Určitě už mnoho z vás slyšelo o bezplatném operačním systému Linux. Jak se ale vlastně používá a jaké má výhody? A které distribuce patří mezi ty nejpoužívanější? A lze nějak jednoduše vyzkoušet Linux na vašem stávajícím počítači bez ztráty dat?
Linux je moderní operační systém, který je založený na otevřeném a svobodném přístupu ke zdrojovému kódu. Díky tomu je Linux šířen v podobě mnoha upravených distribucí, což u systému Windows od společnosti Microsoft není možné. Po instalaci vybrané linuxové distribuce nedostanete jen holý operační systém, ale obvykle také stovky aplikací určených k nejrůznějšímu použití. Dobrou zprávou je, že Linux funguje na běžném hardwaru, stolních počítačích i laptopech.
i
Historie Linuxu
První verze linuxového jádra (0.01) byla zveřejněna 17. září 1991 a za její publikací stojí nadšený student informatiky Linus Torvalds.
Jak jsme již zmínili, Linux se šíří pomocí různě modifikovaných distribucí v ISO obrazech. Taková distribuce v sobě obvykle kombinuje linuxové jádro, grafické prostředí, nástroje pro ovládání i nejrůznější uživatelské aplikace.
Linuxovou distribuci je možné vypálit na CD, DVD nebo umístit na USB flash disk a z tohoto média pak instalovat na pevný disk počítače, případně ji přímo používat. Jde o již zmíněnou tzv. Live distribuci. Jednotlivé programy jsou rozděleny do balíčků, které je možné pomocí balíčkovacího systému do systému přidávat nebo z něj odebírat, případně systém aktualizovat a udržovat.
Upozorňujeme, že vybranou linuxovou distribuci je třeba vždy stahovat z výše uvedených stránek, kde máte záruku, že jde o originální ISO soubory.
Vyzkoušet si používání operačního systému Linux je docela snadné. Máte totiž hned několik možností. Tou naprosto nejjednodušší je použít funkci Windows Subsystem for Linux (WSL), která je k dispozici pod operačním systémem Windows 10. Pokračujte na náš podrobný návod.
Druhou, ale o poznání náročnější variantou je stažení aplikace Linux Live USB Creator vytvořením vlastního bootovacího USB flash disku. Linux totiž podporuje spuštění systému přímo z USB disku, což je ideální ke krátkodobému vyzkoušení. Vtip je v tom, že si nijak neohrozíte svůj stávající systém.
Třetí možností je použití nějakého staršího počítače nebo notebooku, na kterém již nemáte žádná důležitá data. Linux je totiž obecně málo náročný na použitý hardware a běží velmi dobře i na mnoho let starém stroji. Samozřejmě je však nutné se obrnit trpělivostí a postupně se krok za krokem učit nové věci.
Pokud je některá část instalace linuxové distribuce složitá, pak jde o správný postup při bootování z instalačního disku nebo USB. Záludnost spočívá v nutnosti přenastavit pořadí bootování zařízení. Pokročilým uživatelům to bude připadat jako hračka, ale ti, pro které je BIOS sprosté slovo, by mohli být lehce vyděšení. Není se však čeho bát. Je totiž nutné jen změnit posloupnost zařízení, ze kterých bude počítač po spuštění číst data. To zajistíme přes boot menu, kterým však nemusí být BIOS vybaven a může být nutné navolit tuto prioritu přímo v jeho prostředí. Nástupcem BIOS je systém UEFI, s nímž se dnes setkáte pravděpodobněji. Kromě řady inovací může přinášet také přívětivější uživatelské prostředí.
Nastavení priority bootování zajistí, že se po zapnutí PC načte obsah USB:
Společnost Microsoft se dlouhé roky snaží o cílenější spolupráci s open source komunitou a vývojáři. Proto došlo už v roce 2016 na zajímavou integraci repozitáře Ubuntu a subsystému, který umožňuje spouštět programy pro Linux. Celá instalace je navíc dokonale snadná.
Používá se k tomu Windows Subsystem for Linux (WSL), který se kompletně postará o provoz Linuxu. Dokonce až tak, že není nutné vytvářet samostatný diskový oddíl nebo používat virtuální stroje. Výhodou je, že Microsoft připravil hned několik linuxových distribucí, které je možné jednoduše nainstalovat přes Windows Store. Namátkou jde o Debian, Kali Linux, openSUSE nebo populární Ubuntu, na jehož instalaci se blíže podíváme.
Nejprve je nutné ve Windows 10 nainstalovat funkci Windows Subsystem for Linux (WSL). Dejte v nabídce Start vyhledat Přidat nebo odebrat programy. V okně se vám zobrazí přehled nainstalovaných aplikací a v pravé horní části se nachází volba Programy a funkce. Po jejím spuštění vyberte z nabídnutého menu funkci Windows Subsystem for Linux. Po krátké instalaci je poté nutné restartovat PC.
Po restartování počítače stačí spustit Windows Store a dát vyhledat klíčové slovo Linux nebo přímo Ubuntu. U vybrané položky pak klikněte na Získat a poté na Instalovat. Samotná instalace pak závisí na rychlosti připojení k internetu, ale například aktuální Ubuntu 20.04 má velikost jen 450 MB, takže by to neměl být problém ani na pomalejších linkách. A během chvilky se vám v nabídce Start objeví oranžová ikonka Ubuntu ke spuštění.
A to je vlastně k instalaci úplně vše. Microsoft celý proces ohromně zjednodušil, protože dříve bylo nutné stáhnout ISO soubor s linuxovou distribucí, následně ho překopírovat na bootovací USB nebo DVD a teprve poté instalovat na nějaký hardware. Díky instalaci přes Windows Store si tak může s Linuxem zaexperimentovat úplně každý.
Používáte již zastaralý a bezpečnostně zcela překonaný systém Microsoft Windows 7, ale nechcete investovat do nového zařízení s aktuálními Windows 10? V tom případě můžete silně zauvažovat nad přechodem ke zcela bezplatnému Linuxu. Možná by vás zajímalo, jak se na přechod do zcela nového systému připravit. Než se však do něčeho reálně pustíte, samozřejmě si pečlivě zazálohujte veškeré důležité soubory na externí disk.
Po hardwarové stránce by mělo vše proběhnout poměrně jednoduše. Dejte si však pozor, pokud používáte nějakou hodně starou tiskárnu nebo málo rozšířený skener. V tom případě raději zapátrejte na webu výrobce po dostupnosti ovladačů.
V rámci softwarové výbavy vás bude jistě zajímat, čím bude možné nahradit oblíbené aplikace z Windows. Máme pro vás dobrou zprávu. Ať už používáte pro surfování na webu Chrome, nebo Firefox, na Linuxu s tím nebude žádný problém. Pro přehrávání multimédií je k dispozici populární VLC Player, editaci obrázků zvládnete jednoduše s Gimpem a k synchronizaci souborů lze využívat Dropbox. Samozřejmě bude nutné oželet programový balík Microsoft Office. Pro ten však existuje pohodová náhrada v podobě OpenOffice. Samozřejmě zcela bezplatně.
Přechod ze starých Windows vás zcela zbaví problémů s viry nebo dokonce s nebezpečným ransomwarem, proto ho můžeme uživatelům starších PC vřele doporučit.
V první řadě je nutné uznat, že Linux je primárně systém určený pro servery a jednoduše řečeno pohání prakticky všechny internetové servery. Z toho plyne i fakt, že je mimořádně oblíbený mezi systémovými administrátory, programátory nebo vývojáři. Samozřejmě má své nedílné zastoupení ve vzdělávací sféře na univerzitách nebo v různých vědeckých oborech.
Podíl Linuxu v rámci uživatelské sféry se pohybuje v nízkých jednotkách procent. Například ze zveřejněných údajů herní platformy Steam je podíl hráčů s některou linuxovou distribucí pod jedno procento.
Zaujal vás Linux? V tom případě bude skvělou volbou pořízení nového notebooku bez operačního systému, kde budete mít volné pole působnosti při zkoušení funkcí některé z vybraných distribucí.