Recenze Lenovo Moto Z

Zobrazit katalog
Recenze Lenovo Moto Z

Startují prodeje jednoho z nejatraktivnějších telefonů letošního podzimu a my jsme měli možnost tohoto kovového krasavce podrobně otestovat. Lenovo Moto Z je ojedinělý kousek nejen vzhledem ke svému designu, ale také po stránce nápaditého Moto Mods příslušenství. Zajímá vás, jak se během vteřiny stane z telefonu projektor nebo hlasitý přehrávač hudby? Veškeré podrobnosti se dozvíte z naší recenze.

Už na konci října 2014 dokončilo Lenovo převzetí mobilní divize americké společnosti Motorola. S mírným časovým odstupem tak právě nyní nabíhají první plody této spolupráce. Námi testované Moto Z přiznává svoji příslušnost klasickým logem M na zadní straně.  

Lenovo Moto Z

Design má své plusy, ale i mínusy

Výrobce sází na kombinaci hliníku a nerezové oceli, což rozhodně s povděkem kvitujeme. Samotné tělo je tenké jen 5,19 mm a velmi těžko budete na trhu hledat tenčí. Má to však i své mínusy. V první řadě si nelze nevšimnout citelně vystupující čočky zadního fotoaparátu a chybí i 3,5mm jack pro sluchátka. Oboje lze vyřešit poměrně jednoduše dodávaným příslušenstvím. V balení totiž nechybí přechodka z USB-C na 3,5mm jack. V krabičce také naleznete velmi slušivý zadní kryt s imitací textilního povrchu. Ihned po magnetickém nacvaknutí je zadní strana krásně slícovaná.

Nepřehlédnutelným prvkem zadní strany je 16pinový konektor, který zprostředkovává komunikaci s magneticky nasazovaným příslušenstvím Moto Mods. Tento nápad se nám velmi líbí a budeme se mu dále v recenzi věnovat.

Lenovo Moto Z, zadní strana

Výtku však máme k umístění tlačítek hlasitosti a odemykání displeje. Ty se nachází na pravém boku v těsné blízkosti horní hrany, kam se dá však velmi těžko dosáhnout. Je tak nutné kvůli změně hlasitosti přehmatávat, což je z dlouhodobého hlediska silně obtěžující. Také se nám úplně nelíbily ostré hrany tenkého telefonu, které při držení doslova řežou do dlaně.

Lenovo Moto Z, boční tlačítka

Displej s QHD rozlišením

Výrobce použil 5,5“ displej typu AMOLED, který disponuje nadstandardním QHD rozlišením (2 560 × 1 440). Jeho jemnost tak vysoce převyšuje standardní Full HD rozlišení a s maximálním jasem nebudete mít problém s čitelností ani na letním slunci.

Je však na zvážení, zda je takto jemný displej vůbec potřeba. Drtivá většina uživatelů PC si na 24“ obrazovce vystačí s Full HD rozlišením a rozhodně se nejedná o špatný uživatelský zážitek. Při klasickém používání prakticky nelze zaznamenat žádné rozdíly, ale rozhodně se více zapotí procesor a následně i baterie. Výrobce jistě míří na virtuální realitu, ale zatím není k dispozici příslušenství, na kterém bychom se s radostí vrhli na otestování.

Kvalitní hardwarová výbava

Co se týče hlavních specifikací, tak Moto Z disponuje čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 820, který společně s 4GB operační pamětí zajistí hladký chod za každé situace. Vnitřní paměť s kapacitou 32 GB lze teoreticky rozšířit až 2TB paměťovou kartou (zatím je na trhu k dispozici pouze 512GB varianta), což vzhledem k možnosti pořizovat 4K video využije celá řada uživatelů. V základu totiž máte k dispozici cca 23,6 GB.

Výbavu doplňuje dnes již nepostradatelná čtečka otisků prstů, která se v tomto případě nachází uprostřed pod displejem. Na první pohled připomíná domovské tlačítko, ale zdání mate. Funguje jen a pouze pro odemknutí nebo zamknutí telefonu. Tuto funkci zastává velmi dobře a prakticky se nám nestalo, že by nebyl prst rozeznán. Zejména majitelé starších telefonů si budou několik dnů zvykat na funkční tlačítka přímo na displeji, takže čas od času dojde na mačkání snímače otisků prstů, což vede jen k uzamknutí telefonu.

Moto Z v benchmarku Antutu

 • Celkové skóre: 131 256
 • 3D: 51 151
 • UX: 43 180
 • CPU: 27 123
 • RAM: 9 802
 • Battery Test: 6 231

Naměřené hodnoty přesvědčivě vypovídají o tom, že Moto Z je skutečně nabušený telefon a rozhodně nebude trpět výkonovou nouzí. Dle měření Antutu totiž překonává i například Samsung Galaxy S7, který dosahuje na cca 128 tis. bodů. Z druhé strany pak s odstupem sleduje iPhone 7 (173 tis. bodů). Veškeré hry si tak vychutnáte v plné parádě. Jen musíme upozornit, že Moto Z docela hřeje a při delším hraní je nárůst povrchové teploty skutečně citelný.

Fotoaparát na samotnou špičku nedosáhne

Telefon Lenovo Moto Z je vybavený nadprůměrným fotoaparátem s rozlišením 13 Mpx s optickou stabilizací obrazu. Dále lze vyzdvihnout laserové ostření, dvojitý LED blesk a světelnost f/1,8. Není tak překvapením, že při dostatku světla jsou fotografie krásně ostré a líbivé díky automaticky zapnuté funkci HDR. Záznam videí je možný až ve 4K rozlišení, což je příjemné zjištění.

Z pořízených snímků máme celkově radost, ale ty nejlepší dostupné fotomobily (Samsung Galaxy S7, Huawei P9) mají přeci jen kvalitnější výsledky.

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z

Slabá baterie jako důsledek designového rozhodnutí

Smutnou kapitolou je výdrž telefonu během standardního používání. Díky důrazu na maximálně tenký profil disponuje baterie opravdu nízkou kapacitou na hranici 2 600 mAh. Dobrou zprávou však je přítomnost technologie TurboPower, která zařídí 6hodinovou výdrž už po 15 minutách nabíjení. Je jen škoda, že dodávaná nabíječka nemá odpojitelný kabel a rozhodně tak neposlouží například k synchronizaci nebo kopírování souborů do telefonu.

Příslušenství Moto Mods

Laškování s modulárním telefonem je u výrobců poměrně oblíbené a čas od času se tímto směrem některý z nich vydá. Lenovo je nejdále a nabízí moduly, které během vteřiny připevníte k tělu díky magnetům, jež se nacházejí po celé zadní ploše. Toto dokonale funkční řešení nemá chybu. Navíc nemusíte nikde nic nastavovat nebo ladit.

Lenovo Moto Mods Fotoaparát Hasselblad True Zoom

Velké lákadlo představuje modul s honosným jménem Hasselblad True Zoom, který z telefonu vyrobí v podstatě digitální fotoaparát s řadou funkcí a příjemným ergonomickým gripem pro uchycení.

Mezi hlavní vlastnosti modulu Hasselblad patří

 • Dvoupolohová spoušť kombinovaná s posuvníkem zoomu
 • 10× optický zoom
 • 4× digitální zoom
 • Xenonový blesk
 • Světelnost f/3,5 – f/6,5
 • Podpora formátu RAW

Při dostatku světla jsou snímky velmi dobré a při hrátkách s optickým zoomem budete nadmíru spokojeni. Některé snímky však nedosahují ani na kvalitu vestavěného fotoaparátu a s klesajícím světlem pak modul Hasselblad jasně prohrává. Zde se velmi projevuje velmi nízká světelnost objektivu. Naše očekávání tak tento modul naplnil jen z části. Jedná se však o zajímavý směr a rozhodně chceme, aby Lenovo ve spolupráci s partnery připravilo modul s daleko lepšími parametry.

Připravili jsme pro vás rozšířenou fotogalerii s náhledem na jednotlivé fotografie pořízené pomocí modulu Hasselblad.

JBL reproduktory jsou na tom po funkční stránce mnohem lépe a docela slušně rozezvučí celou místnost. Nechybí ani praktický stojánek, takže můžete pohodlně sledovat puštěné video. Jeho integrovaná baterie zvládne až 10 hodin.

Lenovo Moto Mods Reproduktor JBL SoundBoost Black

Další testovaný kousek v sobě ukrývá DLP projektor v překvapivě dobré kvalitě. Ve vteřině tak můžete promítat obrazovku telefonu na zeď. Přibližně 70“ úhlopříčka nabízí luxusní pokoukání zejména pro filmové nadšence. Samostatná baterie projektoru zvládne přibližně hodinu a poté začne čerpat energii přímo z telefonu. Celkově se tak dostanete přibližně na tři hodiny v promítacím režimu. Samotný modul s projektorem disponuje zapínacím tlačítkem, kolečkem pro zaostření obrazu a v neposlední řadě USB-C konektorem pro nabíjení. Po nacvaknutí na telefon stačí zatemnit místnost a zapnout projektor. O nic víc se již nemusíte starat a vše okamžitě funguje. Škoda jen, že projektor není zkombinován s hlasitým reproduktorem, který by se při sledování filmů nadmíru hodil.

Lenovo Moto Mods DLP projektor Insta - share

Modul s přídavnou baterií je nejnudnější nejen po funkční, ale i designové stránce. Kapacita 2 220 mAh nestačí ani jedno úplné dobití vestavěné baterie. S nasazeným modulem se tak dočkáte výdrže na hranici dvou až tří dnů. Nám se zdá lepší řešení klasická powerbanka s kapacitou 10 000 mAh.

Lenovo Moto Mods

Co se nám na Moto Z líbí?

 • Nádherný design z hliníku a nerezové oceli
 • Funkčně nápadité příslušenství Moto Mods
 • Chytré senzory pro automatické rozsvícení displeje
 • 13Mpx fotoaparát s optickou stabilizací a laserovým ostřením
 • Prakticky čisté rozhraní známé z telefonů Nexus a potvrzený upgrade na Android 7 Nougat
 • Nabíječka Turbo Power zajistí 6 hodin provozu za pouhých 15 minut
 • Krásný zadní kryt s texturou součástí balení

Co nám na Moto Z vadí?

 • Až zbytečně tenké provedení, které řeže do ruky
 • Ve srovnání s přímou konkurencí výrazně vystouplá čočka fotoaparátu
 • Bez příslušenství Moto Mods slabá baterie
 • Chybí 3,5mm jack, naštěstí situaci zachraňuje dodávaná přechodka USB-C-3,5mm
 • Boční tlačítka jsou umístěna nepříjemně vysoko
 • Senzor otisků prstů pod displejem vypadá jako domovské tlačítko
 • Příslušenství Moto Mods je poněkud drahé

Hodnocení Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z je bezpochyby povedený chytrý telefon, který cílí na uživatele, kteří hledají změnu a chtějí se například pochlubit mezi přáteli neotřelým příslušenstvím. Lenovo s dalšími partnery už nyní chystá elektronickou čtečku knih s e-inkem, herní ovladač, virtuální realitu či modul s podporou 5G připojení. Hlavní slabinou je kromě nedostatečné baterie vysoká cena příslušenství. Celkové náklady na pořízení telefonu, náhradní baterie, reproduktoru, DLP projektoru a fotoaparátu atakují 40 tisíc.

Závěrečné hodnocení Lenovo Moto Z

Hodnocení80 % Alza.cz

Hlavní parametry

Výkon a výbava

95 %

Fotoaparát

85 %

Design a konstrukce

60 %

Lenovo Moto Z Black; recenze

Klady

 • 13Mpx fotoaparát s laserovým ostřením
 • Nabíječka Turbo Power
 • Modularita

Zápory

 • Ergonomie
 • Opravdu slabá baterie
 • Výrazně vystouplá čočka fotoaparátu

Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací