AD homeoffice PET

PlayStation Classic (DOJMY Z PREZENTACE) – Otestovali jsme retro konzoli od Sony

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Tři týdny před vydáním PlayStation Classic jsme dostali možnost strávit rovné dvě hodinky ve společnosti chystané retro konzole od Sony. V stejný den, kdy vyšel první PlayStation a začala se psát působivá historie této značky. Jaké jsou naše pocity ze samotné konzole a samozřejmě hraní dvacítky obsažených titulů? Čtěte naše dojmy z prezentace.

PlayStation Classic; screenshot: platforma, design, ovladace

Části článku:

PlayStation Classic – Dojmy z prezentace

 1. PlayStation Classic je branou do historie
 2. PlayStation Classic potěší designem, velikostí i váhou
 3. Dvacítka her, která jednoho potěší a jiného naštve
 4. Jak se hraje na PlayStation Classic?
 5. Retro konzole na vzestupu

PlayStation Classic je branou do historie

• Dojmy z prezentace: 15. 11. 2018 • Autor: Filip Němec

Pokud z nějakého důvodu po této retro konzoli pokukujete či přímo uvažujete nad koupí, je třeba si hned ze začátku vyjasnit jednu zásadní věc – PlayStation Classic je retro konzole bez jakýchkoli ústupků či naopak vylepšení. Jejím cílem není představit vám hry z konce minulého tisíciletí v graficky aktualizovaném kabátku, ale spíše navodit totožný zážitek z hraní, který byste pocítili časech, kdy tyto tituly vycházely.  Zapomeňte tak na jakékoli zkrášlení, lepší textury, přidané vyhlazování nebo snad moderní technologie jako upscaling. Všechny tituly vypadají stejně jako v době svého vydání a PlayStation Classic je tak spíše strojem času, ne salónem krásy, kde legendární pecky obdrží důkladný facelift.

PlayStation Classic; screenshot: krabice

Myslelo se i na úplné detaily – samotná krabice je tak identickou kopií své letité předlohy.

V zásadě se nejedná ani tak o klasickou konzoli jako dobře promyšlený produkt. PlayStation Classic totiž obsahuje sbírku her, kterou nelze nijak rozšířit. Stroj nejde připojit k internetu a nemá ani další funkce (online multiplayer nebo obchod pro nákup dalšího obsahu), které dnes dělají ze zábavních systémů ty pravé konzole. PlayStation Classic je spíše dárkem od Sony pro nás hráče, zejména pak pamětníky, nostalgiky či sběratele. Jde totiž v zásadě o limitovanou edici, které byla vyrobena jedna série a u té podle všeho i zůstane. Jinak řečeno, pokud o PlayStation Classic přemýšlíte, moje rada zní: „Pořiďte si ji ještě před letošními Vánoci“. Pak se totiž může stát, že na vás už nezbude.

A proč popisuji PS Classic jako dárek? Samozřejmě ho nedostáváme zadarmo, nicméně za 2 690 Kč získáte podle mého hodnotu daleko vyšší. Sony navíc zcela jistě jde spíše o budování brandu či dobrého povědomí a ne o žádný byznys. Za tuto cenovku mi 20 her, konzole a dva ovladače přijde jako hodně férová nabídka. 

Vyjasnili jsme si tedy  základní otázky, můžeme se vrhnout na to, co konzole umí.

PlayStation Classic potěší designem, velikostí i váhou

Až do teď jsem mohl PlayStation Classic vidět pouze na fotkách, po dnešním seznámení jsem však velmi potěšen z celkového designu i dílenského zpracování. Tělo konzole je o 45 % menší než originální verze a také nepoměrně lehčí. Pryč je totiž mechanika a také dříve mohutný hardware nutný k vytvoření dnes již zanedbatelného výpočetního výkonu. Díky tomu se konzole zdá být ještě menší a působí, řekl bych až... roztomile.

PlayStation Classic; screenshot: srovnání

Tělo konzole je téměř o polovinu menší. Ovladače však zůstaly zachovány beze změn. Ergonomie je samozřejmě nepatrně horší, ale určitě bych nechtěl tvrdit, že se s nimi špatně hraje. Škoda jen, že neobsahují vibrační motorky.

Designově se konzole zuby nehty drží své předlohy, takže tu je opravdu i odklápěcí kulaté víko pro vkládání disků. To sice odklopit nelze, nicméně tlačítko pro jeho otevření nechybí. U her, které byly na více disků, a bylo třeba je po čas hry vyměňovat, vás konzole donutí toto tlačítko zmáčknout, jako byste doopravdy měnili disk se hrou. To je jeden z mnoha skvělých detailů, jež rozhodně oceňuji. Dále je tu pak tlačítko pro vypínání či zapínání a pak tlačítko reset, kterým se ze hry vracíte na domovskou obrazovku. Zde konzole pokaždé nabídne vytvoření checkpointu, abyste mohli pokračovat v hraní přesně tam, kde jste skončili. Další z užitečných detailů.

Konzoli pak k televizi připojujete pomocí klasického HDMI a napájení probíhá přes USB kabelu. Nepotřebujete tak mít konzoli blízko elektrické zásuvky. Napájení může obstarat kupříkladu USB vstup vašeho PlayStationu 4 či jiné elektronické zařízení. Velkou radost pak mám z toho, že součástí balení jsou dva ovladače, které jsou vzhledem k ceně a také nostalgickému charakteru drátové. Hlavním rozdílem je pak absence analogových páček a jde tedy o napodobeninu původního ovladače.

PlayStation Classic; screenshot: konzole

PlayStation Classic je věrnou kopií své předlohy a kromě hraní samotných her oceníte designové i dílenské zpracování.

Dvacítka her, která jednoho potěší a jiného naštve

S absencí analogových páček pak úzce souvisí i výsledný herní zážitek. Je zřejmé, že zejména 3D hry se bez nich hrají poměrně těžko, těch však ve výběru není mnoho. Osobně nezávidím nikomu, kdo o výběru her pro PlayStation Classic rozhodoval, protože zavděčit se všem je v tomto případě nemožné. Každý tak bude mít několik her, jež dost možná nebude hrát vůbec a také několik jasných pecek, u kterých jejich nepřítomnost nebude chápat. Podobně jsem na tom byl i já, nicméně je třeba si uvědomit, že zakomponování určitého titulu je v případě PS Classic velmi složitou operací.

PlayStation Classic – oznamujicí video (trailer)

Ve videu se můžete podívat nejen na to, jak konzole vypadá, ale také na záběry z dvacítky obsažených titulů.

Do procesu přípravy konzole samozřejmě nevidím, ale dokážu odhadnout, že Sony bojovalo jednak s tím, že již nemá práva na daný titul, protože konzole nabízí mnoho her kupříkladu od Ubisoftu, či šlo o jiné licenční problémy, které se mohou týkat například původní hudby. To je podle mě například jeden z důvodů, proč zde chybí jakýkoli díl ze série Tony Hawk´s Pro Skater. Dalším důvodem pak může být to, že daný titul by se nemusel dobře hrát na ovladači bez analogových páček a mohl bych pokračovat. Podívejte se tak na seznam her, jež obsahuje evropská verze PlayStation Classic (v Japonsku některé tituly chybí a střídají je většinou oblíbené japonské klasiky) a zejména na jeho základě se rozhodněte, jestli o koupi uvažovat.

 • Battle Arena Toshinden
 • Cool Boarders 2
 • Destruction Derby
 • Final Fantasy 7
 • Grand Theft Auto
 • Intelligent Qube
 • Jumping Flash
 • Metal Gear Solid
 • Mr Driller
 • Oddworld: Abe’s Oddysee
 • Rayman
 • Resident Evil Director’s Cut
 • Revelations: Persona
 • Ridge Racer Type 4
 • Super Puzzle Fighter 2 Turbo
 • Syphon Filter
 • Tekken 3
 • Tom Clancy’s Rainbow Six
 • Twisted Metal
 • Wild Arms

Jak se hraje na PlayStation Classic?

A moje dojmy z hraní? Hodně protichůdné a vyplývající právě ze zmíněného subjektivního výběru oblíbených titulů a absence analogových páček. Tituly využívající především dvourozměrného hraní jsou naprosto fantastickým výletem do minulosti. Bojovky Tekken 3 nebo Battle Arena Toshinden se hrají velmi dobře a díky versus módu a přibaleným dvěma ovladačům půjde rozhodně o největší taháky PlayStation Classic. I skákačky jako Rayman si zahrajete velmi komfortně a jen o něco hůře na tom jsou už trojrozměrné, ale naštěstí málo akční tituly jako je Resident Evil v Director’s Cut verzi.

PlayStation Classic; screenshot: Tekken 3

Jedním z hlavních lákadel je pro mě zcela určitě Tekken 3. PlayStation Classic však nabízí i jiné bojovky.

Pak je tu bohužel pár titulů, jejichž přítomnost bych nejspíše oželel, přestože jde o velmi silné značky. Příkladem za všechny je ikonické Grand Theft Auto. Ovládání je díky absenci analogů tak krkolomné a nekomfortní, že si jej pouze vyzkoušíte a zavzpomínáte na tehdejší grafiku, ale nepůjde o žádné delší hraní. Dalším takovým titulem je i Tom Clancy’s Rainbow Six, což je FPS akce, kterou zkrátka není příliš zábavné na PlayStation Classic hrát.

Většina titulů je však vybrána velmi dobře a vcelku pohodlně se hrají i závodní hry nebo snowbordová „simulace“ Cool Boarders 2. Dost možná u mnoha titulů zauvažujete o tom, jak jste něco tak primitivního mohli kdysi hodiny v kuse hrát. Jak poznamenal jeden z kolegů, hodnotit tyto hry dnešní optikou, neobstály by logicky nejen díky grafice, ale také kvůli ovládání, hratelnosti či celkové jednoduchosti. Jenže pak si pustíte první Metal Gear Solid a na vlastní oči uvidíte, jak velký byl Hideo Kojima vizionář. Sám jsem zapomněl na to, jak moc byl první díl této špionážní akce revoluční a na svou dobu dokonalý. A přesně o tom PlayStation Classic je. Zavzpomínat, dostat autentický zážitek. Pokud chcete staré hry ve vylepšené grafice a s upraveným ovládáním, sáhněte raději po nějakém remasteru.

PlayStation Classic; screenshot: Metal Gear Solid

Vybrat jeden titul, který byste na PlayStation Classic neměli minout, byl by to zcela určitě první Metal Gear Solid.

Retro konzole na vzestupu

V případě PlayStationu Classic se Sony jistě inspirovalo úspěchem Nintenda s jeho mini NES a SNES. Nicméně Nintendo rozhodně nemá Sony cokoli co vyčítat, pokud víte, jak vlastně první PlayStation vznikl a jak tyto dvě japonské firmy spolu původně velmi úzce spolupracovaly, jistě mi dáte za pravdu. O této velmi unikátní konzoli byste měli uvažovat v případě, že jste vyložený retrofil či velký fanoušek Sony. Jak už jsem ale psal, doporučuji jednat rychle. A pokud byste chtěli dotáhnout výsledný zážitek k dokonalosti, kupte si redukci z HDMI na VGA nebo Scart výstup, ze sběrných surovin si doneste CRT televizi a ideálně se u toho posaďte hezky na zem. Tak jako kdysi.

Obsah článku PlayStation Classic

 1. Odtajněný seznam titulů PlayStation Classic je plný herních legend
 2. PlayStation Classic je první retro konzole od Sony
 3. Tekken 3, Ridge Racer Type 4 nebo Final Fantasy VII
 4. PlayStation Classic vychází 3. prosince za zhruba 2 690 Kč

Odtajněný seznam titulů PlayStation Classic je plný herních legend

• Update: 1. 11. 2018 • Autor: Filip Němec

Koncem září oznámila Sony svou retro konzoli PlayStation Classic. K plné radosti chyběl pouze kompletní seznam podporovaných titulů, protože jsou to právě hry, které rozhodnou o úspěchu či neúspěchu této retro lahůdky. Původní čtveřice oznámených titulů však byla konečně doplněná o dalších šestnáct herních pecek a od začátku do konce jde o velmi zvučná jména. Legendární městská akce Grant Theft Auto, Metal Gear Solid, Resident Evil nebo třeba Twisted Metal. Úplný seznam si můžete prohlédnout níže:

 • Battle Arena Toshinden
 • Cool Boarders 2
 • Destruction Derby
 • Final Fantasy 7
 • Grand Theft Auto
 • Intelligent Qube
 • Jumping Flash
 • Metal Gear Solid
 • Mr Driller
 • Oddworld: Abe’s Oddysee
 • Rayman
 • Resident Evil Director’s Cut
 • Revelations: Persona
 • Ridge Racer Type 4
 • Super Puzzle Fighter 2 Turbo
 • Syphon Filter
 • Tekken 3
 • Tom Clancy’s Rainbow Six
 • Twisted Metal
 • Wild Arms

PlayStation Classic – kompletní seznam her (trailer)

Dvacítka her, která se připomíná záběry z hraní. Tomu tedy říkáme retro.

Zajímavostí je, že verze pro Japonsko bude mít lineup her mírně odlišný. Některé západní tituly nahradí klasická japonská RPG, jež jsou nám méně známá. Z japonského seznamu tak kupříkladu vymizelo Grand Theft Auto nebo Rayman. To je velmi zajímavý krok, který ale můžeme nakonec pouze chválit – je vidět, že v Sony vše promysleli do nejmenších detailů. Japonská verze konzole PlayStation Classic u nás díky tomu určitě vzroste na ceně. PlayStation Classic vyjde 3. prosince a bude stát 2 690 Kč. Součástí balení pak budou také dva drátové ovladače. Více o samotné konzoli si můžete přečíst v původním článku.



PlayStation Classic je první retro konzole od Sony

• Oznámení: 21. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Nintendo loni vydáním nové verze své konzole SNES ukázalo, že retro konzole jsou dobrým tahem. Že dnes láká pouze realistická grafika a textury ve vysokém rozlišení, není tak úplně pravda. Své si o tom myslí i v Sony, kde před pár dny oznámili svou první retro konzoli, která napodobuje první PlayStation z poloviny devadesátých let. Ten totiž 3. prosince 2018 oslaví své 24. narozeniny a logicky tak právě na tento den připadlo vydání PlayStationu Classic.

PlayStation Classic; velikost

Jediným zásadním rozdílem mezi původní verzí PlayStationu 1 a PlayStationem Classic je velikost. Jinak co se designu týče, jde o velmi věrnou kopii.

Sony velmi chytře vsadilo na dobový a autentický design. Pokud byste PlayStation Classic donesli méně zkušenému majiteli zastavárny, možná by váš přístroj přijal právě jako PlayStation 1. Většina z nás si však samozřejmě okamžitě všimne jedné zásadní změny: PlayStation Classic je o 45 % menší než jeho vousatý předchůdce. Je jasné, že v tomto případě inženýři neměli problém s umístěným hardwaru, jehož výpočetní výkon asi nebude nijak oslnivý, vzhledem k náročnosti titulů, které si na konzoli budeme moci zahrát.

Playstation Classic; ovladače Playstation Classic; ovladač

Obrázek 1: Ani přední strana konzole nijak nepřekvapí. I na této „moderní“ verzi najdete dva sloty pro ovladače. Obrázek 2: Součástí balení jsou dva drátové ovladače v dobovém provedení.

Tekken 3, Ridge Racer Type 4 nebo Final Fantasy VII

Celkem by měl PlayStation Classic pojmout dvacet hitů právě z dob prvního PlayStationu, zatím však známe pouze první pětici. Ta je plná zvučných jmen, z doposud oznámených her totiž můžete počítat s Final Fantasy VII, Ridge Racer Type 4, Tekken 3, Jumping Flash! a Wild Arms.

Jak bylo řečeno, momentálně není zřejmé, které další legendární herní kousky Sony pro svou staronovou konzoli vybere, ale určitě to nebudou o nic menší hity. Být mezi nimi třeba Gran Turismo nebo Metal Gear Solid, určitě bychom se nezlobili.

PlayStation Classic; obsah balení

V balení z ne úplně jasných důvodů chybí síťový adaptér. Postačí však jakýkoli kabel s usb-mini konektorem.

PlayStation Classic vychází 3. prosince za 2 690 Kč

K propojení s televizí poslouží přiložený HDMI kabelu, k propojení s vašimi retro hraní chtivými končetinami pak dojde prostřednictvím dobově vyvedeného drátového ovladače. Sony tímto krokem nejen pomáhá navodit atmosféru 90. let strávených u prvního PlayStationu, vedle toho i chytře šetří na nákladech. Snad bude kabel ovladačů dostatečně dlouhý, přeci jen uhlopříčka televizních obrazovek za těch 24 let značně nabobtnala a sedět u „bedny“ na dohmat jako za starých časů se nám příliš nechce.

PlayStation Classic – oznámení retro konzole (trailer)

Sony v traileru ukazuje nejen jak samotná konzole vypadá, ale i jaké tituly si na ní zahrajeme.

PlayStation Classic má však ještě jednu zajímavost. Můžete na něm sice vidět charakteristickou kruhovou „poklici“, která se po stisknutí tlačítka odklopila, aby bylo možné vyjmout či vložit disk s hrou, v tomto retro případě však konzole žádnou mechaniku nenabízí, přestože design napovídá opak. Nechybí ani zmíněné tlačítko pro otevření, to však překvapivě není nefunkční. Po jeho zmáčknutí přepnete na další hru, které budou uloženy v paměti samotné konzole.

i Mohlo by vás zajímat

PlayStation Classic vychází 3. prosince 2018 za 2 690 Kč a nabídne dvacet her z období prvního PlayStationu. O novinkách vás budeme pravidelně informovat.

5,0 11×
PlayStation - Sklenice s logem PS
Sklenice s motivem PlayStation
269,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHb019
5,0
PLAYSEAT Evolution PlayStation
Herní závodní sedačka kompatibilní se všemi současnými volanty a pedály značek Logitech, Thrustmaster a Fanatec
8 469,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: PLAYS06nb
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací