Alza.cz
CZ
Zobrazit katalog

Operační systém Linux (TIPY A TRIKY): jak používat a jaké jsou výhody?

Článek

Aktualizováno

Určitě už mnoho z vás slyšelo o bezplatném operačním systému Linux. Jak se ale vlastně používá a jaké má výhody? A které distribuce patří mezi ty nejpoužívanější? A lze nějak jednoduše vyzkoušet Linux na vašem stávajícím počítači bez ztráty dat?

Linux;prostředí

Operační systém Linux – OBSAH

  1. Co je Linux?
  2. Kde stáhnout linuxovou distribuci?
  3. Jak nainstalovat Linux?
  4. Linuxový subsystém ve Windows 10
  5. Jak na přechod z Windows na Linux?
  6. Pro koho je Linux určený?

Co je Linux?

Linux je moderní operační systém, který je založený na otevřeném a svobodném přístupu ke zdrojovému kódu. Díky tomu je Linux šířen v podobě mnoha upravených distribucí, což u systému Windows od společnosti Microsoft není možné. Po instalaci vybrané linuxové distribuce nedostanete jen holý operační systém, ale obvykle také stovky aplikací určených k nejrůznějšímu použití. Dobrou zprávou je, že Linux funguje na běžném hardwaru, stolních počítačích i laptopech.

Rozhraní Linuxu
Designově atraktivní prostředí distribuce KDE Plasma 5.13, zdroj obrázku Technastic.com.

Jaké jsou klíčové výhody operačního systému Linux?

  • Zdarma šířený operační systém s pravidelnými aktualizacemi a často i českým rozhraním.
  • Násobně vyšší bezpečnost při porovnání se systémy Windows.
  • Prakticky neexistující viry, spyware nebo ransomware.
  • V závislosti na zvolené distribuci nabídne sympaticky přehledné používání.
  • Mnoho bezplatných kancelářských nebo multimediálních aplikací.
  • Velmi dobrá podpora hardwaru.
  • V posledních letech se rozšiřuje podpora i pro hraní her.

i

Historie Linuxu

První verze linuxového jádra (0.01) byla zveřejněna 17. září 1991 a za její publikací stojí nadšený student informatiky Linus Torvalds.

Kde stáhnout linuxovou distribuci?

Jak jsme již zmínili, Linux se šíří pomocí různě modifikovaných distribucí v ISO obrazech. Taková distribuce v sobě obvykle kombinuje linuxové jádro, grafické prostředí, nástroje pro ovládání i nejrůznější uživatelské aplikace.

Linuxovou distribuci je možné vypálit na CD, DVD nebo umístit na USB flash disk a z tohoto média pak instalovat na pevný disk počítače, případně ji přímo používat. Jde o již zmíněnou tzv. Live distribuci. Jednotlivé programy jsou rozděleny do balíčků, které je možné pomocí balíčkovacího systému do systému přidávat nebo z něj odebírat, případně systém aktualizovat a udržovat.

Přehled nejpoužívanějších linuxových distribucí

  • Ubuntu – název distribuce je odvozen ze zuluského pojmu Ubuntu znamenajícího přibližně lidskost ostatním. Z uživatelského hlediska jde o jednoduchý a dobře použitelný systém, ve kterém se rychle rozkouká i dlouholetý uživatel Windows. Každých 6 měsíců přichází nová verze přinášející drobnější změny. A každé dva roky vychází verze označená jako LTS s podporou na 5 let. Tímto způsobem se Ubuntu snaží poskytovat svým uživatelům vždy aktualizovaný a stabilní operační systém s použitím svobodného softwaru. Nejnovější verze 20.04 LTS vyšla v dubnu 2020.
  • Fedora – jde o zajímavý systém, který vzniká jako nekomerční produkt Red Hat Linuxu. Je vyvíjen poměrně rozsáhlou komunitou za podpory známé firmy Red Hat. Na základě Fedory totiž následně vzniká komerční distribuce Red Hat Enterprise Linux. Fedora je vyhledávaná zejména pro pokrokové funkce i povedený design uživatelského rozhraní. I přes množství volně dostupných aplikací hodně lpí na korektním licencování balíčku, takže například po instalaci není dostupná podpora pro přehrávání mp3 souborů. Tu je potřeba doinstalovat zvlášť. I přes to se jedná o dobrou volbu i pro začínající uživatele.
  • Debian – jde o jednu z nejstarších linuxových distribucí, vyvíjenou už od roku 1993. Nabízí spíše konzervativní přístup směrem k novinkám, protože patří mezi mimořádně oblíbené varianty pro využití na serverech a síťových prvcích. Díky tomu poskytuje skvělou kompatibilitu a především stabilitu. Programové repozitáře obsahují přes 50 tisíc balíčků připravených k okamžitému použití. Debian je zároveň linuxovou distribucí, za kterou nestojí žádná komerční firma.

Upozorňujeme, že vybranou linuxovou distribuci je třeba vždy stahovat z výše uvedených stránek, kde máte záruku, že jde o originální ISO soubory.

Jak nainstalovat Linux?

Vyzkoušet si používání operačního systému Linux je docela snadné. Máte totiž hned několik možností. Tou naprosto nejjednodušší je použít funkci Windows Subsystem for Linux (WSL), která je k dispozici pod operačním systémem Windows 10. Pokračujte na náš podrobný návod.

Druhou, ale o poznání náročnější variantou je stažení aplikace Linux Live USB Creator vytvořením vlastního bootovacího USB flash disku. Linux totiž podporuje spuštění systému přímo z USB disku, což je ideální ke krátkodobému vyzkoušení. Vtip je v tom, že si nijak neohrozíte svůj stávající systém.

Třetí možností je použití nějakého staršího počítače nebo notebooku, na kterém již nemáte žádná důležitá data. Linux je totiž obecně málo náročný na použitý hardware a běží velmi dobře i na mnoho let starém stroji. Samozřejmě je však nutné se obrnit trpělivostí a postupně se krok za krokem učit nové věci.

Pokud je některá část instalace linuxové distribuce složitá, pak jde o správný postup při bootování z instalačního disku nebo USB. Záludnost spočívá v nutnosti přenastavit pořadí bootování zařízení. Pokročilým uživatelům to bude připadat jako hračka, ale ti, pro které je BIOS sprosté slovo, by mohli být lehce vyděšení. Není se však čeho bát. Je totiž nutné jen změnit posloupnost zařízení, ze kterých bude počítač po spuštění číst data. To zajistíme přes boot menu, kterým však nemusí být BIOS vybaven a může být nutné navolit tuto prioritu přímo v jeho prostředí. Nástupcem BIOS je systém UEFI, s nímž se dnes setkáte pravděpodobněji. Kromě řady inovací může přinášet také přívětivější uživatelské prostředí.

USB Flash Disk
Pro vytvoření bootovacího disku se již místo CD používá zcela obyčejný USB flash disk. Jen pozor, aby měl alespoň 4 GB.

Nastavení priority bootování zajistí, že se po zapnutí PC načte obsah USB:

  1. Zapněte počítač, případně ho restartujte, pokud ho máte již zapnutý.
  2. Ihned po startu se snažte vstoupit do BOOT menu, zpravidla klávesou F12 nebo DELETE. Pokud se nic nestane, budete muset počítač opět restartovat a pokusit se znovu. Existuje šance, že BIOS samostatným BOOT menu nedisponuje, a vy tedy budete nuceni vstoupit do jeho hlavní nabídky. Ta se obvykle skrývá pod klávesou F2, ale to se může různit, proto vyzkoušejte vícero F kláves. Pokud se nedaří, podívejte se do manuálu počítače nebo základní desky, kde by měla být klávesa specifikována. V základním prostředí BIOS vyhledejte záložku, která je příhodně popsaná jako Boot, a přejděte do ní, najdete tam možnosti bootování.
  3. Po úspěšném vstupu do BOOT menu musíme vyhledat řádek, na kterém se nachází náš USB disk / DVD s instalačními soubory Windows. Bohužel, přesně navigovat v tomto případě nelze, protože vzhled BIOS/UEFI se u jednotlivých výrobců liší. Zpravidla je třeba dostat řádek s instalačním médiem na první pozici, aby získal nejvyšší prioritu bootování. Mohla by vám pomoci navigační nápověda, která se obvykle nachází na spodním okraji obrazovky.
  4. Uložte nastavení a odejděte z BIOS, obvykle vám to umožní stisk klávesy F12.
  5. Po odchodu z BIOS by mělo dojít k načtení neboli nabootování instalačního souboru z USB flash disku / DVD.

Linuxový subsystém ve Windows 10

Společnost Microsoft se dlouhé roky snaží o cílenější spolupráci s open source komunitou a vývojáři. Proto došlo už v roce 2016 na zajímavou integraci repozitáře Ubuntu a subsystému, který umožňuje spouštět programy pro Linux. Celá instalace je navíc dokonale snadná.

Používá se k tomu Windows Subsystem for Linux (WSL), který se kompletně postará o provoz Linuxu. Dokonce až tak, že není nutné vytvářet samostatný diskový oddíl nebo používat virtuální stroje. Výhodou je, že Microsoft připravil hned několik linuxových distribucí, které je možné jednoduše nainstalovat přes Windows Store. Namátkou jde o Debian, Kali Linux, openSUSE nebo populární Ubuntu, na jehož instalaci se blíže podíváme.

Postup instalace Ubuntu pod Windows 10

Nejprve je nutné ve Windows 10 nainstalovat funkci Windows Subsystem for Linux (WSL). Dejte v nabídce Start vyhledat Přidat nebo odebrat programy. V okně se vám zobrazí přehled nainstalovaných aplikací a v pravé horní části se nachází volba Programy a funkce. Po jejím spuštění vyberte z nabídnutého menu funkci Windows Subsystem for Linux. Po krátké instalaci je poté nutné restartovat PC.

Windows Subsystem for Linux (WSL)
Instalace funkce Windows Subsystem for Linux (WSL).

Po restartování počítače stačí spustit Windows Store a dát vyhledat klíčové slovo Linux nebo přímo Ubuntu. U vybrané položky pak klikněte na Získat a poté na Instalovat. Samotná instalace pak závisí na rychlosti připojení k internetu, ale například aktuální Ubuntu 20.04 má velikost jen 450 MB, takže by to neměl být problém ani na pomalejších linkách. A během chvilky se vám v nabídce Start objeví oranžová ikonka Ubuntu ke spuštění.

Winodws Store;Linux
Vyhledání linuxových distribucí ve Windows Store.

A to je vlastně k instalaci úplně vše. Microsoft celý proces ohromně zjednodušil, protože dříve bylo nutné stáhnout ISO soubor s linuxovou distribucí, následně ho překopírovat na bootovací USB nebo DVD a teprve poté instalovat na nějaký hardware. Díky instalaci přes Windows Store si tak může s Linuxem zaexperimentovat úplně každý.

Jak na přechod z Windows na Linux?

Používáte již zastaralý a bezpečnostně zcela překonaný systém Microsoft Windows 7, ale nechcete investovat do nového zařízení s aktuálními Windows 10? V tom případě můžete silně zauvažovat nad přechodem ke zcela bezplatnému Linuxu. Možná by vás zajímalo, jak se na přechod do zcela nového systému připravit. Než se však do něčeho reálně pustíte, samozřejmě si pečlivě zazálohujte veškeré důležité soubory na externí disk.

Po hardwarové stránce by mělo vše proběhnout poměrně jednoduše. Dejte si však pozor, pokud používáte nějakou hodně starou tiskárnu nebo málo rozšířený skener. V tom případě raději zapátrejte na webu výrobce po dostupnosti ovladačů.

Chrome;Linux
Prohlížeč Chrome funguje zcela bez problémů i na Linuxu, zdroj obrázku wiki.ubuntu.cz.

V rámci softwarové výbavy vás bude jistě zajímat, čím bude možné nahradit oblíbené aplikace z Windows. Máme pro vás dobrou zprávu. Ať už používáte pro surfování na webu Chrome, nebo Firefox, na Linuxu s tím nebude žádný problém. Pro přehrávání multimédií je k dispozici populární VLC Player, editaci obrázků zvládnete jednoduše s Gimpem a k synchronizaci souborů lze využívat Dropbox. Samozřejmě bude nutné oželet programový balík Microsoft Office. Pro ten však existuje pohodová náhrada v podobě OpenOffice. Samozřejmě zcela bezplatně.

Přechod ze starých Windows vás zcela zbaví problémů s viry nebo dokonce s nebezpečným ransomwarem, proto ho můžeme uživatelům starších PC vřele doporučit.

Pro koho je Linux určený?

V první řadě je nutné uznat, že Linux je primárně systém určený pro servery a jednoduše řečeno pohání prakticky všechny internetové servery. Z toho plyne i fakt, že je mimořádně oblíbený mezi systémovými administrátory, programátory nebo vývojáři. Samozřejmě má své nedílné zastoupení ve vzdělávací sféře na univerzitách nebo v různých vědeckých oborech.

Podíl Linuxu v rámci uživatelské sféry se pohybuje v nízkých jednotkách procent. Například ze zveřejněných údajů herní platformy Steam je podíl hráčů s některou linuxovou distribucí pod jedno procento.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Zaujal vás Linux? V tom případě bude skvělou volbou pořízení nového notebooku bez operačního systému, kde budete mít volné pole působnosti při zkoušení funkcí některé z vybraných distribucí.

4,9 86×
Raspberry Pi 4 Model B - 4GB RAM
Mini počítač CPU Broadcom BCM2711 Quad-Core 1.5 GHz 64bit ARM, 4GB LPDDR4 RAM, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, USB-C, 2x micro-HDMI, jack, microSD slot
2 199,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RK100b3
4,9 86×
Raspberry Pi 4 Model B - 8GB RAM
Mini počítač CPU Broadcom BCM2711 Quad-Core 1.5 GHz 64bit ARM, 8GB LPDDR4 RAM, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, USB-C, 2x micro-HDMI, jack, microSD slot
3 090,-
Skladem 5 ks
Objednací kód: RK100b4
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon