![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
MSI GT75VR 7RF-026CZ Titan Pro 4K
Winner
|
|
|
|
Display |
|
| Display size | 17.3 " |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Display resolution | 3840 × 2160 px |
| Panel type | IPS |
Processor |
|
| Number of processor cores | 4 × |
| Processor frequency | 2.9 GHz (2,900 MHz) |
| Core boost frequency | 3.9 GHz (3,900 MHz) |
| Cache processor | 8 MB |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i7 |
| Processor model number | Intel Core i7 7820HK Kaby Lake |
Graphics card |
|
| Graphics card memory | 8 GB |
| Graphics card type | Gaming |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 32 GB |
| Memory frequency | 2,400 MHz (2.4 GHz) |
| Total number of slots | 4× |
| Memory type | DDR4 |
Equipment |
|
| Webcam | 2 Mpx |
| Equipment | Backlit keyboard, Memory Card Reader, Numeric keyboard, Nvidia G-SYNC, Operating system |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 1,512 GB |
| HDD capacity | 1 TB (1,000 GB) |
| SSD capacity | 512 GB (0.51 TB) |
| Storage Type | SSD + HDD |
Weight |
|
| Weight | 4.56 kg |
Interface |
|
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 5 × |
| Graphical output ports | HDMI, Mini DisplayPort |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ac |
| Data | Thunderbolt 3 |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 428 mm |
| Maximum height | 58 mm |
| Depth | 314 mm |
Battery |
|
| Number of cells | 8× |
| USB-C charging | Can be charged via USB-C |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Home |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
| Construction material | All-metal (unibody) |
Product series |
|
| Laptop Series | MSI series GT |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | NVIDIA GeForce |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| MSI GT75VR 7RF-026CZ Titan Pro 4K | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|