Ať to sviští! Garmin fēnix® 7

Nejčastější poruchy ledniček a mrazáků

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Jiří V. Matýsek

Bez ledničky či mrazáku si už dnes domácnost nedovedeme představit. Proto když se porouchá, může to být nemalý problém. Poruchy ledniček mohou být jen zdánlivé, některé věci jsou v podstatě běžné a poradíte si s nimi sami v domácích podmínkách. Většina z nich ale vyžaduje zásah odborníka. Na druhou stranu neuškodí, pokud budete schopni diagnostikovat problém a odhadnout, kdy není oprava lednice ve vašich silách. Jaké jsou ty nejčastější poruchy ledniček a mrazáků, jak je identifikovat a řešit, na to odpovíme v následujícím článku.

Poruchy ledniček

Poruchy lednic a mrazáků – OBSAH

  1. Někdy není třeba se (tak úplně) znepokojovat
  2. V některých případech se bez servisu neobejdete
  3. Poruchy výrobníků na led

Někdy není třeba se (tak úplně) znepokojovat

Jsou chvíle, kdy se lednička nebo mrazák začnou chovat neobvykle. Běžné tiché vrčení se změní, na dně ledničky se objeví voda nebo led, potraviny, které do ní vložíme, nejsou dostatečně vychlazené, kazí se a plesniví. Dobrou zprávou může být, že většina těchto problémů je celkem snadno řešitelná a jen málokdy, ačkoliv se to samozřejmě stát může, to indikuje skutečně závažný problém. Nejčastěji se setkáme s následujícími problémy:

Lednice vydává divné zvuky

Občas se může stát, že se z ledničky začnou ozývat zvláštní zvuky, jako je bouchání, praskání v lednici nebo pukání. Není důvod se znepokojovat, jedná se totiž o vedlejší efekt tepelné roztažnosti materiálů. Chladem se materiály smršťují a to se může projevit i neobvyklými zvuky. Nejčastěji za ně tedy může kovový plášť lednice nebo např. kovové hrnce v ní uložené.

Máte-li dojem, že lednička bublá nebo jako by oddychovala, také je všechno v pořádku. Tyto zvláštní zvuky způsobuje pohyb chladicích plynů, když se mění v kapalinu uvnitř chladicího systému.

Časté poruchy lednic
Bez lednice se v domácnosti neobejdeme. Porouchá-li se, je to docela problém.

Vibrace

Vibrace ledničky mohou mít velice podobného původce jako divné zvuky. Nicméně v tomto případě je to problém, který můžete vyřešit. Vibrace pláště nebo obsahu ledničky totiž způsobuje její neúplný kontakt s podlahou. Může se stát, že jste ji postavili na nějakou nerovnost. Mělo by tak pomoci lednici vyrovnat. Pokud má nastavitelné nožičky, máte vyhráno, s pomocí vodováhy dokážete lednici velmi přesně vyrovnat. Pomůže i její lehké vypodložení.

Pokud i tak lednice vibruje, může to indikovat problém s ventilátorem, který najdeme v ledničkách s beznámrazovou technologií. Vibracemi se projevuje opotřebovaný ventilátor. V tu chvíli už je ale potřeba zavolat odborníka, který se postará o jeho případnou výměnu.

i Nejlepší lednice 2020

Namrzání lednice

Máte-li lednici vybavenou technologií proti namrzání (tzv. No Frost lednice), nemělo by se stávat, že vám na stěnách lednice zůstane vrstva ledu. Pokud se tak děje, je možné, že děláte drobné chyby v užívání. Namrzání totiž způsobuje zvýšená kondenzace vlhkosti. Ta může vzniknout, když např. lednici příliš často otevíráte, dáváte do ní ještě teplá jídla apod. Abyste kondenzaci vlhkosti předešli, dávejte jídla, jako je ovoce, zelenina nebo maso do zásuvky, kde je vlhkost regulována (u lednic hledejte název HydroSafe či BioFresh).

Nepomůže-li ani tato změna návyků a lednice i nadále namrzá, je možné, že je opotřebované těsnění. Náhradní by měl nabízet výrobce vašeho modelu a jeho výměnu zvládnete snadno sami bez nutnosti volání odborníka.

Poruchy ledniček
Za „příznaky“, jako jsou např. divné zvuky z lednice, mnohdy stojí banality a dokonce jsou i normální.

V případě mrazáků je namrzání z pochopitelných důvodů běžnější, ale ani tak byste neměli nechat ledovou vrstvu na stěnách zajít příliš daleko. Není nutný opravář mrazáků, poradíte si sami. Mrazák odmrazujte nejméně jednou ročně nebo kdykoliv, kdy tloušťka vrstvy ledu dosáhne čtyř milimetrů.

Proč teče lednice

Příčinou vody na podlaze ledničky bývá nejčastěji zkondenzovaná vlhkost. Důvody jsme již nastínili výše u namrzání, nicméně voda na dně lednice může signalizovat, že se zanesl otvor, kterým kondenzát z ledničky odchází (týká se ledniček s technologií No Frost). V takovém případě stačí ucpaný otvor prorazit, např. jehlicí na pletení.

i Nové energetické štítky od března 2021: Jaké změny nás čekají?

Špatné chlazení

Důvodů k tomu, že lednička málo chladí, může být celá řada. Tím nejčastějším bývá špatně nastavený termostat. Může se tak snadno stát, že na jaře nebo v létě zjistíte, že lednička najednou začne špatně chladit. Je to dáno okolní teplotou vzduchu, která je pochopitelně jiná než v zimě a lednice už nebude schopná potraviny „uchladit“ na požadovanou teplotu. V takovém případě stačí zvýšit výkon ledničky a problém by měl být odstraněn.

Problém může způsobit i to, máte-li ledničku např. příliš blízko topení či jiného zdroje tepla (sporák, myčka nádobí, ale i obyčejné okno). I to totiž zvyšuje teplotu v okolí. Ledničku je třeba umístit ideálně na místo, kde je po většinu dne ve stínu a rozhodně by neměla stát u topení. Je potřeba také udržet dostatečnou vzdálenost lednice od předmětů a stěny. Vzduch totiž musí volně proudit, hlavně kolem zadní části lednice. Doporučené vzdálenosti jsou z boku 2 cm a alespoň 5 cm vzadu.

Nejčastější poruchy ledniček
Kondenzace vody uvnitř lednice je znakem potenciálního problému.

Přehřívání lednice

Pokud máte dojem, že se vám lednice přehřívá – zadní část začíná být horká – chyba může být v zaneseném kondenzátoru. Kondenzátor je tak více namáhán a zahřívá se, a tím i otepluje celé okolí lednice. Zkuste jednou za čas zadní část ledničky vysát nebo oprášit štětcem. Dejte si také pozor na přeplněnou lednici, resp. ukládání potravin k její zadní straně. Právě tam se totiž nachází výparník, který pomáhá vnitřní prostor lednice dále ochlazovat. Když výparník ucpete, omezí se cirkulace chladného vzduchu a chlazení není tak účinné.

V některých případech se bez servisu neobejdete

Jsou ale problémy, které signalizují zásadnější závady ledniček. V takovém případě je potřeba volat servis, ideálně autorizovaný, podle konkrétního výrobce. V jakých situacích už to může být vážné a odborná oprava ledniček začne být nezbytná? Jsou to zejména tyto:

Lednice je hlučná

Tohle už nejsou výše uvedené „divné zvuky“, tohle je pořádně hlučný kompresor. Může to znamenat, že už má své nejlepší roky za sebou. Přivolaný technik zjistí, zda je problém opravitelný, anebo se musíte připravit na koupi nového spotřebiče.

Poruchy ledniček
Některé problémy s lednicí a mrazákem podomácku vyřešíte, jindy je ale oprava ledniček nezbytná. V takových případech volejte servis.

Lednice nesvítí

Výměna osvětlení lednice nebo mrazáku už u moderních modelů není tak jednoduchá. Dříve používané žárovky totiž nahradily úsporné LED diody s delší výdrží. V případě, že je v lednici při otevření tma, je nutná výměna osvětlovacího panelu. Ten se prodává jako náhradní díl pro daný typ lednice a nejlépe vám s jeho výběrem poradí zkušený servisní technik, který zajistí i jeho výměnu.

Lednice nechladí

Pokud lednice po zapojení do zásuvky nechladí, dejte jí chvíli čas na adaptaci. Po pár minutách by měla začít. Pokud stále nefunguje, je možné, že do ní neproudí energie. Zkontrolujte, zda svítí, a pokud ne, mohlo dojít k poškození přívodního kabelu. Pokud i ten vypadá v pořádku, je čas volat opraváře. Jen on totiž dokáže určit skutečnou příčinu problému.

i Jak se starat o ledničku (NÁVOD)

Lednice stále běží

Pokud máte pocit, že lednice nevypíná, že stále běží její kompresor, ale zároveň nedochází k namrzání interiéru, chyba bude s největší pravděpodobností v samotném chladicím systému. Nejčastěji se bude jednat o únik chladiva. V lednici nelze dosáhnout požadované teploty a termostat tak kompresor nevypne. Tato závada je rozhodně důvodem k volání servisu.

Poruchy výrobníků na led

Zejména majitele amerických lednic by mohlo zajímat, jak řešit situaci, kdy se projeví porucha na vestavěném výrobníku na led. Pokud nevyrábí žádný led, příčina bude nejspíše ve špatném připojení ke zdroji vody. Může se také stát, že nefunguje výroba ledové tříště, kostky ale výrobník bez problémů dávkuje. To už je horší problém, neboť to může signalizovat poškozený, nebo dokonce úplně zničený drtič ledu. Jeho výměna je už ale činnost, kterou doporučujeme přenechat odborníkům.

i Mohlo by vás zajímat

Závažná porucha lednice či mrazáku může pěkně zkomplikovat život. Naštěstí spousta poruch dovede jen pořádně vyděsit, ale ve výsledku o nic závažného jít nemusí. Podtrháváme - nemusí, bohužel ale může. V případě, že si nejste jistí, co by mohlo být příčinou závady, anebo ji nedokážete svépomocí vyřešit, určitě volejte servis. Opravy ledniček nepočkají. V každém návodu k ledničce najdete seznam autorizovaných servisů, případně hledejte na internetu. Tam vám kvalifikovaně pomohou. Zároveň je třeba připomenout, že spoustě problémů lze předejít pravidelnou údržbou a čištěním lednice.

LG GBB62SWGFN + 10 let záruka na kompresor
Lednice s mrazákem dole, energetická třída D, klimatická třída SN-T, objem ledničky 277l, objem mrazáku 107l, počet polic lednice 3, počet přihrádek mrazáku 3, počet chladicích okruhů 1, bílá barva, funkce: total No Frost, automatické odmrazování, displej, nulová zóna, LED osvětlení, indikace otevřených dveří chladničky, super chlazení, super mrazení, Multi-AirFlow, elektronické ovládání teploty, prázdninový režim, vinotéka, antibakteriální těsnění, 203×59.5×68.2 cm (V׊×H)

14 490,-
Koupit
Můžete mít dnes od 9:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: LGCHL023
LG GMX844MCKV + 10 let záruka na kompresor
Americká lednice čtyřdveřová, energetická třída F, klimatická třída N-T, objem ledničky 288l, objem mrazáku 220l, počet chladicích okruhů 1, černá barva, s oceněním Značky kvality dTest, funkce: total No Frost, s připojením na vodu, výrobník ledových kostek, výrobník ledové tříště, výdejník vody, displej, LED osvětlení, indikace otevřených dveří chladničky, Multi-AirFlow, elektronické ovládání teploty, prázdninový režim, manuální regulace teploty, uhlíkový filtr, antibakteriální těsnění, InstaView Door-in-Door, chytrá, 178.7×83.5×73.4 cm (V׊×H)

+ ZDARMA Mikrovlnná trouba LG

42 990,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 10:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: LGCHL024
GORENJE ONRK193C Retro Collection + 15 let záruka na kompresor po registraci
Lednice s mrazákem dole, energetická třída D, klimatická třída SN, N, ST a T, objem ledničky 222l, objem mrazáku 91l, panty vpravo, počet polic lednice 4, počet přihrádek mrazáku 3, počet chladicích okruhů 1, retro design, béžová barva, funkce: nulová zóna, Multi-AirFlow, elektronické ovládání teploty, 194×60×66.9 cm (V׊×H)

-5% 21 490,-
20 490,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ve čtvrtek 27.1.
Skladem 3 ks
Objednací kód: GORE001b
LG GBP62DSNFN + 10 let záruka na kompresor
Lednice s mrazákem dole, energetická třída D, klimatická třída SN-T, objem ledničky 277l, objem mrazáku 107l, panty vpravo, počet polic lednice 3, počet přihrádek mrazáku 3, počet chladicích okruhů 1, černá barva, s oceněním Značky kvality dTest, funkce: total No Frost, displej, nulová zóna, LED osvětlení, super chlazení, super mrazení, Multi-AirFlow, elektronické ovládání teploty, prázdninový režim, antibakteriální těsnění, 203×59.5×68.2 cm (V׊×H)

13 990,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 9:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: LGCHL040
SAMSUNG RB30J3215WW/EF + 10 let záruka na kompresor
Lednice s mrazákem dole, energetická třída E, klimatická třída SN, N, ST a T, objem ledničky 213l, objem mrazáku 108l, volitelné, počet polic lednice 3, počet přihrádek mrazáku 3, počet chladicích okruhů 1, bílá barva, funkce: total No Frost, displej, LED osvětlení, indikace otevřených dveří chladničky, super mrazení, Multi-AirFlow, elektronické ovládání teploty, prázdninový režim, antibakteriální těsnění, 178×59.5×66.8 cm (V׊×H)

9 990,-
Koupit
Můžete mít ihned na prodejně Olomouc
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SACHL012
0
Vytisknout
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací