MS hokej Huawei_CZ_Launch

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition (RECENZE) – pořádná porce obsahu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Začátkem roku 2017 vyšel sedmý díl série Resident Evil. Pro věhlasnou značku to byl důležitý moment, protože s příchodem sedmého dílu tato sága zažívá pomyslný restart. Dobré přijetí hry podpořilo i několik rozšíření, přičemž s koncem roku vychází všechna spolu se základní hrou na jednom jediném disku pod názvem Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition. V naší recenzi se podíváme nejen na samotnou hru, ale také na všechna DLC. Vyplatí se investovat do této Zlaté edice? 


• Žánr: FPS, horor • Multiplayer: Ne • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PCPS4, Xbox One (12. listopadu 2017) • Homepage: residentevil7.com/us/GE/ • Čeština: Ano (neoficiální) 


Co všechno se v recenzi Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition dozvíte?

 1. Restart série Resident Evil, jak se patří
 2. Taková normální rodinka
 3. Resident Evil 7: Biohazard dohrajete za 7 hodin
 4. Nejlepší survival akce pro PS VR v současnosti
 5. Co obsahuje Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition
 6. DLC Banned Footage vol. 1
 7. DLC Banned Footage vol. 2
 8. Příběhová rozšíření End of Zoe a Not A Hero
 9. Vyplatí se pořídit Resident Evil 7: Gold Edition?
 10. HW nároky pro Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition PC
 11. Recenze Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition: závěrečné hodnocení
 12. Co jsme o Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition napsali dříve

Restart série Resident Evil, jak se patří

• Novinka: 2. 1. 2018 • Autor: Filip Němec

Když přijde řeč na sérii Resident Evil, i pravidelným hráčům se začnou mísit dohromady různé žánry. Někdo nostalgicky vzpomíná na první dva díly, které si daly záležet na atmosféře a nejrůznějších rébusech, mladším hráčům naopak vytane na mysli velmi akční, ale pořád stále dobrý pátý díl s Chrisem Redfieldem a Jill Valentine. Resident Evil 7: Biohazard hlásil už od oznámení hry návrat ke kořenům a nutno dodat, že své sliby naplnil dokonale. Ostatně drobným příslibem byl i podtitul sedmého dílu Biohazard, což je název, pod kterým tato série vychází v domácím Japonsku (tam se sedmička jmenuje celým názvem BIOHAZARD: Resident Evil).

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Wallpaper: Bakerovi

Lucas, Jack a Marguerite Bakerovi. Kdysi obyčejná rodina, nyní vyšinutí vrazi a vaši hlavní nepřátelé Resident Evil 7: Biohazard..

Zpět se vrací prakticky všechny charakteristické znaky původních dílů. Hratelnost polevila na své rychlosti a dynamice, úměrně tomu ale vzrostlo napětí a všudypřítomný strach z toho, co vás čeká za dalším rohem. Návrat slaví taktéž nespočet logických hádanek a prostorových puzzlů, které jsou pro první díly charakteristické a v Resident Evil 7 se je podařilo věrně napodobit. Znalci původních dílů si pak budou příjemně pobrukovat nad návratem truhel pro skladování předmětů a taktéž nostalgického ukládání pozic pomocí diktafonu, jež nahradil psací stroj. Poslední a zároveň na první pohled evidentní novinkou je hraní z pohledu vlastních očí (o tom viz dále v recenzi). Tento prvek významně přidává na atmosféře.

Taková normální rodinka

Pokus o restart celé série znamená mimo jiné to, že nám hra předkládá zcela nové postavy. Na staré známé jako je Chris Redfield, Leon Kennedy nebo Albert Wesker můžeme zapomenout. Všímavější jedinci ale v průběhu hraní identifikují nemálo podivných náznaků, které nakonec vyústí v něco velmi zajímavého. Ostatně, nechte se překvapit. Hlavními nepřáteli bude tentokrát velmi podivná rodina Bakerových obývající zdánlivě opuštěný dům, do něhož se s hlavním hrdinou podíváte. Příběh Resident Evil 7: Biohazard se odehrává v roce 2017, přičemž se vžijete do role Ethana Winterse, který se vydává hledat svou ztracenou ženu Miu. Poslední stopou je právě zchátralé sídlo, jež dříve obývala rodina Bakerových.

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: sídlo rodina Bakerů Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Baker house

Tedy, alespoň tak by to vysvětloval zdravý rozum. Postupem času však zjistíte, že tato kdysi milující rodinka v domě stále přebývá. Do toho se dosti netradičně zamotá i vaše nebohá manželka, a přestože bych opravdu moc chtěl, nemohu prozradit více. Můžete mi však věřit, že příběh Resident Evil 7: Biohazard zaznamená hned několik zajímavých zvratů a obecně patří k nejlepším hrám, které rok 2017 přinesl. Postupem příběhu se potkáte s celou rodinkou, jejíž hlavou je hromotluk Jack. Ten bude chtít vaši lebku seznámit s nejrůznější zahradní technikou, aby vás posléze jeho žena Marguerite zasypala hejnem krvelačného hmyzu. Poslední z rodiny, synáček Lucas, zase rád elektroniku, s níž vám nachystá pěkná překvapení.

Jejich oblíbenou kratochvílí bude zcela logicky snaha připravit vás o život. Jednak protože jste cizinec v jejich domě, především ale proto, že s nimi zcela evidentně není něco v pořádku. Trojice hlavních nepřátel pomyslně rozděluje příběh na tři části, jež se odlišují některými mechanikami a způsobem, jakým budete průběh jednotlivých kapitol řešit. Přesto si Resident Evil 7: Biohazard zachovává konzistenci v rámci celé hry, jíž zaštiťuje především survival hororová atmosféra. Je pravdou, že občas přijde na řadu nějaká ta béčková „lekačka“, avšak většinu herní doby si vaši pozornost autoři hlídají na první pohled obyčejnými věcmi, jako jsou třeba předměty, které ještě před chvílí byly jinde, náhodně se zapínající televize či mizející obsahy dopisů.


Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: Bakerovi na fotce Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: pochutiny v lednici Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: Lucas Baker

Resident Evil 7: Biohazard dohrajete za 7 hodin

Opravdu jsem se nesnažil proběhnout hrou rychle, jen abych si mohl dovolit tento chytlavý nadpis. Resident Evil 7: Biohazard jsem si dosytnosti užíval a prozkoumával všechna zákoutí strašidelného domu, pomyslné stopky příběhu se však zastavily ještě dříve, než jsem stihnul načít osmou hodinku. Nutno však podotknout, že jsem se po celou dobu královsky bavil a po třech do jisté míry různorodých částech přišla čtvrtá závěrečná a asi i zdaleka nejlepší. Ta pospojovala vše dohromady a vysvětlila četné nejasnosti. Tak jako tak je ale sedm hodin méně, než bychom očekávali. Záleží však hodně na tom, jak moc se zaseknete u některých puzzlů nebo závěrečných bossů.

Jak souboje s bossy, tak i jednotlivé hádanky musím jednoznačně pochválit. Právě puzzly mají dvě základní vlastnosti, jež musí správný rébus mít. Jednak vše velmi dobře funguje (to znamená, že nic není nelogické a všechny hádanky lze vyřešit obyčejným selským rozumem), jednak je vše pevně provázáno s příběhem a charakterem jednotlivých postav. Vše tak působí logicky a uceleně, což bohužel není u spousty her samozřejmostí. Souboje s bossy jsou již tradičně velmi povedené, což v praxi znamená, že každý vyžaduje jinou taktiku a každý boss fight je proto unikátní záležitostí.

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: léčení Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: inventář

i Mohlo by vás zajímat
Doom VFR (RECENZE) – virtuální peklo na dosah ruky
Death Stranding (PREVIEW) – Vítejte v šílenství Hidea Kojimy
The Last of Us Part II (PREVIEW) – novinky z PlayStation Experience 2017
Far Cry 5 (PREVIEW) – nové gameplay demo

Nejlepší survival akce pro PS VR v současnosti

Podpora PlayStation VR vysvětluje, proč si Resident Evil 7: Biohazard zahrajete nově z pohledu první osoby. Virtuální realita v tomto případě není jen nějakým bonusem, který by měl funkci marketingové vějičky, ale přitom pozbyl praktického využití. Celou hru lze projít přímo ve virtuální realitě a musím říct, že VR zpracování posunuje už tak skvělý zážitek na ještě vyšší úroveň. I ten sebelepší titul má hluchá místa, kdy rychle probíháte již navštívené lokace s vidinou nějakého nového střetu či posunu příběhu, v tomto případě je ale díky virtuální realitě sebeobyčejnější aktivita zajímavá.

I tak triviální činnosti jako prozkoumávání prázdných místností a jejich zaprášeného itineráře je ve VR fantastickým zážitkem. V případě nějaké větší akce už lze klidně hovořit o videoherních orgiích, protože souboje s bossy a vlastně i obyčejné střety s nepřáteli mají najednou daleko skutečnější rozměr. Strach o vlastní život, hororová atmosféra a všudypřítomné napětí z toho, co na vás číhá za dalšími dveřmi, je ve virtuální realitě tak intenzivní, že se Resident Evil 7 VR dá s trochou nadsázky označit za zcela novou hru.

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; chodba, VR Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; můstek, VR Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; střelba, VR

Jistě, podobně jsou na tom i jiné tituly, ale Resident Evil 7: Biohazard v tomto ohledu vyniká skvělou optimalizací. Zcela komfortně lze projít celou hru ve virtuální realitě, k čemuž vám dopomůže množství detailních nastavení, od různých způsobů pohybu (sekaný pro slabší žaludky, plynulý pro ty otrlejší) až po méně obvyklé nastavení zorného pole, které se v případě VR hraní o poznání zmenší. Resident Evil 7: Biohazard je pravděpodobně nejlepší VR akční hra současnosti díky své komplexnosti a skvělé technické připravenosti.

Přestože ve virtuální realitě vizuální kvalita jako vždy znatelně ztratí, pořád hra vypadá velmi hezky. Důvodem je vlastní engine, který Resident Evil 7: Biohazard pohání. Ten možná nepracuje s těmi úplně nejlepšími texturami, nicméně navodit atmosféru plísní nasáklého domu, kde pod každým prknem podlahy číhá smrt, se mu daří dokonale. Vynikající hra světla a stínů a celková stylistika šikovně zahlazuje trošku slabší vizuál, ale celkově si není (kromě oněch textur) příliš na co stěžovat.


Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; průchod, VR Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; nůž, krev, VR

Co obsahuje Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition

Není překvapením, že Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition zahrnuje všechen doposud vydaný obsah. Kromě základní hry Resident Evil 7 je to i dvojice komplexních DLC s názvem Banned Footage vol. 1 a vol. 2 a také samostatné příběhové rozšíření End of Zoe a Not a Hero. V tuto chvíli se sluší a patří se zdviženým ukazováčkem doporučit, že všechen dodatečný obsah by měl hráč spustit až s dohráním hlavní příběhové linie. Občas jde spíše o příběhově nezávislé mini hry, ve většině případů se ale DLC zaměřují na vyplnění děr v původním příběhu a DLC End of Zoe v něm dokonce pokračuje. Ačkoli jsem se snažil vyvarovat spoilerů, následující řádky čtěte na vlastní nebezpečí, pokud nemáte dokončený základní příběh.

V původní hře jste se pomocí videokazet roztroušených po celém domě dozvídali, co se dělo v sídle Bakerových před nějakou dobou, kdy jej navštívil pořad Sewer Gators, jež se zabývá prozkoumáváním strašidelných domů. Videokazety vás postupně seznámí s trojicí hlavních protagonistů tohoto pořadu. Jsou jimi Pete, Andre a kameraman Clancy, do něhož se v těchto flashbacích vžijete. Nahrávky v originální hře končí Clancyho únosem a dvojice Banned Footage DLC se zaměřují právě na Clancyho a na to, co se s ním dělo po jeho únosu, ale nezapomíná ani na ostatní postavy z původního příběhu.


Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Wallpaper: Zoe přichází

Kdo je tajemnou holčičkou a jaká je její úloha v příběhu, to odhalí již samotná původní hra, v DLC Banned Footage vol. 2 se však o její minulosti dozvíte další zajímavé detaily.

DLC Banned Footage vol. 1 

Resident Evil 7: Biohazard předvedl skvělý escape room mód vychytralého Lucase a první DLC Banned Footage vol. 1, jež vyšlo samostatně už 31. ledna 2017, nachystalo další únik pod jménem Bedroom. Hlavní roli zde hraje Marguerite, která Clancyho uvěznila v pokoji a hostí ho jídlem plným červů a zvratků. Clancy se musí pokusit z místnosti uniknout, přičemž v mezičase, kdy paní Bakerová připravuje další chod, má omezenou dobu na provedení úniku. Háček je v tom, že každý nepatrný rámus Marguerite přiláká zpět a vy musíte všechno vrátit do původního stavu, což je s postupujícím časem podstatně složitější. 

Druhou částí prvního Banned Footage je režim Survive Until Dawn, ve kterém je Clancy zamčen ve sklepení, a jak už název napovídá, musí přežit několik vln nepřátel, dokud se venku nerozední. Tato minihra má vlastní ekonomiku, kdy po celém sklepení vybíráte šrot z drtičů kovu, za který si pak kupujete lepší zbraně a vlastnosti. Na nejrůznějších místech lze také stavět obranné věže proti nepřátelům, takže je hra směsicí ryze akční hratelnosti s mírným příklonem k žánru tower defense. Za své výkony jste hodnoceni body, takže lze soupeřit i s přáteli a mód vám tak vydrží i na několik hodin.

Pokud jste vyznavači původních dílů a hledáte pořádnou výzvu, první DLC Banned Footage vol. 1 vám ji nabídne. Herní režim Ethan Must Die vás vrací do domu Bakerových, ten je ale drobně upraven, aby jeho struktura odpovídala nastavenému ďábelskému tempu. Úkolem je z domu uniknout, ale nemáte k dispozici žádné checkpointy a dva zásahy od běžných nepřátel vás okamžitě posílají k zemi. V takovém případě se vracíte na začátek a jedinou záchranou je systém náhrobků podobný tomu z Dark Souls série . Pokud najdete své předchozí místo skonu, můžete si alespoň vyzvednou část své původní výbavy. Dokončení tohoto režimu rozhodně není snadné. Právě naopak.

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: Survive until dawn Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: Nepřátelé

DLC Banned Footage vol. 2

I druhé DLC, Banned Footage vol. 2 (vydáno 14. února 2017), obsahuje dvě videokazety a jeden herní režim. Posledním úryvkem v Clancyho osudu je videokazeta s názvem 21, ve které je Clancy nucen hrát blackjack. Ten je samozřejmě okořeněno notnou dávku násilností a brutality, takže vám v prvním kole budou v případě prohry usekávány prsty, přičemž v dalších dvou kolech mučící nástroje ještě přitvrdí. Tato zdánlivě jednoduchá a na první pohled nezábavná minihra je skvělým rozšířením příběhu, které navíc není vůbec jednoduché, a vydržíte u něj překvapivě dlouho. Pokud se vám tedy nebude dělat nevolno.

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: blackjack Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: Exteriery Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: oko bere

Druhá videokazeta s názvem Sisters poodhaluje začátky sesterského vztahu Zoe a Eve. Příběh se odehrává v momentě, kdy jsou Bakerovi ještě zcela normální tříčlennou rodinou, jež ráda zasedá ke společné večeři a jejich největší neřestí je maximálně neumyté nádobí ve dřezu. Videonahrávka prozrazuje, jak na rodinu zapůsobil příchod Eve a proč se z nich stala taková monstra, která jste potkali v původní hře. Nahrávka má sice zajímavý příslib díky novým příběhovým informacím, ale její potenciál zůstává nenaplněn. Že jde o slabší článek Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition potvrzuje také herní doba, která se pohybuje kolem patnácti až dvaceti minut.

V Banned footage vol. 2 nechybí ani s příběhem nesouvisející herní režim, tentokrát s názvem Jack’s 55th Birthday. Jde o zcela fiktivní situaci, kdy musíte Jackovi v časovém limitu nosit jídlo poházené různě po domě, abyste utišili jeho hlad. Proti vám budou stát klasičtí nepřátelé, jejichž eliminace vám jednak prodlouží drahocenný čas, ale také spustí salvu konfet, které z protivníků na místo černé tekutiny vyletí. Jde o překvapivě poutavou zábavu, protože bojujete s malým inventářem, kam chcete dostat co nejvíce jídla pro Jacka, ale zároveň potřebujete místo na zbraně, bez nichž se neobejdete. Opět jste za své počínání odměňování bodovým skóre, takže jde o překvapivě dlouhotrvající a návykovou zábavu.

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: konfety Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: Jackovi narozeniny - krmení

Příběhová rozšíření End of Zoe a Not A Hero

Na první pohled nejdůležitějším přídavkem k původní hře je příběhové rozšíření End of Zoe. Příběh navazuje na moment, kdy jste se rozhodli (či také nerozhodli, hra se v tomto bodě větví) dát sérum své ženě a opustit tak Zoe, která vám do té chvíle pomáhala přežít. Zoe naštěstí najde její strýc Joe, do jehož role se v tomto DLC vžijete. Joe je pořádný kus chlapa a většinu problémů řeší pěstmi – ty budou vašimi hlavními zbraněmi. Jen zřídkakdy využijete podomácku vyrobená kopí či výbušniny. End of Zoe dohrajete za zhruba 3 hodiny, což je slušná porce času. Dozvíte se také mnoho informací, jež osvětlí některá zákoutí původního příběhu Resident Evil 7: Biohazard, nepůjde však o nic zásadního.

Informačně nejhodnotnější je nakonec přídavek Not a Hero, jenž je ke stažení zcela zdarma, ale jeho přítomnost v Gold Edici je opodstatněná. Na scénu se vrací patrně nejoblíbenější postava série – Chris Redfield. Jeho úkolem, jakožto člena speciální BSAA jednotky, je dopadnou Lucase Bakera. Hratelnost je podstatně akčnější a samotný příběh vrhne nové světlo na události z původní hry. Autoři také škádlí fanoušky vzhledem hlavní postavy, který je odlišný od předchozích dílů a existují tak různé teorie o tom, že jde o pouze o Redfieldův klon. Not a Hero je spojnicí Resident Evil 7: Biohazard s celou sérií a jde rozhodně o nejlepší příběhové rozšíření, jež tato kolekce nabízí.

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: nepřítel Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: Chris Redfield Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Gameplay: nakažená Zoe

Vyplatí se pořídit Resident Evil 7: Gold Edition?

Zcela určitě ano. Ať už jste fanoušky série, nebo nově příchozími, restart v podobě sedmého dílu se jednoznačně povedl. Prakticky jedinou, avšak významnou kaňkou na kráse původní hry je krátká herní doba. Tento nedostatek však vynahrazuje bohatá dávka příběhových i nepříběhových rozšíření. A pokud budete s původní hrou alespoň trochu spokojeni, zcela určitě se do zmíněných přídavků pustíte.

Banned Footage obsahuje většinou velmi zábavné a kupodivu i návykové jednohubky, které sice můžete z hlediska příběhu vynechat, ale byla by to rozhodně škoda. Prakticky jediným slabým místem je mini DLC Sisters, jež ve světle ostatních rozšíření ztrácí na významu, podobně jako End of Zoe. Ve druhém případě jde alespoň o zábavný herní režim, jenž vám vydrží na několik hodin. Escaperoom jménem Bedroom je pak fantastickým zážitkem, jež sice dohrajete za zhruba 20 minut, ale půjde o velmi intenzivní dvacetiminutovku, která je z mého pohledu kvalitnější než většina hlavolamů v původní hře.

Ostatní herní režimy jako Ethan Must Die, Survive Until Dawn nebo Jack’s 55th Birthday mají navíc zajímavý kompetitivní náboj, kdy můžete soutěžit nejen sami se sebou, ale i se svými přáteli. Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition je skvělou volbou pro všechny, kteří mají pro strach uděláno a touží po moderní hratelnosti s principy ze staré školy. Resident Evil 7 je totiž velmi povedeným restartem skvělé série. Zlatá edice Resident Evil 7: Biohazard je k dostání na platformách PC, Xbox One a PS4 od 12. prosince. Tato recenze byla napsána na PS4 verzi.

Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; Wallpaper: západ slunce

Už samotný úvodní filmeček je skvělým audiovizuálním dílem, které jasně napoví, s jakou atmosférou máme v Resident Evil 7: Biohazard počítat.

HW nároky pro Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i5-4460 / AMD FX-6300 Intel Core i7-3770 / AMD FX-9590
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 760 / Radeon R7 260X v3 NVIDIA GeForce GTX 960 / Radeon R9 280X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  8 GB RAM 8 GB RAM
HDD 50 GB 50 GB

Recenze Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition: závěrečné hodnocení

Hodnocení 90% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
95%
Audiovizuální zpracování
85%
Znovuhratelnost
85%
Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition; recenze

Klady

 • Povedený restart série
 • Skvělý příběh a jeho vyprávění
 • Zajímaví nepřátelé
 • Survival atmosféra
 • Většinou zajímavá a variabilní DLC

Zápory

 • Krátká herní doba původní hry
 • Některé DLC přídavky mohly být kvalitnější
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

Co jsme o Resident Evil 7: Biohazard – Gold Edition napsali dříve

Resident Evil 7: Biohazard Gold Edition (PREVIEW) – kompletní vydání už v prosinci

Japonskou legendární hororovou značku Resident Evil zná většina neherního světa především díky nepříliš povedené řadě filmů s Millou Jovovich. Existuje však i herní série, která je s námi už dvacet dlouhých let. Jejím tvůrcům z Capcomu se za tu dobu podařilo vydat celkem deset různě kvalitních děl minimálně se lišících v rámci základních mechanizmů. Se zásadní inovací přišel až nedávno vydaný Resident Evil 7: Biohazard, který k nám nyní míří v novém kompletním balení s názvem Resident Evil 7: Biohazard Gold Edition. Jak se nám jeho obsah líbí?

Resident Evil 7: Biohazard vám nabídne výlet na venkov

Základním kamenem Resident Evil 7: Biohazard Gold Edition je samozřejmě původní hra. Její hlavní hrdina Ethan Winters jednoho krásného dne nachází v poště podivnou obálku, v níž je nacpaná tajemná videokazeta obsahující záběry jeho zmizelé ženy Mii. Ta se ztratila někde v okolí mýty opředeného sídla rodiny Bakerů, které se rozhodnete i přes některé temné historky místních navštívit se záměrem nalézt svoji tři roky pohřešovanou manželku. Bohužel pro vás nic nakonec neprobíhá dle vašich představ. Místo opuštěné usedlosti nacházíte životem kypící dům, jehož obyvatelé se vás snaží na každém kroku připravit o život.

Příběh Resident Evil 7: Biohazard je vyprávěn velmi poutavě. O zásadní zvraty tu není nouze, hlavní protagonisté jsou dobře napsáni a atmosféra, kterou po celou dobu hraní nasáváte, je skutečně hutná. Celek se od ostatních dílů série liší především změnou pohledu, kterým sledujete situaci kolem sebe. Nyní se na svět díváte očima vašeho hrdiny, nikoliv z perspektivy třetí osoby, což osobně považuji za velké plus, protože spoustu momentů si touto cestou prostě můžete užít více. Mimoto je celé dobrodružství možné projít díky plné podpoře virtuální reality s nasazenými VR brýlemi, s jejichž pomocí pro vás bude kompletní zážitek ještě o něco děsivější.

Celek je recenzenty celosvětově hodnocen velmi kladně. Do popředí staví hutnou atmosféru, obstojný příběh, slušnou hratelnost, kompletní vyladěnost, podporu VR a kvalitně napsané postavy. Kritizován je především za špatný design inventáře, horší vizuál a kratší herní dobu. Resident Evil 7: Biohazard lze prakticky dohrát za sedm a půl hodiny, což rozhodně není mnoho. 


Resident Evil 7 Biohazard: Gold Edition; Wallpaper: rodina Bakeru

Rodinka masových vrahů z Resident Evil 7: Biohazard si na vegetariánské pokrmy moc nepotrpí.

Stojí první DLC k Resident Evil 7: Biohazardza pozornost?

Původní herní doba se naštěstí značně navyšuje díky placenému dodatečnému obsahu. V současnosti je možné zakoupit dva přídavné balíčky, rozšiřující celek o nové příběhy a minihry. Úvodní DLC Banned Footage vol. 1 před vás postaví dvě nepříliš dlouhé dějové linie a extrémně náročný herní režim, který vás zaujme především vysokou znovu hratelností. 

Oba nabízené příběhy pojednávají o osudu uneseného kameramana Clancyho. V první nahrávce (Bedroom) ho nacházíte připoutaného k posteli, kde je krmen lahůdkami dobrosrdečné paní Bakerové, která ráda vaří delikatesy z lidských vnitřností a shnilé zeleniny. Vaším hlavním úkolem naštěstí není konzumace dodaných pokrmů, ale útěk z místnosti. Na vaší cestě za svobodou prohledáváte místnost, hledáte užitečné vybavení a uklízíte věci, s kterými jste pohnuli. Pokud náhodou zapomenete vrátit předměty, s nimiž jste pracovali, na místo, je po vás.

Další Clancyho dobrodružství (Nightmare) se odehrává v temnotou zalitém sklepě. Vaše postava v něm byla uvězněna a musí přežít až do rána. Pomoci jí v tomto nelehkém úkolu mohou drtiče kovu generující šrot, za který si nakupujete zbraně, munici, pasti a kyselinu, s níž je možné rozšiřovat manévrovací prostor otevíráním uzamčených vrat. Pokud chcete uspět, musíte šikovně pracovat s prostředím okolo vás a přečkat pět vln nepřátel. 

Vedle dvou dějových linek lze v Resident Evil 7: Biohazard po zakoupení Banned Footage vol. 1 nalézt také nový režim Ethan Must Die nabízející extrémní výzvu. Hráči, kteří se jej rozhodnou absolvovat, si musí před začátkem hraní pořádně zocelit nervy, protože jim tento mód dá podobný zážitek jako paření oblíbené série Dark Souls. Smrt je tu častá a úspěch není nikdy zcela zaručen.

Resident Evil 7 Biohazard: Gold Edition; Wallpaper: Bedroom Resident Evil 7 Biohazard: Gold Edition; Wallpaper: Nightmare, nepratele

Je na tom druhý přídavek do Resident Evil 7: Biohazard stejně dobře?

Z předchozích řádků je vám jistě jasné, že minimálně první DLC k Resident Evil 7: Biohazard stojí za vaši pozornost. Banned Footage vol. 2 na tom bohužel není tak dobře jako jeho předchůdce. Případným zájemcům nabídne stejně jako Banned Footage vol. 1 dvě krátká dobrodružství a jeden herní mód (Jack’s 55th Brithday), v jehož rámci se staráte o to, aby si jeden z masových vrahů pořádně užil svou narozeninovou oslavu.

Úvodní příběh Banned Footage vol. 2 nazvaný 21 vám dá opět kontrolu nad osudem zkoušeným Clancym. Tentokrát si ho do parády vezme nepoctivý mistr karetních her Lucas. Hrát s ním budete jeho vlastní verzi oblíbeného Blackjacku. Ten, kdo prohraje, nedopadne dobře. Co si budeme povídat, takto si plnohodnotný dějový dodatek rozhodně nepředstavuji. Prakticky je to spíše minihra, kterou tvůrci kvůli zvýšení ceny označili za něco, čím ve skutečnosti není.

Resident Evil 7 Biohazard: Gold Edition; Gameplay: jackovi 55 narozeniny

Herní režim Jack’s 55th Brithday je primárním tahounem druhého placeného balíčku. Bez něj by nákup Banned Footage vol. 2 neměl prakticky žádný smysl.

O něco lépe na tom je druhé vyprávění zacílené na život klanu Bakerových před tím, než se z většiny jeho členů stala nemilosrdná monstra (Daughters). Vývojáři Resident Evil 7: Biohazard vám skrze něj prezentují život spokojené americké rodinky čelící klasickým problémům současného života. Bod zlomu nastává v momentu, kdy pomalu stárnoucí otec přinese domů deštěm zmáčenou dívku, která není tak bezmocná, jak zpočátku vypadá. 

Na rozdíl od Banned Footage vol. 1 si Banned Footage vol. 2 nedokáže svou cenu obhájit. Celek je v mnoha ohledech slabší než první dodatek. Nad vodou jej drží snad jen nový herní režim zacílený na oslavu masového vraha, který vás bez problémů dokáže u obrazovky udržet minimálně na několik hodin. Jeho ostatní aspekty bohužel nejsou tak výrazné, jak by se na první pohled mohlo zdát.


Resident Evil 7 Biohazard: Gold Edition; Wallpaper: Daughters

Bakerova rodina nebyla vždy zlá. Resident Evil 7: Biohazard vám skrze příběhový balíček Daughters ukáže, jak probíhala její proměna.

Resident Evil 7: Biohazard Gold Edition odhalí nové příběhy

V den vydání Resident Evil 7: Biohazard Gold Edition by k nám měly dorazit dva příběhové balíčky. Jeden bude přístupný jen vlastníkům kompletní edice a season passu, druhý bude naopak zdarma pro všechny. První zmíněný přídavek End of Zoe podrobně monitoruje osud Zoe Bakerové, jež patří mezi klíčové vedlejší postavy primární dějové linky Resident Evil 7: Biohazard. Postaví před vás nové lokace, extrémně nebezpečné protivníky a prozatím neodhalená tajemství.

Druhým příběhovým rozšířením by měl být dodatek Not A Hero. Podle všech prozatím dostupných informací bude toto DLC zaměřeno na patálie slavného veterána BSAA Chrise Redfielda, který se vydá opět do víru divoké akce. Na své cestě skrze smrtí čpící tunely bude muset rozumně využívat nabízené zbraně a efektivně kosit dosud nepoznané nepřátele. Já sám se na tento přídavek hodně těším, protože se bude minimálně ve směru hratelnosti výrazně lišit od základní hry, kde jsem musel šetřit každý náboj.

Vyplatí se nákup Resident Evil 7: Biohazard Gold Edition?

Po vydání základní hry zahalili vývojáři season pass k Resident Evil 7: Biohazard rouškou tajemna, takže hráčům fakticky prodávali zajíce v pytli. Jak se nakonec ukázalo, cena jednotlivých DLC u Resident Evil 7: Biohazard ne vždy odpovídala tomu, jaký obsah vám byla schopna nabídnout. Upřímně proto vítám pomalu se blížící Resident Evil 7: Biohazard Gold Edition, která dá hráčům k dispozici veškeré herní materiály. Po jejím nákupu vám budou kromě elementárního titulu zpřístupněny také dodatečné příběhové balíčky Banned Footage Vol. 1, Banned Footage Vol. 2 a finální placený dodatek End of Zoe, který komunita netrpělivě očekává kvůli odhalení detailů o osudu jeho hlavní aktérky. Kromě toho získáte také přídavek Not A Hero, jenž dostanou zdarma všichni vlastníci Resident Evil 7: Biohazard.

Resident Evil 7 Biohazard: Gold Edition; Wallpaper: pani Bakerova

Primární protagonisté příběhu Resident Evil 7: Biohazard jsou napsáni hodně kvalitně. Prakticky patří mezi hlavní lákadla tohoto temného dobrodružství.

Jedno lidové přísloví praví, že trpělivost přináší růže. Fakticky to platí i v tomto případě. Kdo si počkal a nekoupil Resident Evil 7: Biohazard hned při vydání, dostane nyní možnost získat jak základní hru, tak i všechna DLC za cenu elementárního titulu, což se dle mého názoru rozhodně vyplatí. Resident Evil 7: Biohazard Gold Edition bude možné na PC, PS 4 a Xbox One zakoupit od 12. prosince 2017.


RESIDENT EVIL 7 biohazard: Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční
779,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0173
RESIDENT EVIL 7 biohazard - Xbox One/Win 10 Digital
Hra na PC a XBOX - elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,
779,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0171
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací