Vybrat vhodné krmivo pro psa nemusí být úplně jednoduchá záležitost. Jednak se dnes v oblasti psí výživy setkáváte s mnoha trendy, jednak i vaši mazlíci mají své chutě, preference, případně zdravotní omezení. Níže se dozvíte, jak si z velkého množství produktů zvolit to nejlepší právě pro vašeho psa.
Granule lze podávat jako základní, ale i doplňkové krmivo. Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. suché krmivo, pes musí mít neustálý přístup k dostatečnému množství vody. Složení kvalitních granulí je vyvážené a poskytne zvířeti veškeré živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerály), které potřebuje pro svou fyzickou i duševní kondici.
Nejste si jistí, zda váš pes spadá ještě do kategorie středního plemene, nebo je to již velká rasa? Velikost psa potřebná ke stanovení správného druhu granulí je obvykle určovována podle konečné váhy psa v dospělosti. Za malá plemena se považují psi do 10 kg, střední do 25 kg, velká do 45 kg váhy dospělého psa. Nad 45 kg již hovoříme o obřích plemenech.
Bez důkladného pročtení složení granulí se neobejdete. Věnujte tedy dostatek času prostudování obsahu krmiva – vše najdete na obalu. Na prvním místě by určitě mělo být maso (lépe v čerstvém než sušeném stavu). Dále masová moučka, živočišné oleje či tuky, bílkovinné složky – zde jsou vhodné pouze bílkoviny živočišného původu. V granulích pak často najdete další přídatné látky, snažte se vyhnout zejména hydrolyzátům, luštěninovým složkám a pšenici.
Konzervy pro psy jsou pohodlnou variantou krmiva. Jsou k dostání v mnoha příchutích, tu svou si tedy najde i ten nejmlsnější pes. Při výběru konzerv máte možnost volit dle věku, velikosti či kondice zvířete. Po otevření je vhodné obsah spotřebovat do 24 hodin a otevřenou konzervu přikrýt, aby maso neosychalo. Někteří výrobci na to již mysleli a přidali na konzervu plastové víčko.
Kromě toho, že každý pes má své chuťové preference a bude vyžadovat maso zejména ve své oblíbené příchuti, vybírejte konzervy také podle jeho velikosti, věku a aktivity. U některých psích konzerv jsou zohledněny i možné zdravotní obtíže psa.
Kvalitní konzervy mají ve svém složení na prvním místě maso. V případě, že obsahují blíže nespecifikované produkty živočišného původu, nejedná se o vhodné krmivo, obvykle totiž jde o kůže nebo rozemleté kosti. Vybírejte také konzervy bez GMO (geneticky upravené suroviny) a bez umělých konzervantů, ty mohou být v ideálním případě nahrazeny zdravými živočišnými oleji.
Paradoxem je, že ty nejkvalitnější konzervy, jež obsahují 100 % masa, byste neměli používat jako základní krmivo, ale pouze jako doplňkové. Přestože mají čisté složení pouze z masa, pes z nich veškeré potřebné živiny nezíská. Je tedy potřeba tyto 100% masové konzervy doplnit o zeleninu, těstoviny, rýži, vitamíny a minerály dle potřeb zvířete.
Bohužel, dle ceny rozhodně nemůžete posoudit kvalitu obsahu konzervy. Vždy si pročtěte složení uvedené na obalu a upřednostněte konzervy s vyšším obsahem masa. Pokud chcete přece jen ušetřit, vyplatí se volit větší balení.
Kapsičky lze u menších plemen využít jako základní krmivo, u větších psů by to již nebylo příliš ekonomicky výhodné, proto je lépe zařazovat kapsičky formou odměny nebo jako doplňkové krmivo. Vybírat můžete z mnoha příchutí, samozřejmě však vezměte v potaz také věk svého psa. Obsah kapsiček je sterilizován kratší dobu než například krmivo v konzervách, je proto aromatičtější a šťavnatější, tedy i lépe chutná. Zároveň nedochází k takové ztrátě potřebných živin a vitamínů.
Kapsičky jsou obvykle podávány zejména psům malé, případně střední velikosti. Odpovídá tomu i jejich praktické balení po jednotlivých porcích. Krmit kapsičkami psa velkého plemene by zřejmě nebylo příliš pohodlné pro jeho majitele a zároveň by to vyšlo poněkud draho. U větších psů je tedy využijete spíše ke zpestření obvyklého jídelníčku.
Na obalu kapsiček naleznete také určení podle rasy psa. Většina kapsiček je připravena k podávání všem psím plemenům, nicméně na trhu najdete i kapsičky určené přímo pro konkrétní psí rasy.
Kvalitní kapsičky pro psy by měly na prvním místě obsahovat velké množství masa a zeleninu. Dále jsou jejich součástí vitamíny a minerály. Co bychom v nich naopak najít neměli, jsou obiloviny, nadměrné množství soli, konzervanty, barviva a blíže nespecifikované chemické přísady.
Kapsičky jsou velmi oblíbené a uspějete s nimi i u vybíravých psů, to pro jejich atraktivní aroma a šťavnatou konzistenci. Podle složení obsahu kapsičky je pak můžete zvolit jako základní krmivo, častěji jsou však využívány jako krmivo doplňkové – lze je například smíchat se suchým krmivem (granulemi) pro jeho zatraktivnění, případně použít jako odměnu. Doporučuje se však kombinovat suchá a vlhká krmiva od jednoho výrobce. Snížíte tak riziko případných trávicích obtíží.
Pamlsky jsou důležitou součástí soužití s vaším psem. Díky nim pozná, že jeho chování bylo správné, ať už při výcviku, či jen při běžných činnostech. Využít je můžeme i ke zpestření obvyklé stravy. Pořídit si je můžete jak ve velkých, finančně výhodných baleních, tak i v menších balíčcích, které lze jednoduše strčit do kapsy a vzít kamkoli s sebou. V případě, že si pamlsky pravidelně berete na vycházky či k výcviku, mohl by se vám hodit praktický pamlskovník.
Pamlsky vybírejte podle složení. Kvalitní pamlsky obsahují maso, tuky, vitamíny. Naopak zbytečné budou v pamlscích obiloviny, cukr, barviva, konzervanty a dochucovadla. Nejlépe je tedy volit jednodruhové masové pamlsky.
Tato otázka závisí hlavně na dvou skutečnostech. V první řadě je to fyzická aktivita vašeho psa, následně pak také záleží na správně určené kalorické hodnotě, a tím i vhodném denním množství potravy. Pamlsky můžete v podstatě využívat dle potřeby (při výcviku, za odměnu, k čištění chrupu), jen nesmíte zapomenout, že se jedná o doplňkové, nikoli základní krmivo. Zároveň je třeba denní krmnou dávku přiměřeně ponížit o kalorickou hodnotu zkonzumovaných pamlsků, abyste u psa předešli obezitě, případně kloubním potížím.
Krmivo pro štěňata lze využít hned po narození. V případě, že není možné, aby bylo štěně kojeno fenou, máte v podstatě jedinou možnost, jak mu nahradit veškeré potřebné látky, a tou je umělé mléko pro štěňata. I kojená štěňata však budou brzy potřebovat přikrmovat. A to už se vám budou hodit granule nebo konzervy právě pro ty nejmladší psí společníky. Při výběru je velmi důležité zvolit vhodný příkrm podle velikosti plemene, zajistíte tak svému štěněti vše, co pro zdravý růst potřebuje.
Ve chvíli, kdy mládě nemůže být kojeno, volte vždy mléko pro štěňata. Zajistíte mu tak adekvátní náhradu mateřského mléka. Mléko zakoupíte v sušené podobě a podle návodu na obalu jej ke konzumaci připravíte rozmícháním ve vodě. Zhruba ve dvou týdnech věku již lze zařadit pevnou stravu ve formě granulek nebo masových kousků z konzervy. Ty budete nejdříve podávat jako příkrm k mléku, postupně však mléko zcela vysadíte a štěně bude krmeno pouze pevnou stravou.
Krmivo pro štěňata pečlivě vybírejte nejen podle složení, ale také podle velikosti psa v dospělosti.
Obecné doporučení zní, že štěňata se přikrmují ve chvíli, kdy začnou vidět. To je zhruba ve 14 dnech věku. Dodržujte pravidelný režim krmení a také nezapomeňte kontrolovat, jak mládě přibývá na váze.
Pokud je štěně kojeno a začínáte s příkrmem, rozdělte si celkovou denní dávku na 4–6 menších porcí. Počet porcí můžete zachovat i po odstavu, s častým krmením byste měli vydržet až do 6 měsíců věku štěněte, nicméně počet porcí můžete postupně snižovat. Půlroční pes bude spokojený se dvěma až třemi denními porcemi krmiva.
Hypoalergenní krmivo je vhodné pro psy, kteří mají nejrůznější alergie, trávicí potíže nebo potravinovou intoleranci. Je účinnou prevencí nadýmání a zvracení jako důsledku zažívacích problémů. Nejčastěji se objevuje alergie na lepek, v tom případě je nutné vyřadit ze psího jídelníčku obiloviny. Ty jsou v hypoalergenních krmivech nahrazeny jinými, bezlepkovými sacharidy (např. brambory). Také je třeba vyvarovat se konzervantů, barviv a umělých dochucovadel, která jsou pro citlivé zažívání nevhodná.
Hypoalergenní krmiva neobsahují lepek, pokud s ním váš pes má problém, můžete pouze zkoušet, která příchuť mu nejvíce zalahodí. Dále lze vybírat krmiva podle toho, na co je váš mazlík přecitlivělý, tedy s vyloučením určitého druhu masa, brambor či obilovin. Pro psy s citlivým zažíváním bude vhodné holistické krmivo, jehož součástí je zejména čisté maso obohacené o vitamíny a byliny.
Diabetes dnes není jen lidským problémem, ale stále častěji je diagnostikován i u psů. I pro ně tedy byla vytvořena hypoalergenní krmiva, která dokáží cukrovku kompenzovat za pomoci regulace glukózy v potravě. Často mají také snížený obsah tuku, zato větší poměr vlákniny, která dokáže udržet stabilní hladinu cukru v krvi po delší dobu než běžná krmiva.
Účinky hypoalergenního krmiva mohou vašemu psovi v oblasti zdraví výrazně pomoci a ulevit od nepříjemných obtíží, nicméně jeho zdravotní problémy vždy konzultujte s veterinárním lékařem. Ten zvířeti provede krevní testy a podle výsledků rozboru vám poradí, co přesně je právě pro vašeho mazlíka nejlepší, stanoví případnou dietu či doporučí vhodnou medikaci.
Pamlskovník je výcviková pomůcka, snadno přenosný textilní pytlík sloužící k praktickému uložení pamlsků. Obvykle jej lze pomocí poutka či karabiny připevnit k oděvu.
Hypoalergenní krmivo je určeno pro psy s alergiemi, potravinovou intolerancí nebo citlivým zažíváním. Neobsahuje lepek, barviva, dochucovadla ani konzervanty. Naleznete v něm obvykle jen jeden druh masa, aby bylo možné lépe určit, co přesně psovi způsobuje potíže.
Holistické krmivo je lehce stravitelné, energeticky využitelné BIO krmivo připravované pouze z masa zvířat chovaných v příznivých podmínkách. Nejkvalitnější krmivo na trhu.
Slovník pojmů