Levé ucho Alza dny 3D soutěž LEGO

Průvodce výběrem síťových prvků TP-Link

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Poskytovatelé internetu lákají na stále vyšší a vyšší rychlost ve stovkách Mb/s. Máte však na obdobnou rychlost dostatečné vybavení na straně vaší domácí WiFi? Kdy naposledy jste kupovali nový router nebo extender? Pomůžeme vám vybrat ze široké nabídky respektované značky TP-Link, která obecně za solidní cenu nabízí více než konkurence. A na závěr máme připravených i pár tipů, jak nadopovat vaši domácí WiFi síť.

Průvodce výběrem síťových prvků TP-Link – OBSAH

 1. Máte rychlou přípojku k internetu, ale pomalou WiFi?
 2. Domácí i firemní WiFi jedině v 5GHz pásmu
 3. Základní tipy pro výběr WiFi routeru
 4. Výkonné WiFi routery značky TP-Link
 5. Mesh WiFi systémy TP-Link
 6. Modemy TP-Link s připojením k LTE síti
 7. Rychlé VDSL modemy TP-Link
 8. Levné rozšíření WiFi s extendery TP-Link

Máte rychlou přípojku k internetu, ale pomalou WiFi?

Je dobré si hned na začátek říci, jak vlastně lidé vůbec vnímají internet. Naprostá většina ho využívá prostřednictvím WiFi sítě doma nebo v kanceláři. Nejdůležitější však vždycky je, aby WiFi síť fungovala správně. Může se snadno stát, že si necháte zavést kvalitní internetovou linku, ale kvůli nesprávnému nastavení WiFi sítě funguje internet na koncových zařízeních špatně. Pokud by se ovšem všichni v domácnosti najednou připojili pomocí kabelu do svého routeru, internet bude fungovat dobře. Tento stav je nutné řešit ideálně přechodem na moderní WiFi router, na němž lze snadno vše nastavit. Navíc i z pohledu naprostého laika, protože takový router typicky obsahuje i základní přístup do nastavení s jednoduchými volbami. Často i v přehledné a lokalizované mobilní aplikaci.

i Související telefony

Celkově je výběr WiFi routeru mimořádně citlivá záležitost, protože ušetřit nyní pár korun se rozhodně nemusí v budoucnu vyplatit. Zároveň však nemusíte mít žádné hluboké technické znalosti, ale vystačíte si s několika základními pravidly.

TP-Link WiFi, design sítě
Moderní domácí WiFi síť nabízí silnější signál s odděleným provozem v pásmu 2,4 a 5 GHz.

Domácí i firemní WiFi jedině v 5GHz pásmu

Už zcela zapomeňte na zastaralé 2,4GHz pásmo, které sice dobře sloužilo na počátku domácích WiFi sítí, ale dnes je zcela překonáno. Nástupcem je 5GHz WiFi pásmo s celkem 19 vzájemně se nepřekrývajícími kanály (oproti jen 3 v pásmu 2,4 GHz). To je už na první pohled dostatečný prostor pro spolehlivé nasazení třeba i v typickém bytovém domě, kde se mezi sebou WiFi sítě jednotlivých nájemníků výrazně překrývají.

i Že nevíte, jaký doma používáte přenosový kanál? Stáhněte si například aplikaci WiFiman, která vám v přehledném rozhraní ukáže současný stav. V ideálním případě se jednotlivé WiFi sítě nepřekrývají a vše funguje, jak má. Pokud tomu tak není, bude nutné se přihlásit do rozhraní WiFi routeru a změnit kanál na některý z nejméně používaných nebo na úplně volný.

Základní tipy pro výběr WiFi routeru

Nabízíme vám několik základních tipů, které můžete použít při výběru vašeho nového WiFi routeru.

 • Maximální rychlost berte co možná nejvyšší, ať máte rezervu do budoucna.
 • Máte děti? V tom případě se zaměřte na možnost využití rodičovské ochrany, kterou většina výrobců detailně prezentuje.
 • Kvalitní WiFi router by měl mít USB – připojit lze tiskárnu, LTE modem nebo USB externí disk.
 • Zkuste si prohlédnout stránky výrobce a v sekci podpory hledejte dostupnost nových firmware pro vybraný router. Výrobce by měl pravidelně vydávat nové verze, které opravují bezpečnostní chyby.
 • Některé WiFi routery již obsahují vestavěný bezpečnostní software s přesahem licence na vaše další zařízení (počítače, telefony).
 • V případě velkých bytů nebo domů zvažte nákup tzv. MESH systému – více WiFi jednotek stejné značky, které vytvoří jednu monolitickou síť. Doplňkově lze (cenově méně náročné řešení) použít powerline adaptéry pro připojení vzdálenějších částí.
i Powerline adaptéry jsou zajímavou alternativou pro domácí připojení k internetu. A to nejen v případech, kdy běžné WiFi síti dojde dech. V posledních letech došlo k zásadnímu zdokonalení technologie, takže po elektrických kabelech se dá teoreticky dosáhnout až na gigabitový Ethernet. Jaké jsou klíčové výhody powerline adaptérů a je nutné na jejich zapojení volat elektrikáře?

Přehled WiFi standardů

Na sklonku roku 2018 došlo k přepracování názvosloví WiFi standardů. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard. Wi-Fi Alliance tomu učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním WiFi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci.

Standard Označení Pásmo Max. rychlost Mbit/s
IEEE 802.11a WiFi 1 5 54
IEEE 802.11b WiFi 2 2,4 11
IEEE 802.11g WiFi 3 2,4 54
IEEE 802.11n WiFi 4 2,4 nebo 5 600
IEEE 802.11ac WiFi 5 2,4 nebo 5 1 800
IEEE 802.11ax WiFi 6 2,4 nebo 5 10 500

Výkonné WiFi routery značky TP-Link

Již jsme zmínili, že nově pořízený WiFi router zkrátka musí umět vysílat v duálním pásmu. Takto vybavené WiFi routery značky TP-Link mají cenovku dokonce nižší než tisíc korun.

Většinu routerů značky TP-Link lze nastavit pomocí mobilní aplikace Tether. Aplikace je dostupná pro systémy iOSAndroid.
TP-LINK Archer AX6000
 • Levný, ale přesto kvalitní výrobce
 • Nižší pořizovací náklady
 • Hojné využití technologie MU-MIMO pro komunikaci více zařízení současně
 • Podpora rodičovské kontroly nebo OpenVPN
 • Lokalizované rozhraní pro nastavení všeho potřebného
 • Tři roky záruka

Více o WiFi routerech TP-Link

Máme radost, že nejlevnější WiFi router TP-Link Archer C20 AC750N startuje už na 749 Kč. Přesto však má celou řadu funkcí a dosahuje na přenosové rychlosti až 750 Mbps. Samozřejmě je vhodný pro méně náročnou domácnost, kde dozajista zvládne svoji roli.

Stačí však přidat pár stokorun a hned si můžete pořídit hojně vychvalovaný TP-Link Archer C6 s přenosovou rychlostí až 1 167 Mbps, což je ideální pro streamování videa v HD rozlišení a hraní her online bez zpoždění a zadrhávání. Také umí pokročilé technologie Beamforming a MU-MIMO, se kterými dokáže obsloužit více připojených zařízení současně.

Takový vyšší standard (za nás ideální pro čtyřčlennou rodinu) představuje TP-Link Archer C9. Jeho plusem je kromě rychlosti (2,4 GHz, 600 Mbps + 5 GHz, 1 300 Mbps) i přítomnost dvou USB portů pro snadné lokální sdílení tiskárny, souborů a médií prostřednictvím síťových zařízení nebo vzdáleně přes FTP server.

TP-Link myslí i na nejnáročnější uživatele, kteří vyžadují maximální dostupné rychlosti i funkce. Agresivní vzhled routeru TP-Link Archer C5400X zdůrazňuje hned 8 antén. Úplnou peckou na závěr je TP-Link Archer AX6000 využívající dvoujádrový procesor, a hlavně nejnovější pásmo 802.11ax s rychlostí až 6 000 Mbp. S technologií OFDMA a MU-MIMO poskytuje Archer AX6000 až 4× vyšší kapacitu a propustnost ve srovnání se standardními AC routery v hustém provozu, což výrazně zvyšuje počet připojených zařízení.

Představení bezdrátového gigabitového routeru TP-Link Archer C9 Dual Band AC1900.

Mesh WiFi systémy TP-Link

Jen zhruba dva roky zpátky se objevila nová generace WiFi zařízení – Mesh systémy. Místo centrálního routeru využívá taková WiFi síť typicky tři a více jednotek rozmístěných rovnoměrně v daném prostoru. V rámci svého dosahu pak jednotlivé satelity poskytují síť ve svém dosahu. Výhodou je i bezproblémový pohyb v celé síti. SSID mají všechny stanice stejné a předávání připojených klientů probíhá prakticky okamžitě. Mesh systém tak nabízí široké možnosti využití bezdrátové sítě v domácím i firemním prostředí.

TP-Link Deco M4
 • Snadno pokryje WiFi signálem velký byt či dům
 • Nemusíte ve vzdálených místech natahovat drátovou síť
 • Jednoduchá a přehledná konfigurace
 • Možnost do budoucna přidávat další satelity

Více o Mesh WiFi systémech TP-Link

Základním stavebním prvkem je WiFi systém TP-Link Deco M4. Pokud si pořídíte rovnou dva satelity, snadno pokryjete zhruba 260 m2. Deco M4 poskytuje rychlé a stabilní připojení rychlostí až 1 167 Mbps. Samozřejmostí je snadné nastavení pomocí mobilní aplikace včetně podrobného nastavení rodičovské kontroly.

Pokud vám nevyhovuje válcovitý tvar zařízení Deco M4, další možností je varianta Deco M5, která tvarově připomíná talíře. Kromě lehce vyšší přenosové rychlosti se pyšní sofistikovanější ochranou celé domácnosti. Bezpečnostní balík TP-Link HomeCare je sada individuálně přizpůsobených a zabezpečených funkcí, která obsahuje rodičovskou kontrolu, integrovaný antivirus a řízení kvality služeb (QoS).

Systém TP-Link Deco M5 rozšíří signál do každého koutu vaší domácnosti.

Modemy TP-Link s připojením k LTE síti

Routery, nebo chcete-li modemy s LTE připojením, jsou vhodné pro pravidelné cestovatele nebo chalupáře. Například taková bezplatná WiFi síť v hotelech vám může často překazit plány. Proto je lepší mít u sebe zálohu v podobě vlastního zařízení s očekávanou rychlostí. Samozřejmě je však nutné získat SIM kartu s aktivovaným patřičným datovým tarifem.

TP-LINK M7200
 • Snadno přenosné zařízení například na chalupu
 • Připojení přes LTE může být vaše záložní internetová přípojka
 • Podpora českých LTE frekvencí
 • U některých modelů vestavěná baterie

Více o 3G/LTE modemech TP-Link

Mezi nejlevnější LTE modemy na trhu patří TP-Link M7200 v kapesním provedení. Sice umí jen pomalejší WiFi standardu 802.11b/g/n, ale zato má integrovanou baterii s kapacitou 2 000 mAh, díky čemuž vydrží až 8 hodin bez napájení. Stačí vložit aktivní SIM kartu a během okamžiku můžete síť snadno sdílet s ostatními zařízeními, a dosáhnout tak mnohem stabilnějšího a rychlejšího připojení.

Na opačném pólu nabídky značky TP-Link stojí Archer MR200, který zcela nahradí váš stávající starší WiFi router. Kromě podpory duálního přenosového pásma má totiž slot na SIM kartu. Klidně můžete využívat typického poskytovatele internetu, ale v případě nečekaného výpadku dojde k automatickému přepnutí na mobilní připojení v pásmu LTE. Díky tomu budete mít zajištěn nepřetržitý přístup k internetu.

LTE modemy TP-Link

Jak používat mobilní LTE router TP-Link M7300?

Rychlé VDSL modemy TP-Link

Pokrytí rychlou VDSL sítí se v poslední době notně rozšiřuje a sáhnout si lze až na rychlosti až kolem 250 Mb/s. Fungování na takto vysokých rychlostech však vyžaduje splnit celou řadu podmínek. Jednou z nich je i kvalitní VDSL modem s dostatečným výkonem.

TP-Link Archer VR300
 • Kompatibilní se standardem VDSL2
 • Jednoduché zapojení a zprovoznění

Více o VDSL modemech TP-Link

Vstupní zařízení představuje mimořádně levný VDSL modem TP-Link TD-W9960. Vzhledem k podpoře pouze staršího bezdrátového standardu 802.11b/g/n/ jej však lze s klidným svědomím doporučit pouze pro nenáročné uživatele a spíše kabelové připojení.

Dalším v pořadí je již plně dvoupásmový modem TP-Link Archer VR300 s celkovou rychlostí přenosu dat až 1 167 Mb/s. Svým pojetím je vhodný do mírně až středně náročné domácnosti.

Aktuálně poslední kousek v naší nabídce TP-Link Archer VR2800v je už sice trošku dražší, ale umí prakticky všechno. Kromě přenosové rychlosti až 2 800 Mbps se pyšní i USB porty, technologiemi MU-MIMO a Beamforming. Pro firemní nasazení pak oceníte podporu až šesti párů digitálních sluchátek s integrovanou základnou DECT spolu se dvěma analogovými telefony nebo faxovými přístroji.

Ukázka postupu zapojení VDSL modemu TP-Link.

Levné rozšíření WiFi s extendery TP-Link

Mátě větší byt nebo je zkrátka WiFi router na špatném místě? Ideální řešením je použít Mesh systém, ale ten má přeci jen vyšší pořizovací náklady. Jako náhradní variantu doporučujeme použít WiFi extender. Typický extender (rozšiřovač) značky TP-Link je vybaven jednoduchou soustavou světel, která vám při pohybu v prostoru ukazují sílu přijímaného signálu. Podle toho snadno poznáte, kam extender umístit. Jeho instalace zabere jen pár minut a podle návodu to zvládne každý.

TP-LINK RE360
 • Snadné rozšíření WiFi signálu
 • Nízké pořizovací náklady oproti Mesh systémům
 • Přenosová rychlost s rostoucí vzdáleností od hlavního routeru klesá
 • Instalace trvá jen pár sekund díky technologii WPS

Více o WiFi extenderech ASUS

Univerzální bezdrátový extender TP-Link TL-WA854RE s rychlostí 300 Mpps startuje už na 449 Kč. To je fajn cena pro základní rozšíření stávající WiFi sítě. Vzhledem k nízké ceně se pochopitelně jedná o starší přenosový standard 2,4 GHz, ale pro méně náročné uživatele bude stačit.

Jen o pár stokorun dražší je model TP-Link RE200 AC 750. To je mnohem lepší volba s dvoupásmovou rychlostí až 750 Mbps. Díky ethernetovému portu může extender fungovat jako bezdrátový adaptér, ke kterému lze připojit kabelová zařízení. Ve spojení s kvalitním routerem tak pokryjete zhruba 170 m².

Nekompromisní přenosové rychlosti (až 1 200 Mbps) pak poskytne extender TP-Link RE360. Jeho vestavěná inteligentní kontrolka svítí typicky modře (dobrý WiFi signál) nebo červeně (špatný WiFi signál). Díky tomu už na první pohled odhalíte případné problémy. Další výhodou je průchozí elektrická zásuvka, do které můžete zapojit například notebook. Samozřejmostí je pak již dříve zmíněná mobilní aplikace Tether pro snadné ovládání vlastností WiFi připojení.

Zbavte se mrtvých bodů bez signálu bezdrátové sítě. A to jednoduše během několika rychlých kroků za pomoci extenderu od společnosti TP-Link.
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Společnost TP-Link patří mezi přední výrobce na trhu síťových prvků. Vůči konkurenci je často levnější, což je lákavé pro velké procento uživatelů. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že WiFi síť postavená na zařízeních TP-Link skvěle obslouží i ty nejnáročnější domácnosti.

4,6 707×
TP-Link RE200 AC750 Dual Band
WiFi extender - 802.11b/g/ac, až 433 Mb/s, dual-band, 1 × LAN až 100 Mbit, 3 × interní anténa, WPA-PSK a WPA2-PSK
749,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP633m
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací