![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
KRUPS EA895N10 Evidence One Meteor Grey
Winner
|
|
4.6
|
|
Dimensions and weight |
|
| Maximum height of cup space | 15 cm |
| Width | 36.3 cm |
| Weight | 8.71 kg |
| Depth | 37.2 cm |
| Height | 24 cm |
Features |
|
| Pump pressure | 15 bar |
| Power consumption | 1,450 W |
| Water tank volume | 2.3 l |
| Coffee grounds container capacity in servings | 9 |
| Coffee bean hopper capacity | 260 g |
| Material | Plastic |
Recipes |
|
| Minimum number of recipes | 17 |
| Dairy recipes | Caffe latte, Cappuccino, Latte Macchiato |
| Non-dairy recipes | Americano , Double Espresso/Doppio, Espresso |
| Other recipes | Foamed milk, Hot water/tea |
Grinding system |
|
| Grinding degree | 5 |
| Grinder mechanism material | Metal |
| Grinder functions | Adjustable grinding roughness |
| Grinder accessories | Coffee bean quantity detection |
Colour |
|
| Colour | Grey |
Design |
|
| Design | Classic |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
Coffee Maker Type |
|
| Type | Automatic |
| Design | Freestanding |
| Usage | Home |
Connection and compatibility |
|
| Smart features | Status information |
3D/AR |
|
| 3D/AR | 3D model + AR model in Android app, 3D model + AR model in iOS app |
Functions |
|
| General functions | Automatic shutdown, Hot water function, One-touch beverage preparation, Prepares two cups at once |
| Beverage taste | Adjustable beverage volume, Adjustable coffee intensity / quantity, Adjustable coffee to milk ratio, Beverage temperature adjustability |
| Maintenance and cleaning functions | Adjustable water hardness, Automatic flushing, Descaling/cleaning needed indicator, Water filter replacement check |
Drinks |
|
| Drink type | Espresso, Milk coffee beverages |
Equipment |
|
| General accessories | Built-in coffee grinder, Display, Milk rationing, Water container |
| User interface | Manual buttons, Touchless display |
| Beverage preparation | Height-adjustable outlet |
| Milk rationing | Milk tube |
| Maintenance and cleaning | Descaling system, Self-cleaning system, Water filter option |
Accessories Included |
|
| Package contents | Cleaning tablets, Mechanical descaler, small brush, Water hardness tester |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| KRUPS EA895N10 Evidence One Meteor Grey | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|