V květnu 2017 odhalil Microsoft nový operační systém Windows 10 S. Tento odlehčený OS staví na stejných základech jako Windows 10, ale je speciálně upraven tak, aby byl vhodný především pro vzdělávací účely. Jaké jsou nejpodstatnější rozdíly a jak si Windows 10 S vede v porovnání s konkurencí? V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete o systému Windows 10 S vědět.
Windows 10 S je rychlejší, a především bezpečnější verze operačního systému Windows 10, která je však schopna spouštět aplikace pouze z oficiálního obchodu Windows Store. V praxi tak klasické desktopové aplikace a software budou ve Windows 10 S fungovat jen v případě, že je vývojáři zveřejní ve Windows Store.
Na první pohled omezující podmínka má pozitivní dopad na bezpečnost. Microsoft totiž ve Windows Store uveřejňuje pouze aplikace, jež sám nejdříve otestoval. Riziko, že stažený program bude obsahovat škodlivý software, je tak minimalizováno na naprosté minimum.
Dalším opatřením zvyšujícím bezpečnost jsou takzvané zabezpečené kontejnery pro běh aplikací. Každá aplikace, kterou na Windows 10 S spustíte, běží v těchto uzavřených kontejnerech, odkud nemá přístup k ostatním částem operačního systému. To sice může částečně omezit pokročilé funkcionality, na druhou stranu však takto běžící aplikace nemůže spustit další procesy či upravovat registry.
Pokud se rozhodnete pro stažení programu mimo oficiální Microsoft obchod, systém vás ihned upozorní, že to není možné a pokusí se vám navrhnout podobnou aplikaci z Windows Store.
Každopádně pokud se s tímto omezením nesmíříte, existuje zde možnost snadného upgradu na nejvyšší verzi operačního systému od Microsoftu – Windows 10 Pro. V této verzi již stahujete, respektive instalujete programy z libovolných zdrojů. Samozřejmě se všemi riziky, která to obnáší. Pro studenty je upgrade v případě přechodu z Windows 10 S zdarma, pro ostatní uživatele je cena přinejmenším přívětivá a pohybuje se okolo 1 000 Kč.
Windows 10 S byl inspirován potřebami studentů a učitelů. A pokud vše, co k vyučování potřebujete, jsou aplikace ve Windows Store a internet, jedná se skutečně o ideální operační systém, který je velice svižný, jednoduchý, a hlavně bezpečný. Na druhou stranu může nastat situace, kdy budete potřebovat specifický výukový program, jenž ve Windows Store není k dispozici. Pak máte, lakonicky řečeno, smůlu.
Zpět ale k tomu pozitivnímu. Windows 10 S totiž nabízí studentům i další výhody. Například roční předplatné aplikace Minecraft: Education Edition (výuková edice) plus kompletní balíček Office 365 pro školy zcela zdarma. Zároveň je celý operační systém navržen tak, aby standardně ukládal soubory na cloudové úložiště OneDrive, a tudíž lze snadno pokračovat v práci přesně tam, kde jste před chvílí skončili na jiném počítači nebo v jiné učebně.
Na počítači s operačním systémem Windows 10 S musíte používat prohlížeč Microsoft Edge! V nastavení jednoduše nelze změnit výchozí prohlížeč na jiný, a navíc má Windows S i další a možná ještě nepříjemnější omezení. Nemůžete změnit ani výchozí vyhledávač, což znamená, že se vždy budete muset spolehnout pouze na Bing. Naproti tomu konkurenční chromebooky bezproblémově podporují všechny známé největší vyhledávače a nechávají jen na vás, který si zvolíte.
S Windows 10 S nespustíte svůj oblíbený prohlížeč ani přesto, že Microsoft oznámil kompatibilitu systému s jakýmkoliv prohlížečem nacházejícím se ve Windows Store. Aktuálně totiž ve zmíněném internetovém obchodě nenajdete aplikaci pro prohlížeč Google Chrome, Mozilla Firefox a ani Opera.
Microsoft svým odlehčeným systémem jednoznačně cílí na stejnou skupinu uživatelů jako chromebooky s operačním systémem Chrome OS. Nenechte se ale zmást, zatímco Windows 10 S je spíše tradičním operačním systémem (ve velké míře je stejný jako Windows 10 Pro), který instaluje veškeré aplikace na lokální pevný disk, systém Chrome OS využívá internet jako svůj primární zdroj.
Chrome OS je i z toho důvodu ještě „odlehčenější“ než Windows 10 S. Velké množství aplikací pro Chrome OS je možné stáhnout z obchodu Google Play, ale ve své podstatě se jedná o jednoduché webové aplikace. Jinak řečeno – vše, co Chrome OS dělá, dělá online, a dokonce svým vzhledem do velké míry připomíná vylepšený prohlížeč Google Chrome. V případě, že nemáte na svém chromebooku zrovna přístup k internetu, funkcionalita zařízení je přinejlepším poloviční.
Surface Laptop je designovaný speciálně pro Windows 10 S a spolu s notebooky Acer TravelMate je to zatím jediné zařízení, na kterém si tento operační systém užijete. Samostatně totiž není Windows 10 S vůbec v prodeji, a tak si tento systém nenainstalujete ani do notebooku bez operačního systému. Microsoft myslel i na případné nespokojené zákazníky, a všem poskytne do konce roku 2017 možnost zdarma upgradovat na Windows 10 Pro.
Modely Microsoft Surface zaujmou na první pohled svým vzhledem. Klávesnice je potažena alcantarou, což je jemná tkanina z mikrovláken – Microsoft ji na notebooku použil vůbec jako první. Celý notebook váží pouhých 1,25 kilogramu a výdrž baterie podle výrobce dosahuje s úsporným systémem až 14,5 hodin. Cena nejméně vybavené varianty startuje na 30 990 Kč, což není právě málo. Zvláště při cílení na studenty. Více si o Microsoft Surface Pro a Surface laptop přečtete v našem starším článku.
Windows RT je verze operačního systému Windows 8 pro zařízení s procesory ARM, zejména tedy tablety a levná hybridní zařízení. Stejně jako Windows 10 S byl i operační systém Windows RT limitován na aplikace z Windows Store a jeho život nakonec netrval příliš dlouho.
Hlavním důvodem jeho neúspěchu byl nedostatečně zaplněný Windows Store, ve kterém chyběly i ty nejzákladnější aplikace jako například Facebook. Dnešní Windows Store je na tom ale už podstatně lépe. Další výhodou je fakt, že Windows RT byl navržen víceméně jen pro tablety, kdežto Windows 10 S je designovaný pro PC, a přesto zvládne v případě potřeby i mód tabletu. A co myslíte vy, bude mít operační systém Windows 10 S úspěch, nebo ho potká stejný osud jako Windows RT?