![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
De'Longhi ECAM 370.95 T
Winner
|
|
4.8
|
|
Features |
|
| Power consumption | 1,450 W |
| Pump pressure | 19 bar |
| Water tank volume | 1.8 l |
| Coffee bean hopper capacity | 300 g |
| Coffee grounds container capacity in servings | 14 |
| Milk Container Capacity | 0.6 l |
Dimensions and weight |
|
| Width | 23.6 cm |
| Depth | 42.9 cm |
| Height | 34.8 cm |
| Weight | 9.5 kg |
| Maximum height of cup space | 13.5 cm |
Grinding system |
|
| Grinding degree | 13 |
| Grinder mechanism material | Metal |
| Grinder functions | Adjustable grinding roughness |
| Grinder accessories | Coffee bean quantity detection |
Recipes |
|
| Minimum number of recipes | 14 |
| Dairy recipes | Caffe latte, Espresso Macchiato, Flat White, Latte Macchiato |
| Non-dairy recipes | Coffee, Double Espresso/Doppio, Espresso |
| Other recipes | Foamed milk, Hot water/tea, Warm milk |
Functions |
|
| Number of user profiles | 3 |
| General functions | Automatic shutdown, Favorite beverage settings, Hot water function, One-touch beverage preparation, Prepares two cups at once, smart, User profiles |
| Beverage taste | Adjustable beverage volume, Adjustable coffee intensity / quantity, Adjustable coffee to milk ratio, Beverage temperature adjustability |
| Milk preparation | Adjustable milk temperature |
| Maintenance and cleaning functions | Adjustable water hardness, Automatic flushing, Automatic milk circuit cleaning, Descaling/cleaning needed indicator, Energy saving mode, Water filter replacement check |
Colour |
|
| Colour | Black |
Design |
|
| Design | Classic |
Power outlet type |
|
| Country | Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia |
Coffee Maker Type |
|
| Type | Automatic |
| Design | Freestanding |
| Usage | Home |
Connection and compatibility |
|
| Connection | Bluetooth |
| Smart features | Consumption monitoring, Defect diagnosis, Instructions in the application, Mobile application, Remote control, Status information |
| Compatibility | De'Longhi Coffee Link |
Drinks |
|
| Drink type | Espresso, Milk coffee beverages |
Equipment |
|
| General accessories | Built-in coffee grinder, Display, Ground coffee hopper, Milk rationing, Water container |
| User interface | Touch control panel with icons, Touch display |
| Beverage preparation | Cup storage area, Cup warming, Height-adjustable outlet |
| Milk rationing | Milk system |
| Maintenance and cleaning | Descaling system, Removable brewing unit, Self-cleaning system, Water filter option |
Accessories Included |
|
| Package contents | Descaling agent, Measuring cup, small brush |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| De'Longhi ECAM 370.95 T | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|