díl Oddworld jen v lepší grafice, bude možná trošku nepříjemně překvapen. Z omylu ho vyvedou hned první minuty hraní, v nichž Abe rabuje vše, co mu přijde pod ruku, a do svého batůžku schovává nalezené předměty. Ty následně užívá k výrobě pestré škály pomůcek, s jejichž pomocí může ničit překážky a dočasně vyřazovat ze služby stráže. Velkým překvapením pro mě byla přítomnost po domácku vyrobeného plamenometu, kterým Abe v Oddworld: Soulstorm vytvoří z otravných protivníků škvarky. Celek bude očividně o mnoho dynamičtější než jeho předchůdce Oddworld: New 'n' Tasty!.

Faktem je, že už u Oddworld: New 'n' Tasty!, se vývojářům podařilo vytvořit dílo, které v mnohém předčilo jejich původní hru. Extrémně se od ní však nelišilo, což u Oddworld: Soulstorm zřejmě říci nepůjde, protože z aktuálně prezentovaných záběrů vypadá spíše jako čistokrevné pokračování Oddworld: New 'n' Tasty!, ve kterém se tvůrci rozhodli svůj titul obohatit o řadu nových mechanizmů a celek tak posunout zas o něco dál. Zda nakonec bude vše fungovat jak má, je otázkou, rozhodně se však těšíme na to, až si Oddworld: Soulstorm zahrajeme, protože vypadá skutečně dobře.

• Zdroje: YouTube (IGN)Abe v Oddworld: Soulstorm bude sbírat suroviny a vytvářet předměty

• Novinka: 16. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Život se s vyvoleným národa Mudokonů Abem nikdy moc nepáral. Už od svého mládí byl prakticky otrokem, s malou šancí na lepší budoucnost. Pak však viděl, co neměl, a společnost, ve které žil, ho odsoudila k smrti, což samozřejmě nepřijal. V Oddworld: New 'n' Tasty jsme měli možnost vidět, jak se postavil svému společenství a spolu se svými bratry unikl ze spárů po masu bažícího nepřítele. V Oddworld: Soulstorm se dle nově vypuštěného teaseru pustí do další záchranné akce, v jejímž rámci se pokusí zachránit další zástupce svého rodu trpící pod nadvládou zlotřilých Glukkonů.

Oddworld: Soulstorm – first Teaser Trailer

Oddworld: Soulstorm očividně přinese do série svěží vítr. Otázkou je, zda ho skutečně potřebuje.

Abeho očividně opět čeká 2.5D jízda, na kterou jen tak nezapomenete. Celek má po stránce hratelnosti a vizuálu nabídnout hráči citelně lepší zážitek než jeho předloha. Teoreticky by se mělo jednat o titul, který bude velmi podobný novému Trine 4: The Nightmare Prince. Skutečně výraznou úpravou však projde především umělá inteligence protivníků. Ti v remaku dokáží konečně zacílit i na nepřátele úmyslně se pohybující v nižších patrech, kam na ně v minulosti střílet nemohli, takže jimi byli leckdy eliminováni bez toho, aby se mohli bránit.

Na skutečně krátkých záběrech z hraní Oddworld: Soulstorm jde vidět leccos. Zaznamenat na něm dokonce lze přítomnost různých výrobních surovin. Ty tu budou minimálně podle toho, co je ve videu prezentováno, sloužit především k tvorbě předmětů, s jejichž pomocí budete překonávat překážky a eliminovat po zuby ozbrojené nepřátele, kteří stráží Abeho uvězněné bratry. Osobně jsem byl přítomností mechanizmu výroby překvapen, protože v původní předloze nic takového nebylo a u Oddworld: New 'n' Tasty se vývojáři k ničemu tak extrémnímu neodhodlali. Zda se jim tento krok vymstí, či naopak vyplatí, aktuálně nevím, s jistotou je možné jen říci, že k nám Abe na konzolích i PC dorazí na začátku příštího roku.

• Zdroje: YouTube (Oddworld Inhabitants)

Oddworld: Soulstorm – Oznámení

 1. V Oddworld: Soulstorm bude pokračovat příběh Oddworld: New 'n' Tasty
 2. HW nároky pro Oddworld: Soulstorm PC

V Oddworld: Soulstorm bude pokračovat příběh Oddworld: New 'n' Tasty

• Oznámení: 6. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Domorodí obyvatelé kontinentu Mudos, takzvaní Mudokoni, to podle příběhu vyprávěného v Oddworld: New 'n' Tasty neměli vůbec snadné. Po řadu staletí byla tato rasa zotročena svými původními spojenci Glukkony, kteří s nimi dělali hodně nepěkné věci. V kůži mladého mudokona Abeho jste své bratry vyvedli z otroctví a navrátili se s nimi ke svému lidu žijícímu v původních pralesích. Oddworld: Soulstorm má představovat další etapu Abeho cesty, již jsme v minulosti mohli absolvovat v extrémně vydařeném Oddworld: Abe’s Exoddus, který k nám dorazil krátce před koncem milénia.

Oddworld: Soulstorm – GDC Keynote 2019 (trailer)

Oddworld: Soulstorm má být remakem slavného Oddworld: Abe’s Exoddus, s upraveným příběhem a výrazně lepším vizuálem.

Podobně jako v případě Oddworld: New 'n' Tasty, nebo Resident Evil 2 se však nebude jednat o klasický remaster, nýbrž o plnohodnotný remake s příběhem, který se bude od vyprávění prezentovaného v Oddworld: Abe’s Exoddus určitým způsobem lišit. Původně k nám tento titul měl dorazit už v průběhu minulých dvou let, tvůrci se však nakonec rozhodli, že jej hráčům dodají až v příštím roce na PC a předem nedefinovaných konzolích. S vysokou pravděpodobností je možné počítat s tím, že se Abeho dočkáme na PS4, Xbox One a Nintendo Switch, které se ho dočká o něco později.

Po dohrání nebývale vydařeného Oddworld: New 'n' Tasty musím uznat, že se na pokračování Abeho příběhu neskutečně těším, protože původní koncept už v době vydání představoval to nejvýraznější, co se podařilo v žánru takto laděných adventur vytvořit. U Oddworld: Soulstorm počítám s tím, že nám vývojáři z Oddworld Inhabitants dodají v příštím roce opět kvalitní remake, který svou předlohu nezahanbí v žádném směru.

• Zdroje: YouTube (Oddworld Inhabitants), oddworld.com/soulstorm/

Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací