![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
Olympus E-M10 Mark II black/black + 14-42mm II R
Winner
|
|
4.8
|
|
Sensor |
|
| Sensor resolution | 16.1 Mpx |
| Minimum shutter speed | 1/4,000 s |
| Maximum sequential scanning speed | 8 fps |
| Sensor type | Live MOS |
| Sensor size | Micro 4/3 |
| Image stabilization | Optical (OIS) |
Lens |
|
| Světelnost (Do) | f/3.5 |
| Světelnost (Od) | f/5.6 |
| Ohnisková vzdálenost (Od) | 14 mm |
| Ohnisková vzdálenost (Do) | 42 mm |
| Lens type | Zoom |
Display |
|
| Display size | 3 " (7.62 cm) |
| Display functions | Rotating/tilting, Touchscreen |
Dimensions and weight |
|
| Width | 11.95 cm |
| Height | 8.31 cm |
| Depth | 4.67 cm |
| Weight | 0.34 kg |
Memory and storage |
|
| Max. SD Card Size | 256 GB |
| Supported formats | JPEG , RAW |
| Memory card type | SD, SDHC, SDXC |
Video |
|
| Maximum video resolution | Full HD |
| Video with Sound | Stereo |
Inputs and outputs |
|
| Data interfaces | USB 2.0 interface, WiFi wireless interface |
| Audio/Video | HDMI |
Battery |
|
| Battery type | Battery |
| Battery label | Olympus BLS-50 |
Type and function |
|
| Type | mirrorless interchangeable-lens camera |
| Features | Built-in flash, Replaceable lenses, Tripod plate |
Package contents |
|
| Package contents | Battery, Lens |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| Olympus E-M10 Mark II black/black + 14-42mm II R | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|