![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Nikon COOLPIX P1000
Winner
|
|
4.8
|
|
Sensor |
|
| Sensor resolution | 16 Mpx |
| Minimum shutter speed | 1/4,000 s |
| Maximum sequential scanning speed | 7 fps |
| Sensor type | CMOS |
| Sensor size | 1/2,3" |
| Image stabilization | Electronic (EIS), Optical (OIS) |
Lens |
|
| Optical zoom | 125 × |
| Minimum focal length (35mm conversion) | 24 mm |
| Max. focal length (35mm conversion) | 3,000 mm |
Lens |
|
| Světelnost (Do) | f/2.8 |
| Světelnost (Od) | f/8 |
| Minimum focus distance | 30 cm |
| Lens type | Zoom |
Display |
|
| Display size | 3.2 " (8.13 cm) |
| Display functions | Rotatable/tiltable 180° (Selfie) |
Memory and storage |
|
| Max. SD Card Size | 256 GB |
| Supported formats | JPEG , RAW |
| Memory card type | SD, SDHC, SDXC |
Dimensions and weight |
|
| Width | 14.63 cm |
| Height | 11.88 cm |
| Depth | 18.13 cm |
| Weight | 1.42 kg |
Colour |
|
| Colour | Black |
Type and function |
|
| Type | Compact |
| Features | Flash Attachment, Tripod plate |
Video |
|
| Video with Sound | Stereo |
| Maximum video resolution | 4K |
Inputs and outputs |
|
| Data interfaces | Bluetooth wireless interface, GPS wireless interface, USB 2.0 interface, WiFi wireless interface |
| Audio/Video | Micro HDMI |
Battery |
|
| Battery type | Battery |
| Battery label | Nikon EN-EL20a |
Package contents |
|
| Package contents | Battery, Body cap, Sunshade |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Nikon COOLPIX P1000 | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|