Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Naše ceny? Posečeny! Naše ceny? Posečeny!

PlayStation 5 Pro – Vše, co víme o výkonnější verzi PS5 (SPEKULACE)

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Konzole PlayStation 5 oslavila 19. listopadu 2021 své první narozeniny, a přestože díky obří poptávce v kombinaci s celosvětovým nedostatkem čipů ještě spousta hráčů nedostala svůj vytoužený kus, mnozí se již dívají dopředu a vyhlížejí výkonnější variantu PlayStation 5 Pro. Ačkoli zatím nemáme žádné oficiální informace, příchod výkonnější verze PS5 je téměř jistý a začínají se tak objevovat první náznaky a spekulace. Vše, co o předpokládaném PlayStationu 5 Pro víme, zjistíte v tomto článku.

(UPDATE): Článek aktualizován po zveřejnění nových informací.

PlayStation 5 Pro; screenshot: cover

Ilustrační obrázek, zdroj: ArtStation (fanouškovský koncept)

PlayStation 5 Pro – Obsah článku

  1. Datum vydání PlayStation 5 Pro? Může vyjít už v roce 2023
  2. Vše jsou zatím jen odvážné spekulace
  3. Oznámení PS5 Pro přijde, jen nevíme kdy
  4. Jaké HW specifikace bude mít PlayStation 5?
  5. Dříve než PS5 Pro může přijít PS5 Slim

Datum vydání PlayStation 5 Pro? Může vyjít už v roce 2023


Veškeré spekulace kolem PlayStationu 5 Pro odstartoval už v roce 2021 insider s pseudonymem Tom N/A, který vše detailně rozebral s odvoláním se na několik různých zdrojů ve videu na svém YouTube kanále Moore's Law Is Dead. Podle jeho zdrojů se má na PlayStationu 5 Pro již pracovat a na pulty obchodů by měla konzole dorazit pravděpodobně koncem rokem 2023, popřípadě v roce 2024. Se stejnou informací přišel v březnu 2022 také YouTube kanál RedGamingTech, kterému se ale zdá pravděpodobnější až rok 2024.

Co se výkonu a technologií týče, má jít o daleko větší skok než v případě PS4 a PS4 Pro, od čehož se má odvíjet také cena pohybující se mezi 600 a 700 dolary (po započtení všech daní a dalších poplatků zhruba 16 až 19 000 Kč). Cílit má konzole na hraní v 8K rozlišení. Podle zmíněného kanálu RedGamingTech má být rozdíl ve výkonu oproti standardní PS5 zhruba dvojnásobný a to s cílem nabídnout co nejlepší virtuální zážitek prostřednictvím PS VR2. Pro ray-tracing by mělo být k dispozici 2,5x více výkonu.

V současnou chvíli není konzole PlayStation 5 Pro oficiálně oznámena, přičemž o jejím budoucím vydání hovoří jen dva výše zmíněné zdroje. Tom N/A a jeho sociální kanály s názvem Moore's Law Is Dead se však v minulosti osvědčily jako dobrý zdroj, když předčasně odhalil mnoho informací právě o hrách a konzolích PlayStation, zatímco YouTube kanál RedGamingTech se odvolává na své zdroje, podle nichž mají být již vyrobeny první prototypy. A jak upozornil magazín TweakTown, Sony skutečně v březnu rozeslala do USA několik prototypů či devkitů.

PlayStation 5 Pro; screenshot: Yankodesign - ovladač PlayStation 5 Pro; screenshot: Yankodesign - konzole

Ilustrační obrázky, zdroj: YankoDesign (fanouškovský koncept)

Tak jak se již stalo dobrým zvykem, grafici z celého světa pro každou doposud neoznámenou konzoli připravují vlastní návrhy designu a často se nebojí být hodně extravagantní.

Vše jsou zatím jen odvážné spekulace


S predikcí vydání PS5 Pro už v roce 2023 či 2024 má ovšem řada odborníků problém. Spekulaci považuje za lichou například dlouholetý redaktor Forbesu Paul Tassi, podle kterého nedává příliš smysl, aby nová verze konzole vyšla už v roce 2023, i kdyby rok předtím už byla základní verze PS5 v obchodech běžné dostupná. Skutečně se zdá takové načasování příliš rychlé, byť PS4 Pro vyšlo právě 3 roky po vydání původní verze. Ta však neměla vleklé problémy s dostupností. Podle agentury Bloomberg navíc potíže s nedostatkem komponent při výrobě PS5 stále přetrvávají, společnost měla podle několika zdrojů dokonce snížit odhad množství nově vyrobených PS5. Více jsme se nedostupnosti PS5 věnovali zde.

Zpochybnit lze také predikovanou cenu. O astronomických cenách se totiž spekulovalo i v případě PS4 Pro, Xboxu One X, PS5 i Xboxu Series X. Jak Sony, tak i Microsoft si ale nakonec netroufnuly prodávat své konzole za více než 500 dolarů. Zejména Sony je navíc v posledních letech známá tím, že se snaží být konkurenceschopná právě cenou konzole a tlačí ji co nejníže.

A co se ono slibované 8K hraní? Aby PlayStation 5 Pro skutečně stál více než 500 dolarů, muselo by jít o nesmírně výkonnou herní konzoli, což by tvrzení o 8K ve skutečnosti hrálo do karet, podle mnoha odborníků však jde přinejmenším o přehnané očekávání. 8K hraní v tuto chvíli existuje v podstatě jen na těch nejvýkonnějších PC, nemluvě o tom, že adopce 8K televizí mezi širokou veřejností je aktuálně v podstatě nijaká. Magazín Forbes se například odvolává na analýzu společnosti Strategy Analytics, podle které budou v roce 2023 tvořit 8K televize pouze 3 % trhu. 8K konzole v roce 2023 se tak zdá být zbytečně výkonná a současně nesmyslně drahá.

PlayStation 5 Pro; screenshot: reddit koncept PlayStation 5 Pro; screenshot: PS4 score vtip

Ilustrační obrázky, zdroje: Reddit, GameStar (fanouškovské koncepty)

Obrázek 1: Některé fanouškovské návrhy jsou spíše pokusem o vtip. Obrázek 2: Autor PS5 Pro designu se nejspíše inspiroval u vtipů, jež se začaly objevovat po oznámení PS4 Pro, který vypadá jako dvě na sebe postavené PS4 Slim.

Oznámení PS5 Pro přijde, jen nevíme kdy


V tuto chvíli tak máme v rukou pouze jednu jedinou spekulaci. A byť je od vcelku spolehlivého zdroje, nelze ji jakkoli ověřit a nepodporují ji ani jiné další spekulace. Ovšem zatímco zmíněný Paul Tassi z Forbesu vydání v roce 2023 i predikovanou cenu považuje za nesmysl, my jsme o trochu opatrnější.

Je téměř jisté, že v současnou chvíli již v tichosti probíhá vývoj výkonnější verze PlayStationu 5, není totiž pochyb o tom, že mezigenerační upgrade konzole se vyplatil jak v případě PS4, tak i Xboxu One. Oba výrobci, poučeni z předchozí generace, se navíc snaží o to, aby vylepšená verze konzole byla té základní technologicky co nejpodobnější a výroba tím pádem co nejméně nákladná. To naznačuje například patent zveřejněný už koncem roku 2019, který popisuje snadné škálování výkonu u konzole PS5. Podle popisu patentu by mělo být možné například přidat ke grafickému jádru další a jednoduše je propojit.

Jaké HW specifikace bude mít PlayStation 5?


Předpovídat v současnou chvíli, jaký výkon bude mít potenciální PS5 Pro a jaké komponenty najdeme v jeho útrobách, je věštění z křišťálové koule. První náznaky nám ale přináší nejen technologický vývoj, ale také v úvodu zmíněný kanál RedGamingTech. Podle něj PS5 Pro nabídne procesor s 4nm technologií využívající Zen 4 jádra od AMD. To by byl velmi výrazný posun, protože ještě koncem loňského roku se obecně předpokládalo, že dojde k využití „jen“ 6nm nebo nejvýše 5nm technologie. Dodejme, že PS5 aktuálně využívá 7nm technologii v Zen 2 jádrech od AMD. 

I v případě grafického jádra Sony pravděpodobně opět sáhne, jako u CPU, po technologii od AMD, nejspíše po RDNA 3 architektuře (PS5 aktuálně používá RDNA 2). Pochopitelně ale jde pouze o spekulace a odhady a záležet bude především na tom, kdy se PS5 Pro začne vyrábět a jaké technologie v té době budou dostupné.

Spekuluje se také o speciální podpoře pro PS VR2, nový headset pro virtuální realitu totiž podle vyjádření Sony nevyjde dříve než v roce 2022. Zdá se však nepravděpodobné, že by Sony čekala s vydáním PS VR2 až na vydání PS5 Pro. Velmi pravděpodobná je naopak zásadnější změna designu, který je v případě PlayStationu 5 hodně odvážný a mezi hráči nebyl přijat úplně bez výhrad. K úpravě designu však může vést také čistě pragmatická změna uspořádání jednotlivých komponent.

PlayStation 5 Pro; screenshot: Let's Go Digital - koncept

Ilustrační obrázek, zdroj: LetsGoDigital (fanouškovský koncept)

Řada fanoušků si po odvážném designu PS5 přeje, aby se v případě PS5 Pro Sony vrátila ke konzervativnějšímu vzhledu a zejména k černé barvě.

Dříve než PS5 Pro může přijít PS5 Slim


Zatímco mezigenerační upgrade výkonu konzolí je relativní novinkou, takzvané Slim nebo Lite revize tu jsou už od dob prvního PlayStationu. Jejich účelem je nabídnou zákazníkovi menší, často méně hlučné a lépe chlazené zařízení s nižší spotřebou energie, které je zároveň díky technologickému vývoji levnější vyrobit.

Potenciální PlayStation 5 Slim tak může spatřit světlo světa dříve než PS5 Pro. Naznačuje to i nedávné vyjádření Sony, podle kterého jednou z možností, jak se poprat s nedostatkem čipů, je využít jiný, v tomto případě novější model čipů. Spekuluje se přitom o výměně současné 7nm technologie u CPU za novější 6nm, či dokonce podle dalších spekulací rovnou za 5nm technologii. Mohlo by se dokonce stát, že by Sony zabila dvě mouchy jednou ranou a PS5 Slim by mohla být o něco výkonnější než původní verze.

Playstation 5 slim!

Ilustrační video, zdroj: Concept Creator

Takhle si představují PlayStation 5 Slim v magazínu LetsGoDigital.

Slim model často nahradí původní verzi, což se stalo například u PS4 a PS4 Slim a v případě PlayStationu 5 je tento postup díky problémům s výrobou ještě pravděpodobnější. I v případě PlayStationu 5 Slim však nemáme zatím žádné oficiální stanovisko a v případě PS5 Slim i PS5 Pro se tak v současnosti musíme spokojit pouze s tím, že dříve či později taková konzole vyjde, jen o ni prozatím vůbec nic nevíme.

• Zdroje: Bloomberg, Cnet, Forbes, Gaming Intel, Moore's Law Is Dead (YouTube)

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - White
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, bílá barva

1 799,-
Můžete mít ihned na 11 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005DS1
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Cosmic Red
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, červená barva

1 799,-
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005DS3
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Starlight Blue
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, modrá barva

1 799,-
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005DS4
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - Galactic Purple
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, fialová barva

1 790,-
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005DS6
PlayStation 5 HD Camera
Kamera - kvalita záběrů ve Full HD, integrovaný podstavec, funkce pro odstranění/oříznutí pozadí, 120 × 189 × 68 mm

939,-
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem 2 ks
Objednací kód: MSX005HDC1
HORI Dual Charger for DualSense Wireless Controller - PS5
Dobíjecí stanice - pro bezdrátové dobíjení až dvou ovladačů DualSense Wireless Controller pro herní konzole PS5, indikátory nabíjení, možnost současně dobíjet a hrát

489,-
Můžete mít ihned na prodejně Plzeň
Skladem 3 ks
Objednací kód: HORHW131
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset
Herní sluchátka bezdrátová, s mikrofonem, přes hlavu, okolo uší, uzavřená konstrukce, radiofrekvenční připojení, pro PC a PlayStation 5, herní režim, prostorový zvuk 7.1, s ovládáním hlasitosti

2 509,-
Můžete mít ihned na 13 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005PU1
0
Vytisknout
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací