Hlavní parametry
Hratelnost
100 %
Audiovizuální zpracování
85 %
Znovuhratelnost
75 %
Do ikonické herní série akčních adventur The Legend of Zelda přibyl další přírůstek v podobě očekávaného Breath of the Wild. Nová Zelda od Nintenda sklízí jedno absolutní hodnocení za druhým, Metacritic ji řadí mezi 10 nejlepších her všech dob napříč platformami. Je všechna ta chvála na launchový titul pro nedávno vydaný Nintendo Switch oprávněná?
• Žánr: Akční adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: Nintendo Entertainment Planning & Development • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch, Wii U (3. března 2017) • Homepage: zelda.com/breath-of-the-wild • Čeština: Ne
Nejprve je třeba, aby autor této recenze vyložil karty na stůl: jsem Zelda-zelenáč, (krásnou) Zeldou nepolíbený. Ano, přiznávám, jsem hanbou hráčského stavu, a nemám vůbec za zlé ostříleným gamerům, pokud pro mě v tuto chvíli nemají nic než pohrdavé odfrknutí. Ale prosím i je, aby mě vyslechli. Myslím si totiž, že pohled nováčka může být v mnoha ohledech stejně cenný (ne-li cennější) jako názor veterána. Je také pravdou, že nejsem žádný velký konzolový hráč. O to výmluvnější pak ale bude toto prohlášení: pokud bych někdy „konvertoval“, obrátil na pravou konzolovou víru, zakoupil si Nintendo Switch, případně Nintendo Wii U a na druhou kolej odsunul osobní počítač, bylo by to kvůli této hře. A pokud bych si nějakou konkrétní konzoli chtěl koupit právě kvůli hře, byla by tou hrou The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Asi už tušíte, že k všeobecnému chvalozpěvu se přidá i tento článek.
• Recenze: 6. 4. 2017 • Autor: Dominik Fait
Ať už jste spolu s Linkem Zeldu zachránili, nebo na vás princezna stále chudák čeká, zatímco vy si vesele prozkoumáváte zábavný svět Hyrule, určitě vám udělá radost nedávné oznámení prvního DLC balíčku The Master Trials, který by měl v rámci Expansion Passu vyjít tento rok v létě. A čímže chtějí pánové a dámy ze země vycházejícího slunce naše dobrodružství v už tak vynikajícím Breath of the Wild obohatit?
Samotný příběh je pohádkově krásný, ačkoli není tou nejsilnější stránkou Zeldy – vyprávěný je skrz nepříliš početné, ale za to velice poutavé cut-scény. Probouzíte se coby hrdina jménem Link po 100 letech ozdravného spánku. Království Hyrule je opět v nebezpečí a padouchem, který za problémy fantasy světa stojí, je znovu nesmrtelný Ganon. S jeho zničením princezně Zeldě určitě pomůžete, ale… pokud byla schopna pomocí svých vrozených magických schopností držet Ganona na uzdě celé století, jistě to ještě pár dní/týdnů/měsíců vydrží, že? Možná se nesluší nechat dámu čekat (zvláště pokud je v sázce i osud celého světa), ale těch příležitostí, které nádherný herní svět The Legend of Zelda nabízí, je prostě příliš mnoho.
Už jsme tady měli spoustu her pyšnících se přízviskem open-world. I Zelda postrádá bariéry (samozřejmě kromě základního ohraničení celé mapy). Hlavní quest, tedy zabití Ganona, je přístupný od samého začátku. Teoreticky jej tak můžete návštěvou poctít okamžitě, ale tuto variantu silně nedoporučujeme. Jednak proto, že k němu s největší pravděpodobností nedojdete živí (čím blíže ke Ganonovi, tím tužší jsou nepřátelé), ale hlavně proto, že byste se připravili o to, co činí ze Zeldy tak návykovou záležitost. Největší zábava totiž pramení z prozkoumávání krajiny, jež kromě módní otevřenosti disponuje jedním naprosto zásadním prvkem, u konkurence tak často opomíjeným – svět Zeldy totiž není prázdný!
V The Legend of Zelda se vám rozhodně nestane, že byste bloudili krajinou, která sice lahodí oku, ale vlastně v ní není do čeho píchnout. A nejde jen o povedené vedlejší úkoly, jež sázejí spíš na kvalitu než kvantitu (tzn. žádné „najdi a přines 10 vlčích kožešin, jdi a zabij 10 krys v 10 různých sklepeních atd.“). Nebo o velmi chytlavé souboje, v nichž můžete k vítězství dojít vícero často velmi nápaditými způsoby. Spoustu času budete také trávit u nespočtu puzzlů, k jejichž řešení dostal Link do vínku několik zvláštních schopností typu magnetické telekineze, vytváření bomb nebo zastavování času kolem nepřátel a objektů. A to jsme ještě nezmínili vaření – nebojte se, nuda to rozhodně není. Nejde o žádné Babicovy dobroty, představte si spíš takovou milou variaci na klasickou fantasy alchymii, jak ji známe například ze Zaklínače 3 nebo série Elder Scrolls.
Velkou předností a jedním z nejoceňovanějších aspektů nové Zeldy je nesmírně interaktivní prostředí. Na vymoženosti jako změny počasí jsme si již zvykli, ale abychom si museli dávat při bouřce pozor, jestli na zádech neneseme kovovou zbraň a vyhnuli se tak možnosti šokující smrti… to je u nemodovaných her novinka. A nejedná se přitom o samoúčelné prvky – proč třeba onu kovovou zbraň nehodit mezi tlupu nepřátel a nenechat přírodu, aby udělala své? Anebo štíty. Mohou vám zachránit život, můžete je však také využít jako neortodoxní dopravní prostředek. Nejsme si sice jistí, zda by Link zvládl napodobit Legolase a sjet kamenné schodiště, kopce si ale dává s přehledem. Dávejte si ovšem pozor na skály, štít se snadno rozbije.
Pokud vám nevoní fantasy snowboarding, můžete zkusit zeldácký paragliding. Panoramatickou vyhlídku si budete užívat, dokud Linkovi nedojde výdrž (ta se však postupem hry, stejně jako jeho další dovednosti, zlepšuje). A jestli se hodláte vydat do chladných končin, nezapomeňte Linka přiobléct a vezměte s sebou nějaké dřevo. Klacky se nehodí jenom na rubání potvor, občas je taky třeba rozdělat oheň… Už rozumíte? Garantujeme vám, že se při objevování toho všeho, co Zelda umí, nudit nebudete. Prostředí se prostě vývojářům ze společnosti Nintendo povedlo parádně.
Možná vás, zejména Zelda a obecně Nintendo nováčky, tento fakt překvapí, ale je to tak. Ačkoliv může hra, která svůj japonský původ nezapře, působit na první pohled dětsky, na její obtížnosti nic dětského vskutku není. A netýká se to pouze náročnosti nepřátel, pro jejichž zdolání vám prosté mačkání tlačítka pro útok většinou stačit nebude. Celá hra se nese v duchu „přijď-na-to-sám“.
Na někoho z těchto slov možná jdou mrákoty, ale věřte nám, pokud budete poslouchat, co vám obyvatelé světa říkají, a pokud budete trochu uvažovat hlavou, půjde to. A nejenže to půjde, nakonec tuto cestu oceníte více a na pomocné berličky rádi zapomenete. Přijít na řešení puzzlu vlastním rozumem, najít pohřešovanou osobu bez „nepatrné“ nápovědy à la skyrimský úkolový kompas nebo vytvořit bez návodného receptu nějaký úžasný pokrm, tomu se totiž slepé vyplňování instrukcí z úkolníčku nemůže rovnat.
Zatím to vypadalo, že se nám do ruky dostal zcela bezchybný skvost. Nic však není dokonalé a platí to i pro The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Předně jde o framerate, který není po celou dobu hraní úplně stabilní a občas dost nepěkně klesne. U vlajkové lodi pro novou herní konzoli Nintendo Switch to trošku zamrzí, naštěstí k tomu ale nedochází příliš často, a když už, netrvá to dlouho a hra vám nespadne (nám se to alespoň nestalo).
Další výtka směřuje k systému opotřebovávání zbraní. Nutnost jejich neustálého vyměňování nám příliš neseděla. Rozbíjejí se tak rychle, že se se svými oblíbenými kousky moc dlouho nepomějete a už musíte z inventáře tasit další nástroj. Také voice acting by zasluhoval drobet vylepšit. Vůbec by nám nevadilo, kdyby se autoři v příštím díle (nepochybujeme, že přijde) odhodlali k namluvení většího množství postav. Pravděpodobně se zde projevil fakt, že Breath of the Wild je vůbec první Zeldou s dabingem (ten je mimochodem anglický, ne japonský). Linkovi by rovněž slušelo více linek textu a více emocí.
Breath of the Wild letos posbíral nespočet různých ocenění. V rámci našeho vlastního vyhlášení nejlepších her 2017 jsme novou Zeldu zařadili na celkové třetí místo.
Je třeba ale zdůraznit jedno – tohle vše jsou pouze drobné vady na kráse, nemluvíme o žádných gamebreaking potížích, které by vám měly hraní nějak zásadně znepříjemňovat. S klidným svědomím proto můžeme novou Zeldu doporučit, a to s konstatováním, že veškerá chvála snášející se na její plavovlasou hlavu a na hlavy vývojářů z Nintenda byla zasloužená!
The Legend of Zelda: Breath of the Wild si můžete zakoupit v našem obchodě. K dispozici jsou verze pro nedávno vydaný Nintento Switch i pro Nintendo Wii U. Majitelé ostatních herních konzolí, případně PC si musí bohužel nechat zajít chuť. Zelda 2017 představuje exkluzivní titul, o který se Nintento nehodlá dělit.