Všechny dárky jako na dlani Kolofix

Pure Farming 2018 (RECENZE) – Farmaření pro nenáročné

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Skalním fanouškům traktorů, krav a hnoje dávala herní scéna po řadu let k dispozici jen jeden simulátor farmaření, v jehož rámci měli možnost usednout za volant zemědělské mašiny a pořádně s ní zorat nedotčené pole před nimi. Vzhledem k vyšší míře arkádovosti a nevzhledné grafice však Farming Simulator z dílen Giants Software nesedl každému. V průběhu půl dekády se ho kvůli této skutečnosti snažil nahradit svým výtvorem nejeden menší vývojářský tým. Reálně ve svém snažení nakonec neuspěl žádný z nich. Nyní se pomyslného krále virtuálního farmaření pokouší sesadit z trůnu malé polské studio Ice Flames se svým projektem Pure Farming 2018, který na první pohled nevypadá vůbec zle. Jak na tom ale ve skutečnosti je, vám řeknou následující řádky naší recenze.


• Žánr: Simulátor • Multiplayer: Ne • Vývojář: Ice Flames • Vydavatel: Techlang Publishing • Platformy a Datum vydání: PCPS4 a Xbox One (13. března 2018) • Homepage: purefarminggame.com • Čeština: Ano (oficiální)


Obsah recenze Pure Farming 2018

 1. Pure Farming 2018 nabízí dojemný příběh mladého farmáře
 2. V Pure Farming 2018 naleznete také volný režim s výzvami
 3. Zemědělské techniky znalé jedince Pure Farming 2018 rozhodně nepotěší
 4. Optimalizace Pure Farming 2018 se moc nepovedla
 5. Nasadí si Pure Farming 2018 žánrovou korunu?
 6. Recenze Pure Farming 2018: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Pure Farming 2018 PC

Pure Farming 2018 nabízí dojemný příběh mladého farmáře

• Recenze: 26. 3. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Většina lidí chce v průběhu své životní pouti vytvořit určitý odkaz, který po jejich smrti převezme vlastní krev, či dobří přátelé. Jeden se zaměří na výstavbu rodinného sídla, druhý naopak na firmu, která dlouhodobě zajistí jeho milé. Každý má ovšem určitý milník, po jehož překročení samozřejmě očekává, že se jeho díla někdo ujme. Čas od času však dojde ke smutnému momentu, kdy všichni blízcí nabízené dědictví odmítnou a nechají ho ležet ladem bez ohledu na přání nebožtíka. V Pure Farming 2018 máme bohužel možnost vidět podobně laděnou situaci.

Pure Farming 2018; Wallpaper: panorama

Po několikahodinové práci na poli se pro vás převoz semene k překupníkům stane příjemný relaxačním zážitkem. 

Hlavní hrdina nikdy nevydaných dílů série Pure Farming se totiž po řadě dekád tvrdé práce odebral na odpočinek a své hospodářství zanechal příbuzným, kterým se jeho štafeta moc přebírat nechce. Na scéně se, naštěstí pro jeho odkaz, ocitá pracovitý vnouček, jenž chce dědečkův úvěrem zatížený statek postavit opět na nohy i přes dluhy a negativní přístup ostatních členů rodiny. Příběh je tu prezentován hodně jednoduše. Podle mého dějová linka My First Farm slouží především jako tutoriál, který vás má naučit, jak se postarat o farmu. Primární protagonista se skrze něj na začátku dozví jen to, jak se věci mají, a hned se pouští do práce na své zděděné farmě. Ta totiž nutně potřebuje nového pána ochotného obětovat vše proto, aby fungovala.

V průběhu několika desítek minut si v rámci příběhového scénáře plně osvojíte ovládání traktoru, který budete využívat k orbě, osetí a zavlažování vlastněného pole. Mezitím, co vám na něm bude růst vysazená zeleň, se můžete s vypěstovanou várkou úrody vydat do města, kde ji prodáte místním obchodníkům za nemalé peníze. Obdržený finanční obnos následně využijete k opravě stávajícího vybavení, jež se v Pure Farming 2018 postupem času vždy opotřebuje. Stejně tak ho můžete investovat do pohonných hmot, výstavby budov, zemědělských zvířat, sazenic a nové techniky usnadňující vám správu vaší farmy. Taktéž za něj můžete nabrat brigádníky, kteří za určitý obnos převezmou část břemene a ušetří čas, takže se budete moci věnovat jiným činnostem.

Poté, co si v příběhem podepřeném scénáři My First Farm osaháte většinu elementárních mechanizmů, před vás Pure Farming 2018 postaví milník, který je nutné překročit k tomu, abyste se mohli vrhnout na dráhu nezávislého farmáře. Váš děd vám totiž odkázal nejen hospodářství, ale i slušné dluhy, jež je potřeba splatit, jinak o statek velmi rychle přijdete. K tomu, abyste uspěli v nelehkém boji proti věřitelům, budete muset využít všechny nově získané vědomosti a um. Starat se tu bude nutné o ekonomiku, logistiku, expanzi produkce, rozšiřování vlivu na další kontinenty a samozřejmě samotnou práci na poli, takže se od rána do večera budete prohánět v některém z vašich zemědělských strojů. Tutoriál se dle mého názoru tvůrcům povedl na jedničku.

Pure Farming 2018; Gameplay: dron, most Pure Farming 2018; Gameplay: mapa

Obrázek 1: Dron vám v Pure Farming 2018 často usnadní práci. Obrázek 2: Mapa světa vám umožní rychle se zorientovat v tom, kde se co nachází.

V Pure Farming 2018 naleznete také volný režim s výzvami

Pokud se vám povede dostat dědečkovu farmu z dluhové pasti, můžete se bez obav vrhnout na jeden ze dvou nabízených herních režimů. Pro jedince bez času, kteří touží po tom, aby mohli stále překonávat jeden pomyslný vrchol za druhým, tu mají tvůrci Pure Farming 2018 mód Farming Challenges. Ten jim umožní zavítat do čtyř různě navržených lokací, v nichž budou plnit jednu výzvu za druhou. Nabídnuta jim bude malebná Montana, hustě zarostlá Kolumbie, hornatá Itálie a na produktivitu zaměřené Japonsko. Každá z nabízených úrovní vám dá na začátku k dispozici jednu zakázku. Po jejím splnění se vám vždy otevře nový úkol. Celkem v rámci tohoto módu můžete splnit dvacet odlišně nadefinovaných prací, s jejichž návrhem si vývojáři pořádně pohráli.

Pure Farming 2018; Gameplay: kabina Pure Farming 2018; Gameplay: Kolumbie Pure Farming 2018; Gameplay: noční práce

Obrázek 1: Exteriér zemědělských strojů je tu na vysoké úrovni, interiér bohužel už tak povedený není. Obrázek 2: Na své cestě v Pure Farming 2018 zavítáte do různých lokalit. Obrázek 3: Pokud nestihnete úrodu sklidit ve dne, budete muset pracovat i v noci.

Ne každý si samozřejmě libuje v permanentním plnění zadaných zakázek. Autoři Pure Farming 2018 si naštěstí tento fakt uvědomují, takže je v jejich titulu možné nalézt také režim Free Farming, který po odpočinku toužícím hráčům nabídne farmářské nebe, v němž je možné hospodařit podle jejich představ až do zblbnutí. Před začátkem hry si mohou navolit počáteční finance, startovní počasí, denní dobu a jednu z pěti lokací. Vedle Montany, Kolumbie, Itálie a Japonska prezentovaných už ve Farming Challenges se podíváte také na mapu Německa, na niž je možné zavítat též ve scénáři My First Farm. Nově přidanou úroveň bohužel nenaleznete ve spektru výzev, což je škoda. Minimálně dle mého názoru by se totiž u našich sousedů dala vytvořit řada unikátních situací.

Jak režim Free Farming, tak i mód Farming Challenges lze hrát jen v rámci hry pro jednoho hráče. Oblíbená kooperace známá ze série Farming Simulator tu bohužel aktuálně úplně schází, takže spolupráci milující jedinci si mohou hrát maximálně sami se sebou, což nemusí vyhovovat každému. Absence tohoto prvku v mých očích celek hodně sráží, protože na rozdíl od konkurence nenabízí aspekt, který by herní dobu natáhl na několik desítek, či dokonce stovek hodin, o něž jsme bez něj ochuzeni. Snad se tvůrci Pure Farming 2018 časem chytnou za hlavu a pokusí se jej minimálně kvůli nářkům komunity do svého díla vložit.

Pure Farming 2018; Gameplay: kombajn Pure Farming 2018; Gameplay: přesun zrna

Obrázek 1: Pohled na zemědělské stroje vám v Pure Farming 2018 vykouzlí úsměv na tváři. Obrázek 2: Úrodu je možné po sklizení přímo prodat, anebo ji přesunout do sila.

Zemědělské techniky znalé jedince Pure Farming 2018 rozhodně nepotěší

Na kontrolovaných políčkách budete moci pracovat se středně rozsáhlým spektrem zemědělských strojů. Zakoupit si můžete traktory, kombajny a přídavná zařízení značky Sipma, Akpil, Metaltech, Gregoire, Landini, McCormick, JCB, Skybury či Redlands. V nabízené paletě lze dokonce nalézt i kousky zastupující legendární českou společnost Zetor. Bohužel v ní chybí většina velkých hráčů na poli výroby hospodářské techniky, takže vedle série Farming Simulator vypadá Pure Farming 2018 dosti chudě. V rámci činností však nikterak nezaostává, teoreticky by se dalo říct, že svého konkurenta dokonce mírně převyšuje díky zakázkám v exotických krajinách, jež mu pomáhají trošku se od něj odlišit.

Jízdní model je v Pure Farming 2018 navržen hodně jednoduše, takže se s většinou strojů naučíte jezdit a pracovat velmi rychle. Pokud s nimi budete setrvávat na polích a nebudete výrazně vybočovat z tvůrci vyznačených cest, na citelnější problémy nenarazíte. Prakticky se budou chovat tak jako ve skutečnosti. Když však odbočíte a zkusíte si s traktorem zkrátit své putování přes malý kopeček či hromádku kamení, čeká vás nepříjemné překvapení, protože je vámi řízený kolos nebude schopen v lepším případě překonat, v tom horším se o ně zasekne. Vám pak nezbude nic jiného než ho prodat za pakatel a koupit za plnou cenu novou hospodářskou techniku. Kolizní model tu totiž neexistuje, takže když se zaseknete ve skále nebo stromu, máte to spočítané.

Optimalizace Pure Farming 2018 se moc nepovedla

Jakožto člověk, který má co dočinění s nezávislými hrami, jsem si (co se grafiky týče) už zvykl na ledacos. Nic mě však nepřipravilo na vizuální kabátec, jenž nabízí Pure Farming 2018. Celek vypadá neskutečně zastarale, obstojně se jeho autorům povedl zpracovat snad jen exteriér vozidel, která jsou navržena překvapivě detailně. Ostatní prvky, jejichž kvalitu lze hodnotit okem, byly zřejmě převzaty z pět let starého díla. Vzhledem k tomu, že se jedná o simulátor, by to za jistých okolností nebyl až takový problém, kdyby tvůrci pořádně zapracovali na vykreslování objektů a živosti herního světa. Osobně jsem měl kupříkladu potíže s rozeznáváním zorané a nezorané půdy, díky čemuž jsem musel leckdy obdělané pole projet znovu jen proto, abych našel kousek, který jsem nechal ležet ladem.

Jeden by řekl, že když Pure Farming 2018 nevypadá zrovna nejlépe, alespoň pošlape jako hodinky. Na mém stroji, který zvládá na nejvyšší detaily většinu současných AAA her (Warhammer: Vermintide 2, Call of Duty WWII, Total War: Warhammer II) bohužel projekt z dílen Ice Flames nejel tak, jak by měl. Stabilní počet snímků si byl schopen udržet jen za předpokladu, že jsem nic nedělal. Pokud jsem se však dal do práce, cítil jsem se kvůli velkým propadům fps (30-60) jako na pořádně divoké horské dráze. Optimalizace se tvůrcům dle mého moc nepovedla, snad ji v následujících dnech a týdnech pořádně doladí.

Pure Farming 2018; Gameplay: kámen Pure Farming 2018; Gameplay: kopec Pure Farming 2018; Gameplay: pole

Obrázek 1: V momentu, kdy se vám auto zasekne o kámen, je díky absenci kolizního modelu ztraceno. Obrázek 2: Kopce představují pro vaší techniku problém. Obrázek 3: Příprava pole na sezonu vám dá zabrat.

Nasadí si Pure Farming 2018 žánrovou korunu?

Vývojáři z Ice Flames vytvořili mírně nadprůměrné dílo, které nabízí v rámci žánru řadu zajímavých prvků. Pure Farming 2018 mě uchvátil především slušně navrženou správou a rozšiřováním statku, detailním designem zemědělských strojů, lokalizací, podporou modifikací a dronem, s nímž je možné rychle rozšiřovat hranice vaší farmy. Celek bohužel nedisponuje nějak zvlášť vábným grafickým kabátcem, rozsáhlým spektrem vozidel či kvalitním jízdním modelem. Reálně tedy nemá jak citelně zastínit zástupce konkurenční série Farming Simulator, který se při hájení své pozice ani nebude muset moc snažit. Snad se příští rok povede autorům tohoto dílka lépe.

Pure Farming 2018 je extrémně osobité dílo, které je zacíleno na speciální skupinku hráčů, jež miluje simulátory farmaření. Pokud mezi toto společenství řidičů kombajnů a traktoristů patříte a nevadí vám absence kooperace, směle můžete své peníze do Pure Farming 2018 zainvestovat. V případě, že si v takto laděných hrách potrpíte na spolupráci, raději počkejte na pomalu se blížící pokračování série Farming Simulator, které vám toho podle mého mínění nabídne více, než projekt polského vývojářského týmu Ice Flames. Jedinci, kteří k tomuto žánru nemají vyloženě pozitivní vztah, by se tomuto kousku měli obloukem vyhnout, protože při jeho hraní budou neskutečně trpět. Pure Farming vyšel 13. března 2018 pro PC, Xbox One a PS4. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

Pure Farming 2018; Wallpaper: kráva

V Pure Farming 2018 budete moci chovat různé druhy hospodářských zvířat. 

Recenze Pure Farming 2018: závěrečné hodnocení

Hodnocení 55% Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
55%
Audiovizuální zpracování
45%
Znovuhratelnost
70%
Pure Farming; recenze

Klady

 • Detailní design strojů
 • Slušně navržená správa a expanze farmy
 • Podpora modifikací
 • Přítomnost dronu

Zápory

 • Zastaralý vizuál celku
 • Absence hry pro více hráčů
 • V mnoha ohledech nedomyšlený jízdní model
 • Malé množství známých hospodářských značek
 • Nefunkční boční zrcátka
 • Ne moc vyvedená optimalizace
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Pure Farming 2018 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2500T / AMD Phenom II X4 965 Intel Core i7-950 / AMD FX-8150
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 560 / AMD Radeon R7 360 v3 NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB RAM 8 GB RAM
HDD 12 GB 12 GB
i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Pure Farming 2018 vyšlo 13. března 2018 na PC, Xbox OnePlayStation 4.


0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB27
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi