Kastrace psa je považována za rychlý a poměrně nenáročný zákrok, který však dokáže v mnohém usnadnit život pejskovi i jeho lidské rodině. Pokud vás zajímá, jak kastrace psa či feny probíhá, jak se starat o pejska po kastraci, jaká je přibližná cena kastrace i jaké výhody či nevýhody tento zákrok přináší, máme pro vás podrobné informace o kastrování psů.
Kastrace psa spočívá v odstranění pohlavních žláz zvířete, které produkují pohlavní hormony. Jde o chirurgický zákrok prováděný v celkové narkóze. U psů dochází k odstranění varlat, u fen vaječníků, případně vaječníků i dělohy. Pro kastrování psa bývají nejčastěji tři hlavní důvody:
Veškeré informace o vhodnosti kastrace vašeho psa vám podá váš zvěrolékař, který zná podrobně jeho zdravotní stav. Všeobecně však platí, že se ke kastrování psa přistupuje až v období, kdy fena nebo pes pohlavně dospějí, což bývá přibližně v 6-7 měsících. Z preventivního hlediska je samozřejmě lepší řešit kastraci psa co nejdříve. Ač se horní věková hranice pro kastrování neudává, je třeba počítat s tím, že kastrace psa v pozdějším věku nese jistá rizika související hlavně s celkovou anestezií, ve které se kastrace psa provádí.
Kastrace u psa – samce – se provádí k potlačení jeho nežádoucího chování, jako jsou útěky za fenami, značkování močí, teritoriální chování, agresivní chování i nežádoucí nakrytí fen. Další důvod je samozřejmě zdravotní a provádí se psům s tzv. kryptorchismem, onemocněním, při kterém nesestoupilo varle do šourku, a tudíž se nachází v tříselném kanálu nebo v dutině břišní. Samotný zákrok, pokud probíhá standardním způsobem, trvá okolo 60 minut. Kastrace psů bývá komplikovanější než například u kocourů, protože rány po kastraci u psa se zašívají.
24 hodin před zákrokem je nutné, aby pes dodržel hladovku, napít se pak může nejpozději 2 hodiny před kastrací. Důležitá je taky jeho psychická pohoda, která úzce souvisí s vaším rozpoložením. Snažte se proto působit v klidu a v pohodě, jakoukoliv nervozitu z vás váš čtyřnohý přítel vycítí a může reagovat podrážděně.
Pes se po kastraci většinou velmi rychle a snadno zotaví. Jakmile se pes probudí z narkózy, může si jej majitel odvézt do domácího ošetřování, během kterého je nutné dbát hlavně na to, aby si pes nevytahoval stehy a neolizoval rány. K tomu vhodně poslouží límec pro psa po kastraci nebo speciální síťovaný obleček.
Feny se kastrují hlavě z důvodu zabránění říje nebo ze zdravotních důvodů. Kastrací dojde k omezení rizika tzv. falešné březosti, cukrovky, rakoviny vaječníků, dělohy i mléčné žlázy a také k vyloučení hnisavého zánětu dělohy, což je nejčastější příčina úmrtí nekastrovaných fen ve starším věku.
Kastrace feny probíhá buď chirurgickým řezem, nebo laparoskopicky, což je pro fenu mnohem šetrnější zákrok. Stejně jako u psa, také zde platí, aby byla dodržena hladovka 24 hodin před zákrokem a voda odebrána 2 hodiny před kastrací. Zákrok trvá okolo 60 až 120 minut v závislosti na velikosti plemene či výživovém stavu.
Ideální doba ke kastraci feny je v tzv. období anestru, které se udává nejdříve měsíc po ukončení hárání a měsíc před očekávaným začátkem dalšího hárání. Nejdříve se však ke kastraci feny přistupuje až po druhém hárání po ukončení psychického a hormonálního vývoje.
Jakmile se fenka probudí z narkózy, můžete si ji odvézt do domácího ošetřování, kde je nutné dávat na fenu pozor, aby neolizovala ránu a nevykusovala stehy. K tomu poslouží speciální límec nebo síťovaný obleček. V případě, že dodržíte veškerá doporučení od veterináře, bývá rekonvalescence bez problémů. Po zotavení může fena začít přibírat, proto je vhodné podávat jí krmivo se sníženým obsahem tuku. Vzhledem k tomu, že se feny po zákroku nehárají, velmi se jim uleví po psychické i fyzické stránce a podle zkušeností majitelů bývají přítulnější.
Pokud vás zajímá, kolik stoji kastrace psa, opět vám doporučíme obrátit se na svého veterináře, který vám přesně sdělí kalkulaci celého zákroku. Cena kastrace psa se odvíjí od velikosti a hmotnosti zvířete, u fen je pak ještě rozdíl, zda se provádí klasická kastrace, tzv. ovariohysterektomie, u které dochází k odstranění vaječníků a dělohy, nebo laparoskopická kastrace feny, tzv. ovariektomie, u které se odstraňují pouze vaječníky. Pro představu je třeba při kastrování psa počítat přibližně s těmito částkami:
Kastrace psa, ač představuje velký zásah do těla zvířete, bývá v určitých případech nevyhnutelná. Váš veterinář vás jistě seznámí se všemi výhodami i nevýhodami, které tento zákrok přináší, a určitě vás poučí i vhodné rekonvalescenci vašeho čtyřnohého kamaráda.
Pokud se rozhodnete pro kastrování psa, buďte mu hlavně oporou v období po samotném zákroku, ať se váš čtyřnohý přítel brzy zotaví a můžete spolu opět vyrazit na oblíbené procházky.