Někteří lidé mají pocit, že se stále rostoucí mocí veřejného sektoru a státu obecně den co den ztrácíme kousek po kousku různé formy osobní a ekonomické svobody. Z tohoto důvodu získávají čím dál větší popularitu uskupení, která vůči takovému vývoji nabízí alternativu v rámci komunit. Jedním z těchto uskupení bojujících za svobodu je také původem pražská nezisková organizace Paralelní Polis!
Paralelní Polis je nezisková organizace, sídlící v třípatrovém domě v Holešovicích na adrese Dělnická 43. Projekt byl vytvořen v době, kdy Československo procházelo obdobím socialistické diktatury. Za otce celé Paralelní Polis je považován bývalý disident a politický myslitel Václav Benda, otec současného poslance za ODS Marka Bendy. Koncepce nabrala reálných kontur díky svému zhmotnění v první Paralelní Polis v pražských Holešovicích, za čímž stojí umělecká skupina Ztohoven. Ta v sobě snoubí kombinaci původní vize Václava Bendy s kryptoanarchií. Od té doby se již „polis“ rozšířily a najdeme tak další v Bratislavě a v brzké budoucnosti také v Košicích, byť za oběma projekty již stojí zčásti odlišné vedení od toho pražského.
Vizí Paralelní Polis je svět, kde mají lidé možnost odloučit se od státu a žít ve svobodné společnosti. Poskytuje technologie a vzdělání, které lidé potřebují pro zapojení do nezávislé společnosti a ochranu individuální svobody. Paralelní Polis definuje spojení vědy (sociálních věd), umění (jež má vzbuzovat zájem ve společnosti) a technologie. Od toho je odvozeno její trojúhelníkové logo.
Paralelní Polis je konceptem pro lidi, kteří cítí, že politická cesta je nejenže neefektivní, ale i nemorální. Paralelní Polis nabízí možnost zapojit se do paralelní společnosti. Učí veřejnost šifrovat data, anonymně komunikovat, necenzurovaně posílat informace a finance a necenzurovaně a neregulovaně obchodovat. Vize Paralelní Polis byla předpovězena už v kryptoanarchistickém manifestu. V realitu ale tuto vizi přivedly až dnešní moderní technologie.
Pojem kryptoanarchie označuje filozofii a virtuální komunitu, ve které je kladen důraz na osobní svobody, soukromí, rozvoj svobodného trhu a neomezené, anonymní sdílení dat na internetu. Prostředky sloužící k prosazování myšlenek kryptoanarchie jsou pak zejména decentralizované a neregulovatelné části internetu, široká škála anonymizačních nástrojů, kryptografie a pochopitelně také kryptoměny. Přestože, podobně jako anarchie, i kryptoanarchie dává najevo svou nedůvěru ve státní moc, je důležité neplést si tyto dva velice odlišné pojmy.
i
Manifest kryptoanarchie
Moderním světem prochází přízrak, přízrak kryptoanarchie. Výpočetní technika stojí na bodu zlomu, kdy bude schopna poskytnout jednotlivcům i celým skupinám možnost komunikovat navzájem v naprosté anonymitě. Budeme vyměňovat zprávy, uzavírat obchody a vyjednávat smlouvy elektronicky, aniž bychom znali pravé jméno nebo právní status druhé strany. Operace napříč sítěmi budou nevystopovatelné prostřednictvím šifrovaných aplikací, které implementují kryptografické protokoly s téměř dokonalými pojistkami proti prolomení. Pověst bude mít zásadní význam. V obchodním styku bude hrát mnohem důležitější roli, než jakou dnes hrají hodnocení a reference. Tento vývoj bude od základu měnit povahu vládní regulace, schopnost danit a regulovat ekonomické vztahy, schopnost udržet informace v tajnosti.
Timothy C. May
Tim May byl vizionář, politický a technologický publicista, inženýr elektroniky a vedoucí vědec ve společnosti Intel. Byl také jedním z hlavních přispěvatelů cypherpunkového mailing listu. Napsal Crypto Anarchist Manifesto, Cyphernomicon. Publikoval knihy Crypto Anarchy, Cyberstates a Pirate Utopias. Zamřel 13. prosince 2018 ve věku 66 let.
Paralelní Polis funguje zcela bez účasti státu. Jednotlivá patra a prostory Paralelní Polis slouží k odlišným činnostem, ale stejnému konceptu a dohromady pracují ve vzájemné symbióze. Co vše tedy v Paralelní Polis najdeme?
i
Věděli jste, že většina prostor Paralelní Polis je nabízena k pronájmu? Unikátní atmosféru industriálních prostor si můžete zarezervovat pro menší (10 osob) nebo i početnější skupiny (100 osob). Tradičně jsou jednotlivé části Paralelní Polis pronajímány k potřebám školení, přednášek či dalších tematických eventů.
V přízemí pražské Paralelní Polis návštěvník nalezne kavárnu Bitcoin Coffee, kde se může osvěžit, nebo se nechat zaškolit do používání kryptoměn personálem. Bitcoin Coffee je první kavárna na světě, která přijímá pouze kryptoměny. Za kávu zaplatíte kryptoměnou Bitcoin, Litecoin, Dash nebo Monero. Rovněž drtivá většina surovin zakoupených kavárnou je již placena kryptoměnami. V tomto patře se dále nachází také dvousměrný bitcoinmat Paralelní Polis, kde můžete kryptoměny nakupovat i směňovat za Koruny nebo Eura.
První patro nad kavárnou Bitcoin Coffee ukrývá další velice zajímavý prostor s názvem Paper Hub. Jedná se o moderní sdílenou kancelář, kde si na své přijde komunita nezávislých profesionálů, začínající startupy a také malé pracovní týmy. Hlavními součástmi Paper Hubu jsou otevřený prostor vybavený voštinovým nábytkem (proto také název Paper Hub z anglického paper = papír), odpočinková zóna, dvě menší kanceláře, zasedací místnost a nápaditá terasa ve vnitrobloku budovy. Na oficiálních stránkách projektu se můžete dočíst o na míru šitých členstvích, která pro své klienty Paper Hub nabízí. Stejně jako v celé Paralelní Polis jsou zde přijímány platby pouze v kryptoměnách.
Nejvyšší patro budovy je vyhrazeno Institutu kryptoanarchie, kde dochází ke spojení umění, technologií a vědy. Jedná se o multifunkční sál, v němž probíhá většina akcí a přednášek komunity za účelem vzdělávání a zpřístupňování nástrojů pro neomezené šíření informací na internetu. Mezi hlavní témata přednášek a pořádaných akcí patří decentralizované ekonomiky, kryptoměny a další prostředky pro rozvoj svobodné společnosti 21. století. V tomto patře také sídlí Klub Paralelní Polis.
i
Už od roku 2017 je pod dozorem Paralelní Polis a Institutu kryptoanarchie vydávána speciální edice stříbrných pamětních mincí, které jsou kryty Bitcoinem.
Decentruck představuje nový, pojízdný koncept Paralelní Polis. Cílem tohoto projektu je vzdělávat a předávat myšlenky v oblasti digitálních technologií, bezpečnosti a anonymity na internetu také za hranicemi našeho hlavního města. Celá mise Decentrucku je závislá na dobrovolných příspěvcích – Paralelní Polis tak můžete z vlastní iniciativy dostat i do vašeho města. Náklaďák nabitý přednáškami, vědomostmi a výbornou kávou se ale jednou chystá vyrazit až za hranice Evropy do daleké Afriky!
Hydroponie v Bitcoin Coffee řízená IoT, farmbot na terase Paper Hubu, vertikální hydroponická stěna v Bistru 8 – to vše jsou projekty, za kterými stojí Parallel Garden. Příběh Parallel Garden se se začal psát vlastně už nedlouho po založení Paralelní Polis. Jeden ze spoluzakladatelů Parallel Garden, Michal Zatřepálek, se tehdy jako těžař kryptoměn potýkal s častým přehříváním těžebních počítačů. V té době se zrodila myšlenka využití odpadního tepla, které při těžení vzniká. Tak začala spolupráce několika odvětví s využitím moderních technologií.
Pěstování rostlin za využití moderních technologií? I s tím se v Polis můžete seznámit.
Prvním prototypem tohoto přístupu byl elektrokotel kombinující využití tepla z minerů a mining samotný. Hledání dalších cest využití odpadního tepla přirozeně vedlo směrem k rostlinné produkci, která je na teplo náročnější. A zde se uplatnil jeden z klíčových principů Parallel Garden, tzv. lean metoda. Ve zkratce by ji bylo možné popsat následovně – velkoprodukčnímu řešení by měl předcházet vývoj produktu v úzkém sepětí se zákazníkem a postupné nalezení tržně životaschopného řešení, které lze následně objemově škálovat. A proto vznikl první prototyp hydroponie v Bitcoin Coffee, který umožnil získávat první reakce zájemců.
i
V bratislavské Paralelné Polis si můžete každý den dopřát biohackerské menu. Prostory Bratislavské Paralelní Polis mají jinou, neméně autentickou strukturu. V jednom patře naleznete kavárnu, Crypto Hub a Institute of Cryptoanarchy.
Paralelní Polis nabízí mnoho různorodých a pravidelných programů. Většina akcí je organizována dobrovolně a čistě z vlastní vůle jednotlivých členů paralelní komunity. Záznamy přednášek a některých meetupů jsou pravidelně nahrávány na oficiální YouTube kanál Paralelní Polis. Na facebookových stránkách můžete také ne zřídka narazit na live streamy eventů Paralelní Polis.
i
Byli jsme u toho! Jak to vypadá na kongresu hackerů si můžete přečíst v recenzi Michala Rybky #HCPP18: Hackers Congress Paralelní Polis 2018.
Aby nedošlo k mýlce, Paralelní Polis není konkurenční organizací v tom smyslu, že by šla tvrdě proti státu. Snaží se mu místo toho být alternativou a přizpůsobuje se v naprostém minimu tomu, co od něj centrální moc požaduje. Kupříkladu neprovozuje mnohými tolik nenáviděnou elektronickou evidenci tržeb (EET).
Pozvánka do bratislavské Paralelné Polis, která s neméně nabitým programem vytváří vlastní ostrov svobody, technologie a decentralizace.
Paralelní Polis je místo, které může být pomyslným mostem mezi téměř neregulovatelnými technologiemi a veřejností. Paralelní Polis také zajisté není prvním projektem svého druhu. Již v Číně existovala tajná paralelní společenství, nazývaná Tongs. Ta měla dokonce vlastní zdravotní a sociální pojištění.
i
Vyjádření ke konceptu Paralelní Polis od Juraje Bednára
Koncept Paralelní Polis je myšlenkou Václava Bendy, který usoudil, že politické řešení problémů nefunguje. Případně funguje velmi špatně. Je totiž drahé, časově náročné, neefektivní, nebo je k němu potřeba použít fyzické násilí. Přemýšlel tedy, jak to udělat jinak. Hledal alternativu, která bude uskutečnitelná hned. Nezávislá na vůli politiků.
Juraj Bednár
Juraj Bednár založil Paralelní Polis v Praze i Bratislavě. Poslední roky se věnuje biohackingu, kryptoměnám a bezpečnosti. Je zakladatelem SingularityU Bratislava Chapter, která se věnuje exponenciálním technologiím a jejich přesahu a vlivu na zlepšení kvality našich životů. Jeho největšími hodnotami jsou svoboda a to, jak se cítíme ve svém těle. Svou svobodu projevuje i v podnikání, kde založil několik IT firem, např. Citadelo a Hacktrophy.
Paralelní Polis je nejen jednou z možností, jak dosáhnout svobodnějšího života, aniž byste se museli angažovat v politice a prosazovat svou vidinu svobodného světa cestou donucení. V Paralelní Polis se setkáváte se zajímavými lidmi, učíte se novým dovednostem a tvoříte si zde svůj vlastní svobodný svět. Cesta, kterou se vydáte, je jen na vás.
Paralelní Polis je mostem mezi společností a světem, který využívá technologií k dosažení svobody. Nástroje k jejímu dosažení už máme, tak Vejdi ven! A využij možností, které paralelní společnost dává.
Lucie Komárková
Lucie Komárková; anarchokapitalistka a kryptoanarchistka je členkou Students for Liberty a spolupracuje se Svobodným přístavem. Věnuje se rakouské ekonomii a dosažení svobody především díky exponencionálním technologiím v čele s Bitcoinem.