S budovatelskými hrami podobnými sérii Railroad Tycoon se v poslední době roztrhl pytel. Své produkty nám nabízí jak velká studia, tak i malí vývojáři, jejichž díla většinou nestojí za moc. V rámci naší dnešní recenze vám skutečně podrobně představíme výtvor týmu Gaming Minds Studios, jenž se snaží do světa prorazit s tycoonovou strategií Railway Empire zacílenou na milovníky mašinek. Zaslouží si jejich projekt vaši pozornost?
• Žánr: Simulace, strategie • Multiplayer: Ne • Vývojář: Kalypso Media • Vydavatel: Kalypso Media • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (26. ledna) • Homepage: kalypsomedia.com/eu/railway-empire • Čeština: Ne
• Recenze: 26. 1. 2018 • Autor: Ondřej Zeman
Na začátku devatenáctého století nebylo cestování po Severní Americe vůbec snadné. Výrazněji osídleno bylo jen její východní a západní pobřeží, mezi nimiž leželo území plné hor, pustin a pomstychtivých indiánů, kteří neměli s bělochy žádné slitování. Pokud jste se kupříkladu chtěli dostat z New Yorku do San Francisca, dalo vám to za všech okolností vždy neskutečně zabrat, protože v té době ještě neexistoval žádný skutečně rychlý a bezproblémový způsob dopravy. Situace se začala razantně měnit až v roce 1848, kdy vypukla kalifornská zlatá horečka, jež lákala do slunné Kalifornie tisíce dobrodruhů z různých koutků země, kteří se chtěli dostat co nejdříve na místo plné zářících valounů, a tak začala výstavba železničního impéria (Railway Empire), jež spojuje aktuálně celé USA.
Možná vás to překvapí, ale s myšlenkou vystavět první americkou transkontinentální železnici nepřišli odborníci z vládních řad, nýbrž společenstvo nadšenců toužících po propojení východního a západního pobřeží. V Kalifornii se například budování ujala skupinka čtyř místních obchodníků, kteří na své náklady vytvořili společnost Central Pacific Railroad, jež následně vystavěla za pomoci svých financí, různých dotací, a lehce nahraditelných čínských dělníků celkem 1110 km trati. Novinka od Gaming Minds Studios vám dá možnost skrze krátké scénáře zavítat do této divoké doby, která přála především podnikavým a bezohledným jedincům. Nabídnuto vám bude celkem jedenáct samostatných misí, jež vás zavedou do různých etap budování železnice v letech 1830–1910.
Na začátku 19. století dominovaly dopravě lodě a dostavníky.
Pro fanoušky rozsáhlejších scénářů tu mají vývojáři z Gaming Minds Studios vedle kratších misí také na příběh zaměřenou kampaň, v níž se stanete svědky položení základů největší drážní společnosti v USA Union Pacific Railroad, která v současnosti provozuje nejrozsáhlejší železniční síť ve státech. Svou cestu v ní jakožto vedoucí technik započnete v roce 1863, kdy vám vedení slavné korporace zadá zakázku, v jejímž rámci budete muset předvést, co ve vás je, a propojit Omahu s městy na Velkých pláních a u Skalnatých hor. Pokud se vám podaří uspět, otevře se před vámi v Railway Empire budovatelské dobrodružství, jež vám kromě zábavy nabídne též kvalitní lekci dějepisu, která vám detailněji ukáže dějiny amerického národa prožívajícího v té době skutečně těžké chvíle.
Ne každý milovník strategií potřebuje mít v budovatelských hrách kvalitní děj. Někteří jedinci se spíše zajímají o to, zda se v jimi vyhlédnuté hře nachází režim, který dá neomezený prostor jejich kreativním tužbám. V Railway Empire nalezne tato část hráčů vedle jasně definovaných misí a příběhové kampaně i klasický sandbox, v němž se nebudou muset starat o akce konkurence či financování svých akcí, protože jim budou do rukou dány nevyčerpatelné zdroje, takže si budou moci vesele budovat bez jakýchkoliv limitací. V momentu, kdy zatouží po výzvě, jim bude dána možnost utkat s konkurenčními dráhami z řad AI ve free módu, v jehož rámci lze dobývat určité části Severní Ameriky v různých fázích zlaté éry expanze drah.
Obrázek 1: Po čase se v Railway Empire dostanete k moderním strojům, které jsou rychlé a spolehlivé. Obrázek 2: Železniční stanice v Railway Empire slouží především k nakládání a vykládání zboží.
Vzhledem k tomu, že je průběh misí a kampaňových map do určité míry definován dějem, vyhnu se jejich popisu raději široký obloukem. Namísto toho vám tu představím budování železničního impéria ve volném režimu, který nějak zvlášť nezasahuje do konkurenčního boje hráče s umělou inteligencí, jež vlastní drážní společnosti snažící se ovládnout za pomoci fint pozemní dopravní monopol. Jejich počet budete specifikovat před začátkem hry v menu určujícím vaši startovní pozici, počáteční finance a celkovou realističnost, ovlivňující nutnost užívání bočních kolejí a signálních světel. Spektrum možností, jimiž můžete redefinovat fungování některých herních prvků, je v Railway Empire o něco chudší než v Transport Fever. Celek dle mého sází na přístupnost, nikoliv na komplexnost.
Na začátku hry bude vaše dopravní společnost disponovat jen střední či velkou stanicí v jednom z hlavních měst a hromadou peněz od akcionářů, s jejichž pomocí budete moci rozjet vaše podnikání na plné obrátky. Primární pro vás v Railway Empire ze startu bude vytvoření určité sítě stanic, které lze umístit vedle měst a těžebních komplexů produkujících suroviny, z nichž následně v městských továrnách vytváříte hotové produkty, jež poté rozvážíte a prodáváte v metropolích, kde je o ně stabilně nouze. Po vybudování dostatečného počtu zastávek je ihned musíte rozumně spojit kolejnicemi, po kterých budou vaše vlaky dnem i nocí projíždět se zbožím, zásilkami a samozřejmě pasažéry, jejichž jedinou tužbou bude dostat se rychle bez větších potíží z jednoho bodu do druhého.
Obrázek 1: Budování kolejí bude v lesnatých a hornatých oblastech o něco více nákladné než na rovinách. Obrázek 2: Všechny metropole budou železnicí hodně ovlivněny. Obrázek 3: Pokud budete města efektivně zásobovat, velmi rychle porostou.
Samotná výstavba kolejnic je v Railway Empire navržena hodně přístupně, takže s jejich stavbou nebudou mít problém ani zelenáči bez větších zkušeností s budovatelskými strategiemi. Prakticky už po postavení druhého či třetího železničního uzlu budete mít jasno, jak trať pokládat tak, abyste na tom výrazně neprodělali. Rozhodně zde neplatí pravidlo, že přímá cesta k cíli je ta nejlepší, protože leckdy vede skrze hory, propasti nebo větší vodní plochy, takže je výhodnější to vzít oklikou, jejíž vytvoření je levnější než hloubení několikakilometrového tunelu. Ten vás totiž může vyjít klidně i na milion dolarů, což nebylo v době, v níž se hra odehrává, vůbec málo.
Při výstavbě železniční sítě, si nebudete hlídat jen to, na jakém povrchu koleje leží, či kudy povedou. Pozor si budete muset dávat také na délku tras a správné rozložení podpůrných stanic, u kterých si vaše vlaky v případě nutnosti doplní zásoby oleje, vody a písku, jež potřebují k tomu, aby bez poruchy dojely z jednoho bodu na druhý. Pokud si na začátku hry aktivujete realistický režim, bude nutné si dávat pozor také na to, aby se vám jednotlivé soupravy nestřetávaly (nezasekávaly) ve společných bodech, čemuž lze předejít správným rozmístěním signálních světel, která AI v Railway Empire nepotřebuje, protože její vláčky pravidla reality v tomto ohledu plně ignorují.
Po vámi vybudovaných kolejích se budou v Railway Empire prohánět různé verze historických parních strojů odlišujících se od sebe díky specifickým vývojovým stromům snad ve všech ohledech. U některých kousků se jejich tvůrci zaměřili spíše na rychlost, jiné naopak disponují výdrží a nízkou poruchovostí, takže se na ně můžete spolehnout více než na mašiny, které se dostanou z jednoho bodu na druhý za několik hodin. Každou lokomotivu bude mimoto možné posílit skrze drahé specialisty snižující její poruchovost a spotřebu o desítky procent. Odborníci se v Railway Empire nezaměřují jen na pravidelnou údržbu železných ořů, využít je můžete též k narušování chodu cizích společností, zvyšování přijmu nebo k hledání nových talentovaných jedinců.
Jistě vás to ohromí, ale na samém začátku vaší kariéry nebude výběr lokomotiv nějak zvlášť oslnivý. Prakticky dostanete k dispozici jen velmi jednoduché stroje. Svou stáj budete moci v Railway Empire rozšiřovat dvěma způsoby. Buď si železné oře vynaleznete skrze váš vývojový strom, nebo jejich plánky vyhrajete v aukci, kde je vynálezci sami vystavují ještě před uvedením do výroby proto, aby si pořádně namastili kapsu. Aukční síň je místem plným zajímavých nabídek, proto vám v ní nebudou představovány jen technologie, které jste dosud nestihli objevit, ale také zchátralé tovární budovy či zkonfiskované doly a farmy, za něž byste za normálních okolností zaplatili stovky tisíc dolarů. Takto je pořídíte za pár šupů a začleníte je do svého pomalu rostoucího komplexu.
Obrázek 1: Na startu budete mít v Railway Empire k dispozici jen tento kousek. Obrázek 2: Po několika hodinách hraní se skrze aukce či výzkum dostanete k tomuto fešákovi. Obrázek 3: Pokud se vaší společnosti v Railway Empire podaří přežít dostatečně dlouho, setkáte se i s tímto krásným strojem.
Cizí majetek vám nebude nabízen jen v aukční síni. Majetnější vlastníci železnic mohou za nemalé částky skupovat též podíly svých rivalů. Všechny dopravní společnosti v Railway Empire jsou totiž reálně vlastněny anonymními akcionáři, kteří permanentně operují se svým majetkem, což v praxi znamená, že vám ve vaší firmě ve skutečnosti nepatří ani ten nejmenší šroubek. Když se vám bude dařit, většinou tento fakt nepocítíte. Tlak na vás začne být vyvíjen až v momentu, kdy se pod vámi kvůli vašim chybám citelněji rozhoupe židle. V nejhorším možném případě vás někdo koupí a celý podnik převezme, čímž pro vás hra automaticky končí. Stejně to však funguje i naopak, prakticky tu platí pravidlo, že nejsilnější žralok nakonec pozře slabší kusy. Některé dřív, jiné později.
Bránit se proti vykupování akcií je v pozdních fázích hry prakticky nemožné, protože většina tras, továren a dolů je již dávno přerozdělena mezi jednotlivé majitele podniků, kteří si na ně nenechají sáhnout. Proto je dobré už od samého začátku investovat své finance do infrastruktury a produkčních budov, jejichž cena začne rapidně růst v momentu, kdy je vylepšíte a napojíte na železniční síť. Peníze na nákup těchto struktur si můžete opatřit skrz banku, která vám na ně půjčí s určitým úrokem, nebo na burze, kde vám bude umožněno hazardovat s vlastními dolary při nákupu různých komodit, u nichž se hodně rychle mění cena, takže se vám jejich zakoupení nemusí vždy vyplatit.
Obrázek 1: Peníze je v Railway Empire nutné stále rozmnožovat. K tomu vám slouží různé formy investic. Obrázek 2: Nové typy lokomotiv budete po vynalezení ještě obohacovat o různá menší vylepšení.
Hochům z Gaming Minds Studios se podařilo stvořit velmi zajímavé dílo, které není určené pro každého. Celek vyčnívá především zpracováním kampaně, vyladěnou technickou stránkou, přítomností agilní konkurence a vysokou mírou přístupnosti. Setkat se v něm bohužel můžeme také s menšími bugy a podvádějící AI, jejíž chování je občas hodně nepříjemné. I přes zmíněné nedostatky však Railway Empire stojí za pozornost, protože je to vcelku přístupná budovatelská strategie s vláčky, u níž se žánroví fanoušci a milovníci mašinek mohou zaseknout klidně na několik desítek hodin. Pokud se mezi jednu z těchto dvou skupin řadíte, s klidem vám mohu doporučit její koupi. Komplexněji orientovaní jedinci by se měli poohlédnout jinde. Hra vyšla 26. ledna na platformách PC, Xbox One a PS4. Tato recenze byla napsáno pro PC verzi.
Railway Empire nabízí milovníkům mašinek FPS režim, který jim umožní posadit se do vlaku a vychutnat si jízdu po jimi vystavěných železnicích.
|
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky |
---|---|---|
Operační systém | Windows 7 SP1, Windows 8.1 nebo Windows 10 64-bit | Windows 7 SP1, Windows 8.1 nebo Windows 10 64-bit |
Procesor | Intel Core i5 750 @ 2.6 GHz nebo AMD Phenom II X4 @ 3.2 GHz | Intel Core i5 2400s @ 2.5 GHz or AMD FX 4100 @ 3.6 |
Grafická karta | NVIDIA GeForce GTX 460 nebo AMD Radeon HD5870 | NVIDIA GeForce GTX 680 nebo AMD Radeon HD7970 |
DirectX | DirectX 11.0 | DirectX 11.0 |
Operační paměť | 4 GB RAM | 8 GB RAM |
HDD | 7 GB | 7 GB |
Klady
Zápory
Ondřej Zeman
Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.