LEGO boost duben LEGO boost duben

Průvodce výběrem síťových prvků ASUS

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

S náročností na rychlost internetového připojení roste vysokým tempem požadavek na stabilní WiFi v celé domácnosti. Způsobů, jak zvýšit dostupnost signálu, existuje hned několik, ale v každém případě budete potřebovat výkonný WiFi router nebo rovnou Mesh systém od společnosti ASUS. Pomůžeme vám s orientací v široké nabídce, doporučíme vám zařízení pro konkrétní nasazení a máme připravených i pár tipů, jak nadopovat vaši domácí WiFi síť.

Průvodce výběrem síťových prvků ASUS – OBSAH

 1. Stabilní a rychlá WiFi je základem každé domácnosti
 2. Výkonné WiFi routery značky ASUS
 3. Mesh WiFi systémy ASUS
 4. LTE modemy ASUS zařídí internet i na chalupě
 5. Rychlé ADSL a VDSL modemy ASUS
 6. Cenově dostupné WiFi extendery ASUS

Stabilní a rychlá WiFi je základem každé domácnosti

Dnes si bez WiFi sítě téměř nedokážeme představit domácnost, máme k ní připojené mobilní telefony, tablety, notebooky a mnohdy i různá chytrá zařízení od zásuvek až po zabezpečovací systém.

Proto je její spolehlivý chod a vysoká rychlost prioritou. Pokrýt ovšem kvalitně bezdrátovou sítí celý dům, aby byl v každém koutě nejen signál, ale také vysoká rychlost připojení, vyžaduje již hlubší technické znalosti. Musíte mít povědomí o všech používaných standardech, o WiFi kanálech ve 2,4GHz i 5GHz pásmu, o anténách a o technologiích, jako je Mesh, MIMO, MU-MIMO či Beamforming.

i Powerline adaptéry jsou zajímavou alternativou pro domácí připojení k internetu. A to nejen v případech, kdy běžné WiFi síti dojde dech. V posledních letech došlo k zásadnímu zdokonalení technologie, takže po elektrických kabelech se dá teoreticky dosáhnout až na gigabitový Ethernet. Jaké jsou klíčové výhody powerline adaptérů a je nutné na jejich zapojení volat elektrikáře?
ASUS WiFi, design sítě
Návrh moderní domácí WiFi sítě s odděleným provozem v pásmu 2,4 a 5 GHz.

Zapomeňte na starý 2,4GHz WiFi standard

Za poslední roky se WiFi standard poměrně rychle rozvíjel. Přesně tak, jak stoupaly požadavky na více připojených zařízení současně s vysokou přenosovou rychlostí. I z toho důvodu se staršími standardy, jako jsou 802.11a, 802.11b a 802.11g, už nemá smysl vůbec zabývat. Jsou zastaralé a z dnešního pohledu zcela nevyhovující. Pokud takové zařízení využíváte, rozhodně jej vyměňte. Získáte mnohem rychlejší WiFi připojení se značně efektivnějším využitím bezdrátového pásma, a hlavně s podporou bezpečného šifrování WPA2.

Drtivá většina dnes prodávaných zařízení (mobily, tablety, notebooky...) totiž podporuje obě používaná pásma (2,4 a 5 GHz). Byla by tedy velká škoda připojit nový notebook do extrémně pomalé a špatně zabezpečené WiFi.

Domácí WiFi jedině v 5GHz pásmu

5GHz WiFi pásmo má v Evropě k dispozici celkem 19 vzájemně se nepřekrývajících se kanálů (oproti jen 3 v pásmu 2,4 GHz). To je celkem dostatečný prostor pro spolehlivé nasazení klidně i v typickém bytovém domě, kde se mezi sebou WiFi sítě výrazně překrývají.

i Že nevíte, jaký doma používáte přenosový kanál? Stáhněte si například aplikaci WiFiman, která vám v přehledném rozhraní ukáže současný stav. V ideálním případě se jednotlivé WiFi sítě nepřekrývají a vše funguje, jak má. Pokud tomu tak není, bude nutné se přihlásit do rozhraní WiFi routeru a změnit kanál na některý z nejméně používaných nebo na úplně volný.

Rychlé tipy pro zvýšení rychlosti a stability WiFi sítě

Nabízíme vám první pomoc s pomalou WiFi sítí ještě před tím, než si pořídíte úplně nový router.

 • Umístěte router nejlépe doprostřed bytu.
 • Zároveň nesmí být WiFi router ukrytý někde za ledničkou nebo mikrovlnou troubou.
 • Zkontrolujte, jaký používáte přenosový kanál a případně v nastavení routeru vyberte jiný (co nejméně obsazený).
 • Zkuste od WiFi odpojit méně důležitá zařízení.
 • Aktualizujte WiFi router na nejnovější firmware – postup najdete na webu výrobce.
 • Pokud je k dispozici funkce QoS (Quality od Service), nastavte si vyšší prioritu pro nejčastěji používané zařízení.

Přehled WiFi standardů

Na sklonku roku 2018 došlo k přepracování názvosloví WiFi standardů. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard. Wi-Fi Alliance tomu učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním WiFi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci.

Standard Označení Pásmo Max. rychlost Mbit/s
IEEE 802.11a WiFi 1 5 54
IEEE 802.11b WiFi 2 2,4 11
IEEE 802.11g WiFi 3 2,4 54
IEEE 802.11n WiFi 4 2,4 nebo 5 600
IEEE 802.11ac WiFi 5 2,4 nebo 5 1 800
IEEE 802.11ax WiFi 6 2,4 nebo 5 10 500

Výkonné WiFi routery značky ASUS

Při výběru WiFi routeru je nutné zamyslet se nad jeho plánovaným zatížením. Máte doma jeden notebook a žádné další zařízení nebudete pořizovat? V tom případě si vystačíte s routerem za pár stokorun. Typické domácí využití však předpokládá připojení klidně i 10 zařízení současně a v tom případě už je nutné si připlatit za odpovídající kvalitu. Mezi výhody značky ASUS patří šíře sortimentu například i v příslušenství v podobě WiFi síťových karet.

Většinu routerů ASUS lze ovládat pomocí doprovodné mobilní aplikace.
ASUS Rapture GT-AC5300 ROG
 • TOP výrobce WiFi zařízení na světě
 • Kvalitní a rychlé WiFi routery
 • Dlouhodobá podpora od výrobce (aktualizace firmware)
 • Mnoho zajímavých funkcí včetně rodičovské kontroly, VPN serveru nebo vytvoření osobního cloudu
 • Unikátní funkce AiMesh pro rozšíření pokrytí signálu
 • Grafické lokalizované rozhraní pro snadné nastavení a správu WiFi zařízení
 • Tři roky záruka

Více o WiFi routerech ASUS

Naše nabídka ASUS WiFi routerů čítá téměř čtyři desítky různých modelů. V zásadě lze konstatovat, že nejlevnější 5GHz router startuje už na 749 Kč. Jedná se o ASUS RT-AC750 opatřený dvojicí antén pro zajištění stabilního signálu. Přenosové rychlosti jsou sice nižší, ale přesto je tento router vhodný do méně náročné domácnosti.

Pro typickou domácnost vybavenou hned několika telefony, tablety nebo notebooky je však nutné mírně připlatit a pořídit si ASUS RT-AC66U B1. Router operuje ve dvou souběžných pásmech, 2,4GHz a 5GHz, s rychlostí až 450 Mb/s, respektive 1 300 Mb/s – ve výsledku vykazuje rychlost 1 750 Mb/s. Zatímco v pásmu 2,4 GHz můžete běžně pracovat, brouzdat po internetu a stahovat soubory, 5GHz pásmo zároveň umožní paralelně streamovat v HD kvalitě nebo bezproblémově hrát ty nejnáročnější online hry. S doprovodnou mobilní aplikací pak snadno nastavíte vše potřebné.

Ti nejnáročnější uživatelé, kteří vyžadují skálopevné připojení s maximální stabilitou, pak sáhnou po prémiovém routeru ASUS Rapture GT-AC5300 ROG. Bez problémů zvládne streamování 4K videa nebo připojení mnoha zařízení současně. Zajímavostí je speciální funkce Game Boost, kterou aktivujete v mobilní aplikaci. V ten okamžik dojde k upřednostnění herních paketů v on-line bitvách.

WiFi routery ASUS

Představení špičkového WiFi routeru ASUS Rapture GT-AC5300 ROG.

Mesh WiFi systémy ASUS

Pokrýt větší prostory bývá s jedním WiFi routerem velký problém, proto v posledních letech vznikly Mesh WiFi systémy složené typicky ze tří základnových stanic. Princip, jednoduše řečeno, spočívá v soustavě hned několika „routerů“. K jednomu hlavnímu routeru patří ještě několik vedlejších jednotek – satelitů. Všechny jednotky jsou vzájemně propojené a disponují všesměrovými anténami. Výhodou je i bezproblémový pohyb v celé síti. SSID mají všechny stanice stejné a předávání připojených klientů probíhá prakticky okamžitě. Mesh systém tak nabízí široké možnosti využití bezdrátové sítě v domácím i firemním prostředí. 

Lyra Mini AC1300
 • Snadno pokryje WiFi signálem velký byt či dům
 • Nemusíte ve vzdálených místech natahovat drátovou síť
 • Jednoduchá a přehledná konfigurace
 • Možnost do budoucna přidávat další satelity

Více o Mesh WiFi systémech ASUS

Klíčovým prvkem nabídky společnosti ASUS je Mesh systém Lyra Mini AC1300 složený ze tří stanic. K dispozici je však i varianta obsahující dvě, nebo dokonce jen jednu stanici. Díky tomu si můžete WiFi síť poskládat přesně podle svých potřeb. Vyzdvihnout musíme propracovanou rodičovskou kontrolu s filtrováním obsahu, mapu sítě nebo přehlednou ovládací aplikaci. Díky spodním úchytům lze satelity elegantně pověsit na zeď.

Další možnost představuje nákup jednoho tradičního WiFi routeru ASUS RT-AC1900U, k němuž lze následně přikoupit další identický nebo kompatibilní satelit. ASUS tuto funkci nazývá AiMesh a samozřejmě jsou podporovány pouze vybrané produkty. I samotná instalace je poněkud složitější než v případě Mesh systému.

Mesh WiFi systémy ASUS

Systém Lyra Mini AC1300 zajistí bezproblémový signál WiFi do každého koutu vašeho domova.

LTE modemy ASUS zařídí internet i na chalupě

Potřebujete například kvůli zaměstnání být neustále online, ale přitom jezdíte pravidelně na chalupu? Správným řešením bude pořízení LTE WiFi routeru, do kterého vložíte SIM kartu s aktivním datovým připojením, a máte hotovo. Router můžete normálně používat přes týden doma a na víkend ho vezmete s sebou. Konfigurace je snadná a zvládne ji naprosto každý. Oproti obyčejným LTE modemům od operátora se jedná o multifunkční zařízení, které se i přes vyšší pořizovací cenu celkově vyplatí.

ASUS 4G-AC68U
 • Kvalitní provedení od renomovaného výrobce
 • Množství funkcí včetně rodičovského zámku nebo ovládání pomocí aplikace
 • Podpora českých LTE frekvencí
 • LTE připojení je možné používat jako záložní internetovou linku k primárnímu připojení

Více o 3G/LTE modemech ASUS

S dvoupásmovým LTE routerem ASUS 4G-AC53U využijete plnou šíři mobilního připojení kategorie 6. To znamená, že kombinuje dvě mobilní pásma, která umožňují rychlosti stahování internetu až 300 Mb/s, tedy 2× rychlejší než LTE kategorie 4 a 7× rychlejší než 3G (HSPA +). Stačí vložit aktivní SIM kartu a během okamžiku můžete síť snadno sdílet s ostatními zařízeními a dosáhnout mnohem stabilnějšího a rychlejšího připojení.

Vrcholem nabídky ASUS je zařízení 46-AC68U. Samozřejmostí je již zmíněná podpora LTE kategorie 6, k níž přidává například funkci AiRadar v podobě inteligentního cílení bezdrátových paprsků. Díky uživatelskému rozhraní ASUSWRT snadno nastavíte, monitorujete a řídíte síťové aplikace v jedné intuitivní aplikaci. Duální WAN umožňuje dvě připojení ISP na jednom směrovači s vyvážením zátěže a režimem selhání pro přidanou stabilitu a redundanci, aby byl zajištěn nepřetržitý přístup k internetu.

Rychlé ADSL a VDSL modemy ASUS

Pokrytí rychlou VDSL sítí se v poslední době notně rozšiřuje a sáhnout si lze na rychlosti až kolem 250 Mb/s. Tyto rychlosti však vyžadují kvalitní modem. Typický ADSL modem od operátora je sice ušitý na míru této službě, ale v drtivé většině případů nepůjde při zrušení služby nijak použít. Oproti tomu modely od společnosti ASUS jsou multifunkční a obsahují dva WAN sloty. Takový modem může fungovat jak v režimu pro DSL, tak i pro jiný typ připojení.

ASUS DSL-AC56U
 • Kompatibilita s technologiemi VDSL2, ADSL2/2+, ADSL
 • Multifunkční porty USB podporující sdílení souborů a tiskáren, streamování médií a 3G/4G připojení
 • Typicky dva porty WAN pro DSL a ethernetové připojení rozšiřují možnosti výběru – bezdrátový router nebo DSL modem

Více o ADSL a VDSL modemech ASUS

Dvoupásmový modem ASUS DSL-AC51 podporuje standard 802.11ac a nabízí celkovou rychlost přenosu dat až 733 Mb/s. V pásmu 5 GHz zajišťuje standard 802.11ac rychlost bezdrátového přenosu až 433 Mb/s a v pásmu 2,4 GHz poskytuje standard 802.11n rychlost až 300 Mb/s. Zařízení je kompatibilní s technologiemi ADSL2/2+, ADSL, VDSL2 a službami využívajícími optické i klasické kabely. Svým pojetím je vhodný do mírně až středně náročné domácnosti.

Pro firemní nasazení nebo náročnější domácnost je vhodný ASUS DSL-AC56U. Podporuje opět standard 802.11ac s přenosovou rychlostí až 1 167 Mb/s. S dvojicí integrovaných portů USB můžete připojit externí úložiště, tiskárny, skenery a mnoho dalších zařízení s rozhraním USB a sdílet je s ostatními počítači připojenými do sítě.

Pro nejnáročnější nasazení například v podobě streamování 4K obsahu pak potřebujete maximální kvalitu. Tu představuje multifunkční modem ASUS DSL-AC68VG. Jeho kombinovaná rychlost sahá až na 2 250 Mb/s, takže pohodlně zvládne obsloužit mnoho připojených zařízení současně. Také nechybí podpora technologie MU-MIMO, která poskytuje každému kompatibilnímu zařízení vlastní připojení WiFi v plné rychlosti.

Ukázka nastavení nového ASUS routeru/modemu pomocí bezplatné aplikace ASUS Router.

Cenově dostupné WiFi extendery ASUS

Domácí WiFi síť zdaleka ne vždy dosáhne všude tam, kam byste potřebovali. Především v rozlehlejších bytech či v domech se můžeme setkat s tím, že bez problému zachytíme signál sousedovy sítě, nikoli však naší vlastní. Tento problém má ale celkem jednoduché řešení– stačí nainstalovat speciální síťové zařízení nazvané extender. Jeho instalace je snadná, protože se umístí přímo do elektrické zásuvky v místě, kde je již signál vaší sítě na průměrné úrovni. Extender pak vytvoří novou WiFi síť, která bude mít stejný SSID jako primární router. Díky tomu budou připojená zařízení nadále bez problémů fungovat. 

Asus RP-AC51
 • Snadné rozšíření WiFi signálu
 • Nízké pořizovací náklady vůči Mesh systémům
 • Přenosová rychlost s rostoucí vzdáleností od hlavního routeru klesá
 • Instalace trvá jen pár sekund díky technologii WPS

Více o WiFi extenderech ASUS

Jen za pár stokorun si rozšíříte WiFi signál pomocí ASUS RP-N12. Nízká cena je však vykoupena podporou pouze staršího přenosového standardu 2,4 GHz. Je tedy vhodný pro méně náročné uživatele.

Mnohem lepší volbu ovšem představuje ASUS RP-AC53, s nímž dostanete rychlou WiFi i do odlehlých koutů domácnosti. Pásmo 2,4 GHz s přenosovou rychlostí až 300 Mb/s poslouží pro běžné internetové služby, zatímco 5GHz přenos s rychlostí 433 Mb/s perfektně sedne na streamování videa a hraní online. Vítaným prvkem je průchozí elektrická zásuvka.

Na samotný konec tu máme prémiový extender ASUS RP-AC68U vyvedený v herním designu ASUS ROG. Jedná se o dvoupásmový opakovač se třemi vnitřními anténami pro odesílání a čtyřmi vnitřními anténami pro příjem dat. Vynikající jsou přenosové rychlosti – až 1 300 Mb/s v 5GHz pásmu a až 600 Mb/s v 2,4GHz pásmu.

WiFi Extendery ASUS

Bezdrátový opakovač ASUS RP-AC68U třídy AC1900 s konektorem USB 3.0 a 5 porty gigabitového Ethernetu.
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Společnost ASUS hraje první ligu také v oblasti příslušenství pro stavbu domácí nebo menší firemní WiFi sítě. Kromě solidní ceny si ceníme především snadné instalace pomocí mobilní aplikace, kterou ocení drtivá většina uživatelů. Na zprovoznění WiFi sítě tak nemusíte hledat žádného IT specialistu, ale zvládnete to pohodlně sami.

Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací